Копія
Справа № 822/736/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівМайстер П.М. Салюка П.І. Лабань Г.В. при секретарі за участі:Нетичай Ю.В. позивача: ОСОБА_5, представника позивача: ОСОБА_6, представника відповідача: Присяжного О.В.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
до суду з адміністративним позовом звернувся позивач, до Управління поліції охорони у Хмельницькій області, Міністерства внутрішніх справ України в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття в порядку, передбаченому п.9 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» (затвердженого Постановою КМ України 21.10.2015 року №850) в місячний строк з моменту одержання документів рішення про призначення грошової допомоги і не надсилання такого рішення із документами про призначення і виплату одноразової грошової допомоги до Управління поліції охорони в Хмельницькій області для видання наказу про виплату такої допомоги;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України виконати вимоги п.9 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» (затвердженого Постановою КМ України 21.10.2015 року №850) і в місячний строк прийняти рішення про затвердження висновку щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_5 у зв'язку із встановленням II групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ і надіслати таке рішення із документами про призначення і виплату одноразової грошової допомоги до Управління поліції охорони в Хмельницькій області для видання Наказу про виплату такої допомоги;
- зобов'язати Управління поліції охорони в Хмельницькій області (після отримання Рішення Міністерства внутрішніх справ України про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_5) видати Наказ про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 у зв'язку із встановленням II групи інвалідності в порядку, передбаченому ст.23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ, «Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» (затвердженого Постановою КМ України 21.10.2015 року №850) та здійснити виплату одноразової грошової допомоги.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до Закону України "Про міліцію" має право на отримання одноразової грошової допомоги, як інвалід ІІ групи, у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Вказує, що неодноразово звертався до Управління охорони поліції в Хмельницькій області щодо нарахування йому одноразової грошової допомоги. Проте, відповідач - Управління поліції охорони в Хмельницькій області листами №2881 від 29.06.2016 року, №16-Л від 30.08.2016 року, №20-Л від 26.09.2016 року повідомляло, що: матеріали передані в МВС України, що існує невизначеність джерел фінансування, і що рішення по зверненню від 15.06.2016 року - не приймалось. Наказ - не видавався. МВС України та Головне управління Національній поліції в Хмельницькій області зробили лише «переадресацію» його звернення і зазначили про помилковість пересилання документів Управлінням поліції охорони в Хмельницькій області до МВС України.
Вказану бездіяльність Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду Хмельницької області від 05.12.2016 року у справі №822/2017/16 було визнано протиправною і зобов'язано Управління поліції охорони в Хмельницькій області надіслати до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги в зв'язку із встановленням II групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 року №565-ХІІ, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015р. №850.
На виконання зазначеної Постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.12.2016 року Управління поліції охорони в Хмельницькій області направило на адресу Міністерства внутрішніх справ України Висновок щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 із доданими матеріалами для затвердження і виплати одноразової грошової допомоги.
Однак, листом Управління поліції охорони в Хмельницькій області від 28.02.2017року №470 його повідомило про повернення матеріалів стосовно виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 без розгляду із посиланням на «призначення вказаної допомоги за місцем служби поліцейського.»
Вказані дії (бездіяльність) відповідача - Міністерства внутрішніх справ України позивач вважає протиправними.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштових відправлень. Про причини неявки суд не повідомив.
Представник Управління поліції охорони у Хмельницькій області позовні вимоги не визнав, в задоволенні позову просив відмовити, з підстав зазначених у запереченні доданого до матеріалів справи.
Заслухавши представників сторін, дослідивши надані докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов необхідно задовольнити з підстав наведених нижче.
Встановлено, що наказом Управління охорони поліції в Хмельницькій області №52 о/с від 27.05.2016 року, старшого сержанта поліції, поліцейського Хмельницького міжрайонного відділу Управління поліції охорони в Хмельницькій області ОСОБА_5, було звільнено у запас Збройних Сил України за п.2 ч.І ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу). Підставою для звільнення стали рапорт позивача та свідоцтво про хворобу №111 видане 25.05.2016. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить: 22 роки 06 місяців 08 днів.
Позивачу 10.06.2016 року Хмельницькою обласною медико-соціальною експертизою комісією за наслідками проведеного огляду було видано Довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, згідно якої ступінь втрати професійної працездатності становить 70 (сімдесят) відсотків, а також видано Довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, в якій визначено другу групу інвалідності. Причиною інвалідності є травма, пов'язана з виконанням службових обов'язків.
15 червня 2016 року позивач звернувся до Управління поліції охорони в Хмельницькій області із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності (захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ), до якої долучив всі необхідні для розгляду звернення документи.
Відповідач - Управління охорони поліції в Хмельницькій області листами 2881 від 29.06.2016 року, №16-Л від 30.08.2016 року, №20-Л від 26.09.2016 року, повідомило позивача, що рішення щодо виплати чи відмови у виплаті одноразової грошової допомоги не приймалось, наказ з цього приводу не видавався.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 29 січня 2016 року за №163/28293 та набрав чинності 29 лютого 2016 року. Порядок визначає механізм та умови виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, право на яку встановлено спеціальним законом, що регулює відповідну сферу діяльності, тобто Законом України "Про Національну поліцію". На теперішній час в МВС України та Національній поліції України не врегульоване питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які отримали захворювання, травму та поранення через причину інвалідності "пов'язану" з проходженням служби в органах внутрішніх справ" відповідно до довідки медико-соціальної експертної комісії.
Перевіряючи дії відповідачів на відповідність вимогам ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд виходить з наступного.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015 року.
Розділом XI прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" №580-VIII (із змінами) встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Статтею 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року №565-ХІІ передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Отже, ст.23 Закону України "Про міліцію" передбачено, що право на одноразову грошову допомогу у працівника міліції виникає і у тому разі, коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850), яким встановлено механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Зокрема, п.7 Порядку №850 передбачено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи:
заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов;
довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії:
довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Згідно п.8 Порядку №850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції:
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу;
витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Пунктом 9 Порядку №850 встановлено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Аналіз зазначених норм Порядку дає підстави для висновку, що повноваження на прийняття рішення про призначення чи про відмову в призначенні одноразової допомоги є виключною компетенцією Міністерства внутрішніх справ України, а на орган внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, покладено обов'язок по проведенню відповідних процедурних дій по оформленню відповідних документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів (МВС) розпорядниками нижчої ланки.
Крім того, Наказом МВС України №4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок №4), що зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 29.01.2016 року за №163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 року.
Порядком №4 ( в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено механізм та умови виплати одноразової грошової допомоги поліцейському, право на яку встановлено спеціальним законом, що регулює відповідну сферу діяльності (тобто Законом України "Про Національну поліцію").
Відповідно до п.1 Розділу І Порядку №4 цей порядок та умови визначають механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Підпунктом 3 пункту 5 Розділу І Порядку №4 ( в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) дано значення терміну "пов'язаного з проходженням служби в поліції", що визначає випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського. Так, пов'язаного з проходженням служби в поліції (пункти 4, 6 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок отриманого захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного з проходженням поліцейським служби, крім випадків, зазначених у підпункті 1 цього пункту.
Тобто, як Законом України "Про Національну поліцію", так і Порядком №4 ( в редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачена виплата одноразової грошової допомоги поліцейським у тому разі, якщо їхнє захворювання пов'язане із проходженням служби в поліції, а не в органах внутрішніх справ.
Встановлено, що Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду Хмельницької області від 05.12.2016 року у справі №822/2017/16 було визнано протиправною бездіяльність Управління поліції охорони в Хмельницькій області щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви (рапорту) висновку щодо виплати грошової допомоги разом з підтверджуючими документами ОСОБА_5
Зобов'язано Управління поліції охорони у Хмельницькій області надіслати до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року №565-XII, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 року №850.
На виконання зазначеної Постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.12.2016 року Управління поліції охорони в Хмельницькій області 11.01.2017 року за №73 направило на адресу Міністерства внутрішніх справ України Висновок щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 із доданими матеріалами для затвердження і виплати одноразової грошової допомоги.
Однак, листом від 28.02.2017року №470 Управління поліції охорони в Хмельницькій області повідомило позивача, що 21.02.2017 року до Управління поліції охорони в Хмельницькій області повернулися матеріалів стосовно виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 без розгляду із посиланням на «призначення вказаної допомоги за місцем служби поліцейського.»
Отже, розгляд заяви позивача та документів, направлених Управлінням охорони поліції у Хмельницькій області до Міністерства внутрішніх справ України відбувся з порушенням Порядку №850, оскільки відповідач - Управління охорони поліції у Хмельницькій області звернувся з висновком і документами до Міністерства внутрішніх справ України щодо виплати грошової допомоги позивачу, на що будь-яке рішення з цього приводу Міністерством внутрішніх справ України у відповідності до Порядку №850 не приймалося.
Таким чином, відповідач - Міністерство внутрішніх справ України діяв не у спосіб та не в порядку, що визначені чинним законодавством, а саме: не прийняв рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги та не надіслав його разом із документами керівникові органу внутрішніх справ, в якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначених мотивів відмови.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Управління поліції охорони в Хмельницькій області (після отримання Рішення Міністерства внутрішніх справ України про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_5) видати Наказ про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 у зв'язку із встановленням II групи інвалідності в порядку, передбаченому ст.23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-ХІІ, «Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» (затвердженого Постановою КМ України 21.10.2015 року №850) та здійснити виплату одноразової грошової допомоги, суд зазначає, що така вимога є вимогою на майбутнє, так як має бути вчинена відповідачем на виконання рішення суду по цій справі. Відтак, вимоги про зобов'язання вчинення відповідачем дій на майбутнє не підлягають задоволенню, оскільки чинним законодавством України не передбачено вирішення адміністративним судом питань про права або обов'язки осіб у правовідносинах, які ще не виникли.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст.11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача необхідно задовольнити частково.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України та зобов'язати МВС України прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 в передбачений законодавством термін з дня надходження документів від Управління поліції охорони у Хмельницькій області.
В решті позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 24 березня 2017 року 09.30год.
Постанова не набрала законної сили
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/П.М. Майстер П.І. Салюк Г.В. Лабань "Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер