ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ20 грудня 2016 р. Справа № 804/8109/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді судді суддіКононенко О. В. Верба І.О. Степаненко В.В. при секретаріТонояні А.К. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпро Міжрегіонального ГУ ДФС України, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
21.11.2016 року Публічне акціонерне товариство «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками у м. Дніпро Міжрегіонального головного управління ДФС та Державної фіскальної служби України по незабезпеченню автоматичного збільшення суми, на яку Публічне акціонерне товариство «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за грудень 2014 року у розмірі 87877 грн., за січень 2015 року у розмірі 1685 054 грн., за лютий 2015 року у розмірі 639118 гри., за березень 2015 року у розмірі 1566826 грн., за квітень 2015 року у розмірі 4248701 грн., за травень 2015 року у розмірі 43137741 грн., за червень 2015 року у розмірі 26236597 на загальну суму 77601914 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у визначений законом термін;
- зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками у м. Дніпро Міжрегіонального головного управління ДФС України та Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Публічне акціонерне товариство «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за грудень 2014 року у розмірі 87877 грн., за січень 2015 року у розмірі 1685054 грн., за лютий 2015 року у розмірі 639118 грн., за березень 2015 року у розмірі 1566826 грн., за квітень 2015 року у розмірі 4248701 грн., за травень 2015 року у розмірі 43137741 грн., за червень 2015 року у розмірі 26236597 на загальну суму 77601914 грн. та відобразити відповідне збільшення у системі електронного адміністрування ПДВ.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що після набрання чинності положеннями Податкового кодексу України щодо електронного адміністрування податку на додану вартість відповідачем не забезпечено автоматичне відображення показників зазначених в уточнюючих декларація за грудень 2014 року - червень 2015 року, та без будь-яких законних на те підстав не враховано в формулі, встановленої пунктом 200-1.3статті 200 Податкового кодексу України, суми податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні, чим порушено пункт 200-1.3 статті 200 та пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України.
Ухвалою від 20.12.2016 року було залишено без розгляду позов в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання збільшення у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суми, на які Публічне акціонерне товариство "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" має право реєструвати податкові накладні та розрахунки в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення на підставі поданих уточнюючих розрахунків поданих з 22.07.2015 року по 17.03.2016 року.
Представники позивача в судовому засіданні просили адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Вислухавши доводи представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 26.08.2016 року Публічним акціонерним товариством «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» було подано уточнюючий розрахунок до податкової декларації по податку на додану вартість за січень 2015 року, що підтверджується квитанцією № 2.
Відповідно до уточнюючого розрахунку до податкової декларації по податку на додану вартість за січень 2015 року збільшено суму від'ємного значення, що зараховується до податкового кредиту наступного (звітного) податкового періоду на 1674529 грн.
09.06.2016 року Публічне акціонерне товариство «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» звернулося з листом № 52-70/4760 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську, в якому просило врахувати положення Податкового кодексу України збільшити суму податкового кредиту, заявлену зокрема уточнюючим розрахунком від 26.08.2016 року до податкової декларації по податку на додану вартість за січень 2015 року, однак відповідь на зазначений лист не була надана позивачу.
30.08.2016 року позивач повторно звернувся до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську з листом №52-70/7073 про приведення у відповідність показник «Значення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних», а саме збільшити його на суму податкового кредиту, заявлену уточнюючими розрахунками до декларацій за звітні періоди до 01.07.2015р.. подані після 01.07.2015р.
Також 30.08.2016 2016 року позивач листом №52-70/7075 звернувся до Державної Фіскальної служби України з проханням здійснити контроль та перевірити стан роботи Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську щодо приведення у відповідність до норм діючого в Україні законодавства показник ПАТ «ПІВДГЗК» «Значення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Листом від 03.10.2016 року №708/10/28-0151-02 Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську повідомило, що всі суми по зареєстрованим податковим накладним були включені до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду та враховані у відповідних рядках декларацій тих звітних періодів, в яких були подані уточнюючі розрахунки.
Вирішуючи спір суд зазначає, що з 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Так, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України: з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; - з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200-1 розділу V Податкового кодексу України, та порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість».
Згідно пункту 200-1.1 статті 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Пунктом 200-1.3 статті 200 Податкового кодексу України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (УНакл), обчислену за такою формулою:
УНакл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ;
УНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
УМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
УПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.
Відповідно до підпункту 4 пункту 34 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України встановити, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових ?НаклОтр, ?НаклВид та?Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).
Главою 2 розділу ІІ Податкового кодексу України визначено, що до податкової звітності належать декларації, розрахунки та уточнюючі розрахунки.
У відповідності до пункту 6 розділу І «Загальні положення» Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року № 21, до податкової звітності з податку на додану вартість належать:
- податкова декларація з податку на додану вартість з додатками;
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками;
- розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.
Таким чином, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за січень 2015 року є одним із видів податкової звітності з податку на додану вартість, на основі якого, згідно з підпунктом 4 пункту 34 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України визначається сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 50.1 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Згідно з статті 102 Податкового кодексу України строк давності становить 1095 днів із дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Як вбачається із матеріалів справи уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, яким були виправлені показники декларації з податку на додану вартість за січень 2015 року, був поданий з дотриманням строків передбачених статтею 50 Податкового кодексу України.
Суд зазначає, що підпункт 4 пункту 34 підрозділу 2 Розділу ХХ Податкового кодексу України не містить обмежень щодо збільшення вказаного значення на відповідну суму після 31 липня 2015 року, якщо підстави для вчинення таких дій виникли після зазначеної дати.
Оскільки система електронного адміністрування ПДВ організована на централізованому рівні ДФС України, то на цьому ж рівні відбуваються усі дії, пов'язані з перенесенням, відображенням (збільшенням) та автоматичним обчисленням реєстраційної суми щоразу при зміні значення будь-якого з показників формули.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками у м. Дніпро Міжрегіонального головного управління ДФС України не наділені повноваженнями щодо перенесення, відображення (збільшення) та внесення будь-яких змін до системи електронного адміністрування ПДВ.
Разом з цим суд зазначає, що на момент розгляду справи Державна фіскальна служба України не збільшила в системі електронного адміністрування ПДВ суму на яку Публічне акціонерне товариство «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі уточнюючого розрахунку від 26.08.2016 року до податкової декларації по податку на додану вартість за січень 2015 року.
За таких обстав суд дійшов висновку, що Державною фіскальною службою України протиправно незабезпечено у визначений законом термін автоматичне збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі уточнюючого розрахунку від 26.08.2016 року до податкової декларації по податку на додану вартість за січень 2015 року, та вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальну службу України здійснити таке збільшення.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпро Міжрегіонального ГУ ДФС України, Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України по незабезпеченню автоматичного збільшення суми, на яку Публічне акціонерне товариство «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за січень 2015 року у розмірі 1674529 грн., визначеного уточнюючим розрахунком з податку на додану вартість від 26.08.2016 року № 9153804863.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Публічне акціонерне товариство «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за січень 2015 року у розмірі 1674529 грн., визначеного уточнюючим розрахунком з податку на додану вартість від 26.08.2016 року № 9153804863.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» судовий збір в сумі 2756 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 23 грудня 2016 року
Головуючий суддя Суддя Суддя О.В. Кононенко І.О. Верба В.В. Степаненко