Постанова № 65488006, 21.03.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2017
Номер справи
804/5851/16
Номер документу
65488006
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

21 березня 2017 року

справа № 804/5851/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Сафронової С.В. Мельника В.В.

за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Форест-Технолоджі»

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Форест-Технолоджі» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Житомирській області звернулася з вищевказаним позовом до суду в якому просила застосувати заходи реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Форест-Технолоджі», шляхом часткової зупинки діяльності, а саме: забороною здійснення викидів в атмосферне повітря та використання води з підземного водоносного горизонту для господарсько-побутових потреб до моменту отримання дозволів на спеціальне водокористування та викиди в атмосферне повітря ТОВ «Форест-Технолоджі» та експлуатації газоочисного устаткування ГОУ до моменту розроблення технічного паспорта.

В обґрунтування позову зазначає, що за результатами проведеної перевірки позивачем були виявлені порушення природоохоронного законодавства, які виставлені у приписі № 87/5 від 12.08.2016 року щодо усунення зафіксованих актом порушень, які відповідачем не усунуті. У відповідності до вимог ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» позивач звертається до суду із даним адміністративним позовом з позовними вимогами про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року позов було задоволено.

Не погодившись з даною постановою суду ТОВ «Форест-Технолоджі» подав на неї апеляційну скаргу в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позову. Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції було допущено порушення норм процесуального та матеріального права, судом не взято до уваги доказів того, що на час розгляду справи товариством розроблено технічний паспорт на газоочисне устаткування ГОУ, отримано реєстрову картку об’єкту утворення відходів, подано звіт інвентаризації викидів забруднюючих речовин, вчинені інші заходи щодо дотримання вимог екологічного законодавства.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представники ТОВ «Форест-Технолоджі» підтримали вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, представник Державної екологічної інспекції у Житомирській області не з’явився, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Колегія суддів апеляційного адміністративного суду, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду – скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період з 28.07.2016 року по 05.08.2016 року Державною екологічною інспекцією у Житомирській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Форест-Технолоджі»

Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря , водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами встановлено, що відповідач порушує природоохоронне законодавство, а саме здійснює:

- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел комплексу по розпилюванню та обробці деревини здійснює за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;

- забір води з підземного водоносного горизонту для господарсько-побутових потреб ТОВ «Форест-Технолоджі» здійснюється за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, не ведеться облік забору та використаної води та не подається звіти за формою 2-ТП (водгосп), що є порушенням п. п. 7,9 ст.ст. 25,44,48, 49 Водного кодексу України;

- не виконані вимоги щодо експлуатації газоочисного устаткування ГОУ тобто не розроблений технічний паспорт на ГОУ (циклон в цеху по переробці відходів деревини) та не забезпечено його безперебійну ефективну роботу водночас не проводяться перевірки на відповідність фактичним параметрам роботи ГОУ проектним показникам;

- не ведеться облік відходів за встановленою формою № 1 -ВТ (відходи);

- не призначена наказом по підприємству відповідальна особа у сфері поводження з відходами;

- не розроблений проект нормативів утворення відходів із розрахунку граничних норм накопичення та комплексний план організації роботи у сфері поводження з відходами щодо зниження утворення відходів.

Акт перевірки підписаний директором підприємства без заперечень.

Вказані порушення виставлені в приписі № 87/5 від 12.08.2016 року щодо усунення зафіксованих актом перевірки порушень, який керівник підприємства отримав 14.08.2016 року.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не усунуті обов’язкові до виконання приписи в зв’язку з чим є доцільним застосування заходів реагування.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Згідно ч.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2014 року №454/2011 (далі - Положення), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до ч.3 Положення, основними завданнями Держекоінспекції України є, зокрема, реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно п.2 ч.4 Положення, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням, у тому числі підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форми власності і господарювання, вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, зокрема, щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин.

Пунктом 15 частини 6 Положення встановлено, що Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища .

Пункт 5 частини 1 статті 183-2 КАС України передбачає застосування адміністративними судами заходів реагування у сфері державного нагляду якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Оскільки діючими нормативними актами позивачу надано право самостійно приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, звернення з таким позовом до адміністративного суду є необґрунтованим.

Крім того як вбачається з матеріалів справи судом першої інстанції не взято до уваги того факту, що на час розгляду справи товариством отримано дозвіл на спеціальне використання водних ресурсів, розроблено технічний паспорт на газоочисне устаткування ГОУ, отримано реєстрову картку об’єкту утворення відходів, подано звіт інвентаризації викидів забруднюючих речовин, вчинені інші заходи щодо дотримання вимог екологічного законодавства

Суд першої інстанції не дав належної оцінки зазначеним нормам права, а тому прийшов до помилкового висновку про задоволення позовних вимог, а тому вказане рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись п.3 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Форест-Технолоджі»» – задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року – скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Житомирській області залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі постанова складена 23 березня 2017 року.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: С.В. Сафронова

Суддя: В.В. Мельник