Справа № 367/1315/15-ц Головуючий у І інстанції Пархоменко О. В.Провадження № 22-ц/780/1609/17 Доповідач у 2 інстанції Гуль В. В.Категорія 46 21.03.2017
УХВАЛА
Іменем України
21 березня 2017 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого судді: Гуля В.В.,
суддів: Іванової І.В., Сліпченка О.І.,
при секретарі: Тимошевській С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Київської області на рішення Ірпінського міського суду Київської області від 12 грудня 2016 року у справі за позовом прокурора міста Ірпеня Київської області в інтересах держави до Ірпінської міської ради Київської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 про визнання недійсними рішень, державних актів на право власності на земельну ділянку, -
в с т а н о в и л а:
Прокурор м. Ірпеня звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на те, що прокуратурою м. Ірпеня вивчено підстави для представництва інтересів держави в суді під час передачі Ірпінською міською радою земельних ділянок у власність.
Перевіркою встановлено, що рішенням Ірпінської міської ради від 07.12.2007 року № 1198-33-У "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, надання права на оренду земельних ділянок та дозволу на розробку технічної документації щодо складання договорів оренди" Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Зелений гай" надано право оренди земельної ділянки площею 8,3920 га в АДРЕСА_1 під котеджну забудову.
На підставі зазначеного рішення між Ірпінською міською радою та ОК "ЖБК "Зелений гай" 29.01.2008 укладено договір оренди земельної ділянки площею 8,3920 га в АДРЕСА_1 під котеджну забудову строком на 5 років та зареєстровано у Державному реєстрі земель 30.01.2008 за № 040834000009.
Як вбачається з інформації Управління Держземагнтства в м. Ірпені № 01-06/300 від 29.04.2013 вищевказана земельна ділянка площею 8,3920 га в АДРЕСА_1 що перебувала в оренді ОК "ЖБК "Зелений гай" на даний час передана у власність членів ОК "ЖБК "Зелений гай".
Так, рішенням Ірпінської міської ради № 4243-84-У від 03.03.2010 "Про внесення змін в рішенні Ірпінської міської ради від 16.06.2009 № 3055-70-У "Про надання дозволу громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки в АДРЕСА_1", яким надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в існуючих межах ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_10 в АДРЕСА_1.
На підставі вказаного рішення ПП "Геополісся" розроблено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки громадян-членів Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного кооперативу "Зелений гай".
Рішенням Іріпнської міської ради № 4554-88-У від 14.05.10 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки громадян", яким затверджено вищезазначену технічну документацію із землеустрою та передано безкоштовно у власність земельні ділянки площами по 0.1 га кожна в м. Ірпінь для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд ОСОБА_2 по АДРЕСА_2, ОСОБА_6 по АДРЕСА_3, ОСОБА_8 по АДРЕСА_4 ОСОБА_10 по АДРЕСА_5
Вивченням рішень Ірпінської міської ради № 4243-84-У від 03.03.2010 та № 4554-88-У від 14.05.10 встановлено, що вони прийняті з грубим порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку із чим вони підлягають скасуванню як незаконні.
Позивач зазначає, що Земельний кодекс України передбачає два порядки безоплатного отримання громадянами земельних ділянок у власність, зокрема повний порядок, що передбачає необхідність отримання дозволу на розробку, розробку та погодження усіма органами державного контролю проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, встановлення та винесення в натурі на місцевості меж земельної ділянки та подальше затвердження проекту землеустрою відповідною місцевою радою. Такий порядок застосовується у разі якщо, земельна ділянка перебуває у державній чи комунальній власності, не перебуває в користуванні певної особи, а її межі не встановлені та не визначені.
Інший порядок, передбачає більш спрощену процедуру приватизації земельної ділянки, що перебуває в користуванні певної особи та вимагає лише отримання рішення відповідної місцевої ради на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Така процедура приватизації застосовується у випадках коли земельна ділянка перебуває в користуванні особи, яка звернулася до відповідної ради та має відповідні визначені розміри та межі.
Тобто, враховуючи, що земельна ділянка площею 8, 3920 га в АДРЕСА_1, на час її розподілу та передачі у власність відповідачів, перебувала в оренді ОК «ЖБК «Зелений гай», для отримання відповідачами по справі спірних земельних ділянок на підставі технічної документації із землеустрою, тобто за спрощеною процедурою, земельні ділянки, які в подальшому були передані у власність відповідачів, мали б перебувати в користуванні відповідачів як членів вказаного кооперативу, мати визначені розміри та межі.
Крім того, створення та діяльність житлово-будівельних кооперативів регулюється Цивільним та Господарським кодексами України, Законом України «Про кооперацію», а також чинними на даний час Житловим кодексом Української РСР та прийнятим на його основі Примірним статутом житлового будівельного кооперативу, що затверджений постановою Ради Міністрів Української РСР від 30.04.85 із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України.
Перевіркою діяльності ОК «ЖБК «Зелений гай» встановлено, що відповідачі по справі ніколи не були членами зазначеного кооперативу, на час отримання земельних ділянок не проживали в даній місцевості, не перебувати на квартирному обліку, як такі, що потребують покращення житлових умов, не писали заяви про вступ в кооператив, рішень загальних зборів про їх прийняття у члени кооперативу не приймалось, членські та пайові внески відповідачами не сплачувались, що відповідно не відображалось в бухгалтерських документах, як члени кооперативу не обліковувались та не отримували відповідні посвідчення про членство.
Крім того, загальними зборами кооперативу будь-яких рішень щодо розподілу у користування земельної ділянки площею 8, 3920 га в АДРЕСА_1, що перебувала в оренді кооперативу між її членами не приймалось та не затверджувалось виконавчим комітетом відповідної місцевої ради.
В ході перевірки ОК «ЖБК «Зелений гай» не надано жодних документів, які б підтверджували членство відповідачів у даному кооперативі, а також підтвердження факту використання ними земельних ділянок, що передані їм у власність.
Земельна ділянка площею 8, 3920 га з моменту надання її в оренду кооперативу та на час передачі її в приватну власність громадянам не використовувалась, рішення про її розподіл між членами не приймалось.
За інформацією Ірпінської міської ради від 07.09.12 № 01-21/3879 серед громадян, що отримали земельні ділянки у власність за рахунок земельної ділянки ОК «ЖБК «Зелений гай» площею 8, 3920 га в АДРЕСА_1, жоден не перебував на обліку як такий, що потребує покращення житлових умов.
Опитані в ході прокурорської перевірки відповідачі по справі ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 повідомили, що в 2010 році отримали грошові кошти за відмову від права на отримання земельної ділянки, яку оформили нотаріально. Заяви до міської ради не писали та не отримували у власність земельні ділянки, членами ОК «ЖБК «Зелений гай» ніколи не являлись.
Таким чином, всупереч вимог ст. ст. 116, 118 Земельного кодексу України, ст. ст. 10, 11, 14 Закону України «Про кооперацію», ст. ст. 133, 135, 137, 141 Житлового кодексу УРСР, п. п. 1, 8, 60 Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, що затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 30.04.85 із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України, п.п. 5, 8, 10 Статуту ОК «ЖБК «Зелений гай» від 03.07.08, відповідачі по справі отримали право власності на земельні ділянки на підставі технічної документації, як на такі, що перебували в їх користуванні та мали відповідні межі, хоча фактично земельні ділянки ніколи не перебували в користуванні відповідачів по справі, ні ОК «ЖБК Зелений гай» ні його членами не використовувались та на даний час не використовуються, а тому їх відведення мало б здійснюватися виключно на підставі проектів землеустрою, в порядку передбаченому ч. ч. 6-9 ст. 118 Земельного кодексу України.
Зважаючи на вказані порушення під час прийняття рішень Ірпінської міської ради № 4243-84-У від 03.03.10, № 3055-70-У від 16.06.2009, № 4554-88-У від 14.05.2010 вони підлягають скасуванню в судовому порядку.
На підставі вказаних рішень ради, що прийняті з порушенням вищевказаних вимог законодавства, відповідачам по справі видано державні акти на право власності на земельні ділянки.
Зокрема, ОСОБА_2 видано державний акт серії НОМЕР_1 про право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 площею 0,1 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; ОСОБА_6 видано державний акт серії НОМЕР_3 про право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_4 площею 0,1 га в АДРЕСА_6 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; ОСОБА_8 видано державний акт серії НОМЕР_5 про право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_6 площею 0,1 га в АДРЕСА_4 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; ОСОБА_10 видано державний акт серії НОМЕР_7 про право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_8 площею 0,1 га в АДРЕСА_5 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Як встановлено перевіркою на час передачі земельних ділянок у власність відповідачів, виготовлення та видачі державних актів на їх імена право користування земельною ділянкою площею 8, 3920 га в АДРЕСА_1 не було припинено, оскільки договір оренди між Ірпінською міською радою та ОК «ЖБК Зелений гай» анульовано лише в 2012 році, на підставі рішення Ірпінської міської ради № 1687-27-УІ від 28.02.12, що підтверджується довідкою відділу Держкомзему в м. Ірпінь від 10.04.12 № 01-05/562.
За таких умов без внесення змін щодо анулювання договору оренди земельної ділянки площею 8, 3920 га в АДРЕСА_1, в реєстраційно-облікові документи, видача державних актів на право власності на землю відповідачам, також суперечила вимогам ст. ст. 125, 141, 142 Земельного кодексу України, ст. ст. 31, 32, 34 Закону України «Про оренду землі».
Крім того, позивач зазначає, що перевіркою встановлено, що спірні земельні ділянки, які незаконно вибули із власності держави у власність відповідачів по справі на даний час відчужені на підставі цивільно-правових угод.
Так, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 22.09.2011 № 4894 земельну ділянку площею 0,1 га по АДРЕСА_7 придбав ОСОБА_3, на державному акті на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1, виданому на ім'я ОСОБА_2 зроблено відмітку про перехід права власності на спірну земельну ділянку до ОСОБА_3
У подальшому, на підставі заяви ОСОБА_17 про розподіл земельної ділянки видано 2 державні акти: серії НОМЕР_9 про право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_10 площею 0,0500 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та серії НОМЕР_11 про право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_12 площею 0,0500 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_22 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 22.06.2012 № 1646 земельну ділянку площею 0,0500 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_2 придбала ОСОБА_4, на державному акті на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_9, виданому на ім'я ОСОБА_17 зроблено відмітку про перехід права власності на спірну земельну ділянку до ОСОБА_4
На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 14.12.2012 № 3576 (в реєстраційній 3579) земельну ділянку площею 0,0500 га в АДРЕСА_10 придбала ОСОБА_5, на державному акті на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_13, виданому на ім'я ОСОБА_17 зроблено відмітку про перехід права власності на спірну земельну ділянку до ОСОБА_5 та на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 2394158 від 20.05.2013 за останньою зареєстровано право власності на зазначену земельну ділянку.
Разом із цим, відповідно до листа реєстраційної служби Ірпінського МУЮ у Київській області № 39 від 11.02.2015 встановлено, що державним реєстратором при внесенні в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно підставу виникнення права власності на земельну ділянку площею 0,0500 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_10 за ОСОБА_5 помилково зазначено номер договору купівлі-продажу від 14.12.2012, а саме № 3579. Встановлено, що ОСОБА_5 придбано земельну ділянку у ОСОБА_17 на підставі договору купівлі-продажу за № 3576 від 14.12.2012.
Також, земельну ділянку, на яку ОСОБА_6 видано державний акт серії НОМЕР_3 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_4 відповідно до свідоцтва серії та номер НОМЕР_14 про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 07.06.2013 за ОСОБА_7 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 2979093 від 07.06.2013 зареєстровано право власності на зазначену земельну ділянку.
Крім того, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16.03.2013 № 294, ВТС 926428 земельну ділянку площею 0,1 га по АДРЕСА_12 у ОСОБА_8 придбав ОСОБА_9, про що на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 934913 від 16.03.2013 за останнім в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності на зазначену земельну ділянку.
На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 25.05.2013 № 1294 земельну ділянку площею 0,1 га по АДРЕСА_13 придбала ОСОБА_11, про що на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 2579950 від 25.05.2013 за останньою в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності на зазначену земельну ділянку.
Вищезазначені договори купівлі-продажу від 22.09.2011 № 4894, від 22.06.2012 № 1646, від 14.12.2012 № 3576, від 16.03.2013 № 294, ВТС 926428, від 25.05.2013 № 1294, свідоцтво серії та номер НОМЕР_14 про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 07.06.2013 щодо відчуження спірних земельних ділянок, що відведені з порушенням вимог земельного законодавства є нікчемними.
Враховуючи наведені обставини, державні акти серії НОМЕР_1, виданий на ім."я ОСОБА_2, НОМЕР_3, виданий на ім."я ОСОБА_6, НОМЕР_5, виданий на ім."я ОСОБА_8, НОМЕР_7, виданий на ім"я ОСОБА_10, НОМЕР_9 та НОМЕР_11 видані на ім."я ОСОБА_17 підлягають визнанню недійсними з одночасним скасуванням їх державної реєстрації.
Разом із цим, на вищезазначених підставах підлягають визнанню незаконними наступні рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень: № 2394158 від 20.05.2013, № 2979093 від 07.06.2013, № 934913 від 16.03.2013, № 2579950 від 25.05.2013.
Незаконне вибуття з володіння держави спірної земельної ділянки порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, володіння та користування належним державі майном, що згідно зі ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» є підставою для їх захисту шляхом пред'явлення прокурором цього позову.
Позивач просив визнати незаконним та скасувати рішення Ірпінської міської ради № 4243-84-У від 03.03.2010 "Про внесення змін в рішенні Ірпінської міської ради від 16.06.2009 № 3055-70-У "Про надання дозволу громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки в АДРЕСА_1"; визнати незаконним та скасувати рішення Ірпінської міської ради № 3055-70-У від 16.06.2009 "Про надання дозволу громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки в АДРЕСА_1"; визнати незаконним та скасувати рішення Ірпінської міської ради № 4554-88-У від 14.05.2010 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки громадян", яким затверджено вищезгадану технічну документацію із землеустрою та передано безкоштовно у власність земельні ділянки площами по 0,1 га кожна в м. Ірпінь для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд ОСОБА_2 по АДРЕСА_2, ОСОБА_6 по АДРЕСА_15, ОСОБА_8 по АДРЕСА_14 ОСОБА_10 по АДРЕСА_16 визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_1 на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_2, кадастровий номер НОМЕР_2 площею 0,1 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд вартістю 204 170 грн. та скасувати його реєстрацію; визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_3 на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_6, кадастровий номер НОМЕР_4 площею 0,1 га в АДРЕСА_6 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд вартістю 204 170 грн. та скасувати його реєстрацію; визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_5 на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_8, кадастровий номер НОМЕР_6 площею 0,1 га в АДРЕСА_17 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд вартістю 204 170 грн. та скасувати його реєстрацію; визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_7 на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_8, кадастровий номер НОМЕР_8 площею 0,1 га в АДРЕСА_18 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд вартістю 204 170 грн. та скасувати його реєстрацію; визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_9 на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_17, кадастровий номер НОМЕР_10 площею 0,0500 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд вартістю 204 170 грн. та скасувати його реєстрацію; визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_13 на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_17, кадастровий номер НОМЕР_15 площею 0,0500 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_11 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд вартістю 204 170 грн. та скасувати його реєстрацію; визнати недійсним свідоцтво серії та номер НОМЕР_14 про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 07.06.2013 видане на ім'я ОСОБА_7; зобов'язати реєстраційну службу Ірпінського МУЮ у Київській області виправити помилку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно в розділі підстави виникнення права власності на земельну ділянку площею 0,0500 га в АДРЕСА_22 за ОСОБА_5, а саме замінити запис про номер договору від 14.12.2012 з № 3579 на № 3576; визнати недійсними договори купівлі-продажу від 22.09.2011 № 4894, від 22.06.2012 № 1646, від 14.12.2012 № 3576, від 16.03.2013 № 294, ВТС 926428, від 25.05.2013; визнати незаконною в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєстрацію права власності на земельні ділянки з кадастровими номерами: НОМЕР_15, НОМЕР_4, НОМЕР_6, НОМЕР_8; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 2394158 від 20.05.2013 визнати незаконним та скасувати його реєстрацію; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 2979093 від 07.06.2013 визнати незаконним та скасувати його реєстрацію; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 934913 від 16.03.2013 визнати незаконним та скасувати його реєстрацію; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 2579950 від 25.05.2013 визнати незаконним та скасувати його реєстрацію; зобов'язати відповідачів повернути територіальній громаді м. Ірпінь в особі Ірпінської міської ради спірні земельні ділянки загальною площею 0,4 га, загальною вартістю 816680 грн.
В подальшому під час розгляду справи позивач подав заяву про зміну підстав позову та уточнення позовних вимог та просив визнати незаконним та скасувати рішення Ірпінської міської ради № 4243-84-У від 03.03.2010 "Про внесення змін в рішенні Ірпінської міської ради від 16.06.2009 № 3055-70-У "Про надання дозволу громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки в АДРЕСА_1"; визнати незаконним та скасувати рішення Ірпінської міської ради № 3055-70-У від 16.06.2009 "Про надання дозволу громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки в АДРЕСА_1"; визнати незаконним та скасувати рішення Ірпінської міської ради № 4554-88-У від 14.05.2010 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки громадян", яким затверджено вищезгадану технічну документацію із землеустрою та передано безкоштовно у власність земельні ділянки площами по 0,1 га кожна в м. Ірпінь для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд ОСОБА_2 по АДРЕСА_2, ОСОБА_6 по АДРЕСА_15, ОСОБА_8 по АДРЕСА_28, ОСОБА_10 по АДРЕСА_19 визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_1 на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_2, кадастровий номер НОМЕР_2 площею 0,1 га в АДРЕСА_20 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд вартістю 204 170 грн. та скасувати його реєстрацію; визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_3 на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_6, кадастровий номер НОМЕР_4 площею 0,1 га в АДРЕСА_21 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд вартістю 204 170 грн. та скасувати його реєстрацію; визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_5 на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_8, кадастровий номер НОМЕР_6 площею 0,1 га в АДРЕСА_17 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд вартістю 204 170 грн. та скасувати його реєстрацію; визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_7 на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_8, кадастровий номер НОМЕР_8 площею 0,1 га в АДРЕСА_18 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд вартістю 204 170 грн. та скасувати його реєстрацію; визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_9 на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_17, кадастровий номер НОМЕР_10 площею 0,0500 га в АДРЕСА_20 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та скасувати його реєстрацію; визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_11 на право власності на земельну ділянку виданий на ім'я ОСОБА_17, кадастровий номер НОМЕР_15 площею 0,0500 га в АДРЕСА_22 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та скасувати його реєстрацію; витребувати з незаконного чужого володіння на користь територіальної громади м. Ірпінь в особі Ірпінської міської ради Київської області спірні земельні ділянки загальною площею 0,4 га, загальною вартістю 816 680 грн.
Рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 12 грудня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі у зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права прокурор просить рішення суду скасувати і позов задовольнити.
Апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Ірпінської міської ради від 07.12.07 № 1198-33-У "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, надання права на оренду земельних ділянок та дозволу на розробку технічної документації щодо складання договорів оренди" Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Зелений гай" надано право оренди земельної ділянки площею 8, 3920 га в АДРЕСА_1 під котеджну забудову.
На підставі зазначеного рішення між Ірпінською міською радою та ОК "ЖБК Зелений гай" 29.01.08 укладено договір оренди земельної ділянки площею 8, 3920 га в АДРЕСА_1 під котеджну забудову строком на 5 років та зареєстровано у Державному реєстрі земель 30.01.08 за №040834000009.
Відповідно до інформації Управління Держземагенства в м. Ірпені №01-06/300 від 29.04.13 вищевказана земельна ділянка площею 8, 3920 га в АДРЕСА_1, що перебувала в оренді ОК "ЖБК "Зелений гай" на даний час передана у власність членів ОК "ЖБК "Зелений гай". На момент прийняття рішення Ірпінської міської ради № 1198-33-У від 07.12.07 р. земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_16 поАДРЕСА_23 перебувала в межах населеного пункту міста Ірпінь.
Рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 16 червня 2009 року № 3055-70-У "Про надання дозволу громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки в АДРЕСА_1" надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, в існуючих межах слідуючим громадянам, зокрема, ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,10 га за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_6 земельну ділянку площею 0,10 га за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_8 земельну ділянку площею 0,10 га за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_10 земельну ділянку площею 0.10 га за адресою АДРЕСА_1
Рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 03 березня 2010 року № 4243-84-У "Про внесення змін в рішення Ірпінської міської ради від 16 червня 2009 року № 3055-70-У "Про надання дозволу громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки в АДРЕСА_1" внесено зміни в назві рішення від 16 червня 2009 року № 3055-70-У "Про надання дозволу громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки в АДРЕСА_1" виклавши його в наступній редакції "Про надання дозволу громадянам на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки в АДРЕСА_1 ( "Житлово будівельний кооператив "Зелений гай"); внесено зміни в п. 1 рішення виклавши його в наступній редакції: "1. Дати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, в існуючих межах слідуючим громадянам, зокрема, ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,10 га за адресою АДРЕСА_8 прож. АДРЕСА_27; ОСОБА_6 земельну ділянку площею 0.10 га за адресою АДРЕСА_6 прож. АДРЕСА_26; ОСОБА_8 земельну ділянку площею 0,10 га за адресою м. Ірпінь, АДРЕСА_4 прож. АДРЕСА_24; ОСОБА_10, земельну ділянку площею 0,10 га за адресою АДРЕСА_9 прож. АДРЕСА_25
На підставі вказаного рішення ПП "Геополісся" розроблено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право приватної власності на земельні ділянки громадян-членів Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного кооперативу "Зелений гай" в м. Ірпені.
Рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 14 травня 2010 року № 4554-88-У "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки громадян" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки громадян у відповідності з додатком № 1, передано безкоштовно у власність земельні ділянки громадянам у відповідності з додатком № 1 та виготовити державні акти на право власності на земельні ділянки.
На підставі вказаних рішень ради, відповідачам по справі видано державні акти на право власності на земельні ділянки.
Зокрема, ОСОБА_2 видано державний акт серії НОМЕР_1 про право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 площею 0,1 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; ОСОБА_6 видано державний акт серії НОМЕР_3 про право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_4 площею 0,1 га в АДРЕСА_6 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; ОСОБА_8 видано державний акт серії НОМЕР_5 про право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_6 площею 0,1 га в АДРЕСА_4 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; ОСОБА_10 видано державний акт серії НОМЕР_7 про право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_8 площею 0,1 га в АДРЕСА_5 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
В подальшому вказані земельні ділянки були відчужені на підставі цивільно-правових угод.
Так, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 22.09.2011 № 4894 земельну ділянку площею 0,1 га по АДРЕСА_7 придбав ОСОБА_3, на державному акті на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1, виданому на ім'я ОСОБА_2 зроблено відмітку про перехід права власності на спірну земельну ділянку до ОСОБА_3
У подальшому, на підставі заяви ОСОБА_17 про розподіл земельної ділянки видано 2 державні акти: серії НОМЕР_9 про право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_10 площею 0,0500 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та серії НОМЕР_11 про право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_12 площею 0,0500 га в АДРЕСА_10 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 22.06.2012№ 1646 земельну ділянку площею 0,0500 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_2 придбала ОСОБА_4, на державному акті на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_9, виданому на ім'я ОСОБА_17 зроблено відмітку про перехід права власності на спірну земельну ділянку до ОСОБА_4
На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 14.12.2012 № 3576 (в реєстраційній 3579) земельну ділянку площею 0,0500 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_11 придбала ОСОБА_5, на державному акті на паро власності на земельну ділянку серії НОМЕР_13, виданому на ім'я ОСОБА_17 зроблено відмітку про перехід права власності на спірну земельну ділянку до ОСОБА_5 та на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 2394158 від 20.05.2013 за останньою зареєстровано право власності на зазначену земельну ділянку.
Разом із цим, відповідно до листа реєстраційної служби Ірпінського МУЮ у Київській області № 39 від 11.02.2015 встановлено, що державним реєстратором при внесенні в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно підставу виникнення права власності на земельну ділянку площею 0,0500 га в м. Ірпінь по АДРЕСА_11 за ОСОБА_5 помилково зазначено номер договору купівлі-продажу від 14.12.2012, а саме № 3579. Встановлено, що ОСОБА_5 придбано земельну ділянку у ОСОБА_17 на підставі договору купівлі-продажу за № 3576 від 14.12.2012.
Також, земельну ділянку, на яку ОСОБА_6 видано державний акт серії НОМЕР_3 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_4 відповідно до свідоцтва серії та номер НОМЕР_14 про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 07.06.2013 за ОСОБА_7 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 2979093 від 07.06.2013 зареєстровано право власності на зазначену земельну ділянку.
Крім того, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 16.03.2013 № 294, ВТС 926428 земельну ділянку площею 0,1 га по АДРЕСА_12 у ОСОБА_8 придбав ОСОБА_9, про що на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 934913 від 16.03.2013 за останнім в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності на зазначену земельну ділянку.
На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 25.05.2013 № 1294 земельну ділянку площею 0,1 га по АДРЕСА_13 придбала ОСОБА_11, про що на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 2579950 від 25.05.2013 за останньою в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності на зазначену земельну ділянку.
Судом встановлено, що на час передачі земельних ділянок у власність відповідачів, виготовлення та видачі державних актів на їх імена право користування земельною ділянкою площею 8,3920 га. в АДРЕСА_1 припинено не було, оскільки договір оренди між Ірпінською міською радою та ОК ЖБК "Зелений гай" анульований з 01.01.2011 року на підставі рішення Ірпінської міської ради від 08.12.2011 року за № 1454-22-УІ та рішення Ірпінської міської ради від 28.02.2012 року за № 1687-27-УІ, що підтверджується довідкою відділу Держкомзему в м. Ірпінь від 10.04.2012 року № 01-05/562.
Встановивши вказані обставини, суд прийшов до висновку, що без внесення змін щодо анулювання договору оренди земельної ділянки площею 8,3920 га в АДРЕСА_1, в реєстраційно-облікові документи, видача державних актів на право власності на землю відповідачам суперечила вимогам ст. ст. 125, 141, 142 ЗК України, ст.ст. 31, 32, 34 Закону України "Про оренду землі" в зв'язку з чим позов є обгрунтований, про те суд відмовив у його задоволенні застосувавши строки позовної давності, оскільки перебіг позовної давності почався у 2010 році, в той час як прокурор звернувся із позовом у лютому 2015 року.
Такий висновок суду відповідає обставинам справи та вимогам закону.
У відповідності до ст. ст. 256, 257 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
У відповідності до ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Відповідно до приписів ч.ч. 3-5 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. Якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Позивач, звертаючись до суду із даним позовом, вказує, що ним не пропущені строки позовної давності, оскільки про зазначені у позовній заяві порушення позивач дізнався лише у 2013 році після проведення відповідної перевірки.
Відповідачі по справі ОСОБА_17, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_11 подали до суду письмові заяви, в яких просили застосувати строки позовної давності, про застосування строків позовної давності заявили у судовому засіданні і відповідач ОСОБА_11 та її представник ОСОБА_18, представник відповідача ОСОБА_5 - ОСОБА_19
Відповідно до роз'яснень п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення у цивільній справі", встановивши, що строк для звернення з позовом пропущено без поважної причини, суд у рішенні зазначає про відмову в позові з цих підстав, якщо про застосування позовної давності заявлено стороною у спорі, зробленою до ухвалення ним рішення.
З матеріалів справи вбачається, що перебіг позовної давності за вимогами прокурора почався у 2010 році з моменту прийняття останнього спірного рішення.
Контроль за використанням земельних ділянок і розпорядженнями ними здійснювали органи Державного комітету України по земельних ресурсах. Саме ці органи погоджували документацію із землеустрію та здійснювали реєстрацію державних актів. Отже про передачу земельних ділянок у власність громадян їм стало відомо від часу самої приватизації земельних ділянок. Тому саме з цього часу починається перебіг позовної давності (ст. 261 ЦК України).
Зміни у законодавстві щодо покладення контролюючих функцій на інші органи державної влади не змінюють та не переривають цей строк.
За змістом ст. ст. 256, 261 ЦК України позовна давність є строком пред'явлення позову як безпосередньо особою, право якої порушене, так і тими суб'єктами, які уповноважені законом звертатися до суду з позовом в інтересах іншої особи - носія порушеного права /інтересу/. При цьому як у випадку пред'явлення позову самою особою, право якої порушене, так і в разі пред'явлення позову в інтересах цієї особи іншою уповноваженою на це особою, відлік позовної давності обчислюється з одного й того самого моменту: коли особа довідалася або могла довідатися про порушення її права або про особу, яка його порушила.
Вказані положення закону про початок перебігу позовної давності поширюється й на звернення прокурора до суду із заявою про захист державних інтересів (Висновок Верховного Суду України від 01 липня 2015 року, справа № 6-178цс15), що спростовує доводи апеляційної скарги прокурора в частині початку перебігу позовної давності, де він зазначає , що цей строк починається з моменту виявлення порушень встановлених проведеною у 2013 році прокуратурою перевіркою.
Вимоги прокурора є похідними від вимог органу державної влади, права та інтереси якого він захищає, то і перебіг строку позовної давності розпочинається з моменту, коли про порушення прав та інтересів держави дізнався саме відповідний орган державної влади, а не прокурор (постанова Верховного Суду України від 13 травня 2015 р. у справі № 3-126гс15).
Прокурор здійснює представництво органу, в інтересах якого він звертається до суду, на підставі закону (процесуальне представництво), а тому положення закону про початок перебігу позовної давності поширюється і на звернення прокурора до суду із заявою про захист державних інтересів, але не наділяє прокурора повноваженнями ставити питання про поновлення строку позовної давності за відсутності такого клопотання з боку самої особи, в інтересах якої прокурор звертається до суду. (постанова Верховного Суду України від 25 березня 2015 р. у справі № 3-21гс15).
Посилання прокурора на те, що органи Державного комітету України по земельних ресурсах не мали права самостійного звернення до суду вказаних висновків не спростовують, оскільки згідно Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженим КМУ від 25.12.2002 року № 1958, Положенням «Про Державну інспекцію сільського господарства України», затвердженим Указом Президена України від 13.04.2011 року № 459/2011, контролюючі органи зобов'язані були виявляти та реагувати на порушення вимог земельного законодавства шляхом звернення до правоохоронних органів із доведенням факту порушення для подальшлго належного реагування.
За змістом статей 256, 261 ЦК України позовна давність є строком пред'явлення позову як безпосередньо особою, право якої порушене, так і тими суб'єктами, які уповноважені законом звертатися до суду з позовом в інтересах іншої особи - носія порушеного права (інтересу).
При цьому як у випадку пред'явлення позову самою особою, право якої порушене, так і в разі пред'явлення позову в інтересах цієї особи іншою уповноваженою на це особою, відлік позовної давності обчислюється з одного й того самого моменту: коли особа довідалася або могла довідатися про порушення її права або про особу, яка його порушила.
Таким чином, оскільки контролюючи органи, виконуючи свої обов'язки могли довідатися про порушене право у межах трирічного строку позовної давності і цей строк поширюється і на прокурора, в зв'язку з пропуском строку позовної давності, суд обгрунтовано відмовив у задоволенні позову, що є самостійною підставою для цього.
За таких обставин рішення суду постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому, апеляційна скарга, як необгрунтована підлягає відхиленню.
Керуючись ст. ст. 209, 218, 303, 304, 308, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Київської області відхилити.
Рішення Ірпінського міського суду Київської області від 12 грудня 2016 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді