Рішення № 65503531, 22.03.2017, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
22.03.2017
Номер справи
902/81/17
Номер документу
65503531
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 березня 2017 р. Справа № 902/81/17

Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука Василя Васильовича розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом:Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, (вул. 600-річчя, б. 19, м. Вінниця, 21100)

до:Дочірнього підприємства "Іллінецький райагроліс "Вінницького обласногокомунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Вінобл (вул. Б. Хмельницького, 8 А, м. Іллінці, Вінницька область, 22700)

про стягнення 43884,37 грн.

за участю секретаря судового засідання Жиляк С.І.

за участю представників сторін:

позивача : Сторож М.Г. представник за довіреністю;

відповідача : Савченко В.В. представник за довіреністю.

СУТЬ СПОРУ:

Державна екологічна інспекція у Вінницькій області звернулася до Господарського суду Вінницької області з позовом про стягнення з Дочірнього підприємства "Іллінецький райагроліс "Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Віноблагроліс" збитків в сумі 43884,37 грн..

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказав, що згідно акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 25.03.2014-07.04.2014 року, Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, в кварталі 25 виділ 12 площа 1,5 га за межею лісосіки виявлено незаконну рубку 6 сироростущих дерева різних порід та діаметрів пня на території Копіївської сільської ради, чим Дочірнім підприємством "Іллінецький райагроліс "Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Віноблагроліс" заподіяно державі збитків на суму 43884,37 грн. Оскільки, добровільно вказану суму збитків, згідно надісланої претензії № 1714/05 від 05.05.2014 року та повторного нагадування № 3848/08 від 27.10.2016 року Дочірнє підприємство " Іллінецький райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Вінницяоблагроліс" не відшкодувало Державна екологічна інспекції у Вінницькій області була змушена звернутись до суду про стягнення даної суми в судовому порядку.

Ухвалою суду від 16.01.2017 року за вказаним позовом порушено провадження у справі № 902/81/17 з призначенням до розгляду в судовому засіданні на 02.02.2017 року та зобов'язано сторін надати докази необхідні для вирішення спору.

Ухвалою від 02.02.2017 року продовжено строк розгляду спору на 15 днів та відкладено розгляд справи на 16.03.2017 року, в зв'язку з не повним виконанням сторонами вимоги ухвали суду від 16.01.2017р. в частині надання доказів, необхідних для розгляду даної справи.

15.03.2017 року представником відповідача подано клопотання про залучення до участі у справі іншого відповідача - Вінницьке обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Вінницяоблагроліс", оскільки цій юридичній особі належить право постійного лісокористування землями лісового фонду у кількості 303,1 га, що знаходяться в межах території Коліївської сільської ради Іллінецького району Вінницької області.

В судовому засіданні 16.03.2017 року оголошено перерву до 22.03.2017 року.

На визначену судом дату з'явились усі учасники процесу.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав викладені в позовній заяві та додаткових поясненнях обставини та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив, однак письмових пояснень до суду не подав.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні докази на засадах всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, судом встановлено наступне.

В період з 25 березня 2014 року по 07 квітня 2014 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області здійснено позапланову перевірку Дочірнього підприємства "Іллінецький райагроліс "Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Вінницяоблагроліс", за результатами якої, крім іншого, виявлено в кварталі 25 виділ 12 площа 1,5 га за межею лісосіки незаконну рубку 6 сироростущих дерева порід «клен» «граб різних діаметрів пня, про що зазначено в Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів в якому зазначено сума шкоди завданої у наслідок незаконної порубки дерев в розмірі 43884,36 грн..

Дана перевірка проводилась за участю директора, лісничого та майстра лісу Дочірнього підприємства "Іллінецький райагроліс "Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Вінницяоблагроліс" які відмовились від підпису Акту перевірки.

На основі даних результатів перевірки відносно лісника обходу № 6 ДП "Іллінецький райагроліс" ОСОБА_4 складено Протокол про адміністративне правопорушення № 004218 від 28.03.2014 року, згідно протоколу винесена постанова про накладення адміністративного стягнення № 5/84 від 31.03.2014 року, якою визнано ОСОБА_4 винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 65 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170,00 грн. Суму штрафу правопорушником сплачено добровільно 01.04.2014 року. Постанова про накладення адміністративного стягнення № 5/84 від 31.03.2014 року лісником обходу № 6 ДП "Іллінецький райагроліс" ОСОБА_4, в установленому законом прядку, не оскаржувалась.

05 травня 2014 року Державною екологічною інспекція у Вінницькій області надіслано відповідачу по справі претензію №1714/05 про сплату збитків за порушення норм лісового господарства в сумі 43884,36 грн.

Вище зазначена претензія залишена відповідачем без відповіді та без виконання.

З огляду на невиконання претензії позивачем направлено відповідачу нагадування № 3848/08 від 27.10.2016 року, згідно якого відповідачу надано час до 10.11.2016 року визначитись щодо сплати збитків добровільно.

На дане нагадування відповіді до позивача не надходило, добровільної сплати збитків відповідачем не проведено.

З метою відшкодування завданих державі збитків позивач звернувся до господарського суду за захистом порушеного права та законного інтересу з даним позовом.

Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Згідно зі ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі - Закон) передбачено, що природні ресурси України є власністю Українського народу.

Відповідно до ст. 5 цього ж Закону державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси. Ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню використання на території України.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.п. ґ п. 4.2 Положення про Державну екологічну інспекцію у Вінницькій області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 № 136, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

Пунктом 6.4, 6.11, 6.17 Положення передбачено, що Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, виступати позивачем та відповідачем в судах.

Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області (відповідно до наказу Інспекції від 24.03.2014 № 47-П та направлення на перевірку № 198) з 25.03.2014 року по 07.04.2014 року спільно з працівниками ДП "Іллінецький райагроліс" та начальником відділу нагляду за дотриманням правил ведення лісового господарства ДСЛП «Вінницялісозахист» проведено позапланову перевірку на предмет виконання суб'єктом господарювання припису від 16.09.2013 року.

Пунктом 6 припису виданого Держекоінспекцією у Вінницькій області від 19 вересня 2013 року, щодо усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час здійснення планової перевірки яка проводилась з 02.09.2013 р. по 16.09.2013 р. встановлено не допускати незаконних порубок лісу.

Під час проведення позапланової перевірки встановлено, що зазначений вище пункт припису не виконується, а саме виявлено незаконну порубку 6 сироростучих дерев різних порід та діаметрів пня в кварталі 25 виділ 12 за межею лісосіки площею 1,5 га на території Копіївської сільської ради. За її результатами складено Акт. Від пояснень, зауважень, заперечень щодо проведеного заходу та від підпису складеного Акту керівництво ДП " Іллінецький райагроліс" відмовились.

Пунктом 1.4. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 № 464, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 за №181/16034 передбачено: акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Відповідно до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, затверджених постановою КМУ від 23.07.2008 № 665, Держекоінспекцією в області розраховано збитки, завдані державі внаслідок самовільної порубки дерев, розмір яких становить 43884,36 грн.

Згідно ст. 1 Лісового кодексу України, ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Відповідно до ст. 16 та ст. 17 цього Кодексу право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

На підставі розпорядження Іллінецької районної державної адміністрації Вінницькому обласному спеціалізованому лісогосподарському підприємству "Віноблагроліс" надано у постійне користування 303,1 га землі в межах Коліївської сільської ради для ведення лісового господарства, що стверджується Державним Актом на право постійного користування землею № 000337 від 20 січня 2004 року.

Згідно Статуту відповідача підприємство є дочірнім підприємством Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Віноблагроліс". Головною метою діяльності підприємства є організація ведення лісового господарства, включаючи питання охорони, захисту, раціонального використання та заготівлі лісових ресурсів і відтворення лісів на території земель лісового фонду Іллінецького району Вінницької області в Україні, що знаходяться в постійному користуванні Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Віноблагроліс" - засновника. Підприємство є юридичною особою, може від свого імені укладати угоди, набувати майнові та особисті не майнові права і нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем в суді. Підприємство не відповідає за зобов'язаннями засновника підприємства, а засновник підприємства не відповідає за зобов'язаннями підприємства.

Напрямками діяльності підприємства, крім іншого, є охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних порубів, пошкоджень, самовільного сінокосіння, випасання худоби в заборонених місцях та інших лісопорушень.

Підприємство виконує норми і вимоги щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.

Частина 2 статті 19 Лісового кодексу України зазначає, що постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, вживати інших заходів; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів.

Приписами статті 63 цього Кодексу встановлено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Згідно з п.5 ст.64 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від незаконних рубок та інших пошкоджень.

Статтею 93 Кодексу передбачені завдання контролю за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів. Зокрема, такими завданнями є забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів; забезпечення додержання лісового законодавства органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами; забезпечення додержання лісового законодавства власниками лісів, постійними і тимчасовими лісокористувачами; запобігання порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.

Статтею 69 Кодексу визначено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Як вбачається з матеріалів перевірки, в кварталі 25 виділ 12 площа 1,5 га. ДП "Іллінецький райагроліс" проводилась суцільна рубка головного користування 2013 року проведення, площа ділянки натурно оформлена діляночними стовпами з відповідними записами на них. На вказаній ділянці виявлено порушення встановленого порядку використання лісосічного фонду, заготівлі і вивезення деревини, заготівлі живиці, а саме: недоруб в кількості 131 дерево площею 0,25 га загальним об'ємом 100 м. куб.

Дозвіл на вирубку дерев в кварталі 25 виділ 12 за межами зазначеної вище лісосіки не видавався, про відсутність таких документів зазначено в акті від 25.03.2014-07.04.2014 р., який складено Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області.

Відповідно до ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати, шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

В силу ст. 69 цього Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Статтями 19, 64, 86 Лісового кодексу України встановлено, що постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу. Забезпечення охорони і захисту лісів, серед інших, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього кодексу.

Факт виявлення інспекцією незаконної порубки лісу з однієї сторони та відсутність безпосередньо у відповідача, як особи, зобов'язаної здійснювати контроль за збереженням лісів, будь-якої інформації з приводу даного факту та своєчасного його виявлення свідчить про наявність вини відповідача щодо неналежної охорони лісу (бездіяльність), внаслідок чого скоєно незаконну порубку лісу.

Як передбачено п. 5 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Відповідно до ст. 107 цього Кодексу підприємства, установи, організації зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Системний аналіз змісту положень п. 1 ч. 2 ст. 19, п. 5 ст. 64, ч.ч. 1, 5 ст. 86, п. 5 ч. 2 ст. 105, ст. 107 Лісового кодексу України та Статуту відповідача свідчить про те, що відповідач має нести відповідальність за порушення покладених на нього та його працівників обов'язків щодо незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій відповідачу території.

З огляду на вище викладене, суд, відмовляє в клопотанні представника відповідача, про залучення до участі у справі іншого відповідача - Вінницьке обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Вінницяоблагроліс", оскільки не вбачає достатніх підстав.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди міститься у ст. 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків (ст. 1172 ЦК України).

Таким чином, ДП "Іллінецький райагроліс" не дотримавшись вимог законодавства та покладених на нього постійним лісокористувачем обов'язків в частині забезпечення охорони та захисту лісових насаджень, допустив, самовільну порубку, на підпорядкованій йому території, не забезпечив збереження не призначених для порубки дерев, не здійснив комплекс заходів, спрямованих на збереження лісів, незаконних порубок, не запобіг порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасно не виявив таких порушень і не вжив відповідних заходів щодо їх усунення.

Згідно з нормами ст. 105 Лісового кодексу України, ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» вчинення Відповідачем зазначених правопорушень (порушення вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів) є підставою для покладення на нього цивільно-правової відповідальності. При цьому, не важливо, хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках, якими користується відповідач, оскільки визначальним є факт порушення відповідачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі шкоди.

Разом з тим позивачем невірно розрахована сума збитків.

Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 р. №665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» передбачено розмір шкоди в залежності від діаметру пошкодженого дерева, а п. 2 Даної Постанови установлено, що: починаючи з 1 січня 2009 р. проводиться індексація затверджених цією постановою такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

Так, позивачем безпідставно проіндексовано розмір шкоди за 2008 рік, що суперечить Порядку проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами, яким передбачено проведення індексації починаючи з 01.01.2009 р. Дана позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 10 лютого 2016 року у справі № 910/17532/15.

Судом при перерахунку розміру завданих державі збитків отримано 35882,56 грн., відповідно до розрахунку наявного в матеріалах справи.

Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів, а також і особи які в установленому законом порядку користуються лісами, вина яких полягає у допущенні та не перешкоджанні їх працівниками незаконному вирубуванню лісових насаджень внаслідок неналежного виконання ними своїх службових обов'язків. Тобто проявом їх протиправної бездіяльності є незабезпечення працівниками постійних лісокористувачів охорони і захисту лісів, внаслідок чого відбувається вирубування дерев невстановленими особами. Відповідачем не забезпечено охорону і збереження закріплених за ним лісів та допущено їх незаконну рубку в кількості 6 дерев пород «клен» «граб», крім того відповідачем не надано суду жодних доказів вчинення ним дій щодо збереження та охорони лісів та недопущення самовільної рубки лісу, а відтак позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають до задоволення в сумі 35882,56 грн., відповідно до розрахунку здійсненого судом.

Судові витрати зі сплати судового збору підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 4-2 - 4-4, 32 - 34, 43, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства "Іллінецький райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Вінницяоблагроліс" (вул. Б. Хмельницького, 8А, м. Іллінці, Вінницька область, 22700, код ЄДРПОУ - 3857077) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області суму збитків 35882 (тридцять п'ять тисячі вісімсот вісімдесят дві) грн. 56 коп. (перерахувати на рахунок: УК у Іллінецькому районі/с.Копіївка, 24062100, Код ЄДРПОУ 37798840, банк ГУДКСУ у Вінницькій області, МФО 802015, р/р 33112331700175, призначення платежу: за порушення вимог природоохоронного законодавства).

3. Стягнути з Дочірнього підприємства "Іллінецький райагроліс" Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства "Вінницяоблагроліс" (вул. Б. Хмельницького, 8А, м. Іллінці, Вінницька область, 22700, код ЄДРПОУ - 3857077) на користь Державної екологічної інспекції у Вінницькій області (вул. 600-річчя, б. 19, м. Вінниця, 21100, отримувач: Держекоінспекція у Вінницькій області, Код ЄДРПОУ 37979894, р/р 35219001081122, ГУДКСУ у Вінницькій області, МФО 802015) 1126(тисячу сто двадцять шість) грн. 72 коп. - відшкодування витрат пов'язаних зі сплатою судового збору.

4. В задоволені позову в частині стягнення 8001,80 грн. збитків - відмовити.

5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 24 березня 2017 р.

Суддя Матвійчук В.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи