Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2017 р. Справа №805/1091/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 12год. 15хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Галатіної О.О.,
при секретарі - Кузьменко Н.С.
за участю
представника позивача Кононенко О.А.,
представника відповідача Кравченка В.А.
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в м. Слов'янськ адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Криворізьке" до Державної податкової інспекції у м. Дружківка Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення № 00223311301 від 05.10.2016 року та скасування вимоги № Ю-1167-17 від 02.11.2016 року, суд -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Дружківка Головного управління ДФС у Донецькій області в якому просить:
- скасувати рішення ДПІ у м. Дружківці ГУ ДФС у Донецькій області № 0022311301 від 05.10.2016 року.
- скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) ДПІ у м. Дружківці ГУ ДФС у Донецькій області № Ю-1167-17 від 02.11.2016 року.
- зобов'язати ДПІ у м. Дружківці ГУ ДФС у Донецькій області відкликати рішення № 0022311301 від 05.10.2016 року з Дружківського міського відділу державної виконавчої служби ГТ управління юстиції у Донецькій області по Постанові про відкриття виконавчого провадження від 10.11.2016 року за № ВП-52864559.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 05.10.2016 року ДПІ у м. Дружківці ГУ ДФС у Донецькій області прийнято рішення № 0022311301 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 09.09.2014 року по 30.06.2015 року в розмірі 2671,93 грн. та за період з 29.04.2015 року по 27.10.2015 року в розмірі 143986,83 грн. Відповідачем 02.11.2016 року була прийнята вимога про сплату боргу за № Ю-1167-17 від 02.11.2016 року на загальну суму 195521,35 грн. Позивач вважає зазначені рішення безпідставними оскільки відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не застосовуються. У зв'язку з чим, позивач вважає, що відповідачем неправомірно прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та вимога.
Представник позивача під час судового засідання просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі надав пояснення аналогічні викладені у позові.
Представник відповідача під час судового засідання надав письмові заперечення та зазначив, що м. Дружківка Донецької області не входить до переліку міст, які перебувають в зоні проведення антитерористичної операції.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, суд встановив наступне.
Позивач, Приватне акціонерне товариство «Криворізьке» зареєстровано в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 31780403, місцезнаходження юридичної особи: 84200, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Космонавтів, буд. 27).
Відповідач, Державна податкова інспекція у м. Дружківці Головного управління ДФС у Донецькій області діє на підставі положення про Державну фіскальну службу України та керується Податковим кодексом України.
Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
05.10.2016 року Державною податковою інспекцією у м. Дружківці Головного управління ДФС у Донецькій області прийнято рішення № 0022311301 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч. 11 та п. 2 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" застосовано до позивача штраф у розмірі 10% до 01.01.2015 року в розмірі 48862,59 грн. 20% за період з 09.09.2014 року по 30.06.2015 року у розмірі 2671,93 грн. пеня за період з 29.04.2015 року до 27.10.2015 року у розмірі 143986,83 грн. разом на загальну суму 195521,35 грн.
14.11.2016 року відповідачем була прийнята вимога про сплату боргу (недоїмки) за №Ю-1167-17 від 02.11.2016 року на загальну суму 195521,35 грн.
Не погодившись із зазначеним рішенням та вимогою відповідача, позивач 23.05.2015 року звернувся із відповідною скаргою до Головного управління ДФС у Донецькій області.
Згідно з п. 1 та п. 12 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі за текстом - Закону № 2464) передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII від 02.09.2014 доповнено розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" пунктом 9-3 (у наступному 9-4).
Відповідно до п. 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 2464: "Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах, у розумінні вказаної норми та враховуючи положення ст. 25 Закону № 2464 відповідальність, штрафні та фінансові санкції - це штраф та/або пеня.
Таким чином, пункт 9.4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 2464 пов'язує звільнення платників єдиного внеску від штрафу та/або пені за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції з наявністю двох умов, це перебування на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція та штраф та/або пеню застосовано до платника за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
За приписами абзаців першого та другого ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 1 вказаного Закону недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Таким чином, штрафні санкції та пеня не є складовою недоїмки з єдиного внеску.
Суд також зазначає, що для звільнення від штрафу та/або пені, на відміну від звільнення від сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску, подання окремих заяв про звільнення від штрафу та/або пені, сертифікатів Торгово-промислової палати, тощо - не потребується, та пунктом 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464 не передбачено.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України" від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Дружківка.
Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014.
Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України".
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить м. Дружківка.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась.
Таким чином, ПрАТ «Криворізьке» є платником єдиного внеску, який визначений статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, яка на даний час триває.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що до ПрАТ «Криворізьке» не застосовуються штрафні санкції у вигляді штрафу та пені, передбачених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у спірний період.
Таким чином, вимога та рішення прийняті ДПІ у м. Дружківці ГУ ДФС у Донецькій області в загальному розмірі 195521,35 грн. є протиправним, необґрунтованим та таким, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
Що стосується позовної вимоги про зобов'язання ДПІ у м. Дружківці ГУ ДФС у Донецькій області відкликати рішення № 0022311301 від 05.10.2016 року з Дружківського міського відділу державної виконавчої служби ГТ управління юстиції у Донецькій області по Постанові про відкриття виконавчого провадження від 10.11.2016 року за № ВП-52864559, суд вважає, що дана позовна вимога не підлягає задоволенню, оскільки така вимога жодним чином не захищає та не відновлює право позивача.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.
Частиною 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись статтями 11, 41, 71, 86, 90, 94, 128, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Приватного акціонерного товариства "Криворізьке" до Державної податкової інспекції у м. Дружківка Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення № 00223311301 від 05.10.2016 року та скасування вимоги № Ю-1167-17 від 02.11.2016 року - задовольнити частково.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Дружківці Головного управління ДФС у Донецькій області № 0022311301 від 05 жовтня 2016 року.
Скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Державної податкової інспекції у м. Дружківці Головного управління ДФС у Донецькій області №Ю-1167-17 від 02.11.2016 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Дружківка Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39901249) на користь Приватного акціонерного товариства "Криворізьке" (код ЄДРПОУ 31780403) сплачений судовий збір у розмірі 1955 (одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят п'ять) грн. 21 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 21 березня 2017 року.
Повний текст постанови складено 27 березня 2017 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя Галатіна О.О.