У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 824/544/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Брезіна Тетяна Миколаївна
Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.
20 березня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Сушка О.О. Боровицького О. А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чернівецького обласного військового комісаріату на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернівецького обласного військового комісаріату про визнання рішення протиправним,
В С Т А Н О В И В :
в серпні 2016 року позивач звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Чернівецького обласного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення комісії при Чернівецькому ОВК по наданню статусу ветеранів війни громадянам України від 04.03.2016 року про відмову у наданні позивачу статусу учасника бойових дій; зобов'язання відповідача визнати ОСОБА_2 учасником бойових дій.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року позов задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а також відсутні клопотання від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Так, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_2 звернувся до Чернівецького обласного військового комісаріату із заявою про надання йому статусу ветеранів війни та визнання його учасником бойових дій.
Відповідно до витягу із протоколу №4 засідання комісії при Чернівецькому обласному військовому комісаріаті по наданню статусу ветеранів війни громадянам України від 04.03.2016 р. військовослужбовцю ОСОБА_2, старшому дальномірнику військової частини ПП34931 (вона ж до 10.11.1968 р. військова частина 16695), відмовлено у надані статусу учасника бойових дій у зв'язку із тим, що в наданому переліку документів відсутні дані особистої участі у бойових діях.
Не погодившись із вказаним рішення, позивач звернувся до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на встановлення статусу учасника бойових дій та надав достатньо доказів на підтвердження цього, а тому рішення відповідача є протиправним та суперечить вимогам чинного законодавства України.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року N 3551-XII учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 р. № 63 "Про організаційні засади щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" затверджено перелік держав і періодів бойових дій на їх територіях. Так, до переліку держав, на території яких проводились бойові дії, входить Чехословаччина в період з 20 серпня 1968 року по 01 січня 1969 року.
Так, з матеріалів адміністративної справи, зокрема з наданої позивачем Облікової карточки до військового квитка НОМЕР_1, зазначено, що позивач з 05.1968 р. по 12.1969 р. проходив службу у військовій частині №16695 на посаді "дальномірник", а з 12.1969 р. по 05.1970 р. на посаді "водій" у військовій частині №34931.
Із архівної довідки Центрального архіву МО Російської Федерації від 24.11.2015 р. №3/121257 судом встановлено, що військова частина 16695 (пізніше - військова частина польова пошта 34931) з 21 серпня 1968 року по 1989 рік була дислокована на території Чехословаччини. Крім того, цієї довідкою підтверджено проходження позивачем служби у військовій частині польова пошта 34931 (вона ж до 10.11.1968 р. військова частина 16695) на посаді старшого дальномірника, що відображено в наказі №0148 від 01.12.1968 р. та наказі №0172 від 04.11.1969 р. В наказах військової частини 16695 (вона ж з 10.11.1968 р. - військова частина польова пошта 34931) по стройовій частині з травня по листопад 1968 р., з квітня по червень 1970 р. ОСОБА_2 не значиться (особовий склад Батареї управління і артилерійської розвідки у вищевказаних наказах не відображено).
У цій же довідці додатково зазначається, що в наказі військової частини 16695 №0127 від 25.10.1968 р. вказувалося, що серйозною перевіркою ступені бойової готовності частин та підрозділів з'єднання стали навчання Варшавського договору, а також успішне вирішення завдань, які були поставлені Комуністичною партією та Радянським Урядом по наданню допомоги братньому чехословацькому народу в боротьбі з контрреволюцією та захистом завоювань соціалізму в ЧССР. При виконанні поставленого завдання солдати, сержанти та офіцери дивізії в складних умовах успішно здійснили марш, показали високі морально-політичні якості, стійкість, мужність та витримку, глибоке розуміння свого патріотичного та інтернаціонального обов'язку. Крім того, наказом Міністерства оборони СРСР № 242 від 17.10.1968 р. за відмінне виконання завдання всьому особистому складу, який приймав участь у виконанні інтернаціонального обов'язку по захисту соціалістичних завоювань в Чехословаччині, була оголошена подяка.
Наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 р. № 200 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Положення №200) .
У відповідності до п.1 Положення №200 комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині А0515, військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.
Згідно з п. 9 Положення №200 визначено, що на комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації.
Відповідно до п. 11 Положення №200 визначено на підставі яких документів комісії приймають рішення при визнання особи учасником бойових дій, зокрема: довідок відповідного періоду, підписаних і завірених печаткою; документів потрібного періоду, де зазначені прізвище, ім'я та по батькові заявника; документів, які підтверджують службу чи роботу заявника у відповідний період; інших документів, на підставі яких можливо зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленні бойових мін).
Згідно з п. 12 Положення №200 визначено, що за відсутності в заявника через незалежні від нього причини необхідних документів, які підтверджують його право на отримання статусу учасника бойових дій, дозволяється брати до уваги показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, проходили військову службу чи працювали разом із заявником.
Окрім архівної довідки Центрального архіву Міністерства оборони РФ, до матеріалів справи додано нотаріально завірену заяву від громадянина ОСОБА_8 та громадянина ОСОБА_9, які виступили свідками того, що в період з 21.08.1968 р. по 25.05.1970 р. під час виконання інтернаціонального обов'язку на території Чехословаччини рядовий ОСОБА_2 в складі частини 16695 приймав активну участь у патрулюванні міст, ліквідації підпільних складів зброї та передаючих радіостанцій контрреволюціонерів. Вказані обставини відомі свідкам, оскільки вони протягом вказаного періоду проходили військову службу на території Чехословаччини в складі військової частини 16695, яка в подальшому ввійшла в склад Центральної Групи Військ і була перейменована на військову частину пп 34931. Крім того, до матеріалів справи додатково додано посвідчення учасників бойових дій вказаних свідків та докази, які стали підставою для їх видачі.
Такі ж свідчення надали свідки і в судовому засіданні в суді першої інстанції. При цьому, суд зазначає, що посилання відповідача на те, що свідки плутались у своїх показах стосовно того, на якій посаді перебував позивач, не спростовує факту особистої участі позивача в бойових діях та виконання завдань з патрулювання міст, ліквідації підпільних складів зброї та передаючих радіостанцій контрреволюціонерів. Також варто зазначити, що документи, які б підтверджували цей факт, відсутні з незалежних від позивача причин.
Крім того, суд першої інстанції правомірно не погодився з твердженнями відповідача про неможливість виконувати бойові завдання позивачем, перебуваючи на посаді старшого дальномірника, оскільки вказана посада передбачає перебування на борту бойової (пересувної) машини під час бойових дій, здійснює заміри похибки дальності при стрільбі, може виконувати функції навідника вогневої підтримки, працює з дальномірами (пристроями різних видів та специфкайцій), що свідчить про безпосередню участь у бойових діях, крім того, знаходиться в прямому віданні командира батареї управління та артилерійської розвідки і може виконувати різного роду накази, не включені до прямих посадових обов'язків.
Таким чином, проаналізувавши вимоги чинного законодавства України та надані позивачем докази в сукупності, колегія суддів вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у наданні статусу учасника бойових дій, що в свою чергу свідчить про те, що суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги ОСОБА_2
З врахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Чернівецького обласного військового комісаріату залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Кузьмишин В.М. Судді Сушко О.О. Боровицький О. А.