ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Цвіркун О.С.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"20" березня 2017 р. Справа № 564/2288/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
ОСОБА_2,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області на постанову Костопільського районного суду Рівненської області від "18" січня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області щодо відмови їй у проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі №564/2469/13-а із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку та зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі №564/2469/13-а відповідно до ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на день призначення пенсії з розрахунку 90 відсотків заробітної плати, починаючи з 28.08.2013 року та здійснити відповідні виплати, а також стягнути з відповідача понесенні позивачем судові витрати по справі.
Постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 18.01.2017р. позов до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_3 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі №564/2469/13-а із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі № 564/2469/13-а відповідно до ч.5 ст.37 Закону України "Про державну службу"в редакції чинній на день призначення їй пенсії з розрахунку 90 відсотків заробітної плати, починаючи з 09.06.2016 року та здійснити відповідні виплати. Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 551 гривня 20 копійок.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові. В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що суд першої інстанції не врахував, що позивачу було відомо про перерахунок пенсії ще у квітні 2014 року, однак позивач своїм правом на звернення до суду за захистом прав, свобод, інтересів у межах встановленого законом шестимісячного строку не скористалася, а отже позовні вимоги - залишаються без розгляду. Вказує, що виплата неправомірно стягнутих коштів в рахунок відшкодування різниці перерахованої пенсії відповідно до судових рішень призведе до порушення інтересів держави в особі пенсійного фонду завдавши матеріальних збитків.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженої постанови, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_3 протоколом №10944 від 20.01.2011 року було призначено пенсію за віком як державному службовцю в розмірі 90 % від заробітної плати, відповідно до Закону України "Про державну службу", №3723-XII від 16.12.1993 року (а.с.30).
Стаж роботи позивача на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, складав 34 роки 8 місяців.
Постановою Костопільського районного суду від 08.11.2013 року у справі №564/2469/13-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії визнано незаконними дії Управління Пенсійного України в Костопільському районі Рівненської області в частині відмови здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3 з урахуванням інших виплат заробітної плати в сумі 20170,52 грн. та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця з урахуванням індексації в сумі 5244,56 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6867,12 грн., матеріальної допомоги за невикористану відпустку в сумі 4563,84 грн., починаючи з 28 серпня 2013 року (а.с.8-9).
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2014 року постанову Костопільського районного суду Рівненської області від 08 листопада 2013 року залишено без змін (а.с.10-11).
На виконання вищезазначеної постанови управлінням Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області винесено розпорядження № 138602 від 08.04.2014 року, яким ОСОБА_3 було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки фінансового управління Костопільської районної державної адміністрації від 28.01.2013 року № 759. Після перерахунку пенсії загальний процент розрахованої пенсії від заробітку склав 80 відсотків (а.с.28).
Судом було встановлено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_3 у відповідності до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. №3668-VI, який був чинний на момент здійснення позивачу перерахунку пенсії і згідно якого було внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу», а саме зазначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому було винесене розпорядження за №138602 від 08.04.2014 року про перерахунок пенсії із зарахуванням загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 80%, а не 90%.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області, повинно було застосовувати саме норми Закону України «Про державну службу», без обмежень максимального розміру пенсії, а тому відмова Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області ОСОБА_3 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 08.11.2013 року у справі №564/2469/13-а із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку є протиправною.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено частково, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Управління Пенсійного фонду в своїй діяльності керується Конституцією і Законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також Положеннями про Пенсійний Фонд України в районах, містах і районах у містах, затвердженими Постановою Пенсійного фонду від 25 02 2008 п. №5-5.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що відповідач - управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області, вийшов за межі своїх повноважень, застосовуючи при перерахунку пенсії позивачу - ОСОБА_3 на підставі постанови суду, норми права, які були чинні з 01.10.2011 р. у відповідності до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 р. №3668-VI, на підставі якого до ст.37 Закону України "Про державну службу" були внесені зміни, а саме: пенсія державним службовцями призначається в розмірі 80% від суми заробітної плати, на яку нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, хоча позивач ОСОБА_3 отримує пенсію як державний службовець з 20 січня 2011 року.
У відповідності до п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами І та II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І та II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби (ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу)).
Відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент здійснення перерахунку позивачу пенсії), перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватись із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Посилання Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області на даний пункт Прикінцевих положень зазначеного Закону є протиправним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Тобто, дія нового Закону України «Про державну службу» поширюється виключно на тих осіб, пенсія яким призначена після набрання законної сили цим законом.
Така правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 28.07.2016 року К/800/10756/16.
Окрім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави
До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про державну службу"). Тому, звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Відповідно до ст. ст.22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про державну службу") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на момент призначення пенсії.
Принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії позивачу застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Закону України "Про державну службу", саме в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір його пенсії повинен становити 90% від заробітної плати.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.
Доводи, наведені апелянтом, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області залишити без задоволення, постанову Костопільського районного суду Рівненської області від "18" січня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,35000
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області вул.Грушевського,34 А,м.Костопіль,Рівненська область,35000
- ,