Ухвала суду № 65458975, 20.03.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2017
Номер справи
826/8787/14
Номер документу
65458975
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/8787/14 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Коротких А. Ю.

У Х В А Л А

Іменем України

20 березня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Коротких А.Ю.,

суддів: Ганечко О.М.,

Літвіної Н.М.,

при секретарі Козуб А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ" до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В :

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 грудня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, представник ПАТ "УКРТРАНСГАЗ" подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою адміністративний позов задовольнити повністю. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції були неповно з'ясовані всі обставини, що мали суттєве значення для вирішення справи та допущені порушення норм матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Центральним офісом проведено перевірку позивача з питань своєчасності сплати до бюджету: 1/9 авансового внеску з податку на прибуток філією "Агрогаз" за лютий 2013 року; 1/12 авансового внеску з податку на прибуток: УМГ "Прикарпаттрансгаз" за жовтень 2013 року, лютий 2014 року, УМГ "Львівтрансгаз" за жовтень 2013 року, лютий 2014 року, УМГ "Донбастрансгаз" за лютий 2014 року, УМГ "Київтрансгаз" за лютий 2014 року, УМГ "Харківтрансгаз" за лютий 2014 року, УМГ "Черкаситрансгаз" за лютий 2014 року, філією "Агрогаз" за березень 2013 року - лютий 2014 року, за результатами якої складено акт від 30.05.2014 року № 578/28-10-41-20/30019801.

В акті перевірки зазначено про порушення позивачем граничного строку сплати сум грошових зобов'язань, а саме авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств.

На підставі акта перевірки податковим органом прийнято податкові повідомлення - рішення від 11.06.2014 року: № 0000594102, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 3852654 грн. 76 коп. (за затримку до 30 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 38526547 грн. 61 коп.); № 0000604102, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 22 коп. (за затримку на 36 календарні дні сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 1 грн. 08 коп.).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Підрозділом 4 розділу ХХ Перехідних положень ПК України передбачено, що з дати набрання чинності розділом III цього Кодексу платники податку на прибуток підприємств складають наростаючим підсумком та подають декларацію з податку на прибуток за такі звітні податкові періоди: другий квартал, другий і третій квартали та другий - четвертий квартали 2011 року.

Платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Порядок нарахування податку в разі наявності відокремлених підрозділів у складі платника податку - юридичної особи визначений в пункті 152.4 статті 152 Податкового кодексу України, а саме: платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Сума податку на прибуток відокремлених підрозділів за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково, виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподіленого пропорційно питомій вазі суми витрат відокремлених підрозділів такого платника податку в загальній сумі витрат цього платника податку.

Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються контролюючі органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій (відокремлених підрозділів).

Зміна порядку сплати податку протягом звітного року не дозволяється. При цьому відокремлені підрозділи подають контролюючому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, виходячи з положень цього пункту. Рішення про сплату консолідованого податку поширюється також на відокремлені підрозділи, створені таким платником податку протягом будь-якого часу після такого повідомлення.

У разі якщо станом на 1 січня звітного року платник податку не мав відокремлених підрозділів, але створив відокремлений підрозділ (підрозділи) в будь-який час протягом такого звітного року, такий платник податку має право прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку в такому звітному році. Платник податку повідомляє контролюючі органи про прийняття такого рішення протягом 20 днів з моменту його прийняття. У разі прийняття платником податку такого рішення обраний ним порядок сплати податку застосовується до зміни платником податку такого рішення та не потребує щорічного підтвердження.

Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів несе платник податку, у складі якого знаходяться такі відокремлені підрозділи.

У разі якщо платник податку, який прийняв рішення про сплату консолідованого податку, сплачує авансовий внесок з податку згідно з підпунктом 153.3.2 пункту 153.3 статті 153 ПК України, такий авансовий внесок сплачується за місцезнаходженням юридичної особи та її відокремлених підрозділів пропорційно питомій вазі суми витрат відокремлених підрозділів, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування відповідно до положень цього розділу, в загальній сумі таких витрат цього платника податку, визначених у останній податковій звітності, поданій таким платником податку.

У позивача існувала сума надміру сплачених платежів з податку на прибуток, що підтверджується актом звірки розрахунків позивача з Центральним офісом від 30.12.2012 року

Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ "Укртрансгаз" зверталося до податкового органу з листами щодо повернення переплати з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 162553298 грн. 59 коп. на розрахунковий рахунок ПАТ "Укртрансгаз".

Листами від 06.09.2013 року № 6206/10/20-337 (за результатами розгляду листа від 15.08.2013 №7372/9-001) та від 01.10.2013 року № 8035/10/20-337 (за результатами розгляду листів від 12.09.2013 року №8128/9-001 та від 19.09.2013 року №8365/9-001) Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників повідомило позивача про напруженість планових завдань зі збору платежів до загального фонду Державного бюджету та запропонував зарахувати суми переплати з податку на прибуток в рахунок майбутніх платежів по результатам декларування за 2013 рік та в рахунок майбутніх платежів.

Також встановлено, що позивач на підставі наведених положень законодавства подав відповідачу заяву від 24.02.2014 року №1301/8-001 про перерахування частини суми надміру сплачених платежів з податку на прибуток в розмірі на поточний рахунок позивача для сплати грошового зобов'язання по авансових внесках з податку на прибуток за лютий 2014 року.

Заява позивача від 24.02.2014 року №1301/8-001, отримана відповідачем 25.02.2014 року, залишена без розгляду, оскільки відповідачем на спростування даної обставини не надано суду жодного доказу та пояснень з даного приводу, зокрема письмову відповідь на заяву.

Підпунктом 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України визначено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені статтею 43 ПК України.

Згідно з п. 87.1 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Отже, в силу приписів вищенаведених норм, встановлено можливість погашення грошового зобов'язання за рахунок наявної переплати без визначення будь-яких застережень щодо випадків, за яких податковий орган може відмовитися від сплати платником податків грошового зобов'язання за рахунок наявної у нього переплати.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач за результатами розгляду листів позивача про повернення переплати з податку на прибуток, не повернув позивачу таку переплату та запропонував зарахувати її в рахунок майбутніх платежів по результатам декларування за 2013 рік.

Відповідач не зарахував наявну у позивача переплату в рахунок майбутніх платежів по результатам декларування за 2013 рік, а тому на момент проведення перевірки податковим органом мала місце несвоєчасна сплата ПАТ "Укртрансгаз" авансових внесків з податку на прибуток за місцезнаходженнями структурних підрозділів (філій).

Водночас, позивач не оскаржує бездіяльність відповідача щодо незарахування наявної у позивача переплати в рахунок майбутніх платежів по результатам декларування за 2013 рік.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для скасування податкових повідомлень-рішень від 11.06.2014 року № 0000594102 та № 0000604102.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими.

Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу представника публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 грудня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя: Коротких А.Ю.

Судді: Ганечко О.М.

Літвіна Н.М.

Повний текст виготовлено: 22 березня 2017 року.

Головуючий суддя Коротких А. Ю.

Судді: Ганечко О.М.

Літвіна Н. М.