Ухвала суду № 65458129, 20.03.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.03.2017
Номер справи
826/2772/17
Номер документу
65458129
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

20 березня 2017 року м. Київ № 826/2772/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрянська Я.І., ознайомившись з позовною заявою

за позовомОСОБА_1 доКабінету Міністрів України провизнання Постанови №730 від 16.09.2015р. нечинною,В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання Постанови №730 від 16.09.2015р. нечинною.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.02.2017 адміністративний позов залишений без руху та надано строк на усунення недоліків позовної заяви, а саме встановлено, що позивачу необхідно надати до суду докази сплати судового збору або обґрунтоване клопотання разом із документами на встановлення пільг по сплаті судового збору, копії паспорту позивача, з відміткою про реєстрацію місця його проживання, та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру.

В той же час, 16.03.2017 до суду надійшло клопотання ОСОБА_1 із зазначенням того, що Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено обов'язкової вимоги надання до суду копії паспорту позивача, з відміткою про реєстрацію місця його проживання, та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, тобто позивачем зазначено, що вказана вимога суперечить Закону України "Про захист персональних даних", а тому не підлягає виконанню.

Разом з тим, у клопотанні позивача було заявлено про необхідність відстрочення сплати судового збору до ухвалення Окружним адміністративним судом м. Києва судового рішення, однак до вказаного клопотання не було долучено жодного документа на підтвердження малозабезпеченості.

Між тим, за результатом дослідження наданих позивачем матеріалів, суд зауважує, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, з огляду на наступне.

Згідно із п. 2 ч.1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є.

Як встановлено ч.1 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Частиною 2 ст. 50 КАС України передбачено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.

Позивачем, на виконання ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.02.2017 не додано до адміністративного позову доказів своєї адміністративної процесуальної правоздатності, а саме копій документів, що посвідчує особу позивача.

Вирішуючи клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, з урахуванням наданих на його обґрунтування доказів, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Частинами 1 та 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Так, згідно положень статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VІ "Про судовий збір" (далі-Закон № 3674-VІ) судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Об'єктом справляння судового збору є подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (частина 1 статті 3 Закону № 3674-VI).

Статтею 8 Закону № 3674-VI передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

За приписами статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Наведені норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення таких норм спрямоване на те, щоб сплата судового збору не була перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

В той же час, як вбачається із матеріалів справи, позивачу в ухвалі Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.02.2017 було роз'янено необхідність надання до суду обґрунтованого клопотання разом із документами на встановлення пільг по сплаті судового збору, однак позивачем не долучено до клопотання про відстрочення сплати судового збору жодного документа на підтвердження обґрунтованості заявленого клопотання.

Отже, клопотання про відстрочення сплати судового збору не підлягає задоволенню.

Таким чином, позивачем у встановлений в ухвалі строк недоліки позовної заяви не усунуто, а тому суд дійшов висновку про повернення позовної заяви позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п.1 ч.3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Керуючись п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

Повернути позовну заяву ОСОБА_1 та додані до неї матеріали.

Ухвалу про повернення позовної заяви надіслати позивачу разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена у порядку і строки, встановлені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Я.І. Добрянська