ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" березня 2017 р. м. Київ К/800/44161/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого : Мороза В.Ф.
суддів: Донця О.Є.
Шведа Е.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа - ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування розпорядження,
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати протиправним та скасувати розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації № 1892/А-2012 від 05.10.2012 про надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту).
Позов мотивовано тим, що на день звернення до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області із заявою про приватизацію земельної ділянки ОСОБА_3 не був користувачем спірної земельної ділянки, а тому, згідно зі статтями 116, 118 Земельного кодексу України, правових підстав для вирішення питань щодо приватизації земельної ділянки, Комінтерівська районна державна адміністрація не мала. Також позивач наголошує на тому, що ОСОБА_3 не перебував раніше і не перебуває у складі членів СТ "Пограничник", та земельні ділянки, що розташовані на території СТ "Пограничник", СМ "Вапнярський", Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту), СТ "Пограничник" йому у користування не надавались.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27.07.2015 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2015, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27.07.2015, скасовано прийнято нове рішення, яким позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації №1892/А-2012 від 05.10.2012 про надання громадянину України ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції а рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Переглядаючи судове рішення в межах касаційної скарги, судова колегія дійшла висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 17.12.1992 зареєстровано СТ «Пограничник». Рішенням виконкому Фонтанської сільради Комінтернівського району Одеської області СТ „Пограничник" була виділена у постійне користування земельна ділянка, розташована між с.Олександрівка та с.Вапнярка Комінтернівського району Одеської області на схилах Великого Аджаликського лиману для здійснення садівництва та дачного будівництва.
Позивача прийнято в члени товариства та закріплено за ним земельну ділянку загальною площею 0,06га, яка знаходиться на території СТ «Пограничник», СМ «Вапнярський», Фонтанська сільська рада, Комінтернівський район.
У квітні 2014 року позивач звернулася до ГУ Держземагенства в Одеській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення даної ділянки безоплатно у власність.
Відповідно до наказу ГУ Держземагенства в Одеській області ОСОБА_2 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення даної ділянки безоплатно у власність для ведення садівництва площею 0,06га на території СТ «Пограничник», СМ «Вапнярський», Фонтанська сільська рада, Комінтернівський район, Одеська область (за межами населеного пункту).
01.08.2014 позивач звернулася до Управління Держземагенства у Комінтернівському районі із заявою про внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру (отримання кадастрового номеру земельної ділянки).
Однак, їй було відмовлено у зв'язку з тим, що на дану земельну ділянку розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 на підставі розпорядження Комінтернівської РДА.
Не погоджуючись з вищевказаним розпорядженням Комінтерівської РДА ОСОБА_2 звернулася з позовом до суду про його скасування, оскільки воно порушує її права.
Розглядаючи справу, суди попередніх інстанцій виходили з того, що спір у цій справі є публічно-правовим, а тому, відповідно, належить до юрисдикції адміністративних судів.
Колегія суддів вважає, що такий висновок ґрунтується на правильному застосуванні норм процесуального права.
За змістом статті 116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема: шляхом приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; шляхом одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлено статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, відповідно до частини першої статті 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Згідно з частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Тобто, чинним законодавством передбачено два окремих способи безоплатного отримання громадянами земельних ділянок: приватизація земельної ділянки, яка перебуває у користуванні громадянина, та безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян в межах норм безоплатної приватизації.
З огляду на викладене, помилковим є висновок суду апеляційної інстанції про те, що основною передумовою для отримання земельної ділянки у власність є факт користування такою ділянкою.
Судами встановлено, що ОСОБА_3 звернувся до відповідача з клопотанням про отримання земельної ділянки в межах безоплатної приватизації у порядку та на підставі частини шостою статті 118 Земельного кодексу України. При цьому, передбачених частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України підстав для відмови третій особі у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у відповідача не було.
Посилання позивача на той факт, що земельна ділянка, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення якої надано третій особі, перебуває у його користуванні як члена СТ "Пограничник", не заслуговує на увагу, оскільки судами встановлено, що СТ "Пограничник" не було оформлено право користування (не проведено державної реєстрації) земельною ділянкою площею 13,7 га, розташованою між селами Олександрівка та Вапнярка Комінтернівського району області на схилах Аджаликського лиману (у тому числі, спірна земельна ділянка).
Зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що розпорядження Комінтернівської РДА прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Крім того, слід зазначити, що аналогічні обставини, зокрема щодо земельної ділянки, яка перебуває у користуванні СТ "Пограничник" та розпорядження цією ж землею Комінтернівською РДА були предметом розгляду суду касаційної інстанції. Так, суд касаційної інстанції, погодився з висновком суду апеляційної інстанції, що розпорядження Комінтернівської РДА щодо землі, яка перебуває у користуванні СТ "Пограничник" є правомірним, а позовні вимоги про його скасування не підлягають задоволенню.
При цьому, Верховний Суд України переглядаючи зазначене рішення суду касаційної інстанції перевірив доводи заяви та дійшов висновку, що підстав для її задоволення немає, (постанова від 13.12.2016 справа № 815/5987/14).
Наведене дає підстави для висновку, що рішення суду першої інстанції було помилково скасовано апеляційним судом, у зв'язку з чим останнє підлягає скасуванню на підставі статті 226 КАС України з залишенням в силі рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 222, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
ухвалила:
Касаційну скаргу Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області задовольнити.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року скасувати, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 липня 2015 року залишити в силі.
Рішення набирає законної сили через 5 днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України.
Судді: В.Ф. Мороз
О.Є. Донець Є.Ю. Швед