Ухвала суду № 65459703, 16.03.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2017
Номер справи
822/2592/16
Номер документу
65459703
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/2592/16

Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук А.М.

Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.

16 березня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кузьмишина В.М.

суддів: Сушка О.О. Боровицького О. А. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Коваль К.В.,

представника позивача: ОСОБА_2,

представника відповідача: Блідної В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Хмельницького обласного військового комісаріату на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Хмельницького обласного військового комісаріату, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство оборони України, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

в грудні 2016 року позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною; зобов'язання відповідача у 15-денний строк з дня набрання рішенням законної сили, оформити і направити до Міністерства оборони України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року за № 499.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримала вимоги апеляційної скарги та просила суд її задовольнити в повному обсязі, скасувавши рішення суду першої інстанції.

Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти задоволення апеляційної скарги та просив суд першої інстанції залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Так, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, 06 липня 2010 року ОСОБА_4 довічно встановлено ІІІ групу інвалідності, яка настала у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї, що підтверджується довідкою серії МСЕ № 176596 Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії. Тоді ж, довідкою № 0000002390 від 06 липня 2010 року серія 0-01 ХМ Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії визначено, що втрата професійної дієздатності позивача складає 40 %.

Витягом з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця № 189 від 21 червня 2010 року встановлено, що захворювання позивача пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї.

30 листопада 2016 року позивач звернувся до Хмельницького обласного військового комісаріату із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги.

Листом № 7-3105 від 08.12.2016 року позивачу відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки ним не подано весь перелік документів.

Зазначені обставини і слугували зверненню позивача до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню, оскільки відповідач протиправно не розглянув у встановленому законом порядку заяву позивача з додатками і безпідставно повернув їх, чим порушив норми Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 499.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, за умовами наведеної норми, право на отримання вказаної допомоги після звільнення з військової служби мають особи, які отримали інвалідність внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби незалежно від часу настання інвалідності.

При цьому, на час подання позивачем заяви щодо виплати одноразової грошової допомоги механізм розгляду такої заяви визначався постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" (далі - Порядок №975).

Водночас, згідно з п.3 Порядку №975 (чинного на момент звернення позивачем із заявою про виплату допомоги) днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, зокрема, у разі встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до п. 2 Порядку №975 встановлено, що особи, які до набрання чинності Порядку, затвердженого цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Отже, одноразова грошова допомога повинна призначатись і виплачуватись в порядку, що діяв на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Оскільки позивач отримав право на призначення вказаної допомоги з 06.07.2010 р., то він має право на її призначення та виплату згідно з Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №499 (далі-Порядок №499).

Пунктом 3 Порядку №499 передбачено, що особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військкомату (далі - уповноважений орган) такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Згідно з п. 5 Порядку копії документів завіряються в установленому порядку керівником уповноваженого органу.

Вимогами п.7 Порядку встановлено, що керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пп. 3 і 4 цього Порядку.

Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Таким чином, для отримання вказаної допомоги передбачений певний порядок, дотримання якого є обов'язковим.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що у відповіді на звернення із заявою і відповідними додатками до відповідача, останній повідомив позивачу, що ним подано не весь перелік документів. Зокрема позивачем не надано заяву на виплату одноразової грошової допомоги у відповідній формі, згоду на збір та обробку персональних даних у відповідній формі, копії свідоцтва про хворобу № 227/1 від 22.03.2005 року, копії витягу з наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини та реквізитів банку для перерахування коштів, які повинні бути завірені печаткою та підписом працівника банку.

Разом з тим, Постанова № 499 не передбачає такого переліку документів, про які зазначає відповідач. Крім того, цим Порядком зазначено, що керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пп. 3 і 4 цього Порядку.

Отже, виходячи з наведених вимог, в 15-денний строк з дня реєстрації документів керівник військкомату (уповноваженого органу) подає головному розпорядникові бюджетних коштів (Департаменту фінансів Міністерства оборони України) висновок щодо можливості виплати військовослужбовцю одноразової грошової допомоги, до якого додаються зазначені, зокрема, в пункті 3 Порядку документи й після отримання зазначених документів головний розпорядник коштів приймає на їх підставі у місячний строк відповідне рішення (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги).

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що позивачем подано усі необхідні документи для виплати одноразової грошової допомоги в разі настання інвалідності, які передбачені Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №499, а тому відповідач протиправно у 15-денний термін не надав розпорядникові коштів висновку щодо можливості виплати позивачу одноразової грошової допомоги.

Крім того, посилання апелянта на перелік документів для виплати одноразової грошової допомоги, встановленого наказом Міністра оборони України № 530 від 14.08.2014 року є необґрунтованими та спростовуються вищенаведеними обставинами справи та нормативними документами.

З врахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Хмельницького обласного військового комісаріату залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 січня 2017 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 22 березня 2017 року.

Головуючий Кузьмишин В.М. Судді Сушко О.О. Боровицький О. А.