24.03.2017
Справа № 431/831/17
Провадження № 3/341/114/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2017 року Головуючий суддя Старобільського районного суду Луганської області Ткач О.В. за участю секретаря: Кустової О.О., прокурора: Савченко М.О., адвоката: Алєксандрової А.Є, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Старобільська матеріали, що надійшли від відділу управління захисту економіки в Луганській області ДЗЕ національної поліції України відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонерки, обраної головою Лиманської сільської виборчої комісії Старобільського району, заміжньої, прож. у АДРЕСА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7; ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
Згідно до протоколів: 45, 46, 47, 48 від 24.02.2017 року, об'єднаних судом в одне провадження в порядку ст. 36 КУпАП ОСОБА_2 скоїла адміністративні правопорушення при наступних обставинах:
ОСОБА_2, будучі посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до п. «а» п. 2 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим порушила вимоги, передбачені п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції»:
Постановою голови Верховної ради України № 645-У111 від 17 липня 2015 року «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році» призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, а саме 25.10.2015 року.
Постановою Старобільської районної виборчої комісії Луганської області № 2 від 12.09.2015 року, визнано склад міської, селищної та сільських виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів, серед яких є Лиманська сільська виборча комісія, склад якої відображено в додатку до вказаної постанови. Голова комісії - ОСОБА_2, 1965 року народження, заступник голови - ОСОБА_3, секретар - Кашуба Г.М., та 6 членів комісії.
Лиманська сільська виборча комісія Старобільського району Луганської області внесена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, як юридична особа. Згідно до ст. 20 Закону України «Про місцеві вибори», виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів, територіальна виборча комісія є юридичною особою, має власну печатку.
На підставі постанови КМУ № 687 від 08.09.2015 року «Про питання оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, нарахування та виплати одноразової грошової винагороди», відображено, в п. 14, що підставою для укладання цивільно-правового договору є рішення виборчої комісії про виконання членами виборчої комісії повноважень на платній основі, за посадами, які вони займають у відповідних виборчих комісіях.
Так, 15 вересня 2015 року було укладено договір № 2 між головою Лиманської сільської виборчої комісії Старобільського району Луганської області ОСОБА_2 та ОСОБА_4, щодо виконання обов'язків члена виборчої комісії-оператора комп'ютерного набору з оплатою в розмірі 1378 грн. на місяць, пропорційно за фактично відпрацьований час. Термін дії цього договору набирає чинності з моменту його підписання обома сторонами та діє до 31.10.2015 року.
Крім того, 01.10.2015 року було укладено договір № 3 між головою Лиманської сільської виборчої комісії Старобільського району Луганської області ОСОБА_2 та ОСОБА_4 щодо надання останнім транспортних послуг, з оплатою в розмірі 1378 грн. на місяць. Термін дії цього договору набирає чинності з моменту його підписання обома сторонами та діє до 31.10.2015 року.
В подальшому головою Лиманської сільської виборчої комісії ОСОБА_2 було затверджено розрахунково-платіжні відомості по Лиманській сільській виборчій комісії за вересень-жовтень 2015 року. Згідно вказаних платіжних відомостей ОСОБА_4 нараховано грошові кошти згідно договорів.
З відповіді РАГСу встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_4 є дружиною та чоловіком, перебувають в зареєстрованому шлюбі.
Таким чином, у ОСОБА_2 виник реальний конфлікт інтересів, а саме -суперечність між її особистим майновим інтересом-бажанням поліпшити матеріальне становище члена сім'ї шляхом отримання грошових коштів у формі винагороди і заробітної плати, та її службовими повноваженнями, як голови комісії, що впливає на об'єктивність або неупередженість в прийнятті рішень, а також на вчинення та не вчинення дій під час виконання своїх службових обов'язків.
Своїми діями, які виразилися в порушенні вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» - прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів в службовій діяльності, пов'язаного з виникненням суперечностей має її особистими інтересами та службовими повноваженнями, які впливали на об'єктивність прийняття рішення. В даному випадку, ОСОБА_2 повинна була утриматись від підписання вказаних договорів й повідомити районну виборчу комісію про наявність в неї реального конфлікту інтересів, тобто вижити всіх необхідних заходів щодо запобігання конфлікту інтересів.
Таким чином, в протоколах вказано, що ОСОБА_2 1) не повідомила про наявність в неї реального конфлікту інтересів Лиманську виборчу комісію, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП та 2) вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 свою провину у скоєнні адміністративних правопорушень визнала частково, суду пояснила, що вона дійсно, 12.09.2015 року була обрана головою Лиманської сільської виборчої комісії для проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, призначених на 25.10.2015 року.
Діючи згідно до своїх повноважень, вона уклала два договори: № 2 від 15.09.2015 року та № 3 від 01.10.2015 року зі своїм чоловіком - ОСОБА_4, як з працівником комп'ютерного набору та як з водієм. Вона здійснила такі вчинки, оскільки на час проведення виборів комісія потребувала транспортних послуг з метою відправлення документації та бюлетенів до м.Сєвєродонецька, а бажаючих здійснювати такі перевезення крім її чоловіка не було. Також в роботі виборчої комісії необхідно було залучення оператора комп'ютерного набору для складання звітів та набору документів та інших бажаючих, крім її чоловіка теж не було. Склад виборчої комісії знав, що ОСОБА_4 її чоловік, але письмово вона не доводила до відома комісії, що уклала договори з чоловіком. При перевірці діяльності комісії зауважень з цього приводу у перевіряючи органів не було. Вона просить врахувати наявність в неї на утриманні батьків похилого віку та незначний розмір їх пенсії.
Крім пояснень ОСОБА_2, її провина в судовому засіданні доведена наступними письмовими доказами:
Постановою про формування складу міської та сільських виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, де вказано, що головою Лиманської сільської виборчої комісії є ОСОБА_2 (а.с. 5 зворот);
Витягом з реєстру (а.с. 18) про реєстрацію Лиманської сільської виборчої комісії Старобільського району Луганської області;
Договором № 2 від 15.09.2015 року між Лиманською сільською виборчою комісією в особі її голови - ОСОБА_2 та ОСОБА_4 про надання ОСОБА_4 послуг оператора комп'ютерного набору (а.с. 21-22);
Договором № 3 від 01.10.2015 року, укладеним між Лиманською сільською виборчою комісією в особі її голови ОСОБА_2 та ОСОБА_4 про надання ОСОБА_4 послуг з транспортного обслуговування ( а.с. 23-24);
Відомостями (а.с. 27, 29) про отримання ОСОБА_4 608,08 грн. у вересні 2015 року плати по Лиманській виборчої комісії; та сум 1981,85 грн. та 2 035,20 грн. за жовтень 2015 року;
Повідомленням (а.с. 37) Старобільського відділу РАГСу про те, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 укладений шлюб у 1983 році.
Таким чином, суд вбачає наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172 - 7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, оскільки вона не повідомила відповідний орган про наявність в неї реального конфлікту інтересів та вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів.
При обранні виду адміністративного стягнення суд враховує вимоги ст. 36 КУпАП, а саме те, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним й тим же органом, стягнення накладається в межах санкцій, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, за ст. 36 КУпАП адмінстягнення повинно бути накладено на правопорушницю в межах санкції ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Судом прийнято до уваги, що правопорушення ОСОБА_2 було скоєне в вересні-жовтні 2015 року. За ст. 38 КУпАП адмінстягнення при розгляді матеріалів, пов'язаних з корупцією можуть бути накладені протягом 3-х місяців з дня його вчинення, але не пізніше 2-х років з дня його вчинення. За даними протоколів відносно ОСОБА_2, факти корупційних діянь були виявлені 24.02.2017 року. Таким чином, стосовно ОСОБА_2 може бути накладено адмінстягнення, передбачене вимогами ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
При цьому судом враховано, що остання чинна редакція цієї статті була від 26.04.2015 року й змін в неї не вносилося.
При обранні розміру адмінстягнення суд приймає до уваги, що ОСОБА_2 не працює, а перебуває на пенсії, має на утримання батьків похилого віку, характеризується позитивно.
Таким чином, з урахуванням положень ст. 36 КУпАП їй необхідно обрати стягнення в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 2 ст. 172 -7 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 36, 38, 284 ч. 1 КУпАП, ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, суддя -
П О С Т А Н О В И В :
Стягнути з ОСОБА_2 (і.н. НОМЕР_1) за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7, 36 КУпАП штраф в дохід держави в 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( 3400 грн.)
Штраф перераховувати на користь держави, отримувач - держбюджет Старобільського району р/р 31114106700331, код 21081100 в ГУДКСУ Луганської області МФО 804013, ідентифікаційний код 37858396.
Стягнути з ОСОБА_2 (і.н. НОМЕР_1) судовий збір в дохід держави в розмірі 320,00 грн., який перераховувати на рахунок 31218206700331 код класифікації доходів 22030001, отримувач УДКСУ у Старобільському районі код ЄДРПОУ отримувача коштів 37858396, МФО 804013, Банк отримувача коштів ГУДКСУ у Луганській області.
Постанову може бути оскаржено протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: Ткач О.В.