н\п 2-а/490/238/2017 Справа № 490/12093/16-а
Центральний районний суд м. Миколаєва
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2017 року м.Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого судді - Гуденко О.А.,
при секретарі - Квашы С.О.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Центрального районного суду м.Миколаєва адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю юридична фірма «Укрінконтракт», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Миколаївської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання укласти договір, -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2016 року позивачі звернулися до суду із адміністративним позовом до виконавчого комітету Миколаївської міської ради (надалі - відповідач), в якому просили визнати протиправною бездіяльність Миколаївської міської ради щодо не укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури міста з товариством з обмеженою відповідальністю юридичною фірмою «Укрінконтракт», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4. Зобов'язати Миколаївську міську раду у п'ятнадцятиденний строк укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста з товариством з обмеженою відповідальністю юридичною фірмою «Укрінконтракт», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 - відповідно до статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Представник позивачів надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, просила про задоволення позову з викладених в ньому підстав.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, неодноразово повідомлявся судом належним чином , про поважність причин неявки суду обґрунтованих доказів не надав, письмові заперечення не надходили.
Перевіривши матеріали справи , суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивачі є замовниками будівельних робіт з «Реконструкції з добудовою нежитлових приміщень в заклад громадського харчування по пр. Леніна (Центральний), 75-а, в м.Миколаєві» згідно декларації про початок виконання будівельних робіт, поданої до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області 24.03.2016 за вх. №2084-20-16 та зареєстрованої 25.03.2016 за №МК083160851626.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20 травня 1999 року № 687-XIV під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт.
За змістом статті 1 Закону № 3038-VI замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Згідно ч.2 ст.40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, відповідно до вимог ч.1 ст.40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Так, згідно п. 5.1.-5.3 Порядку пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Миколаєва, затвердженого рішенням Миколаївської міської ради від 25.08.2011 за №8/22 (далі - Порядок пайової участі) пайова участь у розвитку інфраструктури міста здійснюється на підставі договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Миколаєва (далі - договір про пайову участь), який укладається між міською радою та замовником. Договір про пайову участь від імені міської ради підписує міський голова.
Такий Договір укладається не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації уповноваженим органом звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
На виконання вищезазначених норм Порядку пайової участі позивачами були неодноразово направлені звернення про укладення договору про пайову участь, зареєстрований відповідачем 18.10.2016 за вх.№12995/02-18, 09.11.2016 року за вх.№ 14011\02-18 , 07.12.2016 року за вх.№ 15296\02-18.
У відповідь на вказані звернення міським головою 05 та 26 грудня 2016 року надані відповіді, в яких зазначено, що звернення з приводу не укладення договору розглянуто. Повідомлено, що розгляд заяви щодо сплати пайового внеску за дорученням 9 сесії міської ради 7-го скликання від 31.10.2016 року припинено до остаточного прийняття рішення постійною комісією з питань містобудування, архітектури і будівництва, регулювання земельних відносин та екології ММР. Звернення буде розглянуто після прийняття рішення постійною комісією , оскільки станом на теперішній час остаточне рішення щодо результатів вивчення дозвільної документації на проведення будівельних робіт за адресою пр. Центральний, 75-а - не прийнято.
Не погоджуючись із діями відповідача, позивачі звернулися до суду.
Ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.14 ч.1 ст. 3 КАС України адміністративний договір - дво - або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.
Ст.40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Згідно з частиною дев'ятою цієї ж статті договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Отже, законодавцем встановлено строк, протягом якого повинен бути укладений договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні встановлені Законом України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності». (надалі - Закон № 3038-VI).
Зокрема, зазначеним Законом передбачена така форма участі у розвитку інфраструктури населеного пункту як пайовий внесок .
Так, частинами першою-третьою, п`ятою та дев`ятою статті 40 Закону № 3038-VI визначено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором
Аналіз положень частин 2, 3, 9 статті 40 Закону № 3038-VІ дає підстави для висновку, що обов'язок ініціювати укладення договору про пайову участь покладено саме на замовника будівництва, оскільки цей обов'язок пов'язаний зі зверненням замовника до органу місцевого самоврядування.
Визначений частиною 9 статті 40 Закону № 3038-VI і пунктом 5.1.-5.3 Порядку строк (15 робочих днів, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію) встановлено для укладення договору про пайову участь після добровільного виконання стороною цього обов'язку і звернення замовника будівництва до органу місцевого самоврядування з метою укладення такого договору.
Ухилення будь кого зі сторін такого договору про пайову участь до прийняття об'єкта нерухомого майна експлуатацію від його укладення є порушенням зобов'язання, прямо передбаченого чинним законодавством.
Невиконання такого зобов'язання не звільняє замовника будівництва від обов'язку укласти договір про пайову участь, у тому числі й після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Зважаючи на те, що укладення договору про пайову участь між позивачами і Миколаївською міськрадою в силу прямої вказівки закону є обов'язком відповідача, від виконання якого він ухиляється. Строк, визначений законом для укладення договору пайової участі - протягом 15 днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, - встановлено саме для добровільного виконання стороною такого обов'язку, невиконання такого зобов'язання не звільняє сторони від укладення договору.
Позивачі всі передбачені законодавством вимоги щодо укладення договору з метою прийняття участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту виконали.
Отже, бездіяльність відповідача щодо не укладення договору про пайову участь із відповідачами, є незаконною.
Таким чином, суд доходить висновку про наявність протиправної бездіяльності відповідача, який надаючи позивачам відповіді, лише затягував процедуру вирішення питання та порушив строки, встановленні чинним законодавством, для визначення пайової участі у розвитку інфраструктуриміста та укладення даного договору.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку про обгрунтованість адміністративного позову та його задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2-9, 10, 11,69, 158-162 КАС України, ст.40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності»,
ПОСТАНОВИВ:
Позов - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Миколаївської міської ради щодо не укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури міста з товариством з обмеженою відповідальністю юридичною фірмою «Укрінконтракт», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4.
Зобов'язати Миколаївську міську раду у п'ятнадцятиденний строк укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста з товариством з обмеженою відповідальністю юридичною фірмою «Укрінконтракт», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4.
Апеляційна скарга подається до Одеського адміністративного апеляційного суду через Центральний районний суд м.Миколаєва.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.А. Гуденко