Ухвала суду № 65459984, 27.02.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
27.02.2017
Номер справи
800/78/17
Номер документу
65459984
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

27 лютого 2017 року м. Київ справа № 800/78/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Нечитайло О.М., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1

до Вищої ради правосуддя ,

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України із позовною заявою про:

зобов'язання відповідача надати для ознайомлення матеріали перевірок звернень позивача від 06 червня 2014 року та від 14 березня 2016 року;

переглянути рішення відповідача від 20 липня 2016 року №1532/0/15-16 на підставі доводів позивача і норм законів, наведених у зверненнях до Голови Вищої ради правосуддя від 25 листопада 2016 року та 05 січня 2017 року, за участю позивача у розгляді.

Також просив звільнити від сплати судових витрат, зважаючи на розмір його пенсії.

Перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 на відповідність вимогам статей 105, 106 та 171№ КАС України, суддя-доповідач вважає, що така позовна заява підлягає залишенню без руху виходячи з наступного.

Пунктом 6 частини першої статті 3 КАС України передбачено, що адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частиною четвертою статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.

Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.

Частиною другою статті 106 КАС України встановлено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

За змістом частини четвертої статті 18 КАС України, Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів передбачені статтею 171№ КАС України.

Частиною п'ятою статті 1711 КАС України встановлено, що Вищий адміністративний суд України за наслідками розгляду справи може:

1) визнати акт Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів незаконним повністю або в окремій його частині;

2) визнати дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів протиправними, зобов'язати Верховну Раду України, Президента України, Вищу раду правосуддя, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокурорів вчинити певні дії;

3) застосувати інші наслідки протиправності таких рішень, дій чи бездіяльності, визначені статтею 162 цього Кодексу.

Вказані норми визначають вичерпний перелік спорів, вирішення яких відноситься до повноважень Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції.

Відтак, повноваження адміністративного суду щодо розгляду позовів до Вищої ради правосуддя стосуються її актів, а також дій чи бездіяльності.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач просить переглянути рішення Вищої ради правосуддя від 20 липня 2016 року №1532/0/15-16 «Про відмову у відкритті дисциплінарної справи стосовно суддів Вищого адміністративного суду України Амєліна С.Є., Тракало В.В., Малиніна В.В., Рецебуринського Ю.Й., Леонтович К.Г.».

У свою чергу, порядок дисциплінарного провадження щодо судді врегульовано Законом України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції станом на липень 2016 року), відповідно до частини сьомої статті 95 якого питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті вирішує орган, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів. Рішення про відкриття або про відмову у відкритті дисциплінарної справи оскарженню не підлягає.

Крім того, як вбачається з матеріалів позовної заяви, вимоги позивача фактично зводяться до ненадання позивачу для ознайомлення матеріалів перевірок його звернень до відповідача від 06 червня 2014 року та 14 березня 2016 року на дії суддів.

При цьому, слід зазначити, що Вищий адміністративний суд України не наділений повноваженнями щодо розгляду інших категорій справ, ніж передбачено частиною п'ятою статті 1711 КАС України.

Також, відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Як вбачається з матеріалів поданої позовної заяви, позивачем не було надано суду документа про сплату судового збору, при цьому його відсутність обґрунтована розміром пенсії у сумі 1 631,26 грн., яка є меншою від прожиткового мінімуму.

Частиною другою статті 87 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.

Так, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Відповідно до вимог статті 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

При цьому, підставою для звільнення сторони у справі від сплати судового збору є відсутність у неї доходу, або його наявність такого у розмірі, що не перевищує мінімальні соціальні стандарти, встановлені законодавством для відповідної категорії громадян, а також за інших обставин, які не дають можливості здійснити оплату судових витрат.

Натомість, розмір ставки судового збору може бути зменшений судом або розстрочений таким чином, щоб не допустити ситуації, в якій особа може залишитись без засобів для існування, проте в усіх випадках з урахуванням мінімальних соціальних гарантій у розмірах, встановлених для відповідних категорій громадян Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік.

Відтак, наведені скаржником обставини не свідчать про наявність підстав для звільнення від сплати судового збору, передбачених статтею 88 КАС України та статтею 8 Закону України «Про судовий збір».

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 вказаного Закону визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову не майнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Судовий збір за подачу позовної заяви до Вищого адміністративного суду України повинно бути внесено або перераховано на розрахунковий рахунок 31210255700007, отримувач коштів: УДКCУ у Печерському районі, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, код банку отримувача: 820019, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код класифікації доходу бюджету: 22030105 «Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075)», призначення платежу: « 101; судовий збір, Вищий адміністративний суд України».

Також, у відповідності до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.

У порушення зазначених вимог позивачем не надано копії всіх документів, що приєднуються до позовної заяви, відповідно до кількості відповідачів.

Крім того, згідно із пунктом 1 частини першої статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Отже, для встановлення адміністративної процесуальної дієздатності є необхідність у перевірці документів, які посвідчують особу позивача.

Проте до позовної заяви не додано засвідчену в установленому порядку копію паспорта позивача, який є основним документом, що посвідчує його особу.

Відсутність копій документів, засвідчених в установленому порядку, що посвідчують особу позивача, не дають можливості з'ясувати відомості про дану особу, у тому числі, чи має особа, яка подала заяву, адміністративну процесуальну дієздатність.

Згідно частини першої статті 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.

Отже, позивачу необхідно привести позовні вимоги у відповідність до вимог статей 105, 106 КАС України, з урахуванням положень статті 1711 КАС України.

Крім того, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивачу слід надати докази на підтвердження порушення прав позивача з боку Вищої ради правосуддя, саме при здійсненні ним владних управлінських функцій. А також надати належним чином засвідчені копії матеріалів позовної заяви відповідно до кількості відповідачів та засвідчену в установленому порядку копію паспорта позивача.

Також надати документ про сплату судового збору чи документ, який би підтверджував наявність пільг щодо сплати судового збору або докази на підтвердження майнового стану, який не дає можливості його оплатити.

Враховуючи викладене, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху з наданням строку, достатнього для усунення недоліків.

Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява буде повернута з підстав, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 108 КАС України.

Керуючись статтями 106, 108, 109, 1711 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.

Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви до 13 березня 2017 року.

Ухвала набирає законної сили у порядку та строки, передбачені статтею 1711 Кодексу адміністративного судочинства України, та на неї може бути подана заява про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Вищого адміністративного

суду України О.М. Нечитайло