Постанова № 65505037, 22.03.2017, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
22.03.2017
Номер справи
910/12490/16
Номер документу
65505037
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" березня 2017 р. Справа№ 910/12490/16

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Чорногуза М.Г.

суддів: Жук Г.А.

Агрикової О.В.

за участі секретаря судового засідання: Михайленко С.О.

за участю представників сторін:

від позивача: Супрун Л.О. довіреність № 2716-07/09 від 22.07.16

від відповідача: Ретинський А.Ю. довіреність № 7-16 від 25.02.16

від відповідача: Жукотанська О.В. довіреність № 73-15 від 17.06.16

розглядаючи матеріали апеляційної скарги Державної екологічної інспекції у м. Києві

на рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року

у справі №910/12490/16 (суддя Отрош І.М.)

за позовом Державної екологічної інспекції у м. Києві

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна"

про стягнення 528 798 грн. 02 коп.,-

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у м. Києві звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення 528 798,02 грн., з яких по ТЦ №10 (просп. Петра Григоренка, 43) - 20915,87 грн., по ТЦ №16 (просп. Московський, 26В) - 194248,73 грн., по ТЦ № 11 (Кільцева дорога, 1В) - 313633,28 грн. та яку позивач просить стягнути у сумі 158639,41 грн. (30%) із зарахуванням в дохід спеціального фонду Державного бюджету та 370158,61 грн. (70%) - в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Київської міської ради (а.с. 5-14).

Рішенням Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі № 910/12490/16 у задоволенні позову відмовлено (а.с. 245-260).

11 жовтня 2016 року Державна екологічна інспекція у м. Києві звернулось з апеляційною скаргою на рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі №910/12490/16.

24 жовтня 2016 року ухвалою Київського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у м. Києві на рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі №910/12490/16 повернуто без розгляду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 97 ГПК України.

07 листопада 2016 року Державна екологічна інспекція у м. Києві повторно звернулась з апеляційною скаргою на рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі №910/12490/16, в якій просить вказане рішення скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Згідно протоколу передачі справи раніше визначеному головуючому судді (судді-доповідачу) від 16 листопада 2016 року апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у м. Києві на рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі №910/12490/16 передано головуючому судді - Чорногуз М.Г.

Протоколом автоматизованого визначення складу колегії суддів від 16 листопада 2016 року, для розгляду апеляційної скарги Державної екологічної інспекції у м. Києві на рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі №910/12490/16 визначено колегію суддів Київського апеляційного господарського суду у складі головуючого судді - Чорногуз М.Г., суддів Агрикової О.В., Калатай Н.Ф.

17 листопада 2016 року ухвалою Київського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у м. Києві на рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі №910/12490/16 прийнято до провадження колегією суддів у складі головуючого судді - Чорногуз М.Г., суддів Агрикової О.В., Калатай Н.Ф., справу призначено до розгляду на 06 грудня 2016 року.

06 грудня 2016 року ухвалою Київського апеляційного господарського суду розгляду справи відкладено на 20 грудня 2016 року.

20 грудня 2016 року у судовому засіданні оголошено перерву до 10 січня 2017 року.

Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 10 січня 2017 року, у зв'язку з перебування судді Агрикової О.В., яка не є головуючим суддею (суддею-доповідачем), на лікарняному, для розгляду справи №910/12490/16, сформовано колегію суддів Київського апеляційного господарського суду у складі головуючого судді Чорногуз М.Г., суддів Калатай Н.Ф., Жук Г.А.

10 січня 2017 року ухвалою Київського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у м. Києві на рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі №910/12490/16 прийнято до провадження колегією суддів у складі головуючого судді - Чорногуз М.Г., суддів Калатай Н.Ф., Жук Г.А., розгляд справи визначено на 26 січня 2017 року.

26 січня та 14 лютого 2017 року у судових засіданнях оголошено перерву до 14 лютого та 07 березня 2017 року відповідно.

06 березня 2017 року від представника відповідача надійшли пояснення та копія висновку фізико-хімічного експертного дослідження забруднюючих речовин у навколишньому середовищі від 28.02.2017 р. № 2141, складеного ТОВ "Київська незалежна судово-експертна установа" (т.ІІ, а.с. 147-154).

Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 06 березня 2017 року, у зв'язку з перебуванням судді Калатай Н.Ф., яка входить до складу колегії суддів і не є суддею-доповідачем, на лікарняному, для розгляду справи № 910/12490/16, сформовано колегію суддів Київського апеляційного господарського суду у складі головуючого судді Чорногуз М.Г., суддів Агрикової О.В., Жук Г.А.

07 березня 2017 року ухвалою Київського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у м. Києві на рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі №910/12490/16 прийнято до провадження колегією суддів у складі головуючого судді - Чорногуз М.Г., суддів Агрикової О.В., Жук Г.А., а також визначено розгляд справи на 22 березня 2017 року.

У судовому засіданні 22 березня 2017 року представник Державної екологічної інспекції у м. Києві надав пояснення, в яких підтримав доводи апеляційної скарги та просив апеляційну скаргу задовольнити, оскаржуване рішення скасувати і прийняти нове, про задоволення позовних вимог.

Представники ТОВ "Метро Кеш енд Кері Україна" у судовому засіданні 22 березня 2017 року надали пояснення, в яких заперечували проти доводів, викладених в апеляційній скарзі та просили відмовити у задоволенні апеляційної скарги в частині стягнення 432 434,1 грн. та залишити оскаржуване рішення в цій частині без змін, щодо задоволення апеляційної скарги в частині скасування рішення і прийняття нового про задоволення позовних вимог щодо стягнення 96 363,92 грн. - не заперечували.

Згідно з частиною першою статті 99 ГПК в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених розділом XII ГПК.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку фактичних обставин даної господарської справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права встановила наступне.

За результатами планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" ТЦ № 10 (пр.-т. П. Григоренка, 43), ТЦ №16 (просп. Московський, 26В); ТЦ № 11 (Кільцева дорога, 1В); ТЦ № 33 (вул. О. Сабурова, 2-а), проведеної у період з 10.08.2015 р. по 21.08.2015 р., Державною екологічною інспекцією у м. Києві складено Акт № 05/87а (т.І, а.с. 33-42).

До перевірки було в т.ч. надано дозвіл № 8036100000-191 строком дії з 22.11.2007 р. по 22.11.2012 р. та № 8036100000-10065 строком дії з 08.02.2014 р. по 08.02.2019 р. (за адресою Кільцева дорога, 1в), згідно яких на вказаному підприємстві налічується 8 стаціонарних джерел викидів; дозвіл № 8038000000-193 строком дії з 07.06.2007 р. по 07.06.2012 р. та № 8038000000-10038 строком дії з 03.02.2014 р. по 03.02.2019 р. (за адресою пр.-т. Московський, 26в), згідно яких на вказаному підприємстві налічується 9 стаціонарних джерел викидів; дозвіл № 8036400000-077 строком дії з 05.02.2009 р. по 05.02.2014 р. (за адресою вул. Сабурова, 2а), згідно якого на підприємстві налічувалось 1 стаціонарне джерело викидів та № 8036400000-10013 строком дії з 18.12.2013 р. по 18.12.2018 р. згідно якого на підприємстві налічується 5 стаціонарних джерел викидів; дозвіл № 8036300000-185 строком дії з 13.05.2008 р. по 13.05.2013 р., згідно якого на підприємстві налічувалось 5 стаціонарних джерел викидів та № 8036300000-10013 строком дії з 19.12.2013 р. по 19.12.2018 р., згідно якого на підприємстві налічується 9 стаціонарних джерел викидів (за адресою пр.-т. П. Григоренка, 43).

Відповідно до розділу "Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)" перевіркою встановлено, що:

- ТЦ №10 (пр.-т. П. Григоренка, 43) у період з 13.05.2013 р. по 19.12.2013 р. здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, що є наднормативними викидами; у період з 20.10.2004 р. по 19.12.2013 р. здійснювало викиди стаціонарним джерелом, а саме печами для випікання хлібобулочних виробів без дозволу, що є наднормативними викидами.

- ТЦ №16 (пр.-т. Московський, 26-в) у період з 07.06.2012 р. по 03.02.2014 р. здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, що є наднормативними викидами. Вищезазначений факт засвідчено при проведенні позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" за адресою м. Київ, пр.-т. Московський, 26-в, яка здійснювалась у період з 23.01.2013 р. по 04.02.2013 р., у зв'язку з чим складено протокол від 04.02.2013 р. №002048 про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 19.02.2013 р. №002048 на відповідальну особу, дане стягнення було сплачено добровільно.

- ТЦ № 33 (вул. О.Сабурова, 2-а) у період з 07.05.2009 р. по 18.12.2013 р. здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря трьома стаціонарними джерелами, а саме печами для випікання хлібобулочних виробів, акумуляторною та дихальним патрубком, без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є наднормативними викидами.

- ТЦ №11 (вул. Кільцева дорога, 1В) у період з 22.11.2012 р. по 08.02.2014 р. здійснювало викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами в атмосферне повітря без дозволу, що є наднормативними викидами. Вищезазначений факт засвідчено при проведенні позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" за адресою м. Київ, Кільцева дорога, 1В, яка здійснювалась у період з 24.01.2013 р. по 04.02.2013 р., у зв'язку з чим складено протокол від 04.02.2013 р. №002023 про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 19.02.2013 р. №002023 на відповідальну особу, дане стягнення було сплачено добровільно.

Тобто, до Акту планової перевірки № 05/87а включено відомості позапланових перевірок (ТЦ № 16), пр.-т. Московський 26в проведеної у період з 23.01.2013 р. по 04.02.2013 р., оформленої Актом № 08/155А, та ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" (ТЦ № 11), вул. Кільцева дорога 1в, проведеної у період з 24.01.2013 р. по 04.02.2013 р., оформленої Актом № 08/154А, копії яких також містяться в матеріалах справи (т.ІІ, а.с. 30-37, 39-47).

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" - ТЦ №10; ТЦ №16; ТЦ № 33; ТЦ № 11 вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної з 10.08.2015 р. по 21.08.2015 р. складено припис №05/34п від 26.08.2015 р., відповідно до якого:

- по ТЦ №10 приписано до 04.09.2015 р. надати довідку щодо годин роботи всіх джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" (пр.-т. П.Григоренка, 43), по кожному джерелу окремо, за період з 13.05.2013 р. по 19.12.2013 р., а також годин роботи печей для випікання хлібобулочних виробів за період з 21.08.2012 р. по 19.12.2013 р.;

- по ТЦ №16 приписано до 04.09.2015 р. надати довідку щодо годин роботи всіх джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" (просп. Московський, 26В), по кожному джерелу окремо, за період з 21.08.2012 р. по 03.02.2014 р.;

- по ТЦ №33 приписано до 04.09.2015 р. надати довідку щодо годин роботи всіх джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" (вул. О.Сабурова, 2а), а саме печам для випікання хлібобулочних виробів, акумуляторною та дихальним патрубком, по кожному джерелу окремо, за період з 21.08.2012 р. по 18.12.2013 р.;

- по ТЦ №11 приписано до 04.09.2015 р. надати довідку щодо годин роботи всіх джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" (м. Київ, Кільцева дорога, 1в), по кожному джерелу окремо, за період з 22.11.2012 р. по 08.02.2014 р. (т.І, а.с. 44-46).

Позивач направив відповідачу претензію №4 від 22.01.2016 р. на суму 313 633,28 грн., розраховану як збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №11 ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" за період з 22.11.2012 р. по 08.02.2014 р., відповідно до обставин, встановлених за наслідками планової перевірки, проведеної у період з 10.08.2015 р. по 21.08.2015 р. (т.І, а.с. 63-65).

Позивач направив відповідачу претензію №5 від 22.01.2016 р. на суму 20 915,87 грн., розраховану як збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №10 (пр.-т. П. Григоренка, 43) за період з 13.05.2013 р. по 19.12.2013 р., а саме стендами для зарядки акумуляторних батарей, котлами, дизельними генераторами, дихальним клапаном ємності зберігання дизельного палива та у період з 21.08.2012 р. по 19.12.2013 р. печами для випікання хлібобулочних виробів, відповідно до обставин, встановлених за наслідками планової перевірки, проведеної у період з 10.08.2015 р. по 21.08.2015 р. (т.І, а.с. 58-60).

Позивач направив відповідачу претензію №6 від 22.01.2016 р. на суму 194 248,73 грн., розраховану як збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №16 ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" за період з 21.08.2012 р. по 03.02.2014 р. стаціонарними джерелами, а саме постами для зарядки акумуляторних батарей, печами для випікання хлібобулочних виробів, котлами та дизель-генератором, відповідно до обставин, встановлених за наслідками планової перевірки, проведеної у період з 10.08.2015 р. по 21.08.2015 р. (т.І, а.с. 61-62).

Збитки заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №33 ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна" у розмірі 2884,70 грн. сплачено відповідачем добровільно.

Не погоджуючись з розрахунком збитків, зазначеним у цих претензіях в частині часу роботи газових котлів торгівельних центрів № 16, № 11, № 10, відповідач направив позивачу листи з обґрунтуванням неправильності розміру зазначених збитків, оскільки у первинно наданих відповідачем Довідках було допущено технічну помилку щодо зазначення часу роботи вказаних джерел, на спростування чого надано довідки ПАТ "Київгаз", режимні карти на газові котли та Довідки для проведення розрахунків (т.І, а.с. 88-89, 90-91, 92-93). В іншій частині проти розрахунку позивача відповідач не заперечував.

Позивач вказані листи відповідача залишив без реагування та звернувся зі вказаним позовом у якому просить стягнути з відповідача: 20915,87 грн. шкоди, заподіяної в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №10 за період з 13.05.2013 по 19.12.2013, печами для випікання хлібобулочних виробів у період з 21.08.2012 по 19.12.2014; 194248,73 грн. шкоди, заподіяної в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №16 за період з 21.08.2012 по 03.02.2014; 313633,28 грн. шкоди, заподіяної в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №11 за період з 22.11.2012 по 08.02.2014.

Відповідно до п. 2.2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 р. № 639, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064 (далі - Методика), факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Розрахунок шкоди, завданої державі внаслідок здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, позивач здійснив за Методикою, розрахунковим методом, на основі відомостей про порушення, одержаних під час проведеної протягом 10.08.2015 р. по 21.08.2015 р. планової перевірки, а саме відомостей про період роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (по момент усунення порушень), з урахуванням наданих відповідачем відомостей щодо годин роботи джерел викидів в межах запитуваного періоду.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; шкоди, її розмір; причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою; вини; за відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Положеннями ст. 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено, що особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом.

При цьому, відповідно до ст. 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Згідно з п. 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

За наслідками проведеної протягом серпня 2015 року перевірки щодо дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, оформленої Актом №05/87а, було встановлено обставини здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря протягом періоду, який охоплює проміжок часу, що передував часовим межам проведеної перевірки, а розрахунок збитків, заподіяних відповідачем, позивач загалом розрахував за період з 21.08.2012 р. по 08.02.2014 р.

За змістом п. 2.1.2 Методики, наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються, у тому числі, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

За змістом п. 3.12. Методики, факт усунення порушення може бути підтверджений серед іншого отриманням дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

У матеріалах справи наявні копії дозволів ТОВ "Метро Кеш Енд Кері Україна", а саме дозвіл №8036300000-10013 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (пр-т. П.Григоренка, 43), терміном дії з 19.12.2013 по 19.12.2018 (т.І, а.с. 159-166); дозвіл №8036100000-10065 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (вул. Кільцева дорога, 1В), терміном дії з 08.02.2014 по 08.02.2019 (т.І, а.с. 167-175); дозвіл №8038000000-10038 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (пр.-т. Московський, 26В), терміном дії з 03.02.2014 по 03.02.2019 (т.І, а.с. 176-183).

Тобто на момент проведення перевірки у 2015 році, відповідачем порушення були усунуті.

Поряд з цим, у матеріалах справи відсутні докази того, що у відповідача у період за який було розраховано збитки був наявний дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Таким чином, матеріалами справи доведено наявність протиправної поведінки в діях відповідача.

Згідно з п. 4 оглядового листа Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування господарськими судами законодавства у справах, в яких заявлено вимоги про відшкодування збитків" № 01-06/20/2014 від 14.01.2014 р., збитки, завдані державі внаслідок порушення приписів законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягають відшкодуванню за весь час роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності відповідного дозволу.

До винесення місцевим господарським судом рішення, відповідачем 25.07.2016 р. подано відзив на позов, у якому заявлено про застосування строків позовної давності до позовних вимог щодо стягнення збитків за порушення по ТЦ № 11 в період 22.11.2012 р. по 04.02.2013 р. та за порушення по ТЦ № 16 в період 28.11.2012 р. по 04.02.2013 р. (т.І, а.с. 87).

Відповідно до положень статей 256, 257 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Частиною третьою статті 267 ЦК України передбачено, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

При цьому, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без відповідного дозволу є триваючим правопорушенням, а право на позов про стягнення шкоди, завданої таким правопорушенням, виникає кожен день з моменту виявлення до моменту його усунення. Отже, момент виявлення порушення є початком перебігу строку позовної давності у таких спорах, що кореспондується з положеннями ч. 1 ст. 261 ЦК (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 18.11.2015 у справі № 3-1033гс15).

Позивач визначає датою виявлення наднормативного викиду по всім об'єктам є дата складання Акту №05/87а від 21.08.2015 р.

Поряд з цим, включення результатів позапланових перевірок, які було закінчено 04.02.2013 р. та у яких встановлено порушення щодо ТЦ №16 у період з 07.06.2012 р. по 03.02.2014 р. та ТЦ №11 у період з 22.11.2012 р. по 08.02.2014 р. до Акту № 05/87а не переносить строків виявлення таких порушень, проте і не позбавляє позивача права звернутися із позовом про відшкодування збитків завданих такими порушеннями в межах встановленого строку позовної давності.

Первісну перевірку щодо ТЦ № 16 та ТЦ № 11 було завершено 04.02.2013 р., тобто з даного моменту позивачу стало відомо щодо початку порушень по вказаним ТЦ. Дозволи щодо викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря по вказаним ТЦ було отримано відповідачем 03.02.2014 р. та 08.02.2014 р. відповідно.

Відомості про порушення ТЦ № 10 були виявлені перевіркою проведеною у період з 10.08.2015 р. по 21.08.2015 р.

Разом з тим, оскільки порушення по ТЦ № 16 та ТЦ № 11 були виявлені 04.02.2013 р. і припинені шляхом отримання відповідних дозволів 03.02.2014 р. та 08.02.2014 р. відповідно, а по ТЦ № 10 відомості про порушення (яке тривало з 14.05.2013 р. по 18.12.2013 р. та станом на момент виявлення було припинено) виявлені 21.08.2015 р., а позовну заяву подано 06.07.2016 р., то з урахуванням заявленого відповідачем строку позовної давності розрахунок розміру відшкодування збитків за наднормативний викид забруднюючих речовини в атмосферне повітря має здійснюватись по ТЦ № 11 за період з 04.02.2013 р. (дата виявлення порушення) по 07.02.2014 р. (оскільки першим днем дії нового дозволу є 07.02.2014 р.); по ТЦ № 16 за період з 04.02.2013 р. (дата виявлення порушення) по 02.02.2014 р. (оскільки першим днем дії нового дозволу є 03.02.2014 р.); по ТЦ № 10 за період з 13.05.2013 р. (кінцевий строк дії дозволу № № 8036300000-185 (оскільки момент виявлення цього порушення входить у межі строку позовної давності) по 07.02.2014 р. (оскільки першим днем дії нового дозволу є 19.12.2013 р.).

Згідно з п.4.1 Методики розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховується на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів (додатки 1, 2) і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини. Загальний розмір відшкодування збитків розраховується як сума розмірів збитків за наднормативний викид в атмосферне повітря кожної забруднюючої речовини.

В свою чергу, відповідно до п.3.6 Методики розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою №2-ТП (повітря), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.

За змістом п. 3.11. Методики, час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

При цьому, вказівка у п. 3.11. Методики на необхідність урахування фактично відпрацьованого часу означає необхідність проведення розрахунку виключно за час (години) реальної роботи джерела викиду (без урахування періоду простою, як-от в нічний час тощо) загалом за період, в який здійснювались наднормативні викиди.

Отже, позивач під час здійснення розрахунку завданих збитків, з огляду на положення Методики, мав врахувати точну інформацію режимних карт на котли (джерела викидів забруднюючих речовин) з урахуванням спожитого відповідачем газу.

Точний об'єм спожитого відповідачем природного газу підтверджуються наданими ним доказами, а саме Інформацією про споживання природного газу торгівельними центрами ТОВ "Метро Кеш енд Кері України" (ТЦ-10, ТЦ-11, ТЦ-16), підписаною представником газопостачальної органці та завіреної печаткою вказаного підприємства (т.І, а.с. 94), Актами прийому-передачі послуг з газопостачання та розшифровками до них (т.І, а.с. 105-218), Довідками щодо годин роботи всіх джерел викидів від 24.02.2016 р. вих. № 12, від 24.02.2016 № 5-02 та від 24.02.2016 № 16/1011 (т.І, а.с.219,220, 221) та режимними картами на котли (т.І, а.с. 223-228).

У висновку фізико-хімічного експертного дослідження забруднюючих речовин у навколишньому середовищі від 28.02.2017 р. № 2141, складеному ТОВ "Київська незалежна судово-експертна установа" визначено розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючих речовин (діоксиду азоту та оксиду вуглецю) в атмосферне повітря за час роботи джерел (двох водогрійних котлів Viessmann Vitoplex Sx 1120 КВт та 1120 КВт, за часом роботи 152,4 години кожний (ТЦ №10); двох водогрійних котлів Viessmann Vitoplex Sx 1120 КВт та 675 КВт Viessmann Vitoplex Sx та 675 КВт за часом роботи 695,24 годин кожний (ТЦ №11); двох водогрійних котлів Viessmann Vitoplex Sx 1120 КВт та 675 КВт за час роботи 392,6 години кожний (ТЦ №16) в режимі наднормативного викиду за відсутності відповідних дозволів за параметрами джерел викиду (при спалюванні природнього газу в кількості - 39273 м3 ТЦ №10; (при спалюванні природного газу в кількості - 137657 м3 ТЦ №11; при спалюванні природного газу в кількості - 72239м3 ТЦ №16) (т.ІІ, а.с. 147-154).

Вказаний висновок здійснено в т.ч. на підставі Акту перевірки №05/87а, претензій на відшкодування збитків та позовної заяви Державної екологічної інспекції у даній справі; акту прийому-передачі послуг з газопостачання та розшифровок до них за період з 01.02.2013 р. - 28.02.2014 р.; режимних карт на котли; звітів про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин по ТЦ № 10, № 11, № 16; довідки від 22.01.2016 р. ЦГО ДСНС України про середньорічні концентрації діоксину азоту у м. Києві.

Здійснивши перерахунок заявленої до стягнення суми завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства збитків, з урахуванням викладених обставин, фактичного часу роботи джерел викидів та заявленої відповідачем позовної давності, колегія суддів дійшла висновку, що: розмір збитків за період роботи без відповідного дозволу з 13.05.2013 р. - 19.12.2013 р. по ТЦ №10 складає 27 697,69 грн.; розмір збитків за період роботи без відповідного дозволу з 04.02.2013 р. - 07.02.2014 р. по ТЦ №11 складає 38 206,00 грн.; розмір збитків за період роботи без відповідного дозволу з 04.02.2013 р. -02.02.2014 р. по ТЦ №16 складає 30 460,23 грн.

Тому позовні вимоги у даній справі підлягають частковому задоволенню, а саме у сумі 96 363,92 грн. (30460,23+38206+27697,69).

Згідно з п.7 ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67-1 цього Кодексу) є: 30 % грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України, до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать: 70 % грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 %.

Враховуючи вказані положення, з відповідача підлягає стягненню 28 909,18 грн. (30%) в дохід спеціального фонду Державного бюджету та 67 454,74 грн. (70%) в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Київської міської ради.

При цьому, колегія суддів зазначає про безпідставність доводів апеляційної скарги щодо відхилення клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю представника позивача прийняти участь у вказаному засідання, оскільки позивач не був позбавлений можливості направити у вказане судове засідання інших представників.

Сукупність вищезазначеного дає підстави дійти висновку про порушення місцевим господарським судом вимог ст. 43 ГПК України щодо всебічного, повного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та норм процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Державної екологічної інспекції у м. Києві на рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі №910/12490/16 підлягає частковому задоволенню. Рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі №910/12490/16 необхідно скасувати та прийняти нове рішення, відповідно до якого позов задовольнити частково, а саме у сумі 96 363,92 грн.

Оскільки апеляційну скаргу задоволено на 18,223%, апелянтові, у відповідності до ст. 49 ГПК України належить відшкодувати за рахунок відповідача судовий збір за подання апеляційної скарги у сумі 1589,99 грн.

Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, п. 2 ч.1 ст. 103, ст.ст. 105 ГПК, Київський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у м. Києві на рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі №910/12490/16 задовольнити частково.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 20 вересня 2016 року у справі №910/12490/16 скасувати та прийняти нове рішення:

"1. Позовні вимоги - задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" (02140, м. Київ, проспект Григоренка, 43, код ЄДРПОУ 32049199) збитків завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства у сумі 96 363 (дев'яносто шість тисяч триста шістдесят три) грн. 92 коп., з яких 28 909 (двадцять вісім тисяч дев'ятсот дев'ять) грн. 18 коп. (30%) в дохід спеціального фонду Державного бюджету та 67 454 (шістдесят сім тисяч чотириста п'ятдесят чотири) грн. 74 коп. (70%) в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Київської міської ради. У іншій частині позовних вимог відмовити.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" (02140, м. Київ, проспект Григоренка, 43, код ЄДРПОУ 32049199) на користь Державної екологічної інспекції у м. Києві (04071, м. Київ, вул. Набережна-Лугова, 4, код ЄДРПОУ 37975277) 1 445 (одну тисячу чотириста сорок п'ять) грн. 44 коп. витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви."

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" (02140, м. Київ, проспект Григоренка, 43, код ЄДРПОУ 32049199) на користь Державної екологічної інспекції у м. Києві (04071, м. Київ, вул. Набережна-Лугова, 4, код ЄДРПОУ 37975277) витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у сумі 1 589 (одну тисячу п'ятсот вісімдесят дев'ять) грн. 99 коп.

4. Доручити Господарському суду міста Києва видати відповідний наказ.

3. Справу №910/12490/16 повернути до Господарського суду міста Києва.

Постанова апеляційного господарського суду набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову Київського апеляційного господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів до Вищого господарського суду України у порядку, передбаченому ст. 109 ГПК України.

Головуючий суддя М.Г. Чорногуз

Судді Г.А. Жук

О.В. Агрикова