МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 березня 2017 р. Справа № 814/943/16
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ТЕЛЕКОМ ЕНЕРГОСИСТЕМИ", до за участю: представника позивача: Васильєв П.П. представника відповідача: Алєйнікова О.В.Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, провизнання незаконним та скасування постанови від 06.04.2016р.№ 23/1014-1986-16, В С Т А Н О В И В:
ТОВ «Телеком Енергосистеми» звернулось з адміністративним позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування постанови №23/1014-1986-16 від 06.04.16 про накладення штрафу у сфері містобудування та припису №39 від 24.03.16 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Свої позовні вимоги товариство обґрунтувало тим, що у відповідача були відсутні підстави для проведення позапланової перевірки відповідача, передбачені Законом, а оформлення результатів перевірки державного архітектурно-будівельного контролю здійснено відповідачем з порушенням п.18, 19, 21 Порядку. Враховуючи, що відповідач не проводив перевірку саме ТОВ «Телеком Енергосистеми», він позбавлений можливості приймати стосовно позивача акти реагування.
Також, позивач послався на те, що взагалі під час розроблення ним робочого проекту «Капітальний ремонт внутрішньоквартальних проїздів по вул. Електронна, 68, 70, вул. Космонавтів, 132, 134, 136 в м. Миколаєві (коригування)» не порушував діючих будівельних норм та правил. Відповідно до п.9.1 ДБН В.2.3-5-2001, виконання робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту вулиць, доріг і штучних споруд повинне здійснюватися будівельно-монтажними організаціями, незалежно від форм їх власності, організаційно-економічного устрою і управління, на конкретних засадах, визначених чинним нормативними документами з організації та проведення тендерів і укладених контрактів, у відповідності з будівельними нормами, правилами та стандартами виконання окремих видів робіт і тільки за наявності погодженої та затвердженої проектно-технологічної документації: проектів організації будівництва та проектів виконання робіт. Як вбачається з зазначеного пункту у ньому відсутні вимоги щодо змісту та переліку необхідних розділів у проекті. Відповідно до п.18 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, проектна документація на будівництво об'єктів не потребує погодження державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами. Проектантом виконана проектна документація на об'єкт капітального ремонту відповідно до умов укладеного договору на виготовлення проектно-кошторисної документації. У відповідності до отриманого завдання на розробку ПКД на об'єкті капітального будівництва було проведене візуальне обстеження та складення дефектні акти, затверджені замовником будівництва - Департаментом ЖКГ Миколаївської міської ради. П 4.1 ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» встановлено, що не допускається розроблення проектної документації без інженерних вишукувань, що повинні бути виконанні відповідно до ДБН А2.1-1 на нових земельних ділянках, а при реконструкції та капітальному ремонті об'єктів - без уточнення раніше виконаних інженерних вишукувань та інструментального обстеження об'єктів. Разом з тим, абз.3 п.4.1 встановлено виключення з цього правила, а саме, коли розробляється проект на капітальний ремонт існуючого об'єкта, який не передбачає зміну його конструктивної системи, додаткові навантаження на підвалини та основи або розробленої на частині існуючого об'єкта. Відповідно до п.4.6 ДБН А.2.2-3:2014 при капітальному ремонті об'єктів допускається здійснювати проектування в одну стадію робочий проект. Діючи нормативно-правові акти не містять імперативних вимог щодо наявності проекту організації будівництва у складі проектної документації на капітальний ремонт лінійного об'єкта інженерно-транспортної інфраструктури.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свої заперечення відповідач обґрунтував тим, що складання актів перевірок та приписів про усунення прямо передбачено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.11. Обов'язок проектувальника розробити у проектній документації проект організації будівництва, узгодити її з Державтоінспекцією МВС України та провести інструментальні обстеження перед розробкою проекту передбачено п.4.1 ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво».
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
ТОВ «Телеком Енергосистеми» зареєстровано в якості юридичної особи 14.05.10. Основним видом діяльності товариства є діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; будівництво житлових і нежитлових будівель; будівництво доріг і автострад.
В 2015 році на замовлення Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради ТОВ «Телеком Енергосистеми» розробив та передав замовнику робочий проект «Капітальний ремонт внутрішньоквартальних проїздів по вул. Електронна, 68, 70, вул. Космонавтів, 132, 134, 136 в м. Миколаєві (коригування)».
08.09.15 замовник - Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради подав до Управління ДАБІ у Миколаївській області декларацію про початок виконання будівельних робіт за об'єктом будівництва «Капітальний ремонт внутрішньоквартальних проїздів по вул. Електронна, 68, 70, вул. Космонавтів, 132, 134, 136 в м. Миколаєві».
11.03.16 замовник - Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради подав до Управління ДАБІ у Миколаївській області декларацію про готовність об'єкта до експлуатації за об'єктом будівництва «Капітальний ремонт внутрішньоквартальних проїздів по вул. Електронна, 68, 70, вул. Космонавтів, 132, 134, 136 в м. Миколаєві».
24.03.16 працівники Управління ДАБІ у Миколаївській області здійснили позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил за об'єктом будівництва «Капітальний ремонт внутрішньоквартальних проїздів по вул. Електронна, 68, 70, вул. Космонавтів, 132, 134, 136 в м. Миколаєві» під час якої зафіксували декілька порушень, у тому числі з боку проектувальника ТОВ «Телеком Енергосистеми»: 1) в проектній документації відсутній розділ - проект організації будівництва; 2) проектна документація з капітального ремонту не узгоджувалась з Державтоінспекцією МВС України; 3) проектна документація розроблена без проведення інструментального обстеження.
06.04.16 головним інспектором Управління ДАБІ у Миколаївської області винесено постанову №23/1014-1986-16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ТОВ «Телеком Енергосистеми» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.2 ч.1 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 124020 гривень за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил.
24.03.16 інспектором будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївської області винесено на адресу ТОВ «Телеком Енергосистеми» Припис №39 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, в якому ставилося питання про усунення порушення містобудівного законодавства шляхом приведення проектної документації на об'єкт «Капітальний ремонт внутрішньо квартальних проїздів по вул. Електронна, 68, 70, вул. Космонавтів, 132, 134, 136 в м. Миколаїв» до вимог містобудівного законодавства, вихідних даних у визначеному Законом порядку.
Відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.4 ст.41 Закону посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Відповідно до ст.31 Закону проектна документація на будівництво об'єктів розробляється, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Відповідно до п.1.1 ДБН А3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві» ці норми поширюються на загальнобудівельні і спеціальні будівельні роботи під час нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту, реставрації будівель та споруд (далі - будівельно-монтажні роботи).
Відповідно до п.4.2 ДБН А3.2-2-2009 під час зведення будівельних об'єктів повинні бути вжиті заходи для запобігання впливу на працівників та населення, яке перебуває на прилеглій до будівельного об'єкта території, небезпечних і шкідливих виробничих факторів. За можливості впливу таких факторів необхідно розробити та реалізувати заходи відповідно до вимог цих Норм, інших нормативних документів, нормативно-правових актів.
Вимоги до заходів із забезпечення безпеки праці необхідно зазначити у проектно-технологічній документації - проектах організації будівництва - ПОБ, проектах виконання робіт - ПВР (додаток В).
Виконання будівельно-монтажних робіт без ПВР забороняється.
Враховуючи, що ДБН А3.2-2-2009 розповсюджується у тому числі і на роботи з капітального ремонту, які у ДБН узагальнюючи іменуються будівельно-монтажними роботами, а відповідно до абз.3 п.4.2 виконання будівельно-монтажних робіт без ПОБ забороняється.
Крім того, відповідно до п.9.1 ДБН В.2.3-5-2001 «Вулиці та дороги населених пунктів» виконання робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту вулиць, доріг і штучних споруд повинне здійснюватись будівельно-монтажними організаціями, незалежно від форм їх власності, організаційно-економічного устрою і управління, на конкурентних засадах, визначених чинними нормативними документами з організації та проведення тендерів і укладенню контрактів, у відповідності з будівельними нормами, правилами та стандартами виконання окремих видів робіт (при будівництві складних дорожньо-транспортних споруд - з дотриманням, крім того, особливих вказівок технічних умов проекту) і тільки за наявності погодженої та затвердженої проектно-технологічної документації: проектів організації будівництва та проектів виконання робіт.
Також, у додатку В до ДБН А3.2-2-2009 міститься посилання на ДБН А.3.1-5 «Організація будівельного виробництва».
ДБН А.3.1.-5 «Організація будівельного виробництва» сам по собі і не розповсюджується на здійснення капітального ремонту, але в частині змісту проектно-технологічної документації, він стосується у тому числі і капітального ремонту, оскільки так визначено у ДБН А3.2-2-2009, який стосується і капітального ремонту.
Відповідно до п.1.4 ДБН А.3.1.-5, проектно-технологічна документація включає в проект організації виробництва.
Таким чином, одразу чотири ДБН А.3.1.-5 «Організація будівельного виробництва», А3.2-2-2009 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві», А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» та В.2.3-5-2001 «Вулиці та дороги населених пунктів» обов'язково передбачають у складі проектної документації, у тому числі щодо капітального ремонт - проект організації будівництва.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що за це правопорушення відповідач правомірно застосував штрафні санкції до позивача.
Що стосується необхідності проведення інструментального обстеження перед розробкою проекту, то в цьому випадку суд погоджується з позивачем, оскільки п. 4.1 ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» встановлено, що не допускається розроблення проектної документації без інженерних вишукувань, що повинні бути виконані відповідно до ДБН А.2.1-1 на нових земельних ділянках, а при реконструкції та капітальному ремонті об'єктів - без уточнення раніше виконаних інженерних вишукувань та інструментального обстеження об'єктів. Водночас, абз. 3 пункту 4.1 встановлено виключення з цього правила: «Зазначене обмеження не стосується проектної документації, розробленої на реконструкцію або капітальний ремонт існуючого об'єкта, яка не передбачає зміну його конструктивної системи, додаткові навантаження на підвалини та основи або розробленої на частину існуючого об'єкта (квартиру, окреме приміщення громадського призначення тощо)». Враховуючи, що позивач розробляв проект капітального ремонту внутриквартальних доріг, без зміни їх конструктивній системи, він мав право у цьому випадку не проводити інженерних вишукувань.
Також, на думку суду, не може бути підставою притягнення проектувальника до юридичної відповідальності не узгодження ним проекту з Державтоінспекцією МВС України, яке вимагається п.1.13 ДБН В.2.3-5-2001 «Вулиці та дороги населених пунктів», оскільки постановою Кабінету Міністрів України №730 від 16.09.15 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» та наказу МВС України №1532 від 30.11.15 «Про ліквідацію Департаменту Державної автомобільної інспекції МВС України, Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС, управлінь Державної автомобільної інспекції ГУМВС, УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях» Державтоінспекція - ліквідована. Правонаступник ДАІ законодавством не визначений, змін до ДБН щодо необхідності погодження проектів з органами національної поліції чи іншими підрозділами у структурі МВС України не внесено.
Таким чином, враховуючи висновки суду про наявність одного порушення під час розроблення проекту (відсутність розділу з проектом організації будівництв), що є достатнім для притягнення суб'єкта містобудівної діяльності до юридичної відповідальності та висунення вимог про усунення порушень.
В задоволені позову відмовити.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. В задоволенні позову відмовити.
2. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.
Суддя В. В. Біоносенко
Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 27.03.17
Суддя В.В. Біоносенко