Копія
Справа № 822/709/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2017 року 10:50м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Красилівському районі до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Надія" про стягнення капіталізованих платежів у сумі 367142,40 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Красилівському районі звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю (далі - СГ ТОВ) "Надія" на його користь капіталізовані платежі в сумі 367142,40 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що в ЄДР внесено запис про припинення юридичної особи - відповідача, що не пов'язане з банкрутством. У позивача на обліку перебуває потерпілий на виробництві, що отримав трудове каліцтво під час виконання трудових обов'язків у відповідача, якому проводяться страхові виплати.
У разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним ст.1200 ЦК України, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом. Відтак позивач вимушений звернутись до суду із даним позовом, з метою капіталізації суми платежу, необхідної для розрахунку з потерпілими на виробництві.
В судове засідання представник позивача не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без участі представника відділення, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання уповноваженого представника не направив. На його адресу, зазначену у ЄДР, надіслано копію ухвали про відкриття провадження у справі, яка повернулась до суду з відміткою підприємства поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання". З урахуванням положень ч.4 ст.33 КАС України, суд вважає, що копія ухвали вручена відповідачу належним чином.
Судом явка відповідача не визнавалася обов'язковою, а тому суд вважає за можливе розглянути справу відповідно до вимог ч.4 ст.128 КАС України.
Оскільки сторони до суду не з'явились, у відповідності до ст.41 КАС України технічний запис судового засідання не проводився.
Дослідивши наявні в справі докази суд дійшов наступних висновків.
Суд в становив, що СГ ТОВ "Надія" зареєстроване юридичною особою 20.03.2000 року. За постановою Хмельницького окружного адміністративного суду, від 10.05.2012 року, відповідач перебуває в стані припинення, про що 06.06.2012 року в ЄДР зроблено відповідний запис, що підтверджується витягом.
Безстроково вирішено проводити виплати наступним працівникам відповідача, які отримали трудове каліцтво:
- ОСОБА_3, який через нещасний випадок на виробництві, отримав трудове каліцтво, і внаслідок якого встановлено 70% втрати працездатності довічно. Даний факт підтверджується актом №Н-1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 15.07.1988 року, виписками з акта огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 11.10.2000 року;
- ОСОБА_4, який через нещасний випадок на виробництві, отримав трудове каліцтво, і внаслідок якого встановлено 50% втрати працездатності довічно. Даний факт підтверджується актом №б/н про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 09.01.1963 року, виписками з акта огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 27.03.1995 року;
- ОСОБА_5, який через нещасний випадок на виробництві, отримав трудове каліцтво, і внаслідок якого встановлено 50% втрати працездатності довічно. Даний факт підтверджується актом №Н-1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 22.08.1992 року, виписками з акта огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 20.10.1992 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 року №1105-XIV, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №1105-XIV).
Основними принципами державного соціального страхування в силу статті 3 Закону №1105-XIV є, зокрема: обов'язковість страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав; обов'язковість фінансування Фондом витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; відповідальність роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 15 Закону №1105-XIV роботодавець зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.
За змістом статті 4 Закону №1105-XIV Фонд є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом і також є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 11 Закону №1105-XIV джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, які в силу пункту 1 частини 2 вказаної статті використовуються на виплату матеріального забезпечення, страхових виплат та надання соціальних послуг, фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, законодавством України передбачено, що підприємства у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.
Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №765 (далі - Порядок №765).
Відповідно до пункту 1 Порядку №765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи у першу чергу задовольняються вимоги її кредиторів щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
В силу вимог статті 1205 ЦК України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Суд встановив, що право на відшкодування шкоди належить ОСОБА_3, ОСОБА_4А, ОСОБА_5
Враховуючи зазначене, суд вважає, що капіталізація платежів здійснюється у всіх випадках ліквідації юридичної особи, а не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута.
Позиція щодо наявності у суб'єкта господарювання, що ліквідується, обов'язку проводити капіталізацію страхових виплат висловлена Верховним Судом України у постанові від 26.06.2012 року у справі № 21-156а12, яка в силу статті 244-1 КАС України є обов'язковою для врахування усіма судами України.
Факт заподіяння шкоди здоров'ю вищевказаним громадянам не спростовано та не заперечується.
Згідно з пунктом 3 Порядку №765 капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Позивач для визначення періоду, на який розраховувалася капіталізація платежів щодо осіб, яким безстроково призначені страхові виплати використав дані середньої очікуваної тривалості життя осіб, надані Державною службою статистики України за 2015 рік.
Згідно наявного у матеріалах справи розрахунку, загальна потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим складає 367142,40 грн.
Оскільки на час звернення відділення з даним позовом до суду капіталізовані платежі відповідачем не сплачені, відповідач не виключений з ЄДР, то вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури та підлягають стягненню з відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Станом на день розгляду справи доказів про сплату капіталізованих платежів у сумі 367142,40 грн. суду не подано. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Красилівському районі необхідно задовольнити в повному обсязі.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Красилівському районі задовольнити.
Стягнути сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Надія" (31020, с. Велика Медведівка, Красилівський район, ідентифікаційний код 03790379) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Красилівському районі (ідентифікаційний код 25921876) капіталізовані платежі в сумі 367142 (триста шістдесят сім тисяч сто сорок дві) грн. 40 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 23 березня 2017 року 13:20.
Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1