Постанова № 65459043, 21.03.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2017
Номер справи
692/1052/16-а
Номер документу
65459043
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 692/1052/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Задорожній В.П. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 березня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Бужак Н.П., Костюк Л.О.,

за участю секретаря Борейка Д.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві (без фіксування технічними засобами) апеляційну скаргу Комунального підприємства «Драбівське виробниче управління житлово-комунального господарства» на постанову Драбівського районного суду Черкаської області від 01 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом Комунального підприємства «Драбівське виробниче управління житлово-комунального господарства» до Виконавчого комітету Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство «Драбівське виробниче управління житлово-комунального господарства» (далі - Позивач) звернулось до Драбівського районного суду Черкаської області з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області (далі - Відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області від 24.10.2016 року №72 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків»; та про вирішення питання про розподіл судових витрат.

Постановою Драбівського районного суду Черкаської області від 01 лютого 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Відповідно ч.6 ст.12 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, однак в судове засідання не з»явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що особиста участь сторін в судовому засіданні не визнана обов»язковою, колегія суддів відповідно ч.4 ст.196 КАС України вважає можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності сторін та їх представників.

Згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 24 жовтня 2016 року Виконавчим комітетом Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області прийнято рішення №72 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків», яким призначено управителя багатоквартирних будинків селища Драбів, в яких не створено об'єднання співвласників багатоквартирних будинків та співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирних будинків, Комунальне підприємство «Драбівське виробниче управління житлово-комунального господарства»; уповноважено селищного голову на підписання договорів про надання послуги на управління багатоквартирним будинком в селищі Драбів від імені співвласників багатоквартирних будинків.

Вказане рішення прийнято з посиланням на положеннями статтей 30, 40, 52, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках», наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 року №150 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.06.2016 року №893/29023, яким затверджено Порядок проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку

Так, положеннями ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради), а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - заступником сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (районної у місті ради - заступником голови ради) в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць, і є правомочними, якщо в них бере участь більше половини від загального складу виконавчого комітету (ст.53 цього Закону).

Зі змісту ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Статтею 13 Закону України «Про житлово-комнальні послуги» визначено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Згідно ч.1 ст.27 Закону України «Про житлово-комнальні послуги» укладання договорів на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) згідно з установленим переліком для об'єктів державної або комунальної власності здійснюється за результатами конкурсу.

З 01 липня 2015 року набирав чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках» від 14.05.2015 року №417-VIII.

Предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов'язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку. Положення цього Закону застосовуються до відносин, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов'язків власників житлових та нежитлових приміщень у гуртожитках, на які поширюється дія Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків».

Пунктом 7 частини 1 статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках» визначено, що управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб;

Статтею 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках» передбачено, що форми управління багатоквартирним будинком.

Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.

За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та приміщень.

Відповідно положень ст.11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем.

Умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України видано наказ від 13.06.2016 року №150 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.06.2016 року №893/29023, яким затверджено Порядок проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку.

14 липня 2016 року селищним головою Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області ОСОБА_2 підписано розпорядження №80 «Про створення конкурсної комісії з призначення управителя багатоквартирними будинками».

Рішення виконавчого комітету Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області від 22 липня 2016 року №59 «Про затвердження Положення про конкурсну комісію щодо призначення управителя з управління багатоквартирним будинком» вирішено: затвердити Положення про конкурсну комісію щодо призначення управителя з управління багатоквартирним будинком смт.Драбів; затвердити склад конкурсної комісії з відбору управителя з управління багатоквартирним будинком.

06 вересня 2016 року протоколом №02/16 засідання конкурсної комісії Драбівської селищної ради з призначення управителя багатоквартирних будинків вирішено, повторно оголосити та провести конкурс щодо визначення виконавців послуг з управління багатоквартирними будинками, у зв'язку із відсутністю конкурсних пропозицій.

18 жовтня 2016 року конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків не відбувся у зв'язку із відсутністю конкурсних пропозицій, що підтверджується протоколом №03/16 конкурсної комісії.

Положеннями п.5 ст.13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках» (в редакції Закону України «Про внесення зміни до статті 13 Закону України» від 06.07.2016 року) передбачено, що у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.

У період від оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку до моменту визначення переможців конкурсу і укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій продовжують надавати у відповідних багатоквартирних будинках виконавці таких послуг, які надавали відповідні послуги до початку проведення конкурсу.

Якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком або обрання іншого управителя виконавець послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій має здійснити остаточне нарахування плати за послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг.

Отже, чинним законодавством України не надано повноважень органу місцевого самоврядування призначати управителя багатоквартирних будинків у разі, коли конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків не відбувся у зв'язку із відсутністю конкурсних пропозицій.

КП «Драбівське ВУЖКГ» продовжує надавати послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій відповідно до вимог чинного законодавства.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення Відповідачем прийнято не на підставі та не в межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України, тобто з порушенням вимог ч.2 ст.19 Конституції України.

Суд першої інстанції на наведене уваги не звернув та ухвалив помилкове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Статтею 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо строновою у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції або Верховний Суд України, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Колегія суддів звертає увагу на те, що витрати відшкодовуються лише у обсязі, який підтверджено документально, тобто письмовими доказами. Склад та обсяг судових витрат не може доводитися іншими засобами доказування, оскільки вони є недопустимими.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені положеннями Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VІ.

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» в редакції чинній на момент подання адміністративного позову (грудень 2016 року) за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, яка подана суб'єктом владних повноважень юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Відповідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» установлено у 2016 році прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений у розмірі 1 378,00 грн.

Підпунктом 2 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» в редакції чинній на момент подання апеляційної скарги (лютий 2017 року) визначено, що за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинам сплачується 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Як вбачається з матеріалів справи, загальний розмір судових витрат, понесених Позивачем складає 2 893,80 грн, а саме: судовий збір за подання апеляційної скарги 1 515,80 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №299 від 09 лютого 2017 року (а.с.79) та судовий збір за подання адміністративного позову немайнового характеру 1 378,00 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №238 від 29 листопада 2016 року.

Положеннями ст.159 КАС України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Частиною 1 статті 198 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду, суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду та прийняти нову постанову.

Відповідно п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Ураховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права призвели до неправильного вирішення справи, тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст.41, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Драбівське виробниче управління житлово-комунального господарства» задовольнити.

Постанову Драбівського районного суду Черкаської області від 01 лютого 2017 року скасувати та прийняти нову постанову наступного змісту.

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Драбівської селищної ради від 24.10.2016 року №72 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків».

Стягнути з Виконавчого комітету Драбівської селищної ради Драбівського району Черкаської області (19000, Черкаська обл., Драбівський район, смт.Драбів, вул.Гагаріна, 17, ЄДРПОУ 34226402) за рахунок бюджетних асигнувань цього суб»єкта владних повноважень, на користь Комунального підприємства «Драбівське виробниче управління житлово-комунального господарства» (19800, Черкаська обл., Драбівський район, смт.Драбів, вул.Центральна, 99, ЄДРПОУ 03357056) понесені судові витрати у розмірі 2 893,80 грн (дві тисячі вісімсот дев'яносто три грн. вісімдесят коп.).

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Бужак Н.П.

Костюк Л.О.

Постанова складена в повному обсязі 22 березня 2017 року

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Бужак Н.П.

Костюк Л.О.