Постанова № 65470579, 13.03.2017, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
13.03.2017
Номер справи
569/1707/17
Номер документу
65470579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/1707/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2017 року

Рівненський міський суд Рівненської області в особі судді Бучко Т.М.

розглянувши в місті Рівне в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України «Про державну службу», починаючи із 01 червня 2016 року, додатково включивши до вже врахованої суми заробітної плати для обчислення пенсії 90% від загального розміру 7929,60 грн., що складається із матеріальної допомоги на оздоровлення 3964,80 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 3964,80 грн., та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця із 01 червня 2016 року, додатково включивши до вже врахованої суми заробітної плати для обчислення пенсії 90% від загального розміру 7929,60 грн., що складається із матеріальної допомоги на оздоровлення 3964,80 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що постановою Рівненського міського суду Рівненської області №569/6808/16-а від 17 жовтня 2016 року було задоволено її позов, визнано протиправними дії Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, а також зобовязано Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, починаючи із 01.06.2016 року, виходячи із 90 % від загальної суми заробітної плати 5857,00 грн., що значиться в довідці управління економіки міста виконавчого комітету Рівненської міської ради від 18.05.2016 року № 08-182. Вказана постанова набрала законної сили та була звернута до виконання. Однак, перерахована пенсія виплачується їй у меншому розмірі, оскільки в довідці про заробітну платуУправління економіки міста виконавчого комітету Рівненської міської ради від 18 травня 2016 року №08-182, на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії, до суми заробітку для обчислення пенсії не було включено суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. 21 грудня 2016 року Управлінням економіки міста виконавчого комітету Рівненської міської ради на її заяву було надано відповідь№08-531, з якої убачається, що у 2015 році допомога на оздоровлення становила 3964,80 грн., а матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань 3964,80 грн. Звернулася 22 грудня 2016 року до відповідача із письмовою заявою про перерахунок її пенсії за віком з 01 червня 2016 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, але Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської областілистом від 16 січня 2017 року №43/10 відмовило у здійсненні перерахунку пенсії. Вважає таку відмову протиправною.

У наданих суду запереченнях проти адміністративного позову відповідач просить відмовити в задоволенні позову, покликаючись те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213з 1 червня 2016 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України «Про державну службу», а тому пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним законом, не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Форма довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям була скасована, а тому можливості здійснити перерахунок пенсії на підставі інформації про виплату матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань немає у зв'язку з відсутністю правової норми, яка регламентувала би порядок реалізації таких правовідносин.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд, оцінюючи повідомлені позивачем у позові та відповідачем у запереченнях обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення в скороченому провадженні та не бачить підстав для виклику осіб та проведення судового засідання за загальними правилами КАС України.

Суд, дослідивши представлені у справі докази, дійшов таких висновків.

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії позивача складає 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця.

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 17 жовтня 2016 року у справі №569/6808/16-а було задоволено позов ОСОБА_1, визнано протиправними дії Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ та зобовязано Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, починаючи із 1 червня 2016 року, виходячи із 90 % від загальної суми заробітної плати 5857,00 грн., що значиться в довідці управління економіки міста виконавчого комітету Рівненської міської ради від 18 травня 2016 року № 08-182.

Вказана постанова набрала законної сили та була звернута до виконання.

Однак, в довідку про заробітну платуУправління економіки міста виконавчого комітету Рівненської міської ради від 18 травня 2016 року №08-182, на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії, до суми заробітку для обчислення пенсії не було включено суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

13 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління економіки міста виконавчого комітету Рівненської міської ради із заявою про надання інформації про суму виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які повинні вкачатися в загальний розмір заробітної плати, з якої перераховується пенсія.

21 грудня 2016 року Управлінням економіки міста виконавчого комітету Рівненської міської ради позивачу була інформація№08-531 про розміри в 2015 році допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

22 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із письмовою заявою про перерахунок її пенсії за віком з 1 червня 2016 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань.

Відповідач листом від 16 січня 2017 року №43/10 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213з 1 червня 2016 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України «Про державну службу», а тому пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним законом, не призначаються, раніше призначені не перераховуються.

Згідно із ч.2ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ч.2ст.37 Закон України "Про державну службу"(в редакції, чинній на момент призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно із ч.2ст.33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

З наведених положень вбачається, що матеріальна допомога, індексація заробітної плати, винагорода за вислугу років та надбавка за спеціальне звання входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того,статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення"до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Разом з тим,стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 06 листопада 2013 року, від 03 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).

Зокрема, у постанові від 03 червня 2014 року (справа №21-134а14) Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положеннямзаконів України «Про державну службу»та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин -стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»тастаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ч.1ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного суду України.

Таким чином, суд, аналізуючи положеннястатті 37 Закону України «Про державну службу»,статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»тастатті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань,включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Доводивідповідача про необхідність застосування до спірних правовідносин п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким передбачено, що в разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України «Про державну службу», є необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії та в разі зміни посадових окладів, а не у випадку, коли здійснюється перерахунок у зв'язку з неправильним визначенням розміру пенсії при первинному її призначенні.

Відповідно до ч.4ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цьогоЗакону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи те, що із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернулась 20 травня 2016 року, у відповідності дост.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»донарахування та виплата пенсії позивачу має бути здійсненна з 1 червня 2016 року.

Відповідно до правилст.94 КАС Українипідлягають стягненню з відповідача на користь позивача здійснені нею та документально підтверджені судові витрати на оплату судового збору.

На підставі наведеного та керуючись ст.7, 11, 71, 86, 94, 161-163, 183-2, 186 КАС України, ст.19, 22, 64, 92 Конституції України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1у відповідності до Закону України «Про державну службу», починаючи з 1 червня 2016 року, включивши до заробітної плати для обчислення пенсії суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, відповідно до інформації Управління економіки міста виконавчого комітету Рівненської міської ради від 21 грудня 2016 року №08-551.

Зобовязати Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1у відповідності до Закону України «Про державну службу», починаючи з 1 червня 2016 року, включивши до заробітної плати для обчислення пенсії суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, зазначені в інформації Управління економіки міста виконавчого комітету Рівненської міської ради від 21 грудня 2016 року №08-551.

Стягнути з Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 640 грн. 00 коп. у відшкодування судових витрат.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя