Постанова № 65465710, 15.03.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2017
Номер справи
537/5039/16-а
Номер документу
65465710
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2017 р. Справа № 537/5039/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Мінаєвої О.М. , Макаренко Я.М.

за участю секретаря судового засідання Котелевець Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Крюківськогої району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 01.02.2017р. по справі № 537/5039/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Крюківськогої району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради

про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (надалі по тексту позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради (надалі по тексту відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у підтверджені статусу інваліда війни, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань цивільної оборони, та видачі посвідчення інваліда війни;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та видати посвідчення інваліда війни.

Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 01.02.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконкому Кременчуцької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у підтверджені статусу інваліда війни, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань цивільної оборони та видачі посвідчення інваліда війни.

Зобовязано Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконкому Кременчуцької міської ради встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та видати посвідчення інваліда війни.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 01.02.2017 року скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначає, що позивач не надав доказів участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, саме у складі формування Цивільної оборони. Також, відповідно до листа Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Полтавської обласної державної адміністрації від 23.10.2013 року № 01-14/158, штаб ЦО Полтавської області, як орган управління начальника Цивільної оборони області (нині - Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації) не посилав жодного формування цивільної оборони у район проведення робіт для участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

10 березня 2017 року через канцелярію Харківського апеляційного адміністративного суду позивачем було надано заперечення на апеляційну скаргу, в яких посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Виходячи з приписів ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія І), є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії А № 015200, виданим 15.04.1993 року Полтавською обласною державною адміністрацією, вкладкою до посвідчення № 072535( а.с.10).

Відповідно до довідки серії МСЕ № 0231362 від 24.02.2003 року ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи безстроково, причина інвалідності - профзахворювання повязане з ліквідацією аварії на ЧАЕС (а.с.9).

Висновком Полтавської міжвідомчої експертної Ради № 18 від 12.11.1992 року з питань звязку захворювання з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 встановлений основний діагноз - вегетативно-судинна дистонія по змішаному типу, дисциркулторна енцефалопатія І ст. з цефалгічним та астенічними синдромами та дана хвороба має звязок з роботам по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.11).

Відповідно до запису у трудовій книжці ОСОБА_1 у 1986 році працював на посаді водія в установі ОП-317/69 ( а.с.21).

З довідки , наданої позивачем, вбачається , що останній в період з 12.08.1986 року по 25.08.1986 року перебував в умовах підвищеної радіації ( а.с.23).

06.10.2016 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради з заявою, в якій просив встановити йому статус інвалід війни як осіб, що брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань цивільної оборони та видати посвідчення інваліда війни.

На вищезазначену заяву відповідач надіслав лист-відмову, в якому зазначив, що заява позивача не може бути задоволена, оскільки відповідно до розяснень Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не поширюється на осіб, які направлялися на виконання робіт з ліквідації аварії на ЧАЕС органами управління у справах Цивільної оборони, створеними у складі підприємств, установ, організацій. Окрім того, в даному листі було зазначено, що позивачу для встановлення означеного статусу необхідно надати розпорядчий документ (наказ чи розпорядження) за лінією Цивільної оборони щодо залучення його до складу вказаного формування та відомості про роботу, що він виконував.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що згідно норм Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни надання довідки, яка містить інформацію про наказ чи розпорядження про залучення особи до формувань Цивільної оборони не передбачено, а надані позивачем документи є достатніми та підтверджують факт його участі у формуванні Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, обов'язковими умовами за якими особу можна віднести до інвалідів війни згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є наявність у особи інвалідності, наявність доказів залучення такої особи до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Як вбачається з трудової книжки, ОСОБА_1 у 1986 році працював на посаді водія в установі ОП-317/69 УВД Полтавської області ( а.с.21).

Згідно довідки про виконання службових обовязків від 25.08.1986 р., позивач знаходився у складі протипожежної служби, що була задіяна на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 12.08.1986 року по 25.08.1986 року (а.с.14).

Разом з тим, долучені до матеріалів справи докази не містять інформації про те, що позивач безпосередньо входив до складу формувань Цивільної оборони та у складі таких формувань був направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до листа Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Полтавської обласної державної аміністрації від 23.10.2013 року № 01-14/158 вказано, що штаб ЦО Полтавської області, як орган управління начальника Цивільної оборони області (нині - Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації) не посилав жодного формування цивільної оборони у район проведення робіт для участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (а.с.62-64).

Отже, враховуючи, що позивач не надав доказів участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, саме у складі формування Цивільної оборони, та зазначений лист Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Полтавської обласної державної аміністрації від 23.10.2013 року № 01-14/158, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції про участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони не відповідають обставинам справи.

Між тим, участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та встановлення йому у зв'язку з цим групи інвалідності є підставою для надання пільг та компенсацій, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В свою чергу, для визнання позивача інвалідом війни обов'язковою умовою є його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формування Цивільної оборони, що матеріалами справи не підтверджується.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що через невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом при ухваленні рішення норм матеріального права, постанова суду підлягає скасуванню із прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 3, 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Крюківськогої району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради задовольнити.

Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 01.02.2017р. по справі № 537/5039/16-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст постанови виготовлений 20.03.2017 р.