Ухвала суду № 65499398, 24.03.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2017
Номер справи
820/1239/17
Номер документу
65499398
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

24 березня 2017 р. Справа № 820/1239/17

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Полях Н.А., розглянувши скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Жовтневого районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, треті особи: Державна міграційна служба України, Головне управління Державної міграційної служби у Харківській області, Новобаварський районний відділ у місті Харкові, начальник Головного управління Державної міграційної служби у Харківській області Гузь В'ячеслав Валерійович про визнання дій, бездіяльності незаконними, надання роз'яснення, зобов'язання видачі свідоцтва про народження, -

ВСТАНОВИВ:

Скаржники - ОСОБА_1, ОСОБА_2, звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з письмовою скаргою, в якій просять суд:

- визнати дії та бездіяльність Жовтневого районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області незаконними;

- зобов'язати суд надати роз'яснення з приводу виключення можливості залишитися без певного місця проживання з 18 років;

- зобов'язати видати Свідоцтво про народження скаржнику - ОСОБА_1;

- всі матеріальні витрати покласти на Жовтневий районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області.

Згідно з ч.2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Розглянувши скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а також додані до неї документи, суддя дійшов висновку про те, що скаргу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, виходячи з наступного.

Згідно положень ст. 4 КАС України, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідачем по справі зазначено Жовтневий районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області.

Положеннями ч.1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Положеннями статті 55 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

З матеріалів позовної заяви та наданих документів вбачається, що скаржники звернулися до суду із письмовою скаргою, в якій просять суд визнати дії та бездіяльність Жовтневого районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області незаконними, зобов'язати суд надати роз'яснення з приводу виключення можливості залишитися без певного місця проживання з 18 років, а також зобов'язати видати Свідоцтво про народження скаржнику - ОСОБА_1.

Положеннями ст. 104 КАС України визначено, що позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.

Згідно ч.1 ст. 105 КАС України, адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч.2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Положеннями ч.1 ст. 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

З огляду на характер спірних правовідносин у зазначеній справі та враховуючи завдання адміністративного судочинства, викладень у ч. 1 статті 2 КАС України, суд приходить до висновку, що заявлена скаржниками у своїй скарзі вимога про зобов'язання надання судом роз'яснення з приводу місця проживання не стосуються захисту їх прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку посадової особи чи службової особи органу державної влади, та не можуть бути віднесені до сфери управлінської діяльності.

Окрім того, компетенція суду не передбачає надання заявникам (скаржниким) будь - яких роз'яснень з приводу їх особистих питань, котрі не стосуються справи.

З приводу двох інших вимог скарги, слід зазначити наступне.

Згідно положень ч.1 ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч.1 ст. 1 Цивільно - процесуального кодексу України).

Відповідно до ч.1, 2 ст. 3 Цивільно - процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси.

Відповідно до положень ч.1 та ч.3 статті 15 Цивільно - процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства, в т.ч., справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.

Таким чином, оскарження рішень, дій, бездіяльності працівників відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану (в даному випадку Жовтневого районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області) відповідно до положень та вимог Цивільно - процесуального кодексу України розглядаються у порядку, передбаченому ЦПК України.

Виходячи з зазначеного, у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити, згідно п.1 ч.1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Слід також зазначити, що відповідно до ст. 26 вказаного Закону, дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, Міністерства закордонних справ України та/або до суду.

Суд зазначає, що заявники також мають можливість в силу положень ст. 26 вказаного Закону, оскаржити дії або бездіяльність відповідного територіального органу державної реєстрації актів цивільного стану шляхом звернення зі скаргою в т.ч. до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.

Суд також зазначає, що в силу положень ст. 109 КАС України, повторне звернення позивача до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом не допускається.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 109, 165, 181, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за скаргою ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Жовтневого районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, треті особи: Державна міграційна служба України, Головне управління Державної міграційної служби у Харківській області, Новобаварський районний відділ у місті Харкові, начальник Головного управління Державної міграційної служби у Харківській області Гузь В'ячеслав Валерійович про визнання дій, бездіяльності незаконними, надання роз'яснення, зобов'язання видачі свідоцтва про народження.

Копію цієї ухвали невідкладно надіслати особам, які подали письмову скаргу.

Роз'яснити скаржникам, що повторне звернення до адміністративного суду з такою скаргою, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Роз'яснити скаржникам, що для захисту своїх прав та законних інтересів вони мають право звернутись у порядку цивільного судочинства.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Полях Н.А.