Постанова № 65525448, 23.03.2017, Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
23.03.2017
Номер справи
697/505/17
Номер документу
65525448
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 697/505/17

провадження № 2-а/697/54/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.03.2017 р. м. Канів

Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі :

Головуючого судді - Русакова Г.С.

при секретарі - Береговій А.А.

представника відповідача - Маринченка А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Канівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати недосплачених сум пенсії,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати недосплачених сум пенсії. Свій позов мотивує тим, що вона одержує пенсію державного службовця, обчислену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 85 відсотків від суми заробітної плати. Останнім місцем роботи позивача була посада заступника начальника відділу призначення та перерахунку пенсій управління Пенсійного фонду України. Позивач зверталася до Канівського об'єднаного управління ПФУ в Черкаській області про видачу довідки про заробітну плату державного службовця, але їй було відмовлено. Рішенням Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 22.12.2016 року зобов' язано Канівське об'єднане управління ПФУ в Черкаській області видати довідку позивачу. Згідно даної постанови відповідач видав ОСОБА_2 довідку про заробітну плату державного службовця з включенням всіх складових заробітної плати. 23.02.2017 року вона звернулася повторно із заявою до відповідача про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. ..

24.02.2017року відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії згідно наданої відповіді № 49/Б-10 на звернення позивача про перерахунок пенсії, з посиланням на те, що з 01.06.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII.

Позивач вважає безпідставними доводи відповідача та просить суд визнати протиправними дії Канівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Черкаської області (код ЄДРПОУ 36775639) та зобов'язати відповідача здійснити їй з 01.12.2015 року перерахунок відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (на момент призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області від 23.02.2017 р. № 1333/05 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 90%, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії) на момент виникнення права на перерахунок з 1 грудня 2015 року.

В судовое засідання позивач не з'явилась, надіслала телефонограму в якій просить суд справу слухати без її участі , позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, посилаючись на матеріали заперечення.

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером за віком, якій призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 90 % від суми заробітної плати, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.11) та довідкою Канівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області (а.с.14).

Згідно довідки Канівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області № 1333/05 від 23.02.2017 року (а.с.14) встановлено, що позивач дійсно працювала у Пенсійному фонді України в м. Каневі заступника начальника відділу пенсійного забезпечення.

23.02.2017 року позивач звернулася із заявою до відповідача про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року.

Згідно п. 3 постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 року, яка набрала чинності 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших) підвищуються.

Згідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Однак, листом відповідача від 24.02.2017 року № 49/б-10 у перерахунку пенсії було відмовлено. Зокрема, свою позицію відповідач обґрунтував тим, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутат України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу» та ін. З 01.05.2016 року вступив в дію ЗУ від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу» відповідно до п.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень якого стаття 37-1 Закону від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, що визначала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців втратила чинність. Водночас ЗУ від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу» проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, не передбачає взагалі .(а.с.12).

Надаючи правову оцінку позовним вим.гам необхідно зазначити наступне.

ОСОБА_3 працювала на посаді, яка відповідно до ЗУ «Про державну службу» віднесена до категорії посад державних службовців.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення пенсії), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач виходить із конституційних принципів, на яких базується здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.

Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до приписів ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку:

2) іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Враховуючи те, що позивач звернувся за перерахунком пенсії 23.02.2017 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 23.02.2017 року.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції,що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити частково та визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за місцем роботи на державній службі та зобов'язати здійснити такий перерахунок з 23.02.2017 року.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.5 Закону України « Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі -громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 69, 71, 86, 99, 159 - 163, 186, 256 КАС України, суд,-

П о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Канівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати недосплачених сум пенсії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Канівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язати Канівське об'єднане Управління пенсійного фонду України Черкаської області (код ЄДРПОУ 36775639) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (на момент призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Канівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області № 1333/05 від 23.02.2017 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 90 відсотків, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії) на момент виникнення права на перерахунок з 23.02.2017 року.

Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

Звільнити ОСОБА_2 від сплати судового збору.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя підпис Г . С . Русаков

З оригіналом гзідно: оригінал зберігається при матеріалах справи № 697/505/17

Суддя Г.С. Русаков