Постанова № 65499010, 22.03.2017, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2017
Номер справи
п/811/282/17
Номер документу
65499010
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 березня 2017 року Справа № П/811/282/17

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області

про визнання незаконним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,

за участю:

секретаря судового засідання - Черної О.Ю.,

позивача - не з'явився,

представника:

відповідача - не з'явився,

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 07.12.2016 року ним подано клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га.

В судове засідання позивач не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.(а.с.30).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.29). Надав до суду заперечення в якому просив в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити обґрунтовуючи це тим, що на графічних матеріалах місце розташування земельної ділянки не зазначено як бажане, що унеможливлює об'єктивний розгляд наданого позивачем клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки.

У відповідності до ч.1 ст.41 КАСУ фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

07 грудня 2016 року до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від ОСОБА_1 надійшло клопотання від 26.11.2016 року, яке реєстроване за №1759, про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Трепівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області за межами населеного пункту. До клопотання додані графічні матеріали (а.с.15-16).

Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області листом від 17.01.2017 року №Д-21882/0-344/0/6-17 відмовило ОСОБА_1 у розгляді заяви, оскільки, на думку, відповідача, на графічних матеріалах місце розташування земельної ділянки не зазначено як бажане, що унеможливлює об'єктивний розгляд наданої позивачем заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки (а.с.17). Дана відмова оскаржується позивачем.

Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

У відповідності до п."б" ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

При цьому, з огляду на зміст пп."в" ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

На підставі п."б" ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до ч.1, 7 ст.5 Закону України "Про особисте селянське господарство" від 15.05.2003 р. №742-IV для ведення особистого селянського господарства використовують земельні ділянки розміром не більше 2,0 гектара, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом. Громадяни України, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі менше 2,0 гектара, мають право на збільшення земельної ділянки в межах норм, установлених статтею 121 Земельного кодексу України для ведення особистого селянського господарства.

Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, ч.7 ст.118 Земельного кодексу України визначає вичерпний перелік підстав для відмови у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

З огляду на позицію відповідача в частині того, що ОСОБА_1 долучив до заяви графічні матеріали, місце розташування земельної ділянки на яких не зазначено як бажане, суд ухвалою про відкриття провадження у справі витребовував у Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області копії клопотань ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту з усіма доданими документами, з якими до відповідача звертався позивач (а.с.1).

Відповідач копій графічних матеріалів, про які йдеться у відмові від 17.01.2017 року, до суду не надав. Але в матеріалах справи міститься клопотання та копія графічних матеріалів, що надавались відповідачу, де пунктиром означене місце розташування земельної ділянки як бажане, які позивач надав до суду (а.с.16).

Також, судом встановлено, що лист Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 17.01.2017 р. Д-21882/0-344/0/6/-17 не містить жодної підстави для можливої відмови, що визначені частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України (а.с.17).

З огляду на те, що подані разом з клопотанням графічні матеріали містять означене пунктиром місце розташування земельної ділянки як бажане, враховуючи невиконання вимог ухвали суду в частині надання копій документів, що були додані позивачем до клопотання, беручи до уваги обов'язок суб'єкта владних повноважень довести правомірність своїх дій, зважаючи на відсутність у листі від 17.01.2017 року посилань на підстави для такої відмови, що визначені ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, суд вважає таку відмову протиправною, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.

Додатково позивач просить суд скасувати таку відмову.

Згідно ч.2 ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд, зокрема, може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування рішення чи окремих його положень. Скасування дії КАС України не передбачає, а тому позовні вимоги про скасування відмови оформленої листом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 17.01.2017 р. Д -21882/0-344/0/6/-17 задоволені бути не можуть.

Що стосується позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га, яка знаходиться на території Трепівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області за межами населеного пункту, на підставі клопотання від 01.12.2016 року Д - 21882/0/5-16, суд зазначає наступне.

Зі змісту оскаржуваної відмови судом встановлено, що відповідач, вважаючи графічні матеріали такими, в яких місце розташування земельної ділянки позивачем не зазначено як бажане, визнав неможливим об'єктивний розгляд наданої заяви, що свідчить про відсутність з його боку аналізу в установленому законом порядку інших доданих до клопотання матеріалів, а тому, суд вважає, що вимога про зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за таких умов не є обґрунтованою.

Водночас, з огляду на зміст ч.2 ст.11 КАС України, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 26 листопада 2016 року щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2,00 га на території Трепівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області для ведення особистого селянського господарства, що надійшла до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області 07.12.2016 року. Разом з тим, суд зауважує, що під час повторного розгляду вказаної заяви відповідач має врахувати аналіз змісту листа від 17.01.2017 року Д -21882/0-344/0/6/-17, викладений у даній постанові.

Відповідно до ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

З огляду на викладене, ОСОБА_1 підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог у сумі 640,00 грн.

Керуючись ст.ст.86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у задоволенні заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2,00 га на території Трепівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області для ведення особистого селянського господарства, надану листом від 17 січня 2017 року Д-21882/0-344/0/6/-17.

3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 26 листопада 2016 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2,00 га на території Трепівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області для ведення особистого селянського господарства.

4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Присудити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636) плачений судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок ) грн.00 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду С.В. Дегтярьова