ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2017 року Справа № 808/3665/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі судового засідання Фесик А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Начальника митного поста «Устилуг» Волинської митниці ДФС Оникійчук О.В.
про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1) звернувся до суду з адміністративним позовом до Начальника митного поста «Устилуг» Волинської митниці ДФС Оникійчук О.В. (далі - відповідач або Начальника митного поста «Устилуг») в якому позивач просить суд: 1) визнати нечинним рішення начальника митного поста «Устилуг» Волиньської митниці ДФС Оникійчук О.В здійснити пропуск транспортного засобу в відповідності до ст.380 Митного кодексу України; 2) зобов'язати відповідача ухвалити рішення помістити транспортний засіб комерційного призначення CHRYSLER VOJAGER реєстраційний номер НОМЕР_3 кузов НОМЕР_1, в режим тимчасового ввезення.
У позові позивачем зазначено, що 18.10.2016 при перетині кордону України в пункті пропуску «Устилуг» Волинської митниці ДФС, керуючись положеннями ст.5 та ст.7 Стамбульської конвенції та ст.1 та ст.3 Митного кодексу України, позивачем подана заява старшому зміни №4 ОСОБА_3 з проханням здійснити пропуск транспортного засобу комерційного призначення CHRYSLER VOJAGER реєстраційний номер НОМЕР_3 кузов НОМЕР_1 в режимі тимчасового ввезення. На заяву позивача ОСОБА_3 відповів відмовою. В порядку оскарження рішення старшого зміни позивач подав заву з аналогічним проханням начальнику митного поста Оникійчук О.В. Розглянувши заяву позивача Оникійчук О.В. рішення старшого зміни підтримав, та ухвалив резолюцію здійснити пропуск транспортного засобу в відповідності до ст.380 Митного кодексу України, як транспортного засобу приватного використання. Відповідно до ухвали начальника митного поста транспортний засіб поміщено в режим транзиту з терміном вивезення 10 діб. На моє переконання своїм рішенням Оникійнук О.В. порушив норми п.3 ст.1 та п.4 ст.3 Митного кодексу України.
Позивач у своїй заяві підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити, а справу розглянути у письмовому провадженні.
Представником Волинської митниці ДФС подано до суду письмові заперечення, в яких зазначено, що 18.10.2016 о 11 год. 59 хв. ОСОБА_1 по смузі руху «зелений коридор» ввіз в пункт пропуску «Устилуг» Волинської митниці ДФС з метою митного оформлення автомобіль марки «CHRYSLER VOYAGER», номер кузова НОМЕР_1, р.н. НОМЕР_4. ОСОБА_1 подано заяву від 18.10.2016 щодо поміщення транспортного засобу CHRYSLER VOYAGER, помер кузова НОМЕР_1, р.н. НОМЕР_4 в режим тимчасового ввезення. Під час вивчення документів, поданих ОСОБА_1 до митного оформлення під час ввезення автомобіля CHRYSLER VOYAGER, номер кузова НОМЕР_1, р.н. НОМЕР_4 (реєстрація Республіки Польща), встановлено, що зазначений транспортний засіб у відповідності до вимог Митного кодексу України та Конвенції про тимчасове ввезення (Стамбул, 1990 рік), не є транспортним засобом комерційного призначення, а є засобом особистого користування та належить юридичній особі - нерезиденту. На підставі аналізу поданих для митного оформлення транспортного засобу CHRYSLER VOYAGER документів та заяви ОСОБА_1 від 18.10.2016 прийнято рішення про здійснення пропуску вказаного транспортного засобу відповідно до ч.3 ст.380 Митного кодексу України. Оскільки митні платежі у відповідності до ч.3 ст.380 Митного кодексу України ОСОБА_1 на момент ввезення 18.10.2016 не сплачені, пропуск транспортного засобу CHRYSLER VOYAGER реєстраційний номер НОМЕР_4 (реєстрація Республіки Польща) на митну територію України громадянином України ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_5 вид. 13.10.2009) було здійснено у митному режимі транзит. Отже, за умов не подання ОСОБА_1 документів для підтвердження, що поданий до митного оформлення транспортний засіб CHRYSLER VOYAGER, номер кузова НОМЕР_1, р.н. НОМЕР_4 є засобом комерційного призначення та несплати у відповідності до ч.3 ст.480 Митного кодексу України митних платежів, рішення про здійснення пропуску даного автомобіля в режимі транзит є, на думку Волинської митниці ДФС, обґрунтованим та законним.
Враховуючи положення ст.366 Митного кодексу України транспортні засоби комерційного призначення повинні переміщуватися по каналу, позначеному символами червоного кольору («червоний коридор»). Для реєстрації та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України в пункті пропуску з використанням смуг руху «червоний коридор» використовується складова частина автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» - функціональний модуль «Диспетчер зони митного контролю». Результати митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів фіксуються у функціональному модулі «Електронний журнал вантажного пункту пропуску», до якого, зокрема, вноситься інформація по VIN - коду транспортного засобу, призначення транспортного засобу та режим його переміщення. Відповідно до ч.4 ст.366 Митного кодексу України громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою. ОСОБА_1 під час митного оформлення транспортного засобу CHRYSLER VOYAGER було самостійно обрано смугу руху «зелений коридор» (підтверджується копією контрольного талону від 18.10.2016 року), що в свою чергу свідчить про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Водночас, згідно з п.60 ст.4 Митного кодексу України транспортні засоби особистого користування - це наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно. Статтею 1 Додатка С до Конвенції про тимчасове ввезення (Стамбул, 1990 рік) встановлено, що приватне використання означає перевезення особою виключно для особистих потреб, за винятком будь-якого комерційного використання. Окрім цього, статтею 1 Конвенції та пунктом 35 статті 4 Кодексу встановлено, що поняття «особа» означає юридичну та фізичну особу. У зв'язку з цим, особисте користування (приватне використання) не обмежується виключно інтересами фізичної особи, а може здійснюватися і в інтересах юридичних осіб. З огляду на викладене вище, згідно із положеннями Конвенції про тимчасове ввезення та Митного кодексу України транспортні засоби, які тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-резидентами, та не відповідають умовам платного транспортування осіб, та міжнародних перевезень пасажирів через митний кордон України, не відносяться до транспортних засобів комерційного призначення. Митне оформлення таких транспортних засобів здійснюється згідно із ч.3 ст.380 Митного кодексу України. Під час митного оформлення транспортного засобу CHRYSLER VOYAGER ОСОБА_1 не подано жодних документів, які б однозначно вказували, що даний транспортний засіб є засобом комерційного призначення. У адміністративному позові позивач вказує, що йому відмовлено у пропуску транспортного засобу CHRYSLER VOYAGER у режимі тимчасове ввезення. Проте, вказане не відповідає дійсності, оскільки у відповідності до ст.256 Митного кодексу України та п.7.1. «Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа», затвердженого 30.05.2012 наказом Міністерства фінансів України №631, у всіх випадках відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення оформлюється картка відмови за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку.
Жодних карток відмови стосовно ОСОБА_1 не складалось, адже у митному оформленні та пропуску транспортного засобу не відмовлялось.
За даними Диспетчера Зони Митного Контролю та Пасажирського пункту пропуску з 09.10.2014 по даний час транспортний засіб CHRYSLER VOYAGER, номер кузова НОМЕР_1, р.н. НОМЕР_4 завжди ввозився ОСОБА_1 в режимі транзит. 05.12.2016 Волинською митницею ДФС за ознаками порушення митних правил, визначених ч.3 ст.470 Митного кодексу України, відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил №2849/20505/16. Розгляд справи призначено на 18.01.2017. При цьому, вказане порушення митних правил не є першим та єдиним, адже відносно ОСОБА_1 неодноразово складались протоколи про порушення митних правил за ч.3 ст.470 Митного кодексу України, зокрема від 25.02.2015 №0042/11200/15 та від 23.03.2016 №0063/11200/16 Запорізькою митницею ДФС, що в свою чергу вказує на систематичне недотримання строків транзитного переміщення транспортного засобу. Таким чином, при перетині кордону в попередніх випадках позивачем самостійно заявлявся режим транзиту, а не режим тимчасового ввезення. У відповідності до інформації даних Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску, ОСОБА_1 транспортний засіб CHRYSLER VOYAGER, номер кузова НОМЕР_1, р.н. НОМЕР_4 з митної території України станом на даний час так і не вивезений. Враховуючи, що позивачем не подано жодних документів для підтвердження, що поданий до митного оформлення транспортний засіб CHRYSLER VOYAGER, номер кузова НОМЕР_1, р.н. НОМЕР_4 є засобом комерційного призначення та несплату у відповідності до ч.3 ст.480 Митного кодексу України митних платежів, вважаємо, що рішення про здійснення пропуску даного автомобіля в режимі транзит є обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства України.
Представник відповідача у своїх письмових запереченнях проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити, справу розглянути у письмовому провадженні.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає позов позивача таким, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом досліджено заяву ОСОБА_1, датовану 18.10.2016 з проханням здійснити пропуск транспортного засобу комерційного призначення CHRYSLER VOJAGER реєстраційний номер НОМЕР_3 кузов НОМЕР_1 в режимі тимчасового ввезення (а.с.00).
Також, судом досліджено реєстраційні документи на транспортний засіб CHRYSLER VOJAGER реєстраційний номер НОМЕР_3 кузов НОМЕР_1, зареєстрований і належить юридичній особі - нерезиденту ТОВ «ВОЛЯ» (sp.zo.o. Volja), тобто, зареєстрованої на території Республіки Польща у м.Гданську по вул.Міговській, 60.
Так, вказані факти підтверджені Актуальним витягом з реєстру підприємців, Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, Витягом з нотаріального акту (а.с.00-00).
Відповідач в обґрунтування позиції по справі надав данні Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску, за якими ОСОБА_1 транспортний засіб CHRYSLER VOYAGER, номер кузова НОМЕР_1, р.н. НОМЕР_4 з митної території України станом на даний час так і не вивезений.
Судом також досліджені Інформації про порушення митних правил, за якими відносно ОСОБА_1 неодноразово складались протоколи про порушення митних правил за ч.3 ст.470 Митного кодексу України: 25.02.2015 №0042/11200/15 та 23.03.2016 №0063/11200/16 Запорізькою митницею ДФС, про систематичне недотримання строків транзитного переміщення транспортного засобу; при перетині кордону в попередніх випадках позивачем самостійно заявлявся режим транзиту, а не режим тимчасового ввезення.
Відповідачем надано до суду Контрольний талон для проходження по «зеленому коридору» транспортного засобу без причепа та без товарів, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню зі службовими відмітками про проходження паспортного контролю позивачем.
Вирішуючи спір по суті та надаючи правову оцінку діям відповідача, суд виходить з наступного.
Як зазначено у ч.3 ст.1 Митного кодексу України, якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом та іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору України.
У разі якщо норми законів України чи інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків підприємств і громадян, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України або здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, чи прав та обов'язків посадових осіб органів доходів і зборів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення як на користь таких підприємств та громадян, так і на користь органу доходів і зборів, рішення повинно прийматися на користь зазначених підприємств і громадян (ч.4 ст.3 Митного кодексу України).
Відповідно до п.58-60 ч.1 ст.4 Митного кодексу України у цьому Кодексі наведені нижче терміни і поняття вживаються в такому значенні: «58) транспортні засоби - транспортні засоби комерційного призначення, транспортні засоби особистого користування, трубопроводи та лінії електропередачі; 59) транспортні засоби комерційного призначення - будь-яке судно (у тому числі самохідні та несамохідні ліхтери та баржі, а також судна на підводних крилах), судно на повітряній подушці, повітряне судно, автотранспортний засіб (моторні транспортні засоби, причепи, напівпричепи) чи рухомий склад залізниці, що використовуються в міжнародних перевезеннях для платного транспортування осіб або для платного чи безоплатного промислового чи комерційного транспортування товарів разом з їхніми звичайними запасними частинами, приладдям та устаткуванням, а також мастилами та паливом, що містяться в їхніх звичайних баках упродовж їхнього транспортування разом із транспортними засобами комерційного призначення; 60) транспортні засоби особистого користування - наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, плавучі засоби та повітряні судна, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно;
Законом України №1661-IV від 24.03.2004 «Про приєднання України до Конвенції про тимчасове ввезення» Верховна Рада України постановила: приєднатися до Конвенції про тимчасове ввезення та Додатків A, B.1-B.9, C, D та E до неї, прийнятих 26 червня 1990 року у м. Стамбулі.
Відповідно до положень цієї Конвенції, кожна із Договірних Сторін зобов'язується надавати згоду на тимчасове ввезення товарів (у тому числі транспортних засобів), зазначених у Додатках до цієї Конвенції (ч.1 статті 2 Конвенції про тимчасове ввезення).
У статті 1 глави І «Додатку щодо транспортних засобів» (Додаток С до Конвенції про тимчасове ввезення), зокрема, зазначено: «Для цілей цього Додатка, термін: a) "транспортні засоби" означає: будь-яке судно (у тому числі ліхтери, баржі та шаланди, навіть якщо вони перевозяться на борту судна, і судна на підводних крилах), апарати на повітряній подушці, літальні апарати, наземні транспортні засоби (у тому числі велосипеди з двигунами, причепи, напівпричепи і поєднання транспортних засобів) і рухомий склад залізничного транспорту; а також їхні звичайні запасні частини, додаткові пристосування та обладнання, які перевозяться на борту транспортних засобів (включаючи спеціальне обладнання, що використовується для завантаження, розвантаження, обробки та захисту вантажів); b) "комерційне використання" означає: платне перевезення осіб або промислове чи комерційне платне або безоплатне перевезення вантажів; c) "приватне використання" означає: перевезення особою виключно для особистих потреб, за винятком будь-якого комерційного використання; d) "внутрішні перевезення" означає: перевезення осіб, які здійснили посадку, чи товарів, які були завантажені на території тимчасового ввезення, для здійснення висадки чи розвантаження в межах цієї самої території; …».
Статтею 5 Додатку C до Конвенції про тимчасове ввезення встановлено, що транспортні засоби комерційного використання можуть поміщуватись в режим тимчасового ввезення з умовним повним звільненням від оподаткування за умови дотримання наступних вимог: вони повинні бути зареєстрованими на території, яка не є територією тимчасового ввезення; вони повинні бути зареєстрованими на ім'я особи, яка зареєстрована або постійно проживає за межами території тимчасового ввезення; вони повинні ввозитись та використовуватись особами, які здійснюють свою діяльність з такої території.
Згода на тимчасове ввезення транспортних засобів надається без вимагання митного документа або гарантії (стаття 6 глави ІІІ «Додатку щодо транспортних засобів» Конвенції про тимчасове ввезення).
Як передбачено статтею 8 глави ІІІ «Додатку щодо транспортних засобів» Конвенції про тимчасове ввезення, кожна Договірна Сторона має право відмовити у наданні права на тимчасове ввезення або відкликати його стосовно: a) транспортних засобів комерційного використання, які використовуються для внутрішніх перевезень; b) транспортних засобів приватного використання, які використовуються у комерційних цілях на внутрішніх перевезеннях; c) транспортних засобів, зданих в оренду після їхнього ввезення, або, якщо вони були зданими в оренду в момент їхнього ввезення, - транспортних засобів, повторно зданих в оренду або переданих в суборенду з метою, що не полягає в їхньому негайному вивезенні.
Згідно ч.1 статті 9 глави ІІІ «Додатку щодо транспортних засобів» Конвенції про тимчасове ввезення подальше вивезення транспортних засобів комерційного використання відбувається відразу ж після закінчення транспортних операцій, для яких вони були ввезені.
Тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання (ч.1 ст.103 Митного кодексу України).
Транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для переміщення товарів та/або пасажирів через митний кордон України, можуть тимчасово ввозитися на митну територію України без справляння митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (ч.1 ст.189 Митного кодексу України).
Згідно з ч.1 ст.105 Митного кодексу України у митний режим тимчасового ввезення з умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами поміщуються виключно товари, транспортні засоби комерційного призначення, зазначені у статті 189 цього Кодексу та в Додатках В.1-В.9, С, D до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 рік), на умовах, визначених цими Додатками, а також повітряні судна, які ввозяться на митну територію України українськими авіакомпаніями за договорами оперативного лізингу.
Відповідно до ч.2 ст.189 Митного кодексу України тимчасово ввезені на митну територію України транспортні засоби комерційного призначення підлягають вивезенню без внесення в їх конструкцію будь-яких змін (без урахування природного зношення, витрати пально-мастильних матеріалів та необхідного ремонту).
Тимчасове ввезення транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України допускається за умови, що такі транспортні засоби не використовуватимуться для внутрішніх перевезень на митній території України (ч.3 ст.189 Митного кодексу України).
Вказана правова позиція також визначена у Листі Державної фіскальної служби України №23146/6/99-99-15-01-01-15 від 26.10.2016 «Про надання податкової консультації».
Як, зокрема, зазначено у абз.1-5 ч.5 ст.53 Закону України «Про автомобільний транспорт» при виконанні міжнародних перевезень вантажів нерезиденти України повинні мати: дозвіл України; дозвіл щодо узгодження умов та режимів перевезення в разі перевищення вагових або габаритних обмежень чи документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових (габаритних) обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; сертифікат відповідності транспортного засобу вимогам законодавства України щодо безпеки руху та екологічної безпеки, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України; документи на вантаж.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» відносини в галузі транспортно-експедиторської діяльності регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, законами України "Про транспорт", "Про зовнішньоекономічну діяльність", "Про транзит вантажів", цим Законом, іншими законами, транспортними кодексами та статутами, а також іншими нормативно-правовими актами, що видаються відповідно до них. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору.
Законом України №57-V від 01.08.2006 «Про приєднання України до Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів» Верховна Рада України постановила приєднатися до Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів, вчиненої 19 травня 1956 року в м. Женеві (із застереженням).
Згідно з ч.1 ст.9 Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів вантажна накладна є первинним доказом укладання договору перевезення, умов цього договору і прийняття вантажу перевізником.
У ч.11-12 ст.9 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» зазначено, що перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні. Такими документами можуть бути: авіаційна вантажна накладна (Air Waybill); міжнародна автомобільна накладна (CMR); накладна СМГС (накладна УМВС); коносамент (Bill of Lading); накладна ЦІМ (CIM); вантажна відомість (Cargo Manifest); інші документи, визначені законами України.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про транзит вантажів» транзит вантажів супроводжується товарно-транспортною накладною, складеною мовою міжнародного спілкування. Залежно від обраного виду транспорту такою накладною може бути авіаційна вантажна накладна (Air Waybill), міжнародна автомобільна накладна (CMR), накладна УМВС (СМГС), накладна ЦІМ (CIM), накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), коносамент (Bill of Lading). Крім цього, транзит вантажів може супроводжуватися (за наявності) рахунком-фактурою (Invoice) або іншим документом, що вказує вартість товару, пакувальним листком (специфікацією), вантажною відомістю (Cargo Manifest), книжкою МДП (Carnet TIR), книжкою ATA (Carnet ATA). При декларуванні транзитних вантажів відповідно до митного законодавства України до митних органів подається вантажна митна декларація (ВМД) або накладна УМВС (СМГС), накладна ЦІМ (CIM), накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), книжка МДП (Carnet TIR), книжка ATA (Carnet ATA), необхідні для здійснення митного контролю.
Жодних з означених вище документів позивач до суду - не надав. Відтак, комерційне використання транспортного засобу CHRYSLER VOJAGER реєстраційний номер НОМЕР_3 кузов НОМЕР_1 нічим не підтверджується.
Як передбачено ст.3 «Додатку щодо документів на тимчасове ввезення (книжки ATA, книжки CPD)» (Додаток А до Конвенції про тимчасове ввезення): «1. Документи на тимчасове ввезення повинні відповідати зразкам, наведеним у Додатках до цього Додатка: Додаток I для книжок ATA, Додаток II для книжок CPD. 2. Додатки до цього Додатка вважаються невід'ємною частиною цього Додатка.».
Як встановлено судом і не заперечується сторонами, всупереч положенням ст.3 «Додатку щодо документів на тимчасове ввезення (книжки ATA, книжки CPD)» ОСОБА_1 під час митного оформлення транспортного засобу CHRYSLER VOJAGER реєстраційний номер НОМЕР_3 кузов НОМЕР_1 не надано книжки CPD або ATA, які могли б підтверджувати комерційне використання транспортного засобу.
У ст.1 Конвенції про тимчасове ввезення зазначено, що для цілей цієї Конвенції термін: f) "особа" означає: як фізичну, так і юридичну особу, якщо інше не передбачене контекстом.
Відповідно до п.35 ч.1 ст.4 Митного кодексу України у цьому Кодексі наведені нижче терміни і поняття вживаються в такому значенні: особи - юридичні та фізичні особи.
Таким чином, особисте користування (приватне використання) не обмежується виключно інтересами фізичної особи, а може здійснюватися і в інтересах юридичних осіб.
Як передбачено ч.3 ст.380 Митного кодексу України тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та із застосуванням до них заходів гарантування, передбачених розділом Х цього Кодексу. Строки, передбачені абзацами першим та другим цієї частини, можуть бути продовжені органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов'язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання органу доходів і зборів документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.
З огляду на викладене вище, згідно із положеннями Митного кодексу України та Конвенції про тимчасове ввезення транспортні засоби, що належать іноземним компаніям і мають іноземну реєстрацію, які тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-резидентами в службових цілях, а не для платного транспортування осіб або для платного чи безоплатного промислового чи комерційного транспортування товарів через митний кордон України, не відносяться до транспортних засобів комерційного призначення. Митне оформлення таких транспортних засобів здійснюється згідно із ч.3 ст.380 Митного кодексу України.
Саме у такий спосіб проведено митне оформлення транспортного засобу CHRYSLER VOJAGER реєстраційний номер НОМЕР_3 кузов НОМЕР_1 відповідачем.
Термін «дискреційне повноваження» відповідно до Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2, прийнятої 11.03.1980 на 316-му засіданні заступників міністрів означає повноваження, яке надає певний адміністративному органу ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.
Термін «адміністративний акт» згідно з Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи (77)31 (прийнятою Комітетом Міністрів від 28.09.1977 на 275-му засіданні заступників міністрів), означає будь-який окремий захід або прийняте рішення, які за своїм характером безпосередньо впливають на права або інтереси як фізичних осіб, так і юридичних, в ході здійснення публічної влади.
Звідси, резолюція начальника митного поста «Устилуг» Волинської митниці ДФС Оникійчук О.В. на заяві позивача, не є ані «адміністративним актом», ані актом індивідуальної дії, у розумінні ст.17 КАС України.
Надаючи правову оцінку діям відповідача, в контексті здійснення ним власних дискреційних повноважень суд бере до уваги, що згідно п.3.5. «Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень», затвердженого 09.10.2012 наказом Міністерства фінансів України №1066 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2012 за №2120/22432; надалі за текстом - Порядок) переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України здійснюється після перевірки посадовою особою митниці відправлення наявності електронної копії ПД або ЕПД в ЄАІС. Перевірка здійснюється шляхом запиту до ЄАІС за номером ПД або ЕПД та встановлення відповідності інформації, що міститься у поданих товаросупровідних (товаротранспортних) документах, відомостям, заявленим в електронній копії ПД або ЕПД. Допускається переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України в митницю призначення у разі виявлення розбіжностей між відомостями про кількість або вартість товару, зазначеними у товаросупровідних (товаротранспортних) документах та графах 35 і 42 електронної копії ПД або ЕПД, крім випадку, зазначеного в пункті 1.10 розділу І цього Порядку.
Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України (ч.1 ст.366 Митного кодексу України).
Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню (ч.2 ст.366 Митного кодексу України).
Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян (ч.3 ст.366 Митного кодексу України).
Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою (ч.4 ст.366 Митного кодексу України).
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення (ч.5 ст.366 Митного кодексу України).
Відповідно до ч.6 ст.366 Митного кодексу України громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Згідно наданого відповідачем Контрольного талону для проходження по «зеленому коридору» транспортного засобу без причепа та без товарів, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, ОСОБА_1 обрав проходження митних процедур по «зеленому коридору» без наявних документів про те, що CHRYSLER VOJAGER реєстраційний номер НОМЕР_3 кузов НОМЕР_1 є транспортним засобом комерційного призначення.
Більш того, враховуючи положення ст.366 Митного кодексу України, транспортні засоби комерційного призначення повинні переміщуватися по каналу, позначеному символами червоного кольору ("червоний коридор").
Отже, навіть при наявності у ОСОБА_1 книжки CPD або ATA, які б могли підтверджувати комерційне використання транспортного засобу CHRYSLER VOJAGER реєстраційний номер НОМЕР_3 кузов НОМЕР_1, його переміщення через кордон повинно було бути здійснено через «червоний коридор».
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову позивачу ОСОБА_1 до Начальника митного поста «Устилуг» Волинської митниці ДФС Оникійчук О.В. про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Нестеренко