Справа № 504/684/17
2-а/504/86/17
У Х В А Л А
06.03.2017 смт. Доброслав
Суддя Комінтернівського районного суду м. Одеси Литвинюк А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області, Голови Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_6, треті особи Споживчий кооператив «Торгівельно-закупівельний кооператив Фонтанський», Комунальне підприємство «Фонтанської сільської ради «Фонтанський ринок» про визнання дій неправомірними, скасування рішення, стягнення матеріальної та моральної шкоди,
встановив:
01.03.2017 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області, Голови Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_6, треті особи СК «Торгівельно-закупівельний кооператив Фонтанський», КП «Фонтанської сільської ради «Фонтанський ринок», в якому позивачі просять визнати поважними причини пропущення строку позовної давності, визнати дії органу місцевого самоврядування Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області, Голови Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_6 по прийняттю рішення виконавчого комітету Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області №177 від 30.08.2016 року «Про демонтаж стаціонарних споруд на території КП «Фонтанської сільської ради «Фонтанський ринок» неправомірними, як такі, що прийняті без обговорення, без оприлюднення, з порушенням їх прав, та скасувати його, а саме:
визнати незаконними рішення, дії органу місцевого самоврядування Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області, посадовою особою цього органу місцевого самоврядування - Головою Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_6 в частині прийняття для виконання рішення виконавчого комітету Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області №177 від 30.08.2016 року «Про демонтаж стаціонарних споруд на території КП «Фонтанської сільської ради «Фонтанський ринок»;?
визнати незаконними дії органу місцевого самоврядування Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області, посадовою особою цього органу місцевого самоврядування - Головою Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_6 з мотивів невідповідності рішення виконавчого комітету Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області №177 від 30.08.2016 року «Про демонтаж стаціонарних споруд на території КП «Фонтанської сільської ради «Фонтанський ринок» ст.ст.3,8,13,19,21,22,41,55,56,68,144 Конституції України, ст.ст. 3,4,13,18,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Також просять стягнути солідарно, як відшкодування шкоди з відповідачів: органу місцевого самоврядування Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області, Голови Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_6 шляхом списання коштів з банківських рахунків та майна на користь:
ОСОБА_1 спричинених матеріальних збитків на суму 185000 гривень, моральної шкоди у розмірі 400000 гривень, всього стягнути солідарно, як відшкодування шкоди з відповідачів у розмірі 585000 гривень;
ОСОБА_2 спричинених матеріальних збитків на суму 240000 гривень, моральної шкоди у розмірі 300000 гривень, всього стягнути солідарно, як відшкодування шкоди з відповідачів у розмірі 540000 гривень.
ОСОБА_4 спричинених матеріальних збитків на суму 97000 гривень, моральної шкоди у розмірі 400000 гривень, всього стягнути солідарно, як відшкодування шкоди з відповідачів у розмірі 497000 гривень;
ОСОБА_3 спричинених матеріальних збитків на суму 297000 гривень, моральної шкоди у розмірі 500000 гривень, всього стягнути солідарно, як відшкодування шкоди з відповідачів у розмірі 797000 гривень;.
ОСОБА_5 спричинених матеріальних збитків на суму 250000 гривень, моральної шкоди у розмірі 300000 гривень, всього стягнути солідарно, як відшкодування шкоди з відповідачів у розмірі 550000 гривень.
В обґрунтування причин пропуску строку звернення до суду посилались на те, що шестимісячний строк позовної давності на оскарження рішення було формально пропущено, бо з вказаним рішенням виконавчого комітету Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області №177 від 30.08.2016 року «Про демонтаж стаціонарних споруд на території КП «Фонтанської сільської ради «Фонтанський ринок» позивачів ніхто не знайомив, знають тільки назву і дату, тому просять суд про його поновлення.
Згідно з ч.1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Ч.2 ст.99 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з позовної заяви, позивачі просять скасувати рішення виконавчого комітету Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області №177 «Про демонтаж стаціонарних споруд на території КП «Фонтанської сільської ради «Фонтанський ринок», яке прийняте 30.08.2016 року.
Отже, з 30.08.2016 року обчислюється шестимісячний строк для звернення до суду щодо оскарження даного рішення.
В описовій частині позову, позивачі посилаються на порушення їх прав та законних інтересів саме з часу прийняття оскаржуваного рішення, також обґрунтовують наслідки прийняття даного рішення, проте з даним адміністративним позовом звернулися до суду лише 01.03.2017 року, тобто з пропуском встановленого ч.2 ст.99 КАС України строку звернення до суду.
Посилання позивачів на те, що вони не обізнані про зазначене рішення, оскільки їх ніхто з ним не знайомив, а знають лише його назву та дату прийняття не приймаються до уваги, оскільки з автоматизованої системи документообігу суду вбачається, що у листопаді 2016 ОСОБА_1 та ОСОБА_4 зверталися до Комінтернівського районного суду Одеської області про скасування вищезазначеного рішення, відтак знали про порушення їх прав та законних інтересів.
Крім того, зазначені обставини підтверджуються відомостями Єдиного реєстру судових рішень і на спростування даних відомостей не надано відповідних доказів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду закріплені в ст. 100 КАС України, в якій зазначено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Тобто, застосування наслідків пропуску строку звернення до суду є обов'язковим
Отже, відкриваючи провадження у справі та розглядаючи її, суд не може залишити поза увагою положення статті 99 КАС України, обставини пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду, оскільки у разі відсутності підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд зобов'язаний застосувати передбачені статтею 100 КАС України наслідки пропуску цього строку та залишити позов без розгляду.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 22 грудня 2015 року в адміністративних справах №800/45/15, №800/221/15.
За таких обставинах, враховуючи, що з матеріалів справи суд не вбачає підстав, належних та достатніх доказів для визнання поважними причин пропуску позивачами строку звернення до суду з даним позовом, адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 99,100,107,165 КАС України суд,
ухвалив:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області, Голови Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_6, треті особи Споживчий кооператив «Торгівельно-закупівельний кооператив Фонтанський», Комунальне підприємство «Фонтанської сільської ради «Фонтанський ринок» про визнання дій неправомірними, скасування рішення, стягнення матеріальної та моральної шкоди залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачам, що після усунення підстав, з яких позовна заява була залишена без розгляду, вони мають право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачам.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги до Комінтернівського районного суду Одеської області протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: А.В. Литвинюк