Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2017 р. Справа № 805/432/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Тарасенка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про часткове скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 21.11.2016 року № Ю-6294-17,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про часткове скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 21.11.2016 року № Ю-6294-17.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що 27 грудня 2016 року позивач отримав поштою вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 21.11.2016 року № Ю-6294-17, в якій зазначено, що станом на 31.10.2016 року заборгованість позивача зі сплати єдиного внеску становить 1247136,94 грн.
Отже, позивач вважає вимогу № Ю-6294-17 від 21.11.2016 року незаконною та такою, що порушує його права та законні інтереси. Просив скасувати вимогу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 21.11.2016 року № Ю-6294-17 про сплату боргу (недоїмки) частково на суму 136303,83 грн.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, через канцелярію суду надав клопотання про зупинення провадження, просив розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, через відділ діловодства та документообігу надіслав заперечення проти позову. Просив розглядати справу за його відсутністю у порядку письмового провадження.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, на підставі ст. 128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Щодо клопотання представника позивача про зупинення провадження суд зазначає наступне.
Підстави для зупинення провадження у справі передбачені ст. 156 КАС України.
Зазначеною статтею визначено випадки обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та підстави і порядок відновлення зупиненого провадження у справі.
Представником позивача клопотання про зупинення провадження у справі заявлено з підстав, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 156 КАС України, згідно з яким суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цівільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Клопотання про зупинення провадження у справі мотивоване тим, що справу № 805/432/17 неможливо розглядати до набрання законної сили судовим рішення у справі № К/800/33638/16 Вищого адміністративного суду України за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про часткове скасування вимоги, оскільки підстави оскарження вимог у справах Донецького окружного адміністративного суду № 805/432/17 та Вищого адміністративного суду України № К/800/33638/16 тотожні, включені до оскарження вимог календарні періоди нарахування єдиного внеску в частині збігаються (а саме: вказаний період недоїмки у вимозі, що оскаржується у даних справах, охоплює період у вимозі, яка оскаржується у справі № 805/1199/16-а (К/800/33638/16), бо вимоги відповідачем формуються щомісячно і відтак кожна наступна вимога охоплює недоїмку за попередньою вимогою.
Суд вважає необґрунтованими доводи про необхідність зупинення провадження в зв'язку з неможливістю розгляду даної справи до розгляду справи № К/800/33638/16 Вищим адміністративним судом України за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про часткове скасування вимоги 09.03.2016 № Ю-6294-17 в частині 100000 грн., яка складається з недоїмки по єдиному внеску за наступні календарні періоди: січень 2016 року - на суму 36099,97 грн., грудень 2015 року - частково на суму 63900,03 грн
Отже судом не встановлено підстав для зупинення провадження у адміністративній справі. Більше того, зупинення провадження у справі у даному випадку призведе до необґрунтованого затягування судового процесу, тому клопотання представника позивача є таким, що задоволенню не підлягає з урахуванням стислого терміну розгляду адміністративної справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш», код ЄДРПОУ: 31424275, місцезнаходження: 87400, Донецька область, Мангушський район, смт. Мангуш, вул. Мурзи, буд. 16 кв. 6, зареєстрований як юридична особа Першотравневою районною державною адміністрацією Донецької області 27 червня 2001 року та перебуває на обліку в Мангуській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.
Відповідач - Мангуська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Згідно з пунктом 2 частини першої Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі - Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI (в редакції, чинної станом на час виникнення спірних правовідносин) платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Мангуської ОДПІ із заявою про звільнення ТОВ «Укрспемаш» від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зокрема, від обов'язку своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок) на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, яка отримана відповідачем 30.04.2015 року.
У відповідь на заяву позивача Мангуською ОДПІ направлено лист від 13.05.2015 року за № 2865/08/05-40-013, якою відмовлено у задоволенні заяви позивача, у зв'язку із тим, що у той час як ТОВ «Укрспецмаш» перебуває на обліку у Мангуській ОДПІ за місцем державної реєстрації (м. Мангуш), фактично знаходиться у м. Бердянськ (Запорізька область), а не у зоні АТО. При цьому, ТОВ «Укрспецмаш» не надано сертифікат про засвідчення факту настання обставин непереборної сили.
10 липня 2015 року ТОВ «Укрспецмаш» звернулось до Донецької торгово-промислової палати із заявою про отримання сертифікату ТПП на підтвердження обставини непереборної сили (форс-мажору), що сталися на території проведення антитерористичної операції, для звільнення ТОВ «Укрмпецмаш» від виконання обов'язків платника єдиного внеску та для не застосування до ТОВ «Укрспецмаш» відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов'язків платника єдиного внеску № ПР 228.
15 липня 2015 року Донецька торгово-промислова палата надала відповідь № 1012/12.12-03 ТОВ «Укрспецмаш» та роз'яснила, що Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким звільнив осіб від виконання своїх обов'язків визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. При цьому, звільнив від відповідальності штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов'язків платника єдиного внеску на зазначений період.
21 листопада 2016 року Мангуською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-6294-17, за якою вимагається від ТОВ «Укрспецмаш» сплатити суми недоїмки зі сплати єдиного внеску станом на 31.10.2016 суму в розмірі 1247136,94 грн.
Відповідно до розрахунку недоїмки за вимогою від 21.11.2016 року №Ю-6294-17 станом на 31.10.2016 року, недоїмка в розмірі 1247136,94 грн. складається з сум нарахування єдиного соціального внеску за період: листопад 2014 року - 56213,52 грн.; грудень 2014 року - 60552,81 грн.; січень 2015 року - 58108,34 грн.; лютий 2015 року - 61213,28 грн.; березень 2015 року - 62658,03 грн.; квітень 2015 року - 66145,62 грн.; травень 2015 року - 58217,07 грн.; червень 2015 року - 66323,35 грн.; липень 2015 року - 78197,20 грн.; серпень 2015 року - 73713,77 грн.; вересень 2015 року - 83483,67 грн.; жовтень 2015 року - 71989,52 грн.; листопад 2015 року - 64314,31 грн.; грудень 2015 року - 69809,64 грн., січень 2016 року - 36099,97 грн., лютий 2016 року - 41906,45 грн., березень 2016 року - 40012,68 грн., квітень 2016 року - 37849,38 грн., травень 2016 року - 36114,87 грн., червень 2016 року - 35622,32 грн., липень 2016 року - 35463,70 грн., серпень 2016 року - 32106,64 грн., вересень 2016 року - 30242,27 грн.
Судом встановлено, що 03 серпня 2016 року постановою Донецького апеляційного адміністративного суду скасовано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 травня 2016 року у адміністративній справі № 805/891/16-а. У задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про часткове скасування вимоги від 05.02.2016 року № Ю-6294-17 про сплату боргу (недоїмки) на суму 100000,00 грн. - відмовлено.
В постанові суду від 03 серпня 2016 року № 805/891/16-а зазначено, що суми недоїмки у вимозі від 05.02.2016 року № Ю-6294-17 входить податкове зобов'язання за грудень 2015 року у сумі 69809,64 грн.
Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2016 року № 805/891/16-а набрала законної сили 11.08.2016 року.
29 листопада 2016 року постановою Донецького апеляційного адміністративного суду скасовано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року в справі № 805/2324/15-а. У задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги про сплату суми боргу (недоїмки) від 07.04.2015 року № Ю-6294-17 у розмірі 925705,98 грн. - відмовлено.
Так, до суми недоїмки у вимозі від 07.04.2015 року № Ю-6294-17 входять податкові зобов'язання за такі звітні періоди: листопад 2014 року у сумі 48340,39 грн.; грудень 2014 року - 60552,81 грн.; січень 2015 року - 58108,34 грн.; лютий2015 року - 61213,28 грн.
Зазначена постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.11.2016 року у справі № 805/2324/15-а набрала законної сили 05.12.2016 року.
09 листопада 2016 року ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду залишено без змін постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2016 року у адміністративній справі № 805/1199/16-а. У задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про часткове скасування вимоги від 09.03.2016 року № Ю-6294-17 у розмірі - 100000,00 грн. - відмовлено.
В ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2016 року встановлено, позовні вимоги в частині скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 09.03.2016 року № Ю-6294-17 в частині 36099,97 грн. (недоїмка за січень 2016 року) задоволенню не підлягають.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 09.11.2016 року у справі № 805/1199/216-а набрала законної сили 17.11.2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідачем оскаржується вимога Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 21.11.2016 року № Ю-6294-17 про сплату боргу (недоїмки) частково на суму 136303,83 грн., а саме за наступні календарні періоди: жовтень 2015 року - 71989,52 грн. та листопад 2015 року - 64314,31 грн.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності складання податковим органом вимоги щодо сплати суми недоїмки зі сплати єдиного внеску Ю-6294-17 від 21 листопада 2016 року та у з'ясуванні чи звільнений позивач від обов'язку зі сплати єдиного внеску у жовтні та листопаді 2016 року на підставі положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010 року (далі - Закон № 2464-VI) та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону № 2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI).
Відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Частиною 2 статті 6 Закону № 2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII (далі - Закон № 1669-VIІ), який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначав тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Наведеним Законом внесено зміни до Закону № 2464-VI та доповнено його розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» пунктом 9-3, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону №2464-VI, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VIІ, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та визнано такими, що втратили чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053».
Юридичним місцезнаходженням позивача є м. Мангуш Донецької області, яке входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Разом з тим, фактично підприємство знаходиться у м. Бердянськ Запорізької області по вул. Гагаріна, 7, що підтверджується копією договору поставки № 175 від 21 січня 2015 року, у п. 10.1 якого зазначена адреса виробництва постачальника ТОВ «Укрспецмаш»: 71111 Україна, Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Гагаріна, 7, Положенням про Бердянську філію ТОВ «Укрспецмаш», Розпорядженням міського голови м. Бердянська Запорізької області №187-р від 18.04.2002 року про надання згоди на розміщення Бердянської філії ТОВ «Укрспецмаш» за вказаною адресою.
Отже, позивач здійснює діяльність в м. Бердянську, тобто на території яка не входить до населених пунктів на якій здійснювалася антитерористична операція.
Разом з цим, суд зазначає, що Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» регулюються відносини щодо забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, саме Законом № 1669-VIІ розділ VIII Закону № 2464-VI доповнено пунктом 9-3, який, в свою чергу, передбачає, звільнення платників єдиного внеску, від виконання своїх обов'язків, в тому числі від сплати єдиного внеску.
Отже, суд приходить до висновку, що до позивача не застосовуються положення щодо звільнення від сплати єдиного внеску, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, з огляду на те, що він здійснює діяльність на території, яка не входить до населених пунктів на якій здійснюється антитерористична операція.
З огляду на вищевикладене суд вважає, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у задоволені адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про часткове скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 21.11.2016 року № Ю-6294-17.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Тарасенко І.М.