Копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
У Х В А Л А
"16" березня 2017 р. Справа № 818/171/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шаповала М. М.,
за участі секретаря судового засідання - Ходун І. І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника третьої особи на стороні відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/171/17 за адміністративним позовом Приватного підприємства "Рассвєт Агро" до Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради Охтирського району Сумської області, державного реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради ОСОБА_3, треті особи на стороні відповідача: фізична особа-підприємець ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання протиправним і скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Сумського адміністративного суду з 07.02.2017 року знаходиться вищезазначена адміністративна справа № 818/171/17.
В судовому засіданні 16.03.2017 року ОСОБА_2, який є представником третьої особи на стороні відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, заявив клопотання про закриття провадження у справі мотивуючи його тим, що характер спірних правовідносин є цивільно - правовим, а тому підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Вислухавши думку інших учасників розгляду справи, суд визнає, що клопотання про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
В силу пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства, від 06.07.2005, № 2747-IV (далі - КАС України) адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
Відповідно до частини 1 статті 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004, № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV (в редакції, чинній на день вчинення реєстраційних заходів відповідачем ОСОБА_3, тобто на 01.11.2016 року)) регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.
В статті 2 цього Закону, зокрема, визначено, що:
державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав;
обтяження - заборона розпоряджатися та/або користуватися нерухомим майном, встановлена законом, актами уповноважених на це органів державної влади, їх посадових осіб або така, що виникла на підставі договору;
територіальні органи Міністерства юстиції України - територіальні органи Міністерства юстиції України, що забезпечують реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі;
реєстраційна справа - сукупність документів у паперовій та електронній формі, поданих для проведення державної реєстрації прав та сформованих у процесі державної реєстрації прав.
Однією із засад державної реєстрації прав, згідно статті 3 Закону № 1952-IV, є гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.
В статті 6 Закону № 1952-IV визначено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб'єкти державної реєстрації прав:
виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
акредитовані суб'єкти;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
В Прикінцевих та перехідних положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 834-VIII від 25.11.2015 року було, зокрема, встановлено, що:
у разі забезпечення виконавчими органами сільських, селищних та міських рад, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", за рішенням Кабінету Міністрів України такі органи можуть наділятися повноваженнями суб'єктів державної реєстрації прав на відповідній адміністративно-територіальній одиниці до 1 січня 2016 року.
З аналізу вищенаведених правових норм слідує, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно є делегованою державою владною управлінською функцією, яка направлена на офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Оскільки в позові заявлено вимогу про визнання протиправним і скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, суд визнає, що в цій ситуації державний реєстратор діяв як суб'єкт владних повноважень і тому ця справа є адміністративною і підсудна окружному адміністративною суду.
Керуючись ст. 157,160 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання ОСОБА_2 - представника третьої особи - фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про закриття провадження у справі № 818/171/17 за адміністративним позовом Приватного підприємства "Рассвєт Агро" до Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради Охтирського району Сумської області, державного реєстратора Комунального підприємства "Реєстраційно-інвентаризаційна служба" В'язівської сільської ради ОСОБА_3, треті особи на стороні відповідача: фізична особа-підприємець ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання протиправним і скасування рішення до Охтирського міськрайонного суду Сумської області - відмовити.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Повний текст ухвали складено 21 березня 2017 року.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал