КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/28075/15 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М. Суддя-доповідач: Парінов А.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
23 березня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,
при секретарі судового засідання Приходько К.М.,
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_2: ОСОБА_3, ОСОБА_4,
від позивачів: ОСОБА_5, ОСОБА_6 - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 січня 2017 року у справі за позовами ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернувся до суду з позовами до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Головного управління Держгеокадастру у м. Києві, в яких, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просили суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оформлене висновком до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 13.10.2015 № 13819/0/12/27-15;
- зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (замовник: ОСОБА_2, розробник: товариство з обмеженою відповідальністю «Ліга-Експерт»);
- визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оформлене висновком до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 12.10.2015 № 13763/0/12/27-15;
- зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (замовник: ОСОБА_5, розробник: товариство з обмеженою відповідальністю «Ліга-Експерт»);
- визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оформлене висновком до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 12.10.2015 № 13771/0/12/27-15;
- зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (замовник: ОСОБА_6, розробник: товариство з обмеженою відповідальністю «Ліга-Експерт»).
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 січня 2017 року позови задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у частині ненадання висновку про погодження або про відмову у погодженні проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки (замовники: ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, розробник: товариство з обмеженою відповідальністю «Ліга-Експерт»). Зобов'язано Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надати висновки про погодження або про відмову у погодженні проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки (замовники: ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, розробник: товариство з обмеженою відповідальністю «Ліга-Експерт»). В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням в частині про задоволення позову, Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення невірно застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В частині про відмову у задоволенні позову рішення суду першої інстанції сторонами не оскаржується та судом не переглядається.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, відповідно до договору від 12.11.2013 № 92 ОСОБА_2, договору від 12.11.2013 ОСОБА_5 № 86 договору від 12.11.2013 № 94 та ОСОБА_6 замовили у ТОВ «Ліга-Експерт» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на хуторі Биківня у Деснянському районі м. Києва.
Після розроблення проектів землеустрою у вересні 2016 року проектну документацію було подано до Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для отримання передбачених ст.ст. 186, 186-1 Земельного кодексу України висновків щодо погодження проектної документації на земельні ділянки.
Листом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13.10.2015 №13819/0/12/27-15 відмовлено ТОВ «Ліга-Експерт» у розгляді звернення щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на хуторі Биківня у Деснянському районі м. Києва.
Листом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2015 №13763/0/12/27-15 відмовлено ТОВ «Ліга-Експерт» у розгляді звернення щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_5 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на хуторі Биківня у Деснянському районі м. Києва.
Листом відповідача від 12.10.2015 №13771/0/12/27-15 відмовлено ТОВ «Ліга-Експерт» у розгляді звернення щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на хуторі Биківня у Деснянському районі м. Києва.
Відмова мотивована тим, що на даний час на земельній ділянці знаходяться зелені насадження. Відповідно до Програми створення (оновлення) містобудівної документації у місті Києві, затвердженої рішенням Київської міської ради від 13.11.2013 №518/10006 (із змінами і доповненнями), на зазначену територію передбачено розробка детального плану території селища Биківня (№86 переліку).
У зв'язку з чим Департаментом роз'яснено, що розгляд вказаного питання можливий після затвердження ДПТ селища Биківня в установленому законодавством порядку.
Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивачі звернулися з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не було у встановленому законодавством порядку розглянуто звернення позивачів щодо погодження проекту землеустрою та не прийнято відповідне рішення.
Перевіряючи наведений висновок суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 8 ст. 118, ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки яке у власність, так і в користування, погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури..
Таким органом у м. Києві є Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
За правилами ч. 4 ст.186-1 Земельного кодексу України розробник подає на погодження до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, завірені ним копії проекту.
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст.186-1 Земельного кодексу України органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Як встановлено ч.7 ст.186-1 Земельного кодексу України, органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій»; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.
Згідно ч.8 ст.186-1 Земельного кодексу України у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).
Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.
Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що за наслідками розгляду звернення розробника проектної документації орган містобудування зобов'язаних протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту надати висновок про погодження проекту землеустрою чи про відмову у його погодженні.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту листів відповідача від 13.10.2015 № 13819/0/12/27-15, від 12.10.2015 № 13763/0/12/27-15 та від 12.10.2015 № 13771/0/12/27-15 вбачається, що розгляд питання про погодження проекту землеустрою можливий лише після затвердження детального плану території селища Биківня, який на даний час не затверджений.
Тобто відповідачем не надано ні позитивного, ні негативного висновку щодо погодження проектів землеустрою стосовно відведення земельних ділянок позивачам у встановлений строк.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача розглянути звернення повторно.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно оцінивши фактичні обставини справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права дійшов вірного висновку про задоволення вимог адміністративного позову.
Згідно з ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 167, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 січня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.А. Губська
Ухвалу в повному обсязі виготовлено 23.03.2017
Головуючий суддя Парінов А.Б.
Судді: Губська О.А.
Грибан І.О.