УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2017 р. Справа № 876/2687/16
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Гінди О.М., Качмара В.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Держземагенства в Ужгородському районі Закарпатської області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.01.2016 року у справі за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління Держземагенства в Ужгородському районі Закарпатської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Баранинська сільська рада про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дій,
ВСТАНОВИЛА :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 18.06.2015 року звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держземагенства в Ужгородському районі Закарпатської області, третя особа Баранинська сільська рада, яким просив суд визнати протиправними дії Управління Держземагентства в Ужгородському районі Закарпатської області по застосуванню коефіцієнту функціонального використання для "земель комерційного використання - 2,5" та зобов'язати його застосувати коефіцієнт функціонального використання "землі оздоровчого та рекреаційного призначення - 0,5" при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 10700 кв. м., кадастровий номер НОМЕР_1, розташованої в АДРЕСА_1 яку орендує фізична особа-підприємець ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі від 24.03.2015 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що застосування відповідачем коефіцієнту функціонального призначення 2,5, як для земель комерційного призначення при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні є протиправним, оскільки суперечить Закону України "Про оцінку землі" та Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року № 18/15/21/11. Вказаним Порядком для земель рекреаційного призначення встановлено коефіцієнт функціонального використання - 0,5. Оскільки договором оренди землі від 24.03.2015 р. Баранинська сільська рада передала позивачу ділянку саме рекреаційного призначення, правових або інших підстав для застосування коефіцієнту 2,5, як для земель комерційного використання у відповідача не було.
Оскаржуваною постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.01.2016 року позовну заяву - задоволено.
У поданій апеляційній скарзі відповідач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує, що коефіцієнт функціонального використання 2,5 був застосований відділом Держземагенства в Ужгородському районі Закарпатської області до спірної земельної ділянки обґрунтовано та відповідно до вимог чинного законодавства.
Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до вказаного Додатку до складу категорії земель комерційного використання відносяться: землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту; землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі: землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт; землі готелів та ресторанів; землі підприємств фінансового посередництва; землі підприємств страхування; землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування; землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо). Для вказаної категорії земель застосовується коефіцієнт 2,5. Разом з тим категорія інших земель включає: землі насаджень загального та спеціального користування; землі кладовищ та крематоріїв; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого та рекреаційного призначення (за винятком земель, віднесених до категорії 092.7, а саме: землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо); землі історико-культурного призначення; землі лісового господарства і пов'язані з ним послуги; з площею акваторії до 50 га включно; землі запасу та резервного фонду; землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво. До земель вказаної категорії застосовується коефіцієнт 0,5.
Крім того, відповідно до вказаного Порядку для земель рекреаційного призначення перелік кодів видів економічної діяльності вказаним нормативним актом не передбачено, а встановлено лише коефіцієнт функціонального використання у сумі 0, 5.
Відтак, суд зазначає, що на момент розроблення відповідної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також на момент судового розгляду справи, у відповідача відсутні будь-які підстави визначати функціональне призначення земельної ділянки, як комерційне.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований як фізична особа - підприємець, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців . 14.03.2006 року на підставі рішення 19 сесії IV скликання від 10.02.2006 р. між Баранинською сільською радою та приватним-підприємцем ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки. Відповідно до вказаного договору позивач приймає у строкове, платне користування земельну ділянку для будівництва спортивного комплексу та стадіону в межі с. Баранинці Ужгородського району. Відповідально до п. 16 договору цільове призначення земельної ділянки - землі рекреаційного призначення .
Відповідно до довідки Баранинської сільської ради від 11.10.2010 року № 1403, спортивному комплексу, що належить позивачеві присвоєно адресу АДРЕСА_1 .
Відповідно до рішення Баранинської сільської ради № 9 від 09.02.2012 року позивачу надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою (із зміною конфігурації без зміни площі) для продовження договору-оренди на земельну ділянку площею 1,07 га для будівництва спортивного комплексу зі стадіоном в АДРЕСА_1.
Відповідно до рішення Баранинської сілької ради № 7 від 14.06.2012 року затверджено технічну документацію та проект землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку ОСОБА_1 площею 1,07 га для будівництва спортивного комплексу зі стадіоном в АДРЕСА_1 та передано ОСОБА_1 вказану земельну ділянку в оренду терміном на 3 роки .
24 березня 2015 року на підставі рішення VII сесії VI- го скликання Баранинської сільської ради від 18.02.2015 за № 5, укладено договір, відповідно до якого Баранинською сільською радою як орендодавцем, передано позивачу в строкове платне користування земельну ділянку рекреаційного призначення для будівництва та обслуговування об'єктів фізичної культури та спорту, кадастровий номер НОМЕР_1, в АДРЕСА_1 . Баранинською сільською радою у 2015 році затверджено нову нормативну грошову оцінку населеного пункту с. Баранинці, а орендарів земельних ділянок зобов'язано виготовити нову нормативну грошову оцінку орендованих земельних ділянок.
Як вбачається з технічної документації позивачу визначено функціональне призначення земельної ділянки як землі комерційного призначення з відповідним коефіцієнтом 2,5 .
Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Як вбачається з договору оренди землі від 24.03.2015 року позивачу передано в строкове платне користування земельну ділянку рекреаційного призначення для обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту.
Крім того, відповідно до відомостей технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування на земельну ділянку, передана позивачу земельна ділянка відповідно до класифікації видів цільового призначення земель віднесена до секції Е - землі рекреаційного призначення, код цільового призначення - 07,02 (для будівництва та обслуговування об'єктів фізичної культури і спорту) .
Відповідно до ст. 50 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
Відповідно до ст. 51 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 року №1378-IV (далі Закон України № 1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, відповідно до ст.5 Закону України №1378-IV використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, серед іншого, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Відповідно до ст.20 ЗУ "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Розробники технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звітів про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою. Користування матеріалами Державного фонду документації із землеустрою здійснюється в порядку, встановленому законодавством України.
Згідно вимог ст.23 Закону України № 1378-IV технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регулюється Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року №18/15/21/11.
Відповідно п.п. 3.1 Порядку в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Відповідно до п. 3.5 Порядку коефіцієнт, який враховує функціональне використання земельної ділянки (Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Відповідно до пп. 3.2 п. 3.5 Порядку віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва основним видом діяльності позивача є діяльність за кодом 92.6 - діяльність у сфері спорту .
Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що до земель комерційного та іншого використання (графа 42 звіту 6-зем) віднесені землі, які використовуються головним чином комерційними, торговими і відповідними службами - торговими центрами, комерційними банками, автозаправними станціями, ремонтними майстернями, готелями, ресторанами, барами, їдальнями, торговими складами та будівлями органів управління ними. Також зазначено про необхідність включати землі за видами економічної діяльності, вказаними в додатку 3 до цієї Інструкції.
Відповідно з Додатком 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів наведені категорій земель за функцією використання; коди видів економічної діяльності, які відповідають певній категорії; склад категорії земель та значення коефіцієнтів функціонального використання для кожної з категорій земель.
Відповідно до вказаного Додатку до складу категорії земель комерційного використання відносяться: землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту; землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі: землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт; землі готелів та ресторанів; землі підприємств фінансового посередництва; землі підприємств страхування; землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування; землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо). Для вказаної категорії земель застосовується коефіцієнт 2,5.
Разом з тим категорія інших земель включає: землі насаджень загального та спеціального користування; землі кладовищ та крематоріїв; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого та рекреаційного призначення (за винятком земель, віднесених до категорії 092.7, а саме: землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо); землі історико-культурного призначення; землі лісового господарства і пов'язані з ним послуги; з площею акваторії до 50 га включно; землі запасу та резервного фонду; землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво. До земель вказаної категорії застосовується коефіцієнт 0,5. Крім того, відповідно до вказаного Порядку для земель рекреаційного призначення перелік кодів видів економічної діяльності вказаним нормативним актом не передбачено, а встановлено лише коефіцієнт функціонального використання у сумі 0, 5. Відтак, суд зазначає, що на момент розроблення відповідної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також на момент судового розгляду справи, у відповідача відсутні будь-які підстави визначати функціональне призначення земельної ділянки, як комерційне.
А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 205, 206, 254 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Держземагенства в Ужгородському районі Закарпатської області - залишити без задоволення.
Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 25.01.2016 року у справі № 807/1050/15 - залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий В.В. Ніколін
Судді О.М. Гінда
В.Я. Качмар