Постанова № 65514771, 21.03.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2017
Номер справи
822/713/17
Номер документу
65514771
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/713/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К. при секретаріСвинобой О.В. за участі:позивача та представника відповідача ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулась в суд з адміністративним позов до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області у якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог вх.№9304 від 21.03.2017 року, просить визнати неправомірною бездіяльність начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області Ілаша О.М. щодо рішення про неможливість проведення позапланової виїзної ревізії відділу капітального будівництва УМВС України в Хмельницькій області на підставі ухвали Хмельницького міськрайонного суду від 13 лютого 2017 року та залишення звернення без виконання, зобов'язати начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області прийняти до виконання, організувати та провести позапланову виїздну ревізію відділу капітального будівництва УМВС України в Хмельницькій області на підставі ухвали Хмельницького міськрайонного суду від 13 лютого 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 13 лютого 2017 року задоволено клопотання слідчого ВРЗ у СГД слідчого Хмельницького відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_6 Призначено в кримінальному провадженні №12016240010010002603 позапланову виїзну ревізію ВКБ УМВС України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 23315404), що знаходиться за адресою: Хмельницька область, м.Хмельницький, вул. Грушевського,97, за період часу з 01.01.2010 р. по 01.12.2016 р., яку провести починаючи з 28 квітня 2017 року по 22 травня 2017 року. Проведення позапланової виїзної ревізії доручено Управлінню Західного офісу Державної аудиторської служби України у Хмельницькій області та визначено перелік питань з яких буде проводитись позапланова виїзна ревізія. 17 лютого 2017 року слідчий ВРЗ у СГД слідчого відділу Хмельницького відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_6 звернувся з листом вих.№2723/121/119/02 та ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 13 лютого 2017 року про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії ВКБ УМВС України в Хмельницькій області. Листом від 27.02.2017 року Управління Західного Офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області повідомила слідчого ВРЗ у СГД СВ Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_6 про неможливість проведення позапланової виїзної ревізії відділу капітального будівництва УМВС України в Хмельницькій області та залишення звернення без виконання.

Позивачка в судовому засіданні позов підтримала та підтвердила обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив, вказує, що позивачем не надано жодних доказів в підтвердження бездіяльності Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області. Зазначає, що пунктом 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення Державного фінансового контролю в Україні», органам Державного фінансового контролю надано право проводити позапланові виїзні ревізії в разі надходження доручення від правоохоронних органів. Питання призначення і організації проведення позапланових виїзних ревізій за зверненням правоохоронних органів врегульовані Порядком взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 №346/1025/685/53 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1166/13040 (далі - Порядок). Пунктами 2.3, 2.4, 4.1 Порядку передбачені вимоги до звернення правоохоронного органу про проведення позапланових виїзних ревізій. Так, звернення про призначення позапланової виїзної ревізії ВКБ УМВС України в Хмельницькій області, підготовлені та підписані слідчим ВРЗ у СГД слідчого відділу Хмельницького ВП ГУ НП в Хмельницькій області ОСОБА_6 не відповідали вимогам зазначеного Порядку. Тому, Управлінням прийнято рішення про залишення звернення без виконання, та листом від 24.02.2017 року вих. №13-22-19-17/1536 повідомлено ОСОБА_6 У задоволенні позову просить відмовити.

Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити з урахуванням викладеного нижче.

Суд встановив, що слідчим ВРЗ у СГД слідчого відділу Хмельницького ВП ГУНП України в Хмельницькій області капітаном поліції ОСОБА_6 здійснюється досудове розслідування за кримінальним провадженням внесеним до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016240010002603 від 28.04.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1ст.191 КК України, у якому ОСОБА_4 є потерпілою.

13 грудня 2016 року ОСОБА_4 звернулась до слідчого ВРЗ у СГД слідчого відділу Хмельницького ВП ГУНП України в Хмельницькій області капітана поліції ОСОБА_6 із клопотанням про призначення позапланової ревізії ВКБ УМВС України в Хмельницькій області, яку просила доручити її проведення Управлінню Держаудитслужби У Київській області (задля уникнення впливу з боку ГУНП України в Хмельницькій області).

10 січня 2017 року ухвалою слідчого суді Хмельницького міськрайонного суду задоволено клопотання слідчого ВРЗ у СГД слідчого відділу Хмельницького ВП ГУНП України в Хмельницькій області ОСОБА_6 Призначено у кримінальному провадженні №12016240010002603 позапланову виїзну ревізію ВКБ УМВС України в Хмельницькій області протягом 15 робочих днів з 01 лютого 2017 року по 21 лютого 2017 року. Проведення позапланової ревізії доручено Управлінню Держаудитслужби у Київській області .

26 січня 2017 року Північний офіс Держаудитслужби повідомив Хмельницький ВП ГУ НП в Хмельницькій області про неможливість проведення ревізії, оскільки в системі органів державного фінансового контролю не утворювалось Управління Держаудитслужби у Київській області, а реалізацію державного фінансового контролю на території Хмельницької області здійснює Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області. Аналогічну позицію висловила Державна аудиторська служба України в листі від 8 лютого 2017 року №24-17/33.

13 лютого 2017 року слідчий ВРЗ у СГД слідчого відділу Хмельницького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області ОСОБА_6, в порядку ст.11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії ВКБ УМВС в Хмельницькій області.

Ухвалою від 13 лютого 2017 року слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду задоволив клопотання слідчого ВРЗ у СГД слідчого Хмельницького відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_6 Призначив в кримінальному провадженні №12016240010010002603 позапланову виїзну ревізію ВКБ УМВС України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 23315404), що знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Грушевського,97 за період часу з 01.01.2010 р. по 01.12.2016р.

Вказаною ухвалою слідчий суддя: визначив дату проведення перевірки (з 28 квітня 2017 року по 22 травня 2017 року); перелік питань, з яких буде проводитись позапланова виїзна ревізія; доручив її проведення Управлінню Західного офісу Державної аудиторської служби України у Хмельницькій області.

Листом від 17 лютого 2017 року вих. №2723/121/119/02 на підставі ухвали слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 13 лютого 2017 року слідчий ВРЗ у СГД слідчого відділу Хмельницького відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_6 звернувся до начальника Управління Західного офісу Держаудитслужби України в Хмельницькій області з проханням про проведення позапланової виїзної ревізії ВКБ УМВС України в Хмельницькій області, додавши копію ухвали від 13 лютого 2017 року.

27 лютого 2017 року Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області повідомило слідчого ВРЗ у СГД СВ Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_6 про неможливість проведення позапланової виїзної ревізії відділу капітального будівництва УМВС України в Хмельницькій області та залишення звернення без виконання, у зв'язку з порушенням ОСОБА_6 норм Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України затвердженим Наказом Головного контрольно- ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України 19.10.2006р. № 346/1025/685/53, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 р. за № 1166/13040.

Вважаючи бездіяльність Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області щодо повідомлення про неможливість проведення позапланової виїзної ревізії відділу капітального будівництва УМВС України в Хмельницькій області на підставі ухвали Хмельницького міськрайонного суду від 13 лютого 2017 року та залишення звернення без виконання протиправним, а свої права порушеними позивачка звернулась до суду.

Вирішуючи зазначений спір суд враховує зазначене нижче.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, посадових та службових осіб.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні регулює Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-XII (далі - Закон № 2939-XII).

Частиною 1 статті 1 Закону № 2939-XII встановлено, що здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Згідно статті 2 Закону № 2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

За змістом статті 4 Закону № 2939-XII інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Частиною 6 статті 11 Закону № 2939-XII передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.

Згідно статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Таким чином, ухвала слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 13 лютого 2017 року набрала законної сили і є обов'язковою до виконання Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області. Тому Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області зобов'язане провести перевірку відділу капітального будівництва управління внутрішніх справ України в Хмельницькій області у строки визначені цією ухвалою.

Суд вважає безпідставним посилання відповідача на Порядок взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України затвердженим Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України 19.10.2006 № 346/1025/685/53, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 р. за № 1166/13040, оскільки вказаним Порядком визначений порядок призначення і організації органами ДКРС ревізій саме за зверненнями правоохоронних органів на підставі пункту 5 частини 5 статті 11 Закону № 2939-XII, а не частини 6 статті 11 Закону № 2939-XII.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В силу частини 1 статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

За змістом частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Законодавством передбачений захист прав, свобод та інтересів осіб, як такий, що передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. За таких обставин відновленню підлягають лише ті права, порушення яких встановлено під час судового розгляду справи і не стосуються дій відповідачів у майбутньому.

В судовому засіданні суд встановив відсутність на дату розгляду спору негативних наслідків для позивача, спричинених неправомірними діями відповідача. Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 13 лютого 2017 року встановленні терміни проведення позапланової виїзної перевірки, а саме з 28 квітня 2017 року по 22 травня 2017 року, тому позивачка передчасно звернулась до суду за захистом своїх прав.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Враховуючи викладене, керуючись Конституцією України, Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", статтями 11, 99, 158 - 163, 167 і 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Управління Західного офісу Держаудитслужби України в Хмельницькій області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 27 березня 2017 року

Суддя/підпис/О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук