Постанова № 65528859, 21.03.2017, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
21.03.2017
Номер справи
308/1444/17
Номер документу
65528859
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 308/1444/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2017 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., з участю представника особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 - ОСОБА_2, представника ДП «Буське лісове господарство» ОСОБА_2, представника Закарпатської митниці ДФС України ОСОБА_3, розглянувши адміністративні матеріали про порушення митних правил, передбачених ч.1ст. 483 МК України відносно громадянина України ОСОБА_1 директора Державного підприємства «Буське лісове господарство» (80500, Львівська область, м. Буськ, вул.Січових Стрільців, 39), -

ВСТАНОВИВ:

До Ужгородського міськрайонного суду надійшли матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, передбачених ч.1ст.483 МК України відносно громадянина України ОСОБА_1 - директора ДП «Буське лісове господарство».

Згідно протоколу про порушення митних правил №2397/30501/16 від 20.12.2016 року - 14 травня 2016 року в зоні митного контролю «Експорт» міжнародного залізничного пункту пропуску «Батєво» для здійснення митних процедур посадовим особам митного посту «Залізничний» були подані товаросупровідні документи на товар «деревина паливна», оформлений за процедурою електронного декларування по митній декларації типу ЕК10АА № 209050000/2016/001472 від 12.05.2016 року, відправник - ДП «Буське лісове господарство» (80500, Україна, Львівська область, м. Буськ, вул. Січових Стрільців, 39, код ЄРПУО 00992504), одержувач фірма «INTERSPAN KFT» (4800, Vasarosnameny, Ipar u. 1, Hungary) для покупця «MULTIKEMIA Kereskedelmi Kft» (1025, Budapest, Csatarka u. 63, Hungary), що слідував: - у вагоні № 32262636: залізнична накладна ЦИМ/СМГС № 544197 від 12.05.2016 року; інвойс від 12.05.2016 №34; пакувальний лист № 34 від 12.05.2016; фітосанітарний сертифікат № 75/13-013/ВХ 343972 від 12.05.2016; копія сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій від 12.05.2016 року серії ЛВ № 936932; - у вагоні № 96290119: залізнична накладна ЦИМ/СМГС № 544189 від 12.05.2016 року; інвойс від 12.05.2016 №33; пакувальний лист № 33 від 12.05.2016; фітосанітарний сертифікат № 75/13-013/ВХ 343971 від 12.05.2016; копія сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій від 12.05.2016 року серії ЛВ № 936933; - у вагоні № 96395033: залізнична накладна ЦИМ/СМГС № 544163 від 12.05.2016 року; інвойс від 12.05.2016 №31; пакувальний лист № 31 від 12.05.2016; фітосанітарний сертифікат № 75/13-013/ВХ 343969 від 12.05.2016; копія сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій від 12.05.2016 року серії ЛВ № 936935; - у вагоні № 96399340: залізнична накладна ЦИМ/СМГС № 544189 від 12.05.2016 року; інвойс від 12.05.2016 №32; пакувальний лист № 32 від 12.05.2016; фітосанітарний сертифікат № 75/13-013/ВХ 343970 від 12.05.2016; копія сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій від 12.05.2016 року серії ЛВ № 936934.

Відповідно до митної декларації типу ЕК10АА №209050000/2016/001472 від 12.05.2016 року переміщується товар «деревина паливна у вигляді колод, довжина 2 м, неокорована: породи вільха - 116,83 куб. метрів, породи осика - 38,98 куб. метрів. Наявна кривизна колод до 8%, з тріщинами, сучками. Діаметр колод - 8-60 см. Якість згідно ТУУ 56.196-95. Обмір лісопродукції згідно ДСТУ 4020-2-2001, додаток Д.» Всього завантажено у вагони деревину вагою брутто 110850 кг., нетто складає 104450 кг. Код товару за УКТ ЗЕД - НОМЕР_1.

Згідно інвойсів у вагонах переміщується товар: «деревина паливна» різних порід, обєму та вартості. Всі інвойси підписані директором ДП «Буське лісове господарство» ОСОБА_1 та головним бухгалтером ОСОБА_4, їх підписи завірені печаткою ДП «Буське лісове господарство», код ЄРПУО 00992504.

У графі 1 «от правитель» залізничних накладних ЦИМ/СМГС зазначено назву відправника ДП «Буське лісове господарство» та у графі «підпис» зазначено прізвище ОСОБА_5 Відповідно до порядку заповнення граф накладної, який визначений п. 8 Розділу ІІ додатку до Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (СМГС) підпис відправника підтверджує правильність відомостей, внесених ним у накладну. Відповідно до інформації, що зазначена у графі 20 залізничних накладних через митний кордон України переміщується вантаж: «древесина топливная в виде бревен, полене, сучьев, вязанок хвороста или в аналогичных видах».

Згідно Пакувальних листів у вагонах переміщується деревина паливна різних порід, обємів у 6 штабелях. Всі пакувальні листи підписані начальником ЛПК Красне ОСОБА_5 та завірені печаткою ДП «Буське лісове господарство», код ЄРПУО 00992504.

Відповідно до Сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій лісопродукція, що експортується характеризується як деревина паливна порід осика, вільха, геометричні розміри 8-60х200 см, різної кількості, код згідно УКТ ЗЕД 4401 10 00 00.

У фітосанітарних сертифікатах зазначено відомості про товар Aspen-tree, alder-tree technological wood (4401) різної кількості в м. куб.

Відповідно до ч. 1 ст. 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль, відповідно до ст. 321 «Тривалість перебування під митним контролем» МКУ, розпочинається, у разі вивезення товарів, з моменту пред'явлення товарів, для митного оформлення та їх декларування в установленому порядку, а закінчується після здійснення митного оформлення товарів та перетинання ними митного кордону України.

Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю залізничних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 № 451 - митний контроль залізничних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками. У відповідності до пункту 1.5 наказу Мінфіна від 25.05.2012 № 602 «Про визначення переліку виняткових випадків, коли окремі вагони, локомотиви, інші елементи рухомого складу можуть бути виключені зі складу поїзда для проведення митного контролю», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 червня 2012 р. за № 887/21199, з метою проведення перевірки відповідності інформації про товар, заявленої в перевізних і супровідних документах, фактичним даним, якщо така перевірка потребує проведення операцій з вивантаження, перевантаження, перепакування тощо, митні формальності щодо даного товару були призупинені.

Відповідно до п.29 статті 4 Митного кодексу України митні формальності це сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і органами доходів і зборів з метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи. Згідно п. 23 статті 4 Митного кодексу України, митне оформлення це виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

З метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи 16.06.2016 року по заявах митниці було проведено зважування вагонів з вантажем, оскільки основною одиницею виміру та обліку кількості товарів в УКТЗЕД є одиниця маси кілограм (кг). У разі потреби для цілей тарифного регулювання, нетарифного регулювання (ліцензування, квотування тощо), збору та оброблення статистичних даних застосовуються додаткові одиниці виміру та обліку. Відповідно до зазначеного, товар за кодом товарної позиції 4401 не має додаткової одиниці виміру, тому у документах щодо кількості товарів зазначається одиниця виміру у кілограмах, а не метрах кубічних. Натомість товар товарної позиції 4403 має додаткову одиницю виміру, тому може зазначатись у кілограмах, та метрах кубічних.

Відповідно до актів довільної форми зважування проводилось на станції Батєво у присутності осіб приймальників поїздів ОСОБА_6, ОСОБА_7 проведена перевірка маси вантажу у вказаних вагонах і за його результатами встановлено, що фактична вага завантаженого у вагони товару суттєво відрізняється від ваги товару вказаного у митній декларації та пакувальних листах.

Таблиця виявлених невідповідностей за результатами зважування.

№ вагона№ та дата пакувального листаВага зазначена в пакувальному листі (кг.) № та дата акта зважуванняВага товару встановлена за результатами зважування (кг.)Різниця (кг.)32262636№34 від 12.05.1626300№9927 від 16.06.1621160-514096290119№33 від 12.05.1627900№9927 від 16.06.1622700-520096395033№31 від 12.05.1628200№9928 від 16.06.1622400-580096399340№32 від 12.05.1628450№9927 від 16.06.1618900-9550Всього 110850 85160 -25690

За результатами зважування, встановлено розбіжність у вагових критеріях, зазначених документально та фактичних. Подання митному органу неправдивих відомостей щодо ваги товару або кількості є однією з кваліфікуючих ознак порушення митних правил передбачених частиною 1статтею 483 Митного кодексу України.

На підставі пункту 8 статті 336 Митного кодексу України Управлінням боротьби з митними правопорушеннями Закарпатської митниці ДФС направлено 04.07.2016 року на адресу отримувача фірму «INTERSPAN KFT» (4800, Vasarosnameny, Ipar u. 1, Hungary) лист №07-70-20.3-3.21/4872.

12.07.2016 року на адресу Закарпатської митниці ДФС надійшов лист від 11.07.2016 б/н ( вх. митниці №1248-кб/11-21 від 12.07.2016) від угорської фірми «INTERSPAN KFT» про те, що фірма з вказаним лісгоспом немає ніяких контрактних відношень.

29.11.2016 року митниця надіслала Письмове відношення за №07-70-61/34/3246 до Закарпатської ТПП з проханням провести експертизу, в ході якої визначити кількість, обєм, розміри, породу, сорт, код УКТ ЗЕД лісоматеріалів круглих, які поставляються на експорт у вказаних вагонах. Відповідно до інформації, що зазначена у експертних висновках №В -1162/4 від 05.12.2016, №В-1159/5 від 05.12.2016, №В-1159/6 від 05.12.2016, №В-1159/4 від 05.12.2016 перевірка товару проводилась у період з 02.12.2016 по 05.12.2016 в присутності представника замовника експертизи старшого державного інспектора ВМО №2 митного поста «Залізничний» Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_8 за участю інженера 1-ї категорії ДП «Свалявське лісове господарство» ОСОБА_9 на площадці тимчасової зони митного контролю у м. Чоп АТ «Закарпатінтерпорт». Експертиза товару проведена експертами Закарпатської ТПП ОСОБА_10 та ОСОБА_11, якими було встановлено, що за результатами зовнішнього огляду, замірів лісоматеріалів круглих та замірів штабелів, порода деревини осика, вільха розмірний склад лісоматеріалів довжина 2,0 м., різних діаметрів лісоматеріалів та обємів. Згідно висновків, дані лісоматеріали круглі із деревини осики, вільхи відповідають вимогам дров по ГОСТ 3243-88, код УКТ ЗЕД 4401 10 00 00. Також експертами Закарпатської ТПП надані експертні висновки про вартість товару №№О-276/4 від 06.12.2016, №О-273/4 від 05.12.2016, №О-273/5 від 05.12.2016, №О-273/6 від 05.12.2016.

02.12.2016 року із залученням головних спеціалістів Закарпатської ТПП ОСОБА_10 та ОСОБА_11, комерційного агента станції Чоп ОСОБА_12 було проведено митний огляд товару, який слідує у вказаних залізничних вагонах, про що складений відповідний акт №305010002/2016/00115.

Порівняння даних на товар, які містяться у товаросупровідних документах з висновками експертів Закарпатської ТПП №В-1162/4 від 05.12.2016, №В -1159/5 від 05.12.2016, №В-1159/6 від 05.12.2016, №В-1159/4 від 05.12.2016 вказує на розбіжність між даними зазначеними в супровідних, перевізних документах, сертифікатах, МД (графа 31) із фактичним товаром, зокрема в частині обєму, діаметру лісоматеріалів тощо. Порівняльний аналіз наведено у таблиці:

№ вагонаПородаОбєм товару згідно інвойсу та пакувального листа (м3)Обєм товару згідно висновку експерта (м3)Різниця між даними у висновку експерта із даними в ТСД (м3)Геометричні (діаметр) розміри лісоматеріалів згідно ТСД (см)Геометричні розміри (діаметр) лісоматеріалів згідно висновку експерта (см)Різниця між даними у висновку експерта із даними в МД та ТСД (см)32262636осика38,9836,80-2,188-604-50-4/-1096290119вільха38,8835,25-3,638-606-60-2/0 96395033вільха38,8636,195-2,6658-604-50-4/-1096399340вільха39,0935,537-3,5538-604-76-4/ +16Всього 155,81143,782-12,028

Таким чином, експертними висновками Закарпатської торгово-промислової палати №В-1162/4 від 05.12.2016, №В-1159/5 від 05.12.2016, №В-1159/6 від 05.12.2016, №В-1159/4 від 05.12.2016, що складені на партії товарів, на які було видано Сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій зафіксовано невідповідність діаметрів лісоматеріалів. Однак, діаметр деревини паливної згідно Сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій виданих Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства складає від 8 см до 60 см.

Виходячи з вищенаведеного, товарні партії за сертифікатами не відповідають товарним партіям, зафіксованими експертними висновками Закарпатської торгово-промислової палати №В-1162/4 від 05.12.2016, №В-1159/5 від 05.12.2016, №В-1159/6 від 05.12.2016, №В-1159/4 від 05.12.2016.

Обовязковість подання «Сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій» митному органу для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, запроваджено ст.3 ЗУ від 08.09.05р. №2860-IV «Про особливості державного регулювання діяльності субєктів підприємницької діяльності, повязаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» і ПКМУ від 21.12.05р. №1260 «Про затвердження Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій».

Згідно ст.3 ЗУ від 08.09.05р. №2860-IV реалізація суб'єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтею 2 цього Закону, допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів.

В абз.4 ст.3 ЗУ від 08.09.05р. №2860-IV вказано, що субєкт підприємницької діяльності, що отримав Сертифікат про походження на партію лісоматеріалів, зазначену у відповідному сертифікаті, має право експорту саме цієї «певної партії» лісоматеріалів. Видачу сертифіката на кожну окрему партію лісо пиломатеріалів, оформлену одним товаросупровідним документом підтверджує п.4 «Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій», затвердженого ПКМУ від 21.12.05 №1260.

Згідно п.2.3. та п. 2.5. Інструкції щодо заповнення форми Сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених із них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій, затвердженої Держлісгоспом України 07.09.2007 №528, у рядку 4 «Підстава видачі сертифіката» вказуються найменування товаросупровідних документів, згідно з якими була придбана лісопродукція, що зазначена в рядку 2, їх серія, номер та дата видачі. У рядку 2 «Характеристика купленої продукції» вказуються вид лісопродукції, яка була реалізована лісокористувачем-продавцем на внутрішньому ринку, її порода, сорт, геометричні розміри, кількість, код згідно з УКТЗЕД .

Порядок видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів затверджується Кабінетом Міністрів України.

Сертифікат про походження лісоматеріалів видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, і підтверджує законність придбання лісоматеріалів.

ОСОБА_13 органи України здійснюють митне оформлення експорту лісо- та пиломатеріалів, крім передбачених статтею 2 цього Закону, за умови подання експортером разом з іншими необхідними документами сертифіката про їх походження.

Після митного оформлення товарів копія сертифіката про походження лісоматеріалів вилучається і зберігається митницею разом з іншими документами, що стосуються цієї експортної операції.

Загальний обєм лісоматеріалів переміщуваних у вагонах №№32262636, 96290119, 96395033, 96399340 складає 143,78 м.куб., а не 155,81 м.куб., як зазначено у товаросупровідних документах.

Відповідно до Актів (зважування) загальної форми станції Батьово є розбіжності в частині ваги товару, що переміщується у вагонах №№32262636, 96290119, 96395033, 96399340, а саме: різниця складає - 25690 кг.

Вартість лісоматеріалів переміщуваних у вказаних вагонах у відповідності до експертних висновків про вартість товару №О-276/4 від 06.12.2016, №О-273/4 від 05.12.2016, №О-273/5 від 05.12.2016, №О-273/6 від 05.12.2016 становить 66541,90 грн.

Згідно статті 196 «Заборона щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України» Митного кодексу України не можуть бути пропущені через митний кордон України товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом, а також товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.

Враховуючи викладене, у залізничному вагонах №№32262636, 96290119, 96395033, 96399340 повинні знаходитись лісоматеріали, які відсутні і геометричні розміри яких не відповідають заявленим.

Відповідно до термінів, які зазначені у статті 2 розділу І Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (СМГС), «отправитель лицо, предъявившее груз к перевозке и указанное в накладной в качестве отправителя груза.

Згідно із вимогами статті 15 розділу ІІ Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (СМГС) в накладній повинні міститися відомості про назву відправника і його поштовий адрес.

Оскільки, у відповідності до вимог Митного кодексу України керівник підприємства відповідає за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами Країни, 12.12.2016 року Закарпатською митницею ДФС направлено директору ДП «Буське лісове господарство» ОСОБА_1 листа за вих. №07-70-61/34/3398 з проханням прибути на 15-00 годину 15.12.2016 до Закарпатської митниці ДФС за адресою: 89500, м. Чоп, пл. Європейська, 7 для надання пояснень щодо виявлених розбіжностей. Лист адресату направлено факсимільним звязком на телефон-факс підприємства. Відмітка про отримання на документі. Директор ДП «Буське лісове господарство» ОСОБА_1 у назначений час у Закарпатську митницю не прибув і відповідь на лист станом на 20.12.2016 у митницю не надходила.

Також, 13.12.2016 року Закарпатська митниця ДФС направила листа-доручення вих. № 788/36/07-70-61 начальнику Львівської митниці ДФС з проханням провести перевірку та відібрати пояснення в керівника ДП «Буське лісове господарство» ОСОБА_1 та опитати його з визначених питань. Станом на 20.12.2016 у митницю відповідь не надходила.

У відповідності до ч.2 ст.459 МК України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил при вчиненні порушень підприємствами є посадові особи цих підприємств. Відповідно до п.43 ст.4 МК України посадові особи підприємств керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Згідно постанови Пленуму ВС України від 3 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.

Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Таким чином, орган доходів і зборів вважає, що директор ДП «Буське лісове господарство» ОСОБА_1 вчинив дії спрямовані на переміщення товарів «деревина паливна...» через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів, як підставу для переміщення цих товарів документів що містять неправдиві відомості щодо кількості, ваги, геометричних розмірів та митної вартості.

На підставі вищенаведеного державним інспектором відділу митного оформлення № 4 митного посту «Залізничний» Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_14 було складено протокол про порушення митних правил №2397/30501/16 від 20.12.2016 р. відносно громадянина України ОСОБА_1 - директора Державного підприємства «Буське лісове господарство» за ознаками порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 Митного кодексу України.

Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2, який також представляє інтереси представника ДП «Буське ЛГ», у судовому засіданні пояснив, що по вказаній справі не зібрано доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, декларування вантажу не здійснював ОСОБА_1, дій щодо оформлення та подачі електронної декларації та товаросупровідних документів до органу доходів і зборів не вчиняв, підписи в інвойсах на вантаж, у яких згадується його прізвище, підписані головним інженером ДП «Буське ЛГ» ОСОБА_13, який є одним із уповноважених на роботу з митницею. Окрім того, просив прийняти до уваги, що протокол про ПМП відносно ОСОБА_1 Закарпатською митницею ДФС складено без його участі, всупереч вимогам закону впродовж встановленого строку такий протокол та інші документи йому не вручено і на його поштову адресу не надіслано. Крім того, на період направлення протоколу ОСОБА_1 вже не працював на підприємстві, та тривалий час перебуває на лікарняному, тому не мав фізичної можливості отримати такий протокол.

Представники Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_3 в судовому засіданні просив притягнути гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України згідно до діючого законодавства.

Заслухавши пояснення представника особи, яка притягується до відповідальності, та ДП «Буське ЛГ», пояснення представника Закарпатської митниці ДФС, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що справа про порушення митних правил підлягає поверненню для проведення додаткової перевірки, з наступних підстав.

Статтею 527 МК України передбачено, що однією з постанов, що виноситься у справі про порушення митних правил митним органом або судом є постанова про проведення додаткової перевірки.

Відповідно дост. 487 МК Українивизначено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

За змістомст. 278 КУпАПорган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі, й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п. 2), а в разі неправильного складання такого протоколу - повернути матеріали адміністративної справи органу, який його склав, для належного (додаткового) оформлення.

Відповідно до виписаних у ст.ст.488,490,494-495МК Україниположень, протокол про порушення митних правил - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою, про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченогоМК України, і є найважливішим джерелом доказів у справах про порушення митних правил.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях вказав, що термін «кримінальне правопорушення», що міститься у ст. 2 Протоколу №7 доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод, має автономне значення і охоплює суворі за своїми наслідками види адміністративних стягнень, до яких належать адміністративний арешт та значні адміністративні штрафи, які фактично носять кримінальний характер з усіма гарантіями ст. 6 Конвенції, а справи щодо їх застосування в силу суворості таких санкцій за суттю є кримінальними (пункти 82, 83 Рішення у справі «Енгель та інші проти Нідерландів» від 8 червня 1976 року, пункт 55 Рішення у справі «Гурепка проти України» від 6 вересня 2005 року, пункт 38 Рішення у справі «Менаріні проти Італії» від 27 вересня 2011 року).

З цього слідує, що протокол про порушення митних правил, за вчинення яких митним законом передбачена досить сувора відповідальність, є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, що вимагає від особи, яка складає такий протокол, здійснення максимально можливою мірою дій, спрямованих на забезпечення можливості притягнення особи, яка скоїла правопорушення, до адміністративної відповідальності шляхом зібрання та фіксації доказів відповідно до вимог закону.

Згідност.8 МК Українидержавна митна справа здійснюється на основі принципів, зокрема, законності та презумпції невинуватості, а також додержання прав та охоронюваних законом інтересів осіб.

Статтею 494 МК України передбачено вимоги щодо складання протоколу про порушення митних правил, згідно якої про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа органу доходів і зборів, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Протокол про порушення митних правил повинен містити такі дані: дату і місце його складення; посаду, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол; необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, якщо її встановлено; місце, час вчинення, вид та характер порушення митних правил; посилання на статтю цього Кодексу, що передбачає адміністративну відповідальність за таке порушення; прізвища та адреси свідків, якщо вони є; відомості щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів, вилучених згідно із статтею 511 цього Кодексу; інші необхідні для вирішення справи відомості.

Відповідно до ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України та ч.1 ст.268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута за відсутністю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

З матеріалів справи вбачається, що зазначені вимоги закону при складенні протоколу про порушення митних правил №2397/30501/16 відносно гр. ОСОБА_15 у повній мірі дотримані не були. Так, за матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_16 не приймав участі при складанні протоколу про порушення митних правил, в матеріалах справи відсутні дані про те, що він належним чином повідомлений про час і місце його складання, не проведено його опитування, що суперечить ст.ст. 486, 495, 509 МК України, в порушення вимогст. 494 МК України протокол про адміністративне порушення складено без присутності особи, яка притягається до адміністративній відповідальності, а даних про відмову підписати, чи одержати примірник протоколу в справі немає, як і немає даних про підтвердження отримання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, протоколу про порушення митних правил до направлення такого до суду. Посадові особи, які складають протокол, зобовязані забезпечити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, можливість скористатись правами, що їй гарантовані законом (ст. 498 МК) в тому числі і право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, постанов та інших документів, що є у справі, бути присутніми під час розгляду справи у органі доходів і зборів та брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою захисника, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, оскаржувати постанови органу доходів і зборів, суду (судді), а також користуватися іншими правами, наданими їм законом.

Також є слушним зазначити те, що у матеріалах справи немає як даних про те, що ОСОБА_1 отримував листи (повістки - про необхідність зявлення до органу доходів і зборів для розгляду даної справи) з відміткою про причину невручення йому тих листів, відсутні відомості про направлення протоколу та вручення такого ОСОБА_1

В протоколі про порушення митних правил №2397/30501/16 від 20.12.2016 р. не зазначено всіх відомостей про особу, яка притягується до відповідальності, що необхідні для розгляду справи, зокрема день, місяць і рік народження особи, місце народження, місце реєстрації та проживання, відомості про ідентифікаційний податковий номер платника податку.

У матеріалах справи на а.с.11,-14 міститься лист заступника начальника управління заступника начальника відділу провадження у справах про ПМП ОСОБА_17 №07.70.20.4-1.20/321 від 13.01.2017 року про направлення на адресу ДП «Буське лісове господарство» виправлених примірників другої та восьмої сторінок протоколу про порушення митних правил №2397/30501/16. Проте, митним кодексом не передбачено направлення поштою частини виправлених аркушів протоколу, замість складеного нового протоколу. У матеріалах немає даних про те, що ОСОБА_1 отримував такий лист з виправленими аркушами протоколу або відомостей з відміткою про причину їх невручення.

Окрім того, в матеріалах справи відсутні будь які докази, на підтвердження того, що ОСОБА_1 на час складання протоколу про ПМП працює в ДП «Буське лісове господарство», на якій посаді, що входить в його обовязки тощо. Як вбачається з листа в.о.директора ДП «Буський лісгосп» №17/05 від 13.01.2017 року 02.11.2016 року у директора ДП «Буське лісове господарство» ОСОБА_1 закінчився контракт. Згідно довідки в.о.директора ДП «Буський лісгосп» №141/08 від 03.03.2017 року ОСОБА_1, як заступник директора, в період з 14.11.2016 року по 02.12.2016 року, з 12.12.2016 року по 30.12.2016 року перебував на лікарняному.

Отже, у суду є підстави вважати, що при складенні протоколу про порушення митних правил ОСОБА_1 були порушені вимоги ст.ст.494,498 МК України, що є неприпустимим, оскільки це порушує право особи на захист.

В порушення вимог ст. 486, 494 МК України під час складення даного протоколу було однобічно та неповно зясовано обставини справи, в протоколі про порушення митних правил не зазначено усією сукупності фактичних обставин справи, що мали місце.

Відповідно до вимогстатті 527 МК України по справі про порушення митних правил, в разі неповноти проведеного провадження по справі, яке не може бути усунуте при розгляді справи, або при наявності інших обставин, які перешкоджають розгляду адміністративної справи по суті, суд виносить постанову про проведення додаткової перевірки.

Таким чином, залишилися не встановленими обставини, які суттєво впливають на прийняття правильного рішення по справі.

На підставі вищевикладеного, прихожу до висновку про направлення матеріалів за вказаним протоколом до Закарпатської митниці ДФС України для проведення додаткової перевірки та необхідно належним чином оформити протокол про порушення митних правил та усунути вказані вище недоліки.

Враховуючи викладене, вирішити питання, щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності зач.1 ст. 483 МК Українибез виконання працівниками митниці вищезазначених вимог на даний час неможливо.

Керуючись ст.256,278, 294 КУпАП, ст.ст.487,494, 529 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали адміністративної справи про порушення митних правил №2397/30501/16 від 20.12.2016 року відносно громадянина України ОСОБА_15 - повернути до Закарпатської митниці ДФС Українидля проведення додаткової перевірки.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Закарпатської області через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її проголошення

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_18