ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 490/8208/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Черенкова Н.П.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Потапчука В.О.
суддів - Семенюка Л.П.
- Шеметенко Л.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України в Центральному районі м.Миколаєва на постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 09 листопада 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про визнання неправомірними дій,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду першої інстанції із зазначеним адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва щодо відмови позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва від 20.07.2016 року №52/3; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва здійснити позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності до вимог ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами і доповненнями в редакції від 13.12.2005 року, що діяла на час призначення йому пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку згідно довідки прокуратури Херсонської області №18/205 вих-16 від 01.07.2016 року, та здійснити відповідні виплати з 01.07.2016 року; стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва на його користь судовий збір у сумі 1102,42 грн.
З огляду на вказане позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії з іншого, більшого розміру, враховуючи новий посадовий оклад та загальний розмір місячної зарплати співробітника органу прокуратури, ні ж це визначено відповідачем за попереднім розміром посадового окладу.
Постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 09 листопада 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва щодо відмови позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва здійснити позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами та доповненнями в редакції від 13.12.2005 року, що діяла на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку відповідно до довідки прокуратури Херсонської області №18/205 вих-16 від 01.07.2016 року та здійснити відповідні виплати з 01.07.2016 року.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального права у зв'язку з чим апелянт, просить скасувати постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Розглянувши доводи апеляційної скарги в вищевказаній частині, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва, яка призначена у відповідності із Законом України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІІ «Про прокуратуру», починаючи з 01.11.2002 року.
11.07.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії на підставі довідки від 01.07.2016 року №1896 вих-16, виданої прокуратурою Херсонської області, згідно з постановою Кабінету України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Рішенням управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва від 20.07.2016 року № 52/3 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, посилаючись пункт 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень ЗУ«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213- VІІІ від 02.03.2015р., працівники прокуратури не мають права на перерахунок пенсії.
Відмову управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва в перерахунку пенсії позивач вважає незаконною та безпідставною.
При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років - 06.02.2008 року, (в подальшому це частина 13) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років - 06.02.2008 року, (в подальшому це частина 18), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", п. 3 розділу І, були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, зокрема частина 18 викладена в новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Зазначені зміни у встановленому законом порядку не визнавались неконституційними.
Пунктом 16 розділу ІІ Закону України № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" Кабінету Міністрів України був встановлений місячний строк, з дня набрання чинності цім Законом, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.
З 1 квітня 2015 року, у зв'язку із внесенням змін ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, відповідно до Закону України № 213-VIII від 02.03.2015 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (п. 1 розділу І, п. 1 розділу ІІІ), частина 18 статті 50-1 визначена як частина 21 статті 50-1.
Таким чином, з 01 січня 2015 року, відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
14 жовтня 2014 року був прийнятий Закону Украйни "Про прокуратуру" № 1697-VII, який набрав чинності з 15 липня 2015 року, зокрема, окрім іншого, в частині визнання таким, що втратив чинність Закону України "Про прокуратуру" 1991 року, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" 2014 року врегульоване питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, зокрема визначено їх право на пенсію за вислугу років, пенсію по інвалідності, пенсію у зв'язку із втратою годувальника. Також ч. 20 ст. 86 цього Закону встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України
Відповідно до п. 13 розділу ХІІІ Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року, Кабінету Міністрів України наданий тримісячний строк, з дня наступного за днем опублікування цього Закону (25.10.2014 року газета "Голос України" № 206), привести свої нормативно-правові акту у відповідність із цим Законом.
09 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України № 1013 прийнята Постанова "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності з 15.12.2015 року, та відповідно до п.п. 3 п. 1 цієї Постанови, з 01.12.2015 року збільшені на 25 відсотків посадові оклади, затверджені Постановою кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", у зв'язку чим позивачу прокуратурою Одеської області була видана довідка № 366 від 31 березня 2016 року
Станом на 11.07.2016 року , час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва із заявою про перерахунок пенсії, так і на час розгляду справи судом першої та апеляційної інстанцій, ні Закон України "Про прокуратуру" 1991 року (з 01.01.2015 року до 15.07.2015 року), ні Закон України "Про прокуратуру" 2014 року не встановлюють конкретних умов для проведення перерахунку пенсії, а лише декларують можливість перерахунку пенсії на умовах та в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, з часу надання Кабінету Міністрів України повноважень визначати умови та порядок проведення перерахунку пенсії за вислугу років призначених, як за Законом України Про прокуратуру" 1991 року, так і за Законом України "Про прокуратуру" 2014 року, Кабінет Міністрів України не приймав нормативно-правового акту щодо визначення умов та порядку перерахунку пенсій призначених, як за Законом України Про прокуратуру" 1991 року, так і за Законом України "Про прокуратуру" 2014 року.
Оскільки на час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва відсутні законодавчо встановлені, конкретно визначені умови для проведення перерахунку пенсії за вислугу років колишнім працівникам органів прокуратури, апеляційний суд вважає помилковим висновок суду першої інстанції про зобов'язання пенсійного органу вчинити дії на підставі норми закону яка втратила чинність.
Колегія суддів зазначає, що 02 березня 2015 року був прийнятий Закон України № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", який набрав чинності з 01 квітня 2015 року та п. 1 розділу І якого частина 15 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1991 року, була замінена чотирма частинами, які встановлювали підстави для припинення виплати пенсії, підстави для зменшення розміру пенсії яка виплачується, підстави для поновлення виплати пенсії, призначеної за Законом України "Про прокуратуру" 1991 року, на період з 01 квітня по 31 грудня 2015 року.
Також ці зміни встановили максимальний розмір пенсії, призначеної за законом України "Про прокуратуру" 1991 року, та те, що з 01 січня 2016 року пенсія призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1991 року (кім певних категорій пенсіонерів, до яких позивач не відноситься), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу" 1993 року, законами України "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, за відсутності з 01.01.2015 р. умов для проведення перерахунку пенсії призначеної за Законом України "Про прокуратуру" 1991 року, враховуючи обчислення та виплату з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсій призначених за Законом України "Про прокуратуру" 1991 року, враховуючи відсутність в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такої умови перерахунку пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим прокурорам, та втрату чинності з 01.04.2015 року статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1991 року, апеляційний суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача та прийнятого ним рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії.
За таких обставин, відсутні правові підстави для зобов'язання пенсійного органу провести перерахунок пенсії позивачу, на підставі ч. 18 (ч. 21 з 01.04.2015 р.) ст. 50-1 Закон України "Про прокуратуру" 1991 року, за його заявою, поданною 11.07.2016 року оскільки ця норма, на час звернення позивача до пенсійного органу, була нечинною, що позбавляє пенсійний орган правової можливості здійснення перерахунку пенсії. При цьому, апеляційний суд зазначає, що перерахунок пенсії на підставі норми закону, яка втратила чинність є порушенням приписів ст. 19 Конституції України, яка є нормою прямої дії та яка зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з посиланням суду першої інстанції на приписи ст. ст. 17, 22 Конституції України, але у спірних правовідносинах право на перерахунок пенсії не було скасовано, воно задекларовано в Законі, проте відсутні умови та механізм реалізації цього задекларованого права, які за Законом має встановлювати Кабінет Міністрів України.
Факт порушення права позивача на проведення перерахунку пенсії має ґрунтуватись не на наявності задекларованого такого права, а на невиконанні суб'єктом владних повноважень чітких приписів, якими встановлені умови перерахунку пенсії та порядок проведення перерахунку. Іншими словами легітимні сподівання позивача за своїм характером повинні бути більш конкретними, ніж просто надія і повинні ґрунтуватися на законодавчому положенні або юридичному акті.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку щодо порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, це є підставою для задоволення апеляційної скарги пенсійного органу, скасування оскарженої постанови та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів , -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва - задовольнити.
Постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 09 листопада 2016 року - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про визнання неправомірними дій,- відмовити
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Суддя доповідач: Потапчук В.О.
Суддя: Шеметенко Л.П.
Суддя: Семенюк Г.В.