Постанова № 65514556, 21.03.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2017
Номер справи
823/336/17
Номер документу
65514556
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2017 року справа № 823/336/17

м. Черкаси

12 год. 07 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Гордієнку Ю.П.,

за участю сторін:

представника позивача - Боксер І.Ю.,

представника відповідача - Новак О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Азот" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними і скасування постанови та розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерного товариства "Азот" (далі-позивач) звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними і скасувати постанову про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів №2265-ЦД-1-Е від 07.12.2016 та розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №1955-ЦД-1-Е від 07.12.2016.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 2265-ЦД-1-Е, винесеною 07.12.2016 року уповноваженою особою комісії, накладено санкцію на ПАТ «АЗОТ» у вигляді попередження та винесено розпорядження №1955-ЦД-1-Е від 07.12.2016 року про усунення порушень законодавства про цінні папери до 13 березня 2017 року. Позивачем подано скаргу на дану постанову в порядку передбаченому пунктами 2, 3, 8 розділу XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням НКЦПФР від 16.10.2012 № 1470, проте, остання не була задоволена у зв'язку з відсутністю поважності підстав для її задоволення. Позивач вважає, що винесена постанова та розпорядження є необґрунтованими та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України, а тому мають бути скасованими, оскільки п.п. 1,2 розділу III Порядку, справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення. Позивач зазначив, що в акті № 2199-ЦД-1-Е про порушення на ринку цінних паперів від 22.11.2016 відсутній виклад обставин правопорушення, а саме: не зазначено, яка саме інформація не розміщена на сайті позивача, а лише цитується пункт 13 ч.1 ст. 77 ЗУ «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 N 514-VI і не конкретизовано переліку інформації (обставин правопорушення), яка на думку відповідача не розміщена на сайті позивача. Таким чином, позивач наголошує, що з урахуванням даних підстав у відповідача відсутня можливість встановити факт правопорушення. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач щодо задоволення адміністративного позову заперечував з підстав викладених у письмових запереченнях. Зокрема зазначив, що станом на дату підписання акту на наявній веб-сторінці ПАТ «Азот» (http://www.azot.cherkassy.net) не розміщена інформація визначена пунктами 1 - 3, 5, 6, 10, 11, 13-16 частини першої статті 77 Закону України «Про акціонерні товариства», та інформація, визначена частиною третьою статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства». Представник відповідача наголошує, що публічне акціонерне товариство зобов'язане мати власний веб-сайт, на якому з дня, що настає за днем реєстрації комісією звіту про результати розміщення акцій і видачі свідоцтва про реєстрацію першого випуску акцій розміщується інформація, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства, інформація, визначена пунктами 1 - 3, 5, 6, 10, 11, 13 (крім документів, що містять конфіденційну інформацію), 14-16 частини першої статті 77 Закону України «Про акціонерні товариства», та інформація, визначена частиною третьою статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства», а у разі відсутності будь-якого з документів, розміщення інформації про які передбачено на власному веб-сайті, товариство зобов'язане розмістити на власному веб-сайті інформацію щодо відсутності таких документів із зазначенням причин. При цьому публічне акціонерне товариство при розміщенні інформації на власному веб-сайті забезпечує вільний доступ будь-якої особи до такої інформації. Оскільки, ПАТ «Азот» порушено вимоги частини 3 статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства» та розділу IX Положення № 2826, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів № 2265-ЦД-1-Е від 07.12.2016, якою накладено санкцію у вигляді попередження та винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №1955-ЦД-1-Е від 07.12.2016.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку.

Публічне акціонерне товариство "АЗОТ" у відповідності до витягу з ЄДРПОУ зареєстроване як юридична особа 14.07.1994, ідентифікаційний код 00203826 та має власний веб-сайт http://www.azot.cherkassy.net.

22.11.2016 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку при здійсненні перевірки ПАТ «АЗОТ» складено акт № 2199-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.

Актом встановлено ознаки порушення ПАТ «АЗОТ» вимог ч. 3 ст. 78 ЗУ «Про акціонерні товариства», а саме: відсутня власна веб-сторінка в мережі Інтернет на якій розміщена інформація визначена п. 1-3, 5, 6, 10, 11, 13-16 частини першої статті 77 Закону України «Про акціонерні товариства», та інформація, визначена частиною третьою статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства». Також, даним актом встановлено, що на наявній веб-сторінці: http://www.azot.cherkassy.net не розміщена інформація визначена п. 13 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про акціонерні товариства».

На підтвердження вказаних обстави в матеріалах справи міститься скрін-шот веб-сторінки: http://www.azot.cherkassy.net з повідомленням «This message created by WinRout Proxy».

22.11.2016 уповноваженою особою комісії винесена постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів з подальшим призначення розгляду на 07.12.2016 о 10 год. 00 хв., про яке повідомлено ПАТ «АЗОТ».

07.12.2016 уповноваженою особою комісії на підстав розгляду матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів ПАТ «АЗОТ» винесено постанову № 2265-ЦД-1-Е, якою накладено санкцію на ПАТ «АЗОТ» у вигляді попередження та винесено розпорядження № 1955-ЦД-1-Е від 07.12.2016 про усунення порушень законодавства про цінні папери до 13 березня 2017 року.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням та у зв'язку з неможливістю врегулювання спору в адміністративному порядку, позивач звернувся з позовом до суду.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448 від 30.10.1996 (далі - Закон № 448).

У відповідності до ст. 1 Закону № 448 державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (ст. 5 Закону № 448).

Відповідно до ст. 6 Закону № 448 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення в установленому порядку.

Згідно з пунктом 4 статті 7 Закону № 448 одним із основних завдань Національної комісії з цінний паперів та фондового ринку є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до пункту 5, 10 статті 8 Закону № 448 передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій. Надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Як передбачено пунктами 2-4 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, які затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16.10.2012 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012 року за №1855/22167 (далі - Правила), метою цих Правил є забезпечення дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог законодавства на ринку цінних паперів, захисту прав учасників ринку цінних паперів.

Розгляд справ про правопорушення, вчинені на території України, здійснюється згідно з цими Правилами.

Завданням провадження у справах про правопорушення є своєчасне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законодавством, забезпечення виконання винесеного рішення, а також виявлення причин та умов, що сприяють учиненню правопорушень, і запобігання правопорушенням.

За змістом пункту 1 розділу ІІ Правил справи про правопорушення щодо юридичних осіб у межах наданих повноважень розглядаються уповноваженими особами: головою Комісії; членами Комісії; уповноваженими Комісією посадовими особами.

Пунктами 1, 2 розділу ІІІ Правил передбачено, що справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення. Справу про правопорушення не може бути порушено, а порушена справа підлягає закриттю зокрема за відсутності факту вчинення правопорушення та за відсутності складу правопорушення.

Як встановлено судом, у відношенні ПАТ «Азот» складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 2199-ЦД-1-Е від 22.11.2016 у зв'язку з виявленням порушення ПАТ «Азот» вимог ч. 3 ст. 78 Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: відсутня власна веб-сторінка в мережі Інтернет, на якій розміщена інформація, визначена пунктами 1-3, 5, 6, 10, 11, 13-16 частини першої статті 77, та інформація, визначена частиною третьою статті 35 цього Закону.

Станом на дату складання акту - 22.11.2016, на наявній веб-сторінці ПАТ «Азот» (http://www.azot.cherkassy.net) вищавказана інформація не розміщена, що вбачається з скрін-шота веб-сторінки.

Частиною 1 статті 77 Закону України «Про акціонерні товариства» № 514-VI від 17.09.2008 (далі - Закон № 514-VI) встановлено, що акціонерне товариство зобов'язане зберігати:

1)статут товариства, зміни до статуту, засновницький (установчий) договір;

2)положення про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію, інші внутрішні положення товариства, що регулюють діяльність органів товариства, та зміни до них;

3) положення про кожну філію та кожне представництво товариства;

4) документи, що підтверджують права товариства на майно;

5) принципи (кодекс) корпоративного управління товариства;

6) протоколи загальних зборів;

7) матеріали, з якими акціонери мають (мали) можливість ознайомитися під час підготовки до загальних зборів;

8) протоколи засідань наглядової ради та колегіального виконавчого органу, накази і розпорядження голови колегіального та одноосібного виконавчого органу;

9) протоколи засідань ревізійної комісії, рішення ревізора товариства;

10) висновки ревізійної комісії (ревізора) та аудитора товариства;

11) річну фінансову звітність;

12) документи бухгалтерського обліку;

13) документи звітності, що подаються відповідним державним органам;

14) проспект емісії, свідоцтво про реєстрацію випуску акцій та інших цінних паперів товариства;

15) перелік афілійованих осіб товариства із зазначенням кількості, типу та/або класу належних їм акцій;

16) особливу інформацію про товариство згідно з вимогами законодавства;

17) інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, його внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів, наглядової ради, виконавчого органу.

Пунктом 51 ч.3 ст. 35 Закону № 514-VI визначений обов'язок товариства щодо інформування про проведення загальних зборів на власній веб-сторінці в мережі Інтернет.

Згідно з ч. 1, 3 статті 78 Закону № 514-VI акціонерне товариство забезпечує кожному акціонеру доступ до документів, визначених пунктами 1 - 3, 5 - 11, 13, 14, 16 і 17 частини першої статті 77 цього Закону. Публічне акціонерне товариство зобов'язане мати власний веб-сайт, на якому в порядку та строки, встановлені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, розміщується інформація, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства, інформація, визначена пунктами 1 - 3, 5, 6, 10, 11, 13 (крім документів, що містять конфіденційну інформацію), 14 - 16 частини першої статті 77, та інформація, визначена частиною третьою статті 35 цього Закону.

Строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті (веб-сторінці) визначено «Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 N 2826 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 за N 2180/24712 (далі - Положення № 2826).

Відповідно до пункту 1, 2 розділу IX Положення № 2826 обов'язок розміщення публічними акціонерними товариствами інформації на власному веб-сайті поширюється з дня, що настає за днем реєстрації Комісією звіту про результати розміщення акцій і видачі свідоцтва про реєстрацію першого випуску акцій та припиняється з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Окрім того, пунктами 3-4 розділу IX Положення № 2826 встановлено, що інформація на власному веб-сайті оприлюднюється державною мовою (якщо інше не передбачено законодавством) із зазначенням дати такого оприлюднення. Публічне акціонерне товариство при розміщенні інформації на власному веб-сайті забезпечує вільний доступ будь-якої особи до такої інформації. Інформація, розміщена публічним акціонерним товариством на власному веб-сайті, перебуває протягом всього терміну діяльності товариства, за винятком інформації щодо документів бухгалтерського обліку, яка перебуває протягом строку, визначеного законодавством для зберігання таких документів.

Згідно до пункту 7 розділу IX Положення № 2826 у разі відсутності у публічного акціонерного товариства будь-якого з документів, розміщення інформації про які передбачено на власному веб-сайті цим розділом, товариство зобов'язане розмістити на власному веб-сайті інформацію щодо відсутності таких документів із зазначенням причин.

В контексті наведеного суд звертає увагу, що в судовому засіданні встановлено факт не розміщення товариством на веб-сайті ПАТ «Азот» (http://www.azot.cherkassy.net) інформації визначеної пунктами 1 - 3, 5, 6, 10, 11, 13-16 частини першої статті 77 Закону України «Про акціонерні товариства», та інформація, визначена частиною третьою статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства», оскільки останнє підтверджується скрін-шотом веб-сторінки станом на день складання акту та спростовує доводи представника позивача про необгрунтованість постанови і розпорядження.

Окрім того, суд вважає за недоцільне враховувати надану інформацію представником позивача про наявність розміщеної інформації на веб-сайті ПАТ «АЗОТ» що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства у вигляді скрін-шотів, оскільки витяги останньої здійсненні після порушення справи НКЦПФР про правопорушення на ринку цінних паперів.

Щодо заперечень представника позивача щодо відсутності в акті викладу обставин правопорушення про конкретизацію інформації не розміщеної на сайті, суд погоджується з доводами представника відповідача про відсутності вичерпного переліку документів звітності товариства, що подається ним відповідним державним органам та відповідно опубліковується на сайті. Зокрема, позивач зобов'язаний опублікувати на власному веб-сайті законодавчо визначену інформацію, визначену пунктами 1 - 3, 5, 6, 10, 11, 13 (крім документів, що містять конфіденційну інформацію), 14 - 16 частини першої статті 77 Закону України «Про акціонерні товариства», та інформація, визначена частиною третьою статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства».

З приводу надання документів щодо підтвердження наявності веб-сайту ПАТ «АЗОТ» (http://www.azot.cherkassy.net), суд зазначає, що заперечень з даного приводу у сторін не виникало, а тому суд не спростовує факту його існування.

У відповідності до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому в силу положень частини 2 статті 71 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник відповідача в судовому засіданні довела належними та допустимими доказами правомірність оскаржуваної постанови, а тому виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд не знаходить підстав для задоволення адміністративного позову.

В силу положень ст. 94 КАС України судові витрати позивача у вигляді сплаченого судового збору, останньому не повертаються.

Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 - 163, 256 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Мишенко

Повний текст постанови виготовлено 27.03.2017