КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 740/4257/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Пантелієнко В.Г.
Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 березня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Глущенко Я.Б.,
суддів Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області на постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 01 грудня 2016 року, -
У с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернулася у суд із позовом до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області, у якому просила: визнати неправомірними дії відповідача щодо визначення нового базового місяця для проведення індексації пенсії наростаючим підсумком (лютий 2016 року) при поновленні її права на більший розмір пенсії; зобов'язати відповідача поновити базовий місяць для обчислення суми індексації її пенсії наростаючим підсумком - жовтень 2009 року; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без зміни базового місяця для нарахування індексації і проводити індексацію згідно опублікованих індексів інфляції наростаючим підсумком згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 01 грудня 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду - скасуванню в частині, з таких підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем було неправомірно змінено базовий місць для індексації пенсії позивача.
З таким висновком суду не можна не погодитися.
Колегією суддів установлено, що позивач перебуває на обліку у Ніжинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України і отримує пенсію як інвалід 2 групи відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 87 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
На виконання постанови Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 12.03.2015 року, відповідачем було здійснено перерахунок призначеної 05.10.2009 року позивачу пенсії. При здійсненні такого перерахунку відповідачем було змінено базовий місяць для індексації пенсії останньої з жовтня 2009 року на лютий 2016 року, що призвело до зменшення розміру індексації пенсії позивача.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернулася у суд із адміністративним позовом.
Надаючи оцінку зазначеному рішенню відповідача, колегія суддів ураховує наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
За ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення грошових доходів населення» від 17.07.2003 р. № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення грошових доходів населення» від 17.07.2003 р. № 1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що правовою підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії особи є збільшення постійних складових такої пенсії внаслідок їх підвищення.
При цьому, розмір пенсії внаслідок виконання рішення суду не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні позивачу пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 08 жовтня 2015 року у справі № 569/11096/14-а.
Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку, що оскільки перерахунок пенсії позивача фактично був здійснений відповідачем у зв'язку з неправильним обчисленням її розміру (без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати), що встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили, достатні та необхідні правові підстави для зміни базового місяця для індексації її пенсії були відсутні.
Відтак, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про задоволення позову у частині визнання неправомірними дій відповідача щодо визначення нового базового місяця для проведення індексації пенсії наростаючим підсумком (лютий 2016 року) при поновленні її права на більший розмір пенсії та зобов'язання відповідача поновити базовий місяць для обчислення суми індексації її пенсії наростаючим підсумком - жовтень 2009 року, а також зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без зміни базового місяця для нарахування індексації.
Разом з тим, місцевий суд дійшов до помилкового висновку про зобов'язання відповідача проводити індексацію згідно опублікованих індексів інфляції наростаючим підсумком згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Так, відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням адміністративного судочинства згідно з ч. 1 ст. 2 КАС є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 6 КАС встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Разом з тим, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Ураховуючи вищевикладене, місцевий суд дійшов до помилкового висновку про зобов'язання відповідача в подальшому (на майбутнє) проводити індексацію згідно опублікованих індексів інфляції наростаючим підсумком згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У зв'язку із чим, постанова суду у цій частині підлягає скасуванню із постановленням нової про відмову у задоволенні позову у вказаній частині.
Таким чином, суд першої інстанції ухвалив судове рішення у цій частині з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, на підставі пункту 3 статті 198, пунктів 3, 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а оскаржувана постанова в частині - скасуванню.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 183-2, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області задовольнити частково.
Постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 01 грудня 2016 року в частині зобов'язання відповідача проводити індексацію згідно опублікованих індексів інфляції наростаючим підсумком згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» скасувати.
У задоволенні позову в цій частині відмовити.
У решті постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 01 грудня 2016 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.М. Кузьмишина суддяО.Є. Пилипенко
Головуючий суддя Глущенко Я.Б.
Судді: Кузьмишина О.М.
Пилипенко О.Є.