Рішення № 65463090, 21.03.2017, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
21.03.2017
Номер справи
303/1016/17
Номер документу
65463090
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 303/1016/17

2/303/954/17

ряд. стат. звіту - 30

РІШЕННЯ

Іменем України

/заочне/

21 березня 2017 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі: головуючого - судді Пак М.М.

секретар судового засідання Тромпак В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Мукачево цивільну справу за позовною заявою заступника військового прокурора Ужгородського гарнізону, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства,-

в с т а н о в и в:

Позивач - заступник військового прокурора Ужгородського гарнізону, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Закарпатській області Крижановський О. звернувся в суд з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства.

Позовні вимоги мотивує тим, що 14 лютого 2017 року до військової прокуратури Ужгородського гарнізону з Ужгородського військового лісництва надійшли матеріали щодо заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу. Так, у кварталі №69, обхід №18, лісового масиву Ужгородського військового лісництва - ОСОБА_1 незаконно та без будь-якого дозволу самовільно зрубав 12 дерев породи граб, чим завдав шкоди навколишньому природному середовищу на суму 10875,65 грн.. Відповідно до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року №665, Ужгородським військовим лісництвом здійснено розрахунок розміру збитків природоохоронного законодавства на суму 10875,65 грн. Викладена обставина підтверджується Актом огляду місця вчинення правопорушення лісового законодавства, протоколом про адміністративне правопорушення, Постановою про накладення адміністративного стягнення, розрахунок збитків. Тому, на підставі вищенаведеного заступник військового прокурора Ужгородського гарнізону Крижановський О. звертається до суду та просить стягнути з ОСОБА_1, на користь Державної екологічної інспекції у Закарпатській області, шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства в розмірі 10 875,65 грн.

Позивач - представник Ужгородського гарнізону, який діє в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Закарпатській області Продан О. позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у позовній заяві та просить суд їх задоволити у повному обсязі.

Відповідач - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про час і місце розгляду справи, причину неявки суд не повідомив. Суд знаходить за можливим розглянути справу у відсутності відповідача, згідно до вимог частини 4 статті 169 Цивільно - процесуального кодексу України, на підставі наявних у справі доказів з постановленням заочного рішення, що відповідає положенням статті 224 цього Кодексу.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

-2-

Відповідно до статті 60 Цивільно - процесуального кодексу України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Згідно частини 1 статті 11 Цивільно - процесуального кодексу України, суд розглядає цивільні справи на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до частин 3-4 статті 10 Цивільно - процесуального кодексу України, суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджає про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених ЦПК України.

Судом встановлено, що 08 лютого 2017 року Ужгородським військовим лісництвом Західного територіального квартирно - експлуатаційного управління, складено Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, про те, що о 15 годині 00 хвилин 26 січня 2017 року у кварталі №69 здійснив незаконну порубку дерев породи граб, чим порушив статтю 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с.6).

08 лютого 2017 року Ужгородським військовим лісництвом Західного територіального квартирно - експлуатаційного відділу м.Львова - винесено Постанову про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбачене статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу у розмірі 85 гривень, за незаконну порубку дерев породи граб в кварталі №69 обхід №18 (а.с.7).

Відповідно до копії Постанови слідчого СВ Мукачівського РВП Мукачівського відділу поліції ГУ НП в Закарпатській області Русин Ю.І. від 07 лютого 2017 року, постановлено кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017070120000092 від 27 січня 2017 року - закрити у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення передбаченого статтею 246 КК України на підставі пункту 2 частини 1 статті 284 КПК України (а.с.9).

З копії Акту огляду місця вчинення правопорушення лісового законодавства складеного 27 січня 2017 року старшим майстром лісу Ужгородського військового лісництва ОСОБА_3 за участю майстра лісу Ужгородського військового лісництва обхід № 18 ОСОБА_7, вбачається що цей акт складено, про те що 26 січня 2017 року у кварталі №69 було виявлено незаконну порубку 12 дерев породи граб, відповідальність за яке передбачена статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с.10)

Відповідно до Переліко - цінувальної відомості Ужгородського військового лісництва та розрахунку збитків внаслідок пошкодження дерев до ступеня припинення росту, за порушення статті 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке скоєно у кварталі №69 обхід №18, нараховано збитки в сумі 10 875,65 грн. (13, 14-15).

Відповідно до статті 66 Конституції України, кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Так, злочини та інші правопорушення проти довкілля посягають на суспільні відносини у сфері охорони конституційного права громадян на безпечне довкілля, а також у сфері охорони, використання, збереження і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання й усунення негативного впливу господарської та іншої діяльності людини на навколишнє природне середовище, збереження генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій, а також природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.

В статті 1 Лісового кодексу України вказано, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Відповідно до пункту 5 частин 1 статті 65 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням

-3-

господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

З частини 1 статті 105 Лісового кодексу України вбачається, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Так, пунктом 1 частини 2 статті 105 цього Кодексу встановлено, що відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у - незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

З статті 107 Лісового кодексу України вбачається, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Так, відповідно до статті 1 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.

-3-

Відповідно до частини 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 1192 Цивільного кодексу України встановлено, що з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Тобто, основним способом відшкодування шкоди, заподіяної лісовому господарству, є відшкодування збитків, тобто компенсація грошового еквівалента, грошової оцінки негативних наслідків лісопорушення, як тих, що вже виникли, так і тих, що мають перспективний характер, що зумовлено наявністю в структурі шкоди екологічної складової - зруйнованих або пошкоджених зв'язків між елементами лісової екосистеми. Усунення екологічної шкоди досягається шляхом відновлення природних ресурсів, відтворення природного об'єкта в натурі, оздоровлення довкілля. Іноді заподіяна екологічна шкода взагалі не піддається ліквідації. Тому чинне законодавство передбачає стягнення з правопорушника відповідних грошових сум, котрі в подальшому мають спрямовуватися на проведення природоохоронних заходів.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, Постановою майстра лісу Ужгородського військового лісництва ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, визнано винним у вчиненні даного правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 85 гривень. Так, даною постановою було встановлено, що ОСОБА_1 26 січня 2017 року в квартал №69 обхід №18 самовільно зрубав дерева породи граб в кількості 12 штук, чим спричинив Ужгородському військовому лісництву шкоду на загальну суму - 10875,65 грн.

З урахуванням наведеного, всебічного, об'єктивного та безпосереднього дослідження доказів в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги заступника військового прокурора Ужгородського гарнізону, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Закарпатській області про стягнення шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства - підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 88 Цивільно - процесуального кодексу України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

-4-

Керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 169 ч.4, 209, 212, 213, 214, 215, 218, 223, 224-226 Цивільно - процесуального кодексу України, ст. 65, 105, 107 Лісового кодексу України, ст.1192 Цивільного кодексу України, суд ,-

в и р і ш и в:

Позовні вимоги заступника військового прокурора Ужгородського гарнізону, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Закарпатській області про стягнення шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства - задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та який проживає за адресою: АДРЕСА_2 на користь Державної екологічної інспекції у Закарпатській області, місце знаходження: м.Ужгород, вул.Швабська, буд.№14, Закарпатської області, шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства в розмірі 10 875 (десять тисяч вісімсот сімдесят п'ять) гривень 65 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та який проживає за адресою: АДРЕСА_2 на користь Мукачівського УДКСУ Закарпатської області (код - 37958089, банк ГУДКСУ у Закарпатській області, МФО - 812016, р/р 31215206700003, код класифікації - 22030001) - 1600 (одну тисячу шістсот) гривень 00 копійок сплаченого судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Закарпатської області, протягом 10 днів з дня отримання копії рішення, через суд першої інстанції, який виніс оскаржуване судове рішення.

Головуючий М.М.Пак