Ухвала суду № 65515827, 22.03.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2017
Номер справи
818/44/17
Номер документу
65515827
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2017 р.Справа № 818/44/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Спаскіна О.А.

Суддів: Дюкарєвої С.В. , Любчич Л.В.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

представника відповідача Король М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСУМИЛІФТ" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 25.01.2017р. по справі № 818/44/17

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСУМИЛІФТ"

до Управління Держпраці у Сумській області Державної служби України з питань праці

про заборону проведення перевірки і скасування припису,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 25.01.2017 року у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСУМИЛІФТ" до Управління Держпраці у Сумській області Державної служби України з питань праці про заборону проведення перевірки і скасування припису - відмовлено.

Позивач, не погодившись з даною постановою суду, подав апеляційну скаргу, в якій просила скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою задовольнити позов у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права. Вважає, що проведення перевірки ТОВ "УКРСУМИЛІФТ" в період з 12 по 18 січня 2017 року та припис Управління Держпраці у Сумській області від 16.01.2017 № 05-35/19, у якому єдиним порушенням вказано про недопуск працівників відповідача до проведення перевірки, є незаконними, оскільки відповідач несвоєчасно вручив повідомлення про проведення вказаної перевірки, а саме: за 9 днів до її початку. Крім того, вказує, що Законом України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2017 року.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти апеляційної скарги та зазначив, що рішення суду першої інстанції є правомірним та обґрунтованим і підстав для його скасування не вбачає.

Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРСУМИЛІФТ" зареєстровано як юридичну особу, ідентифікаційний код 37785145, види діяльності: код КВЕД 28.22 "виробництво підіймального та вантажно-розвантажувального устаткування (основний), код КВЕД 42.99 "будівництво інших споруд, н.в.і.у.", код КВЕД 43.29 "інші будівельні роботи". Місце знаходження юридичної особи - 40034, Сумська область, м. Суми, проспект М. Лушпи, 54 (а.с. 10-11).

ТОВ "УКРСУМИЛІФТ" має дозвіл № 308.16.59 (строком дії до 24.07.2020) на виконання монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту (згідно з ТУ У 29.2-21674530-014:2006 без застосування зварювання), технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: ліфтів за умови додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки(а.с. 8)

Про проведення відповідачем планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, яку планувалося провести в період з 12 по 18 січня 2017 року було повідомлено ТОВ "УКРСУМИЛІФТ", шляхом вручення 03.01.2017р. заступнику директора В. Оленському повідомлення від 28.12.2016 № 05-29/46 (а.с. 9).

Відповідно до направлення на проведення перевірки від 11.01.2017 № 05-29/10 наказом Управління Держпраці у Сумській області від 11.01.2017 № 9 посадовим особам Управління Держпраці у Сумській області було доручено провести в період з 13 по 18 січня 2017 року перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання.

Проте посадових осіб Управління Держпраці у Сумській області до проведення перевірки ТОВ "УКРСУМИЛІФТ" допущено не було, у зв'язку з чим було складено акт про відмову в допуску до проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкового державного соціального страхування (а.с. 21-22), акт від 16.01.2017 року № 05-34/17 "Перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта)" (а.с. 28-31), акт від 16.01.2017 № 6 "Перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкового державного соціального страхування" (а.с. 32-38), а також копія припису від 16.01.2017 № 05-35/09 (а.с. 24-27) про необхідність допущення посадових осіб Управління Держпраці у Сумській області до проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Не погодившись з такими діями та рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з таких підстав.

Згідно з п.12 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 р. № 1074, 12. Орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.

Орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування, і реалізації державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.

Відповідно до абз. 5 п.1 Постанови КМУ "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 10. 09. 2014 р. № 442 (далі - Постанова № 442) було утворено Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з питань праці та Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки і поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері охорони надр), а також функції з реалізації державної політики у сфері гігієни праці та функції із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" утворено Державну службу України з питань праці реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.

Згідно п. 2 зазначеної постанови територіальні органи Держпраці України, які утворюються, є правонаступниками прав та обов'язків територіальних органів Державної інспекції з питань праці, що реорганізуються.

Згідно з Додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 100 Головне управління Держпраці у Сумській області утворилося шляхом реорганізації Територіального управління Держгірпромнагляду у Сумській області та Територіальної державної інспекції з питань праці у Сумській області.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 929-р "Питання Державної служби з питань праці" на Державну службу України з питань праці покладено здійснення функцій і повноважень Державної інспекції з питань праці, що припиняється.

Отже, Головне управління Держпраці у Сумській області є правонаступником прав та обов'язків Територіального управління Держгірпромнагляду у Сумській області та Територіальної державної інспекції з питань праці у Сумській області.

Положення про Державну службу України з питань праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96.

Відповідно до пп. 54 п. 4 зазначеного Положення Державна служба України з питань праці накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Держпраці.

Управління Держпраці у Сумській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці та діє на підставі Положення про Управління Держпраці у Сумській області, затвердженого наказом Державної служби України від 04.02.2016 № 8.

У своїй діяльності Управління Держпраці у Сумській області керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно - правовими актами Міністра соціальної політики, іншими актами законодавства України, а також зазначеним вище Положенням про Управління Держпраці у Сумській області.

Відповідно до визначення термінів, приведених в статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі по тексту - Закон № 877-V), в чинній на день виникнення спірних правовідносин редакції, "... - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

- заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

- спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом...".

Відповідно до статті 2 цього Закону № 877-V його дія поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Заходи контролю здійснюються, зокрема: органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами...

У частинах 7 та 15 статті 4 Закону № 877-V встановлено, що у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків суб'єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб'єкта господарювання.

При здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 3 листопада 2016 року № 1728-VIII (далі по тексту - Закон № 1728-VIII) терміни "державний нагляд (контроль)", "заходи державного нагляду (контролю)", "органи державного нагляду (контролю)" вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Статтею 2 цього Закону № 1728-VIII встановлено до 31 грудня 2017 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Однак, відповідно до статті 6 цього ж Закону № 1728-VIII його дія не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю), зокрема: Державною службою України з питань праці та її територіальними органами.

У статті 7 "Прикінцеві положення" Закону № 1728-VIII визначено, що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (опублікований в газеті "Голос України" 31.12.2016 № 251), та діє до 31 грудня 2017 року включно, і на час дії мораторію на здійснення заходів державного нагляду (контролю) суб'єктів господарювання призупинено дію, зокрема: другого речення абзацу п'ятого частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до статті 5 Закону № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Як свідчать матеріали справи, Управління Держпраці у Сумській області відповідно до статті 5 Закону № 877-V включило підприємство ТОВ "УКРСУМИЛІФТ" до Плану проведення перевірок суб'єктів господарювання на 2017 рік, затвердженого наказом № 863-ОД.

Відповідно до діючого законодавства Управлінням Держпраці у Сумській області було вручено повідомлення про проведення планового заходу уповноваженій особі суб'єкта господарювання ТОВ "УКРСУМИЛІФТ" під розписку, а перевірку було призначено розпочати з урахуванням моменту отримання повідомлення про перевірку - не раніше як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Посилання позивача на мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2017 року, встановлений з 01.01.2017 Законом України від 03.11.2016 № 1728-VIII "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", є безпідставним через суб'єктивне помилкове тлумачення положень діючого законодавства.

Так, Законом № 1728-УІІІ визначено, що терміни "державний нагляд (контроль)", "заходи державного нагляду (контролю)", "органи державного нагляду (контролю)" вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а відповідно до статті 1 Закону № 877-V заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Сам факт вказівки у статті 6 Закону № 1728-VIII на заборону проведення заходів нагляду (контролю) Державною службою України з питань праці та її територіальними органами ніяким чином не означає існування такої заборони на здійснення заходів державного нагляду (контролю), оскільки назва заходу (нагляд (контроль) чи державний нагляд (контроль)) не змінює його суті, так як проводиться державним органом, а вказані вище норми законодавчих актів не містять відмінності між термінами "нагляд (контроль)" чи "державний нагляд (контроль)", що здійснюється Державною службою України з питань праці та її територіальними органами.

Твердження позивача про незаконність припису Управління Держпраці у Сумській області від 16.01.2017 № 05-35/19 колегія суддів оцінює критично, оскільки в цьому приписі зазначено лише про незаконність недопуску ТОВ "УКРСУМИЛІФТ" посадових осіб Управління Держпраці у Сумській області до проведення планового заходу згідно з Планом проведення перевірок суб'єктів господарювання на 2017 рік, затвердженого наказом № 863-ОД. Будь-яких інших фактів порушення суб'єктом господарювання норм діючого законодавства не зазначено.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.

У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги позивача колегією суддів не встановлено.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСУМИЛІФТ" залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 25.01.2017р. по справі № 818/44/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Любчич Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 27.03.2017 р.