Ухвала суду № 65526283, 22.03.2017, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.03.2017
Номер справи
755/12358/16-к
Номер документу
65526283
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 755/12358/16-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" березня 2017 р. слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва Ластовка Н.Д., секретар судових засідань Панасюк Ю.М.., за участю слідчого Сливи Т.І., прокурора Шевченка П.М., розглянувши в приміщенні суду у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання слідчого Дніпровського УП ГУ НП в м. Києві Сливи Т.І. про арешт майна у рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014100000000740 від 30.04.2014 року, за ознаками складу злочину передбаченого ч. 1 ст. 197-1, ч.1 ст. 273, ч.1 ст. 272 КК України,

в с т а н о в и в :

До слідчого судді даного місцевого суду надійшло зазначене клопотання слідчого, яке погоджене з прокурором Київської місцевої прокуратури № 4 Шевченком П.М. та обґрунтовано тим, що Департаментом земельних ресурсів КМДА в межах наданих повноважень по здійсненню самоврядного контролю за використанням та моніторингу земель в м. Києві, на виконання рішення Київської міської ради від 02.04.2015 року № 317/1182 «Про забезпечення недопущення самовільного будівництва та самовільного зайняття земельних ділянок», на території Дніпровського району міста Києва виявлено 22 автомобільні газозаправні станції (АГЗП) встановлені на самовільно зайнятих земельних ділянках без належної дозвільної документації.

В ході проведення досудового розслідування встановлено, що Департаментом земельних ресурсів КМДА в межах наданих повноважень по здійсненню самоврядного контролю за використанням та моніторингу земель в м. Києві, на виконання рішення Київської міської ради від 02.04.2015 року № 317/1182 «Про забезпечення недопущення самовільного будівництва та самовільного зайняття земельних ділянок», на території Дніпровського району міста Києва виявлено 22 автомобільні газозаправні станції (АГЗП) встановлені на самовільно зайнятих земельних ділянках без належної дозвільної документації.

Відповідно до Закон України «Про об`єкти підвищеної небезпеки», який визначає правові, економічні, соціальні та організаційні основи діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, і спрямований на захист життя і здоров'я людей та довкілля від шкідливого впливу аварій на цих об'єктах шляхом запобігання їх виникненню, обмеження (локалізації) розвитку і ліквідації наслідків, об'єктами підвищеної небезпеки, до яких відносяться АГЗП (АГЗС), являються об'єкти, на яких використовуються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.

Також, згідно чинного законодавства, а саме п. 9.1 Норм визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою, затверджених наказом МНС від 03.12.2007 № 833, зовнішні установки в яких знаходяться горючі гази (резервуари для зберігання горючого газу на АГЗП) відносяться до вибухопожежонебезпечної категорії та створюють реальну загрозу життю людей.

Таким чином в ході проведення огляду місця події 21.03.2017 року за адресою: м. Київ, б-р Перова, 27 за участі головного державного інспектора відділу нагляду на виробництві і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Київській області та головного інспектора Дніпровського РУГУ ДСНС України в м. Києві, було виявлені численні порушення, які становлять реальну загрозу виникнення надзвичайної ситуації та життю людей, а саме:

Під час огляду АГЗП по бульвару Перова, 27а встановлене наступне:

1)Не отриманий дозвіл Держгірпромнагляду на експлуатацію (експлуатація (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (Технологічне устаткування, лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природним і зрідженим газом суб'єктів господарювання, а також газовикористовуюче обладнання)), чим порушено ст. 21 Закону України "Про охорону праці" та п. 1 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. № 1107;

2)Не розроблений План локалізації та ліквідації можливих аварій у системі газопостачання, чим порушено п. 3.30 розділу V "Правила безпеки систем газопостачання" (НПАОП 0.00-1.76-15), затверджені наказом Міненерговугілля від 15.05.2015р. №285. (далі - ПБСГ);

3)Територія АГЗП не має сітчаної огорожі, чим порушено п. 8.151. ДБН В.2.5- 20-2001;

4)Не встановлений сигналізатор довибухонебезпечних концентрацій газу у вибухонебезпечній зоні АГЗП, чим порушено п. 8.91 ДБН 2.5-20-2001;

5)Не виконаний блискавкозахист АГЗП, чим порушено п. 8.151 ДБН В.2.5-20-

2001;

6)Посудина АГЗП до пуску її в експлуатацію не зареєстрована в органах Держгірпромнагляду. Відсутній паспорт посудини та дані про проходження технічного опосвідчення посудини, чим порушено п. 6.2.1., 6.2.3. 6.3.1. «Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»;

7)Не витримана мінімальна відстань між посудиною АГЗП та операторською, чим порушено п. 8.153. ДБН В.2.5-20-2001;

8)На території АГЗП відсутній пристрій для заземлення автомобільних цистерн для перевезення ЗВГ і їх рукавів, чим порушено п. 1.13 розділу VI ПБСГ;

9)Не проводиться технічне обслуговування та поточний ремонт арматури, зворотних і швидкісних клапанів, резервуарних установок ЗВГ, чим порушено п. 1.11 та п. 2.21 розділу VI ПБСГ;

10)Гумовотканинні рукави, що застосовують при операціях зливання- наливання і наповненні балонів, не проходять гідравлічне випробування тиском, що становить 1,25 номінального. На рукавах відсутні маркування із зазначенням номінального тиску, строків проведеного і чергового гідравлічних випробувань, чим порушено п. 1.17 розділу VI ПБСГ.

11)Не працює та під'єднай до електромережі електроконтактний манометр;

- Не забезпечена мінімальна відстань 40 метрів згідно вимог державних будівельних норм між АГЗП та поруч розташованими будівлями і спорудами (порушення п. 10.1 Розділу 6 «Правил пожежної безпеки в Україні», далі - «ППБУ», п. 2.5.1, п.2.5.5 «Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи» від 06 грудня 2005 року № 376, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 року за № 291/12165, та п. 8.153 Державних будівельних норм ДБН В.2.5-20-2001 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди Газопостачання);

- Не забезпечена мінімальна відстань 15 метрів від наземного резервуару із СВГ (суміш скраплених (зріджених) газів пропану та бутану) до окремо розташованого будівлі операторської (порушення п. 10.1 Розділу 6 ППБУ, п. 2.5.1, п. 2.5.8 «Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи» від 06 грудня 2005 року № 376, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 року за № 291/12165, та п.

12)Державних будівельних норм ДБН В.2.5-20-2001 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди Газопостачання); Не забезпечена мінімальна відстань 5 метрів від наземного резервуару із СВГ (суміш скраплених (зріджених) газів пропану та бутану) до паливо роздавальної колонки (порушення п. 10.1 Розділу 6 ППБУ, п. 2.5.1, п. 2.5.8 «Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи» від 06 грудня 2005 року № 376, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 року за № 291/12165, та п.

8.153Державних будівельних норм ДБН В.2.5-20-2001 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди Газопостачання); АГЗП не обладнано системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення (підстава частина 1 статті 53 Кодексу Цивільного захисту України);

АГЗП та її зовнішні установки не захищені від прямих попадань блискавки і вторинних її прояв відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блисковкозахисту будівель і споруд (ІЕС 62305: 2006, NEQ)" та згідно вимог ДНАОП 0.00.1.29 (порушення п. 1.21 Розділу 4 «ППБУ», п. 8.163 Державних будівельних норм ДБН В.2.5-20-2001 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди Газопостачання);

Не проведений замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж від короткого замикання (порушення п. 1.20 Розділу 4 ППБУ);

Відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (порушення частини статті 57 Кодексу цивільного захисту України, частини розділів Закону України № 353-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення обмежень у проваджені господарської діяльності»);

Не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників (порушення п. 10.1 Розділу 6, п. 16 Розділу 2 ППБУ);

Особи що працюють на АГЗП не пройшли спеціальне навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму і не мають відповідного посвідчення у порядку

встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 року № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (порушення п. 10.1 Розділу 6, п. 16 Розділу 2 ППБУ);

Не заведений журнал реєстрації вступного інструктажу з питань техногенної безпеки для працівників які приймаються на роботу та за місцем роботи

(порушення наказу МНС України від 15.08.2007р. №557 «Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2007р. за №1006/14273 п. 4.5.1);

Не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об'єкту (порушення: Закон України від 18.01.2001р. № 2 245 "Про об'єкти підвищеної небезпеки", ст.9; постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2002р. № 956 "Про ідентифікацію і декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки" НПАОП 0.00-3.08-02, наказ МНС України від 15.08.2007р. № 557 «Правила техногенної безпекиу сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2007р. за №1006/14273 п. 3.1.1);

Не надано експертизу декларації безпеки об'єкту (порушення: п.19 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року № 956 «Порядок

декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки» НПАОП 0.00-3.08-02, п.4.9.6 наказу МНС України від 15.08.2007 року № 557 «Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 року за №1006/14273);

Не проведено паспортизацію потенційно небезпечного об'єкту, копію паспорту надати до ДСНС України в м. Києві (порушення: п.3.1.1 наказу МНС України від 15.08.2007р. № 557 «Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2007р. за №1006/14273, п.4 наказу МНС України від 18.12.2000р. №338 "Про затвердження Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів"; ст. 17 наказу МНС України від 16.08.2005р. № 140 "Про внесення змін до наказу МНС України від 18.12.2000р. №338", п.1.3 наказу МНС України від 12.11.2010р. № 1016 «Про затвердження Стандарту надання Державним департаментом страхового фонду документації адміністративної послуги щодо видачі Свідоцтва про реєстрацію об'єкта у Державному реєстрі потенційно небезпечних об'єктів»);

Не проведено встановленим порядком реєстрацію підприємства через Державний департамент страхового фонду документації МНС України в Державному реєстрі потенційно небезпечних об'єктів (порушення п.1.3 наказу МНС України від 12.11.2010р. № 1016 «Про затвердження Стандарту надання Державним департаментом страхового фонду документації адміністративної послуги щодо видачі Свідоцтва про реєстрацію об'єкта у Державному реєстрі потенційно небезпечних об'єктів»);

Не вивішені на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу у разі виникнення надзвичайної ситуації (порушення п. 4.5.5 наказу МНС України від 15.08.2007р. № 557 «Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2007р. за №1006/14273);

13)Не розроблений план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій на об'єкті (порушення: наказ МНС України від 15.08.2007р. № 557 «Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2007р. за №1006/14273 п. 3.1.1, НПАОП 0.00-4.33-99 ''Положення щодо розробки планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.", п. 1);

14)Не наданий річний графік накопичення матеріального резерву (порушення Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2001р. №308 "Про Порядок створення і використання матеріальних резервів для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру та їх наслідки", стаття 14 наказу МНС України від 15.08.2007року № 557 «Правила техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.09.2007р. за №1006/14273 п. 3.1.1, 4.2);

15)Відсутній спеціальний журнал щодо проведення протипожежних інструктажів з працівниками відділення (порушення п. 15 Розділ 2 ППБУ);

Таким чином, спеціалісти дійшли висновку, що використання та експлуатація АГЗП з виявленими порушеннями не можлива і несе загрозу загибелі людей.

21.03.2013 в ході проведення огляду місця події за адресою: м. Київ, бульвар Перова, 27а ТОВ «Актив Петроліум» було виявлено та вилучено обладнання АГЗП, яке було використано як знаряддя вчинення злочину, а саме: Модуль автомобільного газозаправного пункту (АГЗП) в складі одного металевого резервуару для зберігання вуглеводного скрапленого газу білого кольору без номерний, колонки заправної марки «MM Petro» без номерної, та скрапленого газу в кількості 2682 літрів.

Ст. слідчим Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві винесено постанову від 21.03.2017 року про визнання речовим доказом автомобільного газозаправного пункту (АГЗП) та скрапленого газу, а саме: модулю автомобільного газозаправного пункту (АГЗП) в складі двох металевих резервуарів для зберігання вуглеводного скрапленого газу білого кольору об'ємом 4850 літрів, кожний, заводський номер 64704, 64707, колонки заправної марки «АПАЗТ» №888/16 та скрапленого газу в кількості 4383 літрів, оскільки він пристосований та використаний, як знаряддя вчинення кримінального правопорушення.

Тож, заявник, враховуючи положення ст. 170 КПК України, просив накласти на це майно арешт з підстав вказаних у частині 2 зазначеної статті Кодексу.

У судовому засіданні слідчий та прокурор, кожен окремо, клопотання підтримали у повному обсязі, просили задовольнити з підстав викладених у його мотивувальній частині.

В свою чергу, враховуючи положення ст. 172 КПК України слідчий суддя вважає за можливе розглядати дане клопотання у відсутність інших учасників процесу, тож дослідивши надане клопотання на відповідність КПК України кримінальне провадження, заслухавши думку учасників процесу, слідчий суддя приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт на майно накладається з метою забезпечення збереження речових доказів.

Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Речовими доказами згідно ч. 1 ст. 98 КПК України є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Так, в судовому засіданні слідчим суддею встановлено, що клопотання про арешт майна подано, у відповідності до ст. 170 КПК України, оскільки останнє містить в собі критерії визначені ч. 2 цієї статті Кодексу, а саме є речовим доказом.

Клопотання відповідає вимогам ст. 171 КПК України.

Зазначене у клопотанні майно відноситься до видів передбачених Главою 17 Розділу ІІ КПК України, на які може бути накладено арешт.

Крім того, на підставі вимог ч. 5 ст. 9 КПК України, слідчий суддя враховує, що виходячи з положень Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства.

Також, у ст. 1 Першого протоколу до Конвенції зазначено, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Як у справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 9 червня 2005 р.), так і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 р.) ЄСПЛ зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним, тобто для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий і надмірний тягар для особи (справа «Ізмайлов проти Росії», п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 р.).

При цьому, у судовому засіданні слідчим суддею не встановлено, що клопотання суперечить вищезазначеним вимогам КПК України, тобто не містить правових підстав для арешту майна, достатності доказів, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, вказівки на розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження або не є пропорційним, тобто не відповідає тяжкості правопорушення і становитиме особистий і надмірний тягар для володільця майна.

Тож, слідчий суддя погоджується з висловленою у судовому засіданні думкою заявника про те, що необхідно накласти арешт на майно на підставі ст. 170 КПК України, оскільки є достатні підстави вважати, що це майно відповідає критеріям, зазначеним у частині другій статті 170 цього Кодексу.

За таких обставин, слідчий суддя враховуючи правову підставу для арешту майна; наслідки арешту майна для інших осіб; розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню та вважає за необхідне застосувати найменш обтяжливий спосіб арешту майна, тобто такий спосіб арешту майна, який не призведе до наслідків, які суттєво позначаються на інтересах осіб та накласти арешт саме на підставі ч. 2 ст. 170 КПК України, оскільки існує обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти з дотриманням відповідних положень національного законодавства та принципів верховенства права.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1-29, 131-132, 170-173, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя,

п о с т а н о в и в :

Клопотання - задовольнити.

Накласти арешт на модуль автомобільного газозаправного пункту (АГЗП), використаного як знаряддя вчинення злочину, який було виявлено в ході проведення огляду місця події 21.03.2016 за адресою: м. Київ, бульвар Перова, 27а, а саме: - модуль автомобільного газозаправного пункту (АГЗП) в складі одного металевого резервуару для зберігання вуглеводного скрапленого газу білого кольору без номерний, колонки заправної марки «MM Petro» без номерної, та скрапленого газу в кількості 2682 літрів., шляхом заборони розпорядження та користування зазначеним майном.

Негайне виконання ухвали про арешт майна покласти на прокурора Київської місцевої прокуратури № 4 Шевченка П.М.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Копію ухвали негайно після її постановлення вручити учасникам процесу, третім особам, які були присутні під час оголошення ухвали. У разі відсутності таких осіб під час оголошення ухвали копія ухвали надсилається їм не пізніше наступного робочого дня після її постановлення.

Роз'яснити сторонам кримінального провадження, що підозрюваний, захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково, арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування за їх клопотанням, якщо вони доведуть, що в подальшому в застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Слідчий суддя: Н.Д. Ластовка