Постанова № 65478575, 15.03.2017, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
15.03.2017
Номер справи
569/1798/17
Номер документу
65478575
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/1798/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2017 року

Рівненський міський суд Рівненської області

у складі головуючого судді Бучко Т.М.

секретар Соломон О.М.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про захист порушених прав та інтересів,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» та зобовязати відповідача долучити до пенсійної справи інформацію про заробітну плату, надану ГУ ДФС у Рівненській області листом від 16 січня 2017 року №3/11/17-00-05-17 та здійснити перерахунок пенсії державного службовця, виходячи із 90% заробітної плати починаючи з 01 грудня 2015 року.

В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управління ПФУ Рівненської області та отримує пенсію державного службовця, яка обчислюється виходячи з 90% від суми заробітної плати працюючого державного службовця. Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 булопідвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям ГУ ДФС України в Рівненській області, де він працював на момент виходу на пенсію. 18 січня 2017 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії у звязку із підвищенням посадового окладу за посадою, яку він обіймав на момент виходу на пенсію, відповідно до інформації про заробітну плату, надану ГУ ДФС у Рівненській області листом від 16 січня 2017 року №3/11/17-00-05-17. Листом від 30 січня 2017 року №9/10 у проведенні перерахунку пенсії їй було відмовлено з мотивів скасування п.5прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року з 1 червня 2015 року норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», та відсутності підстав для видачі довідок для перерахунку пенсій державним службовцям. Вважає такі дії відповідачів неправомірними.

В судовому засіданні позивач позов підтримав повністю та з аналогічних підстав, просить позов задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з підстав, вказаних у запереченнях проти позову.

Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини та дослідивши представлені у справі докази, дійшов таких висновків.

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсіюза віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії позивача складає 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 р., яка набрала чинності 15.12.2015р., збільшено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

18 січня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про проведення перерахунку пенсії у звязку із підвищенням посадового окладу за посадою, яку він обіймав на момент виходу на пенсію, відповідно до інформації про заробітну плату, надану ГУ ДФС у Рівненській області листом від 16 січня 2017 року №3/11/17-00-05-17.

Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області листом від 30.01.2017 р. №9/10 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. №213з 01.06.2016р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України "Про державну службу", а тому пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним законом, не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Крім того, враховуючи внесені відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013зміни допостанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865підстави для видачі довідок для перерахунку пенсій державним службовцям відсутні.

Статтею 19 Конституції Українипередбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно з ч.3ст.2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі, порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.

Законом України від 28.12.2014р. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України"внесено зміни до ст.37-1Закону України "Про державну службу"викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

Отже, на час звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії(18.01.2017 р.) були внесені зміни, які набрали чинності, в ст.37-1Закону України "Про державну службу", що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.

Також,постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013(тією ж, якою встановлено нові розміри посадових окладів) було внесено зміни допостанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865, а саме, виключено п.4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинностіЗаконом України "Про державну службу".

Відтак, суд вважає, що з грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено обсяг суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України "Про державну службу".

На час звернення позивача за перерахунком пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.

Разом з цим, Конституційний Суд України у п.2.1 рішення №20-рп/2011 від 26.12.2011р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

У п.2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (п.п.2,3 ст.116) ( 254к/96-ВР ). У Рішенні від 02.03.1999 р. №2-рп/99 (v002p710-99) у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до п.3 ст.116 Конституції України (254к/96-ВР), здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України (384/2011) бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України.

Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Крім того, суд вважає, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нимправ та/або позбавленням його права на соціальний захист.

При розв'язанні спірних правовідносин судом також враховано й правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 р., в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Враховуючи те, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни, які не передбачають перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, то в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставіст.37-1 Закону України №3723-ХІІ "Про державну службу"і Постанови №865 у редакціях, чинних на момент призначення позивачу пенсії, як він просить у своєму адміністративному позові, та приймає до уваги доводи відповідача щодо зміни законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією Українита законами України, а томі підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

На підставі наведеного та керуючись ст.7, 11, 71, 86, 94, 161-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Відмовити в задовленні позову ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про захист порушених прав та інтересів.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя