ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/3303/17
провадження № 2-а/753/226/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" лютого 2017 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва ЛЕОНТЮК Л.К., розглянувши в місті Києві матеріали адміністративної справи та перевіривши дотримання вимог ст. 106 КАС України у справі за позовом ОСОБА_2 до інспектора патрульної поліції Управління патрульної поліції Гога Едуарда Володимировича про скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до інспектора патрульної поліції Управління патрульної поліції Гога Едуарда Володимировича про скасування постанови про адміністративне правопорушення.Матеріали адміністративної справи надійшли до загальної канцелярії Дарницького районного суду м.Києва(м.Київ,вул.О.Кошиця,5-а) за вх.№8599 від20.02. 2017р. і передані судді для вирішення питання про відкриття провадження у справі у приміщенні суду (по вул.Севастопольській,14)що підтверджується даними контрольного журналу №497від22.02. 2017р.
У поданій заяві позивач ставить питання про звільнення його від сплати судового збору, обґрунтовуючи свою вимогу тим, що відповідно до ст. 288 КАС України, особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати судового збору.
З огляну на викладене, останній просить звільнити його від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про відмову в задоволенні клопотання позивача, та необхідність залишити позовну заяву без руху виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються: найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; ім'я ( найменування ) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я ( найменування ) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; перелік документів та інших матеріалів, що додаються. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази,які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору та копії позовної заяви з додатками відповідно до кількості учасників судового розгляду.
Однак, до адміністративного позову ОСОБА_2 , всупереч вимогам ст. 106 КАС України не надав документ про сплату судового збору відповідно до вимог Закону України « Про судовий збір », крім того, у своїй заяві, позивач просить звільнити його від сплати судового збору.
Закон України " Про судовий збір " № 3674 - VІ, який набрав чинності 01 січня 2011 року, визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до абз. 1 ч.1 ст. 3 вищевказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно частини першої статті 4 цього Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімального прожиткового мінінуму, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У частині другій статті 3 Закону України «Про судовий збір» визначено перелік об'єктів - заяв до суду, за подання яких судовий збір не справляється, а в статті 5 цього Закону- вичерпний перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг та за видачу судами документів.
При цьому, відповіднодо ч.5ст. 288 КУпАП особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Закони є актами єдиного органу законодавчої влади- Верховної ради України.
Конституція України не встановлює пріоритету в застосуванні того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання.Чиннимзаконодавством України не врегульовано питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Разом із тим, Конституційний Суд України в п. 3 мотивувальної частини рішення від 03.10. 1997року по справі за №4зп (справа про набуття чинності Конституцією України) зазначив,що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативно-правовими актами однакової сили,які за змістом суперечать один одному.Звичайною є практика,коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього.Загальновизнаним є й те,що з прийняттям нового акта,якщо інше не передбачено самим цим актом,автоматично скасовується однопредметний акт,який діяв у часі раніше.
Отже, виходячи із системного аналізу Закону України " Про судовий збір ", Кодексу України про адміністративні правопорушення,Рішення Конституційного Суду України від 03 жовтня 1997 року № 4 - зп, суд приходить до висновку, що до спірних правовідносинах застосуванню підлягають саме норми Закону України " Про судовий збір ", який прийнятий у часі пізніше, ніж ст. 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Що стосується посилання позивача, як на підставу звільнення його від сплати судового збору, на постанову № 2 від 23 січня 2015 року Пленуму Вищого адміністративного суду України з рішенням « Довідка про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами Закону України « Про судовий збір », то суд зазначає наступне.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 « Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08 липня 2011 року 3674-VI «Про судовий збір» доведено до відома суддів апеляційних, окружних адміністративних судів та місцевих загальних судів довідку про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону України " Про судовий збір ", у якій зазначено, що «Позови та заяви, які подаються до судів, можуть містити декілька самостійних вимог, кожна з яких є об'єктом сплати судового збору. З урахуванням вимог статті 6 цього Закону: з позовних заяв, що містять кілька вимог немайнового характеру, судовий збір справляється з кожної вимоги окремо».
Також, у роз'ясненні зазначено, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати..
Разхом з цим позивачу слід долучити до матеріалів адміністративного позову оригінал оскаржуваної постанови про накладення адміністративного стягнення, оскільки додана копія такої є нечитабельною.
Відповідно до ч.1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, викладених у статтях 106 цього Кодексу постановляє ухвалу, в якій зазначаються недоліки позову, спосіб їх усунення і надає строк для усунення недоліків.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 106-108 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 до інспектора патрульної поліції Управління патрульної поліції Гога Едуарда Володимировича про скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Строк для усунення недоліків не може перевищувати п'яти днів з дня отримання даної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків відповідно до даної ухвали суду у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Відповідно до ч.5 ст. 108 КАС України ухвала про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК