ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2011 року Справа № 2а/2370/7546/2011
09.11.11
08 год. 50 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Ільченко С.М.
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1,
від відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Смілянського комунального виробничого підприємства «Комунальник»до Смілянської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
13.10.2011р. до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося Смілянське комунальне виробниче підприємства «Комунальник», в якій з урахуванням уточнених позовних вимог, позивач ставить питання про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.02.2010р. №0000481501/0 в частині визначення зобовязання за основним платежем в сумі 340351,70 грн. та донарахованими штрафними фінансовими санкціями в розмірі 17017,59грн.
Смілянське комунальне виробниче підприємства «Комунальник»(далі по тексту СКВП «Комунальник») не погоджується з прийнятим податковим повідомленням-рішенням та обґрунтовує позовні вимоги, вказуючи на ту обставину, що вироком Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 30.12.2010р. в кримінальній справі, яка була порушена за звинуваченням директора СКВП «Комунальник»ОСОБА_3 та головного бухгалтера ОСОБА_4, було встановлено, що позивачем занижено збір за забруднення навколишнього природнього середовища за 2007-2009 роки загалом на 540838,14грн., тоді як згідно з актом перевірки Смілянської ОДПІ заниження становить 881189,25грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в ході судового розгляду справи позов не визнала та пояснила, що актом перевірки №161/15-025/05431667 від 22.02.2010р. встановлено, що п.1.1 договорів про утримання міського сміттєзвалища, укладених 2007-2009 роках між Управлінням житлово-комунального господарства Смілянського міськвиконкому та СКВП «Комунальник»визначено, що замовник передає право підряднику розміщувати та здійснювати утилізацію власних відходів та на платній основі розміщувати та здійснювати утилізацію відходів третіх осіб на міському сміттєзвалищі. У вищезазначеному періоді СКВП «Комунальник»здійснювало діяльність по розміщенню та утилізації комунальних, змішаних відходів на сміттєзвалищі м. Сміла без отримання відповідних лімітів на розміщення відходів, чим порушило ст. 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»від 25.06.1991р. №1264, та занизило збір за забруднення навколишнього природного середовища за 2007-2009 роки в сумі 881189,25грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, контролюючим органом було проведено невиїзну документальну перевірку податкової звітності по збору за забруднення навколишнього природного середовища СКВП «Комунальник»за 2007-2009 роки, про що складено акт №161/15-025/05431667 від 22.02.2010р. (а.с.18).
Висновками зазначеної перевірки встановлено заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2007 рік на суму 103114,64грн, за 2008 рік на суму 196840,84грн., за 2009 рік на суму 581233,77грн. Загальна сума складає 881189,25грн.
За наслідками проведеної перевірки податковим органом прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 25.02.2010р. №0000481501/0, яким нараховано грошове зобовязання за основним платежем в сумі 881189,25грн. та за штрафними фінансовими санкціями в розмірі 44059,46грн. (а.с.26).
Не погоджуючись з вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його до суду в частині визначення зобовязання за основним платежем в сумі 340351,70 грн. та донарахованими штрафними фінансовими санкціями в розмірі 17017,59грн.
Відповідно до п.2.1 ст.2 «Інструкції про порядок обчислення та та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища»затвердженої наказом Міністрерства охорони навколишнього природного середовища від 19.07.1999р. №162/379, платниками збору є субєкти господарювання незалежно від форм власності, юридичні особи, що не здійснюють господарської підприємницької діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації, постійні представництва нерезидентів, які зареєстровані в Україні, або нерезиденти, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів. Відповідно до п.9.2 ст. 9 Інструкції платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання податкових розрахунків органам державної податкової служби згідно з законодавством.
Згідно зі ст.44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»від 25.06.1991р., збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів. Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 3,4 та 8 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. №303 нормативи збору за викиди стаціонарними джерелами забруднення та скиди, а також нормативи збору за розміщення відходів встановлюються відповідно до виду забруднюючих речовин та класу небезпеки відходів. Враховуючи місцеві умови, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради за поданням територіальних органів Мінприроди можуть збільшувати перелік видів забруднюючих речовин, на які встановлюється збір за викиди і скиди. Нормативи збору за викиди і скиди цих забруднюючих речовин встановлюються за критеріями та відповідно до ставок наведених у таблицях 1.2, 1.3,1.8 додатка 1.
Суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерел коригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків. У разі відсутності у платника збору затверджених у встановленому порядку лімітів скидів та розміщення відходів чи допущення понадлімітних обсягів скидів та розміщення відходів збір обчислюється у встановленому порядку у пятикратному розмірі, згідно із постановою від 03.12.2008р. №1050 «Про внесення змін до порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору»- у десятикратному розмірі.
Згідно п. 4 вищезазначеного Порядку, передбачено, що суми збору, що справляються за розміщення відходів, обчислюються платниками самостійно на підставі затверджених лімітів на розміщення відходів, нормативів збору та коригуючих коефіцієнтів.
Постановою від 25.03.2010р. стосовно директора СКВП «Комунальник»ОСОБА_3 та головного бухгалтера ОСОБА_4 за фактом умисного ухилення від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища на загальну суму 881189,25грн., було порушено кримінальну справу за ч.2 ст.212 КК України. (а.с.23).
В ході судового слідства в зазначеній кримінальній справі було призначено додаткову судово-економічну експертизу. Згідно з висновком №100 додаткової судово-економічної експертизи по кримінальній справі №1-254/10р. (№3601000006) від 07.12.2010р., встановлено що СКВП «Комунальник»занижено збір за забруднення навколишнього природнього середовища за 2007-2009 роки на загальну суму в розмірі 540838,14грн. (а.с.19-22).
Ці дані були покладені в основу вироку Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 30.12.2010р. в кримінальній справі №1-254/2010р., який вступив в силу 01.03.2011р.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно ч.4 до ст. 72 КАС України вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду.
Оскільки вироком Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 30.12.2010р. в кримінальній справі порушеній проти директора та головного бухгалтера СКВП «Комунальник»було встановлено, що збір за забруднення навколишнього природнього середовища за 2007-2009 роки занижено лише в розмірі 540838,14грн. тоді як згідно з актом перевірки Смілянської ОДПІ заниження становить 881189,25грн., суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Таким чином, суд приходить до висновку, про необхідність визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.02.2010р. №0000481501/0 в частині визначення зобовязання за основним платежем в сумі 340351,70 грн. та донарахованими штрафними фінансовими санкціями в розмірі 17017,59грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 86, 94, 122, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Смілянського комунального виробничого підприємства «Комунальник»до Смілянської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000481501/0 від 25.02.2010р. в частині визначення зобовязання за платежем «інші збори за забруднення навколишнього природного середовища»за основним платежем 340351,70грн. та донарахованими штрафними санкціями в розмірі 17017,59грн., а всього на загальну суму 357369,29грн.
Стягнути з Державного бюджету на користь Смілянського комунального виробничого підприємства «Комунальник» судові витрати в сумі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
повний текст постанови виготовлений 14.11.2011р.