Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 березня 2017 р. № 820/7458/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.
при секретарі судового засідання - Самігулліній К.В..
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
спеціаліста - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державного підприємства "Іскра" до Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства у Зміївському районі Харківської області Петренко І.В. Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства у Зміївському районі Харківської області Кудіної А.А., третя особа: Міністерство аграрної політики та продовольства України про скасування рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Державне підприємство "ІСКРА", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентсва у Зміївському районі Петренко І.В. №РВ-6300399762015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399772015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399792015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399822015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399842015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399862015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399882015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399922015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399932015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399942015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399972015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399982015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399992015 від 23.01.2015р., №РВ-6300400002015 від 23.01.2015р.;
- скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства у Зміївському районі Харківської області Кудіної А.А. №РВ-6300399812015 від 23.01.2015р. №РВ-6300399832015 від 23.01.2015р. №РВ-6300399852015 від 23.01.2015р. №РВ-6300399912015 від 23.01.2015р. №РВ-6300399952015 від 23.01.2015р. №РВ-6300399962015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400012015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400032015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400042015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400062015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400092015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400102015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400112015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400122015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400132015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400142015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400152015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400162015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400172015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400182015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400212015 від 23.01.2015р.;
- зобов'язати кадастрового реєстратора вчинити певні дії, а саме - зареєструвати земельні ділянки згідно із технічною документацією, поданою Державним підприємством "Іскра", відкрити відповідні розділи Поземельної книги та внести дані про земельні ділянки до Національної кадастрової системи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 19.01.2015 року позивач звернувся до державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства у Зміївському районі Харківської області з заявами про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру та відповідним пакетом документів, а саме для реєстрації земельних ділянок, що належать ДП "Іскра" на праві постійного користування. Рішеннями відповідачів від 23.01.2015 року відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру на підставі невідповідності поданих документів вимогам. встановлених ЗУ "Про Державний земельний кадастр" і Порядку ведення Державного земельного кадастру. На думку позивача, кадастровими реєстраторами не перевірено належним чином технічну документацію із землеустрою, внаслідок чого помилково зроблено висновок про невідповідність документам вимогам законодавства.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи уточненої позовної заяви та просив суд прийняти рішення про задоволення позову.
Відповідач - Державний кадастровий реєстратор Відділу Держземагентства у Зміївському районі Харківської області Петренко І.В., у судове засідання не прибув, повноважного представника не направив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.33-35 КАС України (т.3 а.с.150).
У письмових запереченнях на позов (т.1 а.с.81-84) зазначив, що не погоджується з заявленими позовними вимогами, оскільки, надані для реєстрації ДП "Іскра" документи із землеустрою не були затверджені в установленому законом порядку до 01.01.2013 року, тому кадастрові номери не можна вважати присвоєними, а земельні ділянки - сформованими. Таким чином рішення про відмову в реєстрації земельних ділянок від 23.01.2015 року прийняті правильно та об'єктивно, з урахуванням положень ст.24 Закону України "Про державний земельний кадастр", а позовні вимоги незаконні та не підлягають задоволенню.
Відповідач - Державний кадастровий реєстратор Відділу Держземагентства у Зміївському районі Харківської області Кудіна А.А., у судове засідання не прибув, повноважного представника не направив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.33-35 КАС України (т.3 а.с.151). Надіслав на адресу суду письмові заперечення (т.1 а.с.91-94), правова позиція яких повністю збігається з доводами попереднього відповідача, та просив суд прийняти рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Третя особа - Міністерство аграрної політики та продовольства України, у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.33-35 КАС України (т.3 а.с.146). Надіслав суду письмові пояснення, в яких зазначив (т.1 а.с.105-107) із змісту довідки Управління Держкомзему у Зміївському районі Харківської області від 06.10.2010 року спірним земельним ділянкам, які належать на праві постійного користування ДП "Іскра" загальною площею 287,4407 га, присвоєно кадастрові номери. Згідно ч.3 та 4 ст.79-1 Земельного кодексу України, сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номеру. Проте, статтею 24 ЗУ "Про Державний земельний кадастр" передбачено право державного реєстратора у відмові в реєстрації поданих документів, якщо вони не відповідають вимогам чинного законодавства України. Таким чином, Мінагорополітики України просить суд ухвалити по даній справі законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог чинного законодавства України.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом з матеріалів справи встановлено, що розпорядженням голови Зміївської районної державної адміністрації №93 від 02.02.2007 року державному підприємству "Іскра" надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок та складання документів, що посвідчують право постійного користування на земельні ділянки загальною площею 2787,4407 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього військового радгоспу "Іскра" на території Великогомільшанської сільської ради. (т.1 а.с.69).
На виконання вказаного розпорядження Зміївської РДА, позивач отримав довідку про присвоєння кадастрових номерів ДП "Іскра" на території Великогомільшанської сільської ради Зміївського району Харківської області. (т.1 а.с.70-71).
Відповідно до положень ст.79-1 Земельного Кодексу України, земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номеру.
Згідно ч. 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 р., який набрав чинності з 1 січня 2013 року, земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).
У разі якщо кадастрові номери земельних ділянок були визначені (в тому числі на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку), але не присвоєні до 1 січня 2013 року, такі кадастрові номери вважаються присвоєними, а земельні ділянки - зареєстрованими у Державному земельному кадастрі з моменту письмового звернення замовника документації із землеустрою, на підставі якої було визначено кадастровий номер земельної ділянки, без подання електронного документа та стягнення плати за державну реєстрацію земельної ділянки, у разі якщо така документація із землеустрою була затверджена до 1 січня 2013 року в порядку, встановленому законом.
З 01.01.2013 року відповідно до Закону України "Про державний земельний кадастр" розпочато ведення земельного кадастру в автоматизованій системі, а саме - запрацювала Національна кадастрова система (НКС).
Система забезпечує діяльність Держземагентства щодо реєстрації земельних ділянок та надання витягів про наявну реєстрацію. Також Національна кадастрова система забезпечує обмін інформацією в автоматичному режимі з органом, що здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно - Укрдержреєстром.
Національна кадастрова система містить відповідні інструкції користувача по роботі з Національною кадастровою системою (далі - НКС або Програма) для ведення земельного кадастру в автоматизованій системі.
З матеріалів справи вбачається, що 19.01.2015 року позивач звернувся з заявами про державну реєстрацію земельних ділянок, відповідно до ч. 6 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
23.01.2015 року державними кадастровими реєстраторами Відділу Держземагентства у Зміївському районі Харківської області Петренко І.В. та Кудіною А.А. прийняті спірні рішення №РВ-6300399762015, №РВ-6300399772015, №РВ-6300399792015, №РВ-6300399822015, №РВ-6300399842015, №РВ-630039986201, №РВ-630039988201, №РВ-630039992201, №РВ-6300399932015, №РВ-6300399942015, №РВ-6300399972015, №РВ-6300399982015, №РВ-6300399992015, №РВ-6300400002015, №РВ-6300399812015, №РВ-6300399832015, №РВ-6300399852015, №РВ-6300399912015, №РВ-6300399952015, №РВ-6300399962015, №РВ-6300400012015, №РВ-6300400032015, №РВ-6300400042015, №РВ-6300400062015, №РВ-6300400092015, №РВ-6300400102015, №РВ-6300400112015, №РВ-6300400122015, №РВ-6300400132015, №РВ-6300400142015, №РВ-6300400152015, №РВ-6300400162015, №РВ-6300400172015, №РВ-6300400182015, №РВ-6300400212015. (т.1 а.с.8-67).
Підставами для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає, що правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру регулюються Законом України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051.
Так, статтею 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр" до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.
Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Стаття 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначає, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними; внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про Державний земельний кадастр" документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.
Згідно частини четвертої статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа; документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.
Заяви з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Відповідно до частин п'ятої та шостої статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Висновком судової земельно-технічної експертизи №12109 складений 23.12.2016 року експертом Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса, зазначено, що складені ДП "Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" кадастрові плани земельних ділянок, що входять до складу технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) Державному підприємству "Іскра" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Великогомільшанської сільської ради Зміївського району харківської області за договором №794 від 18.05.2013 року в повній мірі відповідають вимогам ст.34 Закону України "Про Державний земельний кадастр", крім кадастрових планів на земельні ділянки №№1, 2, 3, 4, 6, 7, 16, 17, 18, 21, 26, 28, 29, 30. (т.3 а.с.31-86).
Однак, в ході судового засідання, залучений спеціаліст ОСОБА_2 пояснив, що при дослідженні матеріалів справи судовий експерт не взяв до уваги витребуваний технічний звіт з горизонтальної зйомки фактичного розташування земельних ділянок ДП "Іскра" на території Великогомільшанської сільської ради виготовлений відповідно договору №22 від 01.02.2016 року згідно якого конфігурації, проміри та площі земельних ділянок, які знаходяться у користуванні ДП 2Іскра" відповідають фактичним площам, які знаходяться у користуванні ДП "Іскра".
Таким чином, суд, доходить висновку, що у спірних правовідносинах має місце встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України, що в силу положень ст. 21 Закону України "Про державний земельний кадастр" та п. 115 Порядку ведення державного земельного кадастру затвердженого Постановою КМУ від 17.10.2012 р. №1051 державна реєстрація земельних ділянок, переданих у власність (користування) без проведення їх державної реєстрації (в тому числі у разі, коли відомості про земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, не внесені до державного реєстру земель), здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельних ділянок державної чи комунальної власності) в порядку, визначеному для державної реєстрації земельної ділянки.
Тому позовні вимоги в частині скасування рішень державних кадастрових реєстраторів Відділу Держземагентства у Зміївському районі харківської області від 23.01.2015 року №РВ-6300399762015, №РВ-6300399772015, №РВ-6300399792015, №РВ-6300399822015, №РВ-6300399842015, №РВ-630039986201, №РВ-630039988201, №РВ-630039992201, №РВ-6300399932015, №РВ-6300399942015, №РВ-6300399972015, №РВ-6300399982015, №РВ-6300399992015, №РВ-6300400002015, №РВ-6300399812015, №РВ-6300399832015, №РВ-6300399852015, №РВ-6300399912015, №РВ-6300399952015, №РВ-6300399962015, №РВ-6300400012015, №РВ-6300400032015, №РВ-6300400042015, №РВ-6300400062015, №РВ-6300400092015, №РВ-6300400102015, №РВ-6300400112015, №РВ-6300400122015, №РВ-6300400132015, №РВ-6300400142015, №РВ-6300400152015, №РВ-6300400162015, №РВ-6300400172015, №РВ-6300400182015, №РВ-6300400212015, підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги стосовно внесення технічної документації до Державного земельного кадастру, не підлягають задоволенню, суд зауважує, що втручання у дискреційні повноваження державного кадастрового реєстратора, як суб'єкта владних повноважень, не є виправданим. Оскільки чинне законодавство у веденні державного земельного кадастру зазнало змін, і внесення технічної документації виготовленої за договором №794 від 18.05.2013 року не можливо виконати технічно.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких підстав, беручи до уваги вищенаведене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні цієї частини позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державного підприємства "Іскра" до Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства у Зміївському районі Харківської області Петренко І.В., Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства у Зміївському районі Харківської області Кудіної А.А., третя особа: Міністерства аграрної політики та продовольства України про скасування рішення - задовольнити частково.
Скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентсва у Зміївському районі Петренко І.В. №РВ-6300399762015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399772015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399792015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399822015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399842015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399862015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399882015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399922015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399932015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399942015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399972015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399982015 від 23.01.2015р., №РВ-6300399992015 від 23.01.2015р., №РВ-6300400002015 від 23.01.2015р.
Скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства у Зміївському районі Харківської області Кудіної А.А. №РВ-6300399812015 від 23.01.2015р. №РВ-6300399832015 від 23.01.2015р. №РВ-6300399852015 від 23.01.2015р. №РВ-6300399912015 від 23.01.2015р. №РВ-6300399952015 від 23.01.2015р. №РВ-6300399962015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400012015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400032015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400042015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400062015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400092015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400102015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400112015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400122015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400132015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400142015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400152015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400162015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400172015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400182015 від 23.01.2015р. №РВ-6300400212015 від 23.01.2015р.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 20 березня 2017 року.
Суддя О.В. Панченко