Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
21 березня 2017 р. Справа №820/5781/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Полях Н.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" до Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Вільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Київської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог (Т.3 а.с.15 - 21) просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення №0000792100 від 17.09.2015 року, №014081772 від 03.09.2015 року, №0141081722 від 03.09.2015 року, №0144081722 від 03.09.2015 року, №0143081722 від 03.09.2015 року, №0000271500 від 17.09.2015 року, №0000261500 від 17.09.2015 року, винесених на підставі висновків акту перевірки № 90/08-29-22-0109/39453434 від 24.07.2015 року;
- зобов'язати відповідачів відновити суми податкового кредиту та зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" (код 39453434) в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України" "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно - перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті перевірки № 90/08-29-22-0109/39453434 від 24.07.2015 року;
- питання щодо розподілу судових витрат вирішити відповідно до ст. 94 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог представником товариства вказано, що перевірку було призначено та проведено з порушенням вимог Податкового кодексу України, висновки, зроблені за результатами такої перевірки, не відповідають фактичним обставинам, а винесені податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню. Окрім того, також зазначено, що контролюючим органом на підставі акту перевірки неправомірно внесено зміни (коригування) до відповідних баз даних Інформаційних систем та до особової картки платника податків в частині сум податкового кредиту та зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ", чим на думку представника позивача порушено права та законні інтереси підприємства.
Через канцелярію Харківського окружного адміністративного суду представник позивача надав письмове клопотання про слухання справи без його участі в порядку письмового провадження.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду про заміну сторін в порядку процесуального правонаступництва від 30.01.2017 року по справі № 820/5781/16 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" про заміну сторін (відповідачів) їх правонаступниками задоволено. Здійснено заміну неналежних сторін їх правонаступниками, а саме: Державну податкову інспекцію у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС замінити на Запорізьку обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Запорізькій області; Приморську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС замінити на Бердянську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Запорізькій області; Державну податкову інспекцію у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС замінити на Київську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Харківській області.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду про заміну відповідача на належного від 16.02.2017 року по справі № 820/5781/16 клопотання представника Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області від 30.01.2017 року та 13.02.2017 року про заміну відповідача на належного по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" до Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Бердянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Вільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Київської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Замінено неналежного відповідача - Бердянську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Запорізькій області на належного - Мелітопольську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Запорізькій області (72319, Запорізька обл., м. Мелітополь, вул. Кірова, 31).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.03.2017 року по справі № 820/5781/16 клопотання представника відповідачів, Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Вільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про заміну відповідача його правонаступником - задовольнити.
Здійснено заміну Приморської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на Бердянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Запорізькій області.
Представник відповідачів 1-3 - Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Бердянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Вільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області проти позову заперечував з підстав та мотивів, викладених у наданих до суду письмових запереченнях, зазначивши про обґрунтованість та законність дій контролюючого органу щодо складання акту перевірки та винесення на його підставі податкового повідомлення рішення, оскільки в результаті перевірки встановлено невірне визначення вартості підакцизних товарів до оподаткування, що виникло у звязку з невірним визначенням позивачем вартості (з податком на додану вартість) підакцизних товарів для комерційного призначення, згідно щоденних звітів РРО вартість нафтопродуктів реалізованих через АЗС (у т.ч. згідно талонів та відомостей на відпуск нафтопродуктів) частково віднесена позивачем до вартості реалізованих товарів для комерційного використання, яка не оподатковується акцизним збором, що суперечить законодавству. Окрім того, у касових чеках підприємства не відображується акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів (Т.1 а.с. 60 64, 87 89).
Також зазначив, що податкові зобовязання зі сплати 5% акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова) під час здійснення розрахункових операцій, у звязку з чим оскаржувані позивачем податкові повідомлення - рішення є правомірними.
За таких підстав просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
21.03.2017 року (Вх. №01-26/9178) надав до канцелярії суду клопотання про перенесення розгляду даної справи у зв'язку із прийняттям ним участі в іншій справі тп неможливістю бути присутнім у судовому засіданні по справі № 820/578116 призначеному на 21.03.2017 року.
З приводу наданого клопотання суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно ч. 2 ст. 49 КАС України, особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Суд зазначає, що дана стаття встановлює граничний строк розгляду справи - не більше одного місяця з дня відкриття провадження у справі, який є загальним, та не може бути змінений, проте, це можливо лише у разі повного та своєчасного виконання усіма учасниками процесу своїх процесуальних обовязків, зокрема щодо явки до суду.
Суд зазначає, що зайнятість уповноважених представників суб'єктів владних повноважень (відповідачів) в інших судових засіданнях не може бути розцінена судом як об'єктивно поважна причина не явки в судове засідання по даній справі, не є тією обставиною, що унеможливлює прибуття в судове засідання.
З яких саме причин пріоритетними для представника відповідача виявилися прибуття та присутність в судових засіданнях по іншим справах, представником відповідача у наданому клопотанні не зазначено. А тому клопотання представника відповідачів 1-3 є недостатньо необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Представник Київської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, будь-яких клопотань про відкладення розгляду справи чи заперечень проти позову від відповідача не надав.
Враховуючи положення ст.ст. 122, 128 КАС України суд вважає за можливе розглядати справу без участі представників сторін у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі документів.
Відповідно до положень ч.1 статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані сторонами документи та заперечення проти позову, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено а також підтверджено матеріалами адміністративної справи, що ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 39453434, взято на податковий облік 23.10.2004 року за № 82914134715 і станом на час проведення перевірки перебуває на обліку в Запорізькій обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС (Т.1 а.с. 66, 105 - 108).
Види діяльності ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" за КВЕД: 47.30 - роздрібна торгівля пальним; 47.11 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (Т.1 а.с. 107 та арк. акту перевірки 3).
Позивач є платником податку на додану вартість згідно Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 01.01.2015 року за 200198888 (Т.1 а.с. 66).
Відповідно до п.46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Як підтверджено матеріалами справи, позивачем (платником податків) - ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" (39453434) та його структурними підрозділами: 1)структурним підрозділом "Приморське відділення реалізації нафтопродуктів" ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" (39453434); 2) структурним підрозділом "Запорізьке ВРН" ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" (39453434); 3) структурним підрозділом "Гуляйпільське ВРН" ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" №4 (39453434) до відповідних податкових органів за період січень 2015 року - березень 2015 року надавався ряд податкових декларацій з акцизного податку разом з розрахунками суми акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (додаток 6 до декларації акцизного податку).
Так, структурним підрозділом "Приморське відділення реалізації нафтопродуктів" ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" (39453434) до Приморської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області надавалися наступні податкові декларації з акцизного податку, а саме:
- декларація з акцизного податку за січень 2015 року від 24.02.2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 5 175, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів (Т.1 а.с. 219 - 222);
- декларація з акцизного податку за лютий 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 89 424, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів (Т.1 а.с. 223 - 226);
- декларація з акцизного податку за березень 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 73 433, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів та тютюнових виробів (Т.1 а.с. 227 - 231).
Структурним підрозділом "Запорізьке ВРН" ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" (39453434) до Вільнянської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області надавалися наступні податкові декларації з акцизного податку, а саме:
- декларація з акцизного податку за лютий 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 38 116, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів (Т.2 а.с. 1 - 7);
- декларація з акцизного податку за березень 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 42 929, 00 грн. за реалізацію тютюнових виробів, бензину моторного та ін. нафтопродуктів (Т.2 а.с. 8 - 14);
Структурним підрозділом "Гуляйпільське ВРН" ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" №4 (39453434) до Вільнянської ОДПІ ГУ ДФС Новомиколаївського відділення надавалися наступні податкові декларації з акцизного податку, а саме:
- декларація з акцизного податку за січень 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 3 601, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів (Т.2 а.с. 15 - 17);
- декларація з акцизного податку за лютий 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 20 311, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів (Т.2 а.с. 18 - 20);
- декларація з акцизного податку за березень 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 14 454, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів (Т.2 а.с. 21 - 24).
Структурним підрозділом "Запорізьке ВРН" ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" (39453434) до ДПІ Жовтневого району м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області надавалися наступні податкові декларації з акцизного податку, а саме:
- декларація з акцизного податку за лютий 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 237 033, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів та скрапленого газу (Т.2 а.с. 30 - 36);
- декларація з акцизного податку за березень 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 265 727, 00 грн. за реалізацію тютюнових виробів, бензину моторного та ін. нафтопродуктів та скрапленого газу (Т.2 а.с. 37 - 43).
Позивачем - ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" (39453434) до Приморської ОДПІ ГУ ДФС Приазовського відділення також надавалися податкові декларації з акцизного податку за період січень 2015 - березень 2015 р., а саме:
- декларація з акцизного податку за січень 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 21 672, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів та скрапленого газу (Т.1 а.с. 232 - 234);
- декларація з акцизного податку за січень 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 5 389, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів (Т.1 а.с. 235 - 237);
- декларація з акцизного податку за лютий 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 107 972, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів та скрапленого газу (Т.1 а.с. 238 - 241);
- декларація з акцизного податку за березень 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 111 923, 00 грн. за реалізацію тютюнових виробів, бензину моторного та ін. нафтопродуктів та скрапленого газу (Т.1 а.с. 242 - 245).
ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" (39453434) до ДПІ Жовтневого району м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області надавалася податкова декларація з акцизного податку за січень 2015 року, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 133 747, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів та скрапленого газу (Т.2 а.с. 25 29).
ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" (39453434) подало декларацію з акцизного податку за січень 2015 року до Вільнянського району ГУ ДФС у Запорізькій області, в якій задекларовано суму податкового зобов'язання зі сплати акцизного податку на суму 12 687, 00 грн. за реалізацію бензину моторного та ін. нафтопродуктів (Т.1 а.с. 246 - 250).
Положеннями п.73.1 статті 73 ПК України передбачено, що інформація, визначена у статті 72 цього Кодексу, безоплатно надається контролюючим органам періодично або на окремий письмовий запит контролюючого органу у терміни, визначені пунктом 73.2 цього Кодексу.
Як свідчать матеріали адміністративної справи, у письмовому запиті від 08.04.2015 року № 4094/10/08-22-15-02 Бердянська ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, в результаті виявлення фактів що свідчать про порушення положень п.п.213.1.9 п.213.1 ст. 213 та п.п.214.1.4 п.214.1 ст. 214 ПК України, просила ТОВ Запоріжнафтопродукт (позивача) надати до податкового органу письмові пояснення щодо декларування вартості (з ПДВ) підакцизних товарів, що реалізовані у роздрібній торговельній мережі для комерційного використання (гр. 4 до додатку 6 до декларації акцизного податку), що зменшує показник вартості підакцизних товарів до оподаткування, на загальну суму: за січень 2015 року - 204 741,47 грн. (м. Бердянськ), 103 632,74 грн. (Бердянський р-н); за лютий 2015 року - 2 313 128,16 грн. (м. Бердянськ), 1 029 434,60 грн. (Бердянський р-н) (т.1 а.с. 180).
У письмових поясненнях від 30.04.2015 року № 01-05-227 на запит податкового органу ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" повідомило, що між ТОВ Запоріжнафтопродукт ("Постачальник") з одного боку, та ТОВ ВТФ "Авіас" ("Покупець") з іншого бору, укладено договір поставки № П-15-124 від 09.01.2015 року, згідно умов якого Постачальник зобов'язується поставити оптом, а Покупець прийняти та оплатити паливно - мастильні матеріали (бензин, дизельне паливо і газ), в кількості і за ціною, передбаченими у Додатках, які є невід'ємною частиною цього Договору (Т.2 а.с. 44 - 46).
Поставка цього Товару оформлюється Актами прийому - передачі ПММ за формою, передбаченою у Додатку № 3 до цього договору щомісячно, не пізніше останнього дня звітного місяця. Товар поставляється (видається) відповідно з Додатком № 4 по довірчим документам покупця: паливним карткам; скретч - карткам, опис яких викладено в Додатку № 2 до договору (п.2 Договору). Згідно пункту 5 вказаного Договору, розрахунки за договором здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Постачальника, вказаний в п.11 цього Договору, протягом 10-ти банківських днів після підписання Сторонами "Актів прийому - передачі Товару", за формою, передбаченою Додатком №3 цього договору (Т.2 а.с. 46).
Окрім того зазначено, що відпуск нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" по довірчим документам (скретч - картки, паливні картки) ТОВ ВТФ "Авіас" (п. 2.3 та пп. 3.1.1 п. 3.1 Договору від 09.01.2015 року № П15-124).
При цьому також зазначалося, що ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" не проводить розрахункову операцію в розумінні Закону 06.07.1999 року № 265/95, оскільки лише передає на підставі довірчого документу (скретч - картки, паливні картки) та кількість нафтопродукту, яка була викуплена споживачем у ТОВ ВТФ "Авіас" в готівковій та безготівковій формі під час здійснення розрахункової операції. Розрахункова ж операція, як зазначалося у відповіді, і відповідно, нарахування акцизного податку здійснюється у даному випадку в момент придбання товару ТОВ ВТФ "Авіас", а не в момент його відпуску з АЗС . Тому в графі 4 Додатка 6 і відображена та вартість нафтопродуктів, відпуск яких здійснено за довірчими документами (визначалося за даними змінних звітів).
Окрім вказаного, ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" здійснює реалізацію акцизних товарів через АЗС і для комерційного використання юридичним особам, реалізація яких також відображена у графі 4 Додатка 6 в січні - березні 2015 року, а тому при визначенні суми податкового зобов'язання з акцизного податку за січень - лютий 2015 року оподатковано операції з реалізації підакцизних товарів кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, що й відобразив у графі 5 Додатку 6 декларацій (Т.1 а.с. 181).
З аналогічним запитом від 12.05.2015 року № 779/10/15 про надання пояснень щодо зменшення задекларованих до сплати сум акцизного податку з роздрібного продажу нафтопродуктів у деклараціях акцизного податку за лютий - березень 2015 року, до позивача зверталась Вільнянська ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (Т.1 а.с. 195), на що підприємством надано відповідь від 28.05.2015 року № 01-14-288 про те, що у березні 2015 р. зменшена реалізація підакцизних товарів з АЗС кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання (Т.1 а.с. 197).
Згідно п.75.1 ст. 75 ПКУ, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Матеріалами справи підтверджено, що з 26.06.2015 року по 10.07.2015 року на підставі направлень на перевірку, виданих ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя: від 26.06.2015 року № 325 ОСОБА_1, заступником начальника відділу перевірок платників податків управління податкового аудиту ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя; від 26.06.2015 року №324 ОСОБА_2, головним державним ревізором - інспектором відділу перевірок платників податків управління податкового аудиту ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя; від 26.06.2015 року №326 ОСОБА_3, головним державним ревізором - інспектором відділу спеціальних перевірок та перевірок окремих платників Головного управління ДФС у Запорізькій області; від 26.06.2015 року №327 ОСОБА_4, головним державним ревізором - інспектором відділу спеціальних перевірок та перевірок окремих платників Головного управління ДФС у Запорізькій області; від 26.06.2015 року №328 ОСОБА_5, заступником начальника відділу контролю за проведенням розрахункових операцій та проведення фактичних перевірок управління податкового та митного аудиту Головного управління ДФС у Запорізькій області; від 26.06.2015 року №329 ОСОБА_6, головним державним ревізором - інспектором відділу контролю за проведенням розрахункових операцій та проведення фактичних перевірок управління податкового та митного аудиту Головного управління ДФС у Запорізькій області; від 26.06.2015 року №330 ОСОБА_7, головним державним ревізором - інспектором відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Запорізькій області; від 26.06.2015 року № 331 ОСОБА_8, начальником відділу контролю за проведенням розрахункових операцій та проведення фактичних перевірок управління податкового та митного аудиту Головного управління ДФС у Запорізькій області, відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 статті 20, пп. 78.1.1 п. 78.1 статті 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями та наказу ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя №356 від 26.06.2015 року проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю Запоріжнафтопродукт (код за ЄДРПОУ 39453434) з питань правомірності визначення та декларування в звітності обєктів оподаткування акцизним податком, зокрема, нафтопродуктів за період з 01.01.2015 року по 31.03.2015 року.
Термін перевірки продовжено з 13.07.2015 року по 17.07.2015 року на підставі наказу.
За результатом проведення позапланової виїзної перевірки, ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області складено акт № 90/08-29-22-0109/39453434 від 24.07.2015 року Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ Запоріжнафтопродукт (код ЄДРПОУ 39453434) з питань правомірності визначення та декларування в звітності об'єктів оподаткування акцизним податком, зокрема, нафтопродуктів за період з 01.01.2015 по 31.03.2015 року. Зазначений акт був отриманий підприємством 20.08.2015 року за Вх. № 69 (Т.1 а.с.198 - 205).
У висновках акту перевірки контролюючим органом зазначено, що перевіркою ТОВ Запоріжнафтопродукт встановлено порушення: пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213, п. 216.9 ст.216 Податкового Кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 року (із змінами і доповненнями), внаслідок чого підприємством занижено суму акцизного податку (визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету) за період з 01.01.2015 по 31.03.2015 року на загальну суму 4 075 316 грн., у тому числі за відповідні податкові періоди: січень 2015 року у сумі 508 249 грн.; лютий 2015 року у сумі 1 631 116 грн.; березень 2015 року у сумі 1 935 951 грн. та п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Закону України Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), в частині несвоєчасного надання до Пологівської ОДПІ (Оріхівське відділення) у строки, визначені чинним законодавством декларації з акцизного податку за січень 2015 року (Т.1 а.с. 65 - 75, 90 - 95).
На підставі вказаного акту перевірки № 90/08-29-22-0109/39453434 від 24.07.2015 року винесені наступні податкові повідомлення рішення:
- податкове повідомлення - рішення форми "Р" № НОМЕР_1 від 17.09.2015 року, прийняте Вільнянською ОДПІ ГУ ДФС (Новомиколаївське відділення), яким ТОВ Запоріжнафтопродукт (код ЄДРПОУ 39453434) збільшено суму грошового зобовязання за платежем акцизний податок з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальному розмірі 12 067,50 грн., з яких 9 654,0 грн. за основним платежем, 2 413,50 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (Т.1 а.с. 14);
- податкове повідомлення - рішення форми "Р" № НОМЕР_2 від 17.09.2015 року, прийняте Вільнянською ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, яким ТОВ Запоріжнафтопродукт (код ЄДРПОУ 39453434) збільшено суму грошового зобовязання за платежем акцизний податок з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальному розмірі 39 641,25 грн., з яких 31 713,0 грн. за основним платежем, 7 928,25 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (Т.1 а.с. 14);
- податкове повідомлення - рішення форми "Р" № НОМЕР_3 від 03.09.2015 року, прийняте Приморською ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, яким ТОВ Запоріжнафтопродукт (код ЄДРПОУ 39453434) збільшено суму грошового зобовязання за платежем акцизний податок з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальному розмірі 19 470,0 грн., з яких 15 576,36 грн. за основним платежем, 3 894,69 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (Т.1 а.с. 15);
- податкове повідомлення - рішення форми "Р" № НОМЕР_4 від 03.09.2015 року, прийняте Приморською ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, яким ТОВ Запоріжнафтопродукт (код ЄДРПОУ 39453434) збільшено суму грошового зобовязання за платежем акцизний податок з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальному розмірі 67 311,25 грн., з яких 53 849,00 грн. за основним платежем, 13 402,25 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (Т.1 а.с. 15);
- податкове повідомлення - рішення форми "Р" № НОМЕР_5 від 17.09.2015 року, прийняте ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя, яким ТОВ Запоріжнафтопродукт (код ЄДРПОУ 39453434) збільшено суму грошового зобов'язання з акцизного податку в загальному розмірі 356 036 грн., та застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 25% - 89 009,0 грн. (Т.1, а.с. 16);
- податкове повідомлення - рішення форми "Р" № НОМЕР_6 від 03.09.2015 року, прийняте Приморською ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, яким ТОВ Запоріжнафтопродукт (код ЄДРПОУ 39453434) збільшено суму грошового зобов'язання з платежем акцизний податок з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальному розмірі 54 018,75 грн., з яких 43 215,00 грн. за основним платежем, 10 803,75 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (Т.1 а.с. 207);
- податкове повідомлення - рішення форми "Р" № НОМЕР_7 від 03.09.2015 року, прийняте Приморською ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, яким ТОВ Запоріжнафтопродукт (код ЄДРПОУ 39453434) збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акцизний податок з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в загальному розмірі 57 182,50 грн., з яких 45 746,00 грн. за основним платежем, 11 436,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (Т.1 а.с. 208).
Позивач не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями - рішеннями, вважаючи їх протиправними та необґрунтованими, звернувся за захистом своїх прав та інтересів з адміністративним позовом до суду.
З приводу правомірності прийняття контролюючим органам оскаржуваних податкових повідомлень рішень №0000792100 від 17.09.2015 року, №014081772 від 03.09.2015 року, №0141081722 від 03.09.2015 року, №0144081722 від 03.09.2015 року, №0143081722 від 03.09.2015 року, №0000271500 від 17.09.2015 року, №0000261500 від 17.09.2015 року, суд зазначає наступне.
Положеннями пп. 14.1.4 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Відповідно до пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
За приписами п. 215.1 ст. 215 ПКУ до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.
Положеннями абз. 2 пп. 14.1.212. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що реалізацією суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - є продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Згідно з ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять» роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачу та надавання йому торговельних послуг. Торговельна послуга передбачає здійснення додаткової діяльності суб'єкта господарювання в сфері роздрібної та оптової торгівлі з надання допомоги покупцям у здійсненні договору купівлі-продажу товарів, їх доставляння та використовування.
Відповідно до пп. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 Податкового кодексу України базою оподаткування акцизним податком є вартість (з ПДВ) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до пп. 213.1.9 п.213.1 ст. 213 ПК України.
Таким чином, об'єктом оподаткування акцизним податком є будь-які операції з роздрібної реалізації нафтопродуктів кінцевим споживачам, при цьому, в незалежності від форми розрахунків.
Згідно з пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів оподатковуються акцизним податком у розмірі 5 % від вартості підакцизних товарів.
Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265/95-ВР), а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, є дата надходження оплати за проданий товар, що передбачено п. 216.9 ст. 216 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 216.6 ст. 216 Податкового кодексу України при використанні підакцизних товарів (продукції) для власних виробничих потреб датою виникнення податкових зобов'язань є дата їх передачі для такого використання, крім використання для виробництва підакцизних товарів (продукції).
Згідно Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР, розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Згідно з пп. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 ПК України, для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до пп. 213.1.9 п.213.1 ст.213 цього Кодексу, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.
Аналіз наведених законодавчих приписів дозволяє дійти висновку, що операція з реалізації суб'єктом господарювання підакцизних товарів є об'єктом оподаткування акцизним збором в розумінні пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПКУ, якщо суб'єктом здійснюється продаж підакцизних товарів безпосередньо громадянам або іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.
В мотивувальній частині акту перевірки податковим органом зазначено, що в ході проведення позапланової перевірки позивача - ТОВ Запоріжнафтопродукт встановлено, що через мережу АЗС розташованих в Запорізькій області, які належать позивачу, здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів, при цьому розрахунки здійснюються у готівковій і безготівковій формі.
Окрім того зазначено, що при складанні декларації з акцизного податку ТОВ Запоріжнафтопродукт суми від реалізації нафтопродуктів, що були реалізовані юридичним та фізичним особам яким на підставі розрахункових чеків були виписані податкові накладні, задекларовані у розрахунках до декларацій (додаток 6) в колонці «вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані у роздрібній торговельній мережі, в тому числі від реалізації товарів для комерційного використання, при цьому не нараховано та не сплачено акцизний податок.
Згідно аналізу виписаних підприємством протягом січня березня 2015 року та включених до розділу 1 «Видані податкові накладні» Реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, нафтопродукти на які нараховувався акцизний податок були реалізовані СГ які не є субєктами роздрібної торгівлі паливом та іншими нафтопродуктами відповідно до реєстраційних даних платників.
Тобто, перевіркою встановлено невірне визначення вартості підакцизних товарів до оподаткування, що виникло у звязку з невірним віднесенням підакцизних товарів (нафтопродуктів) до товарів комерційного призначення за критерієм надання податкової накладної. Також у позивача відсутні взяті на облік в податкових органах реєстратори розрахункових операцій через які здійснювалися роздрібний продаж палива та інших нафтопродуктів (Т.1 а.с. 67, арк. акту перевірки 3 4).
Таким чином, як зазначено в акті перевірки, на порушення пп. 213.1.9 п.213.1 ст. 213, п.216.9 п. 216.9 ст. 216 ПК України підприємством занижено суму акцизного податку (визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету) за період з 01.01.2015 по 31.03.2015 року на загальну суму 4 075 316,00 грн. у тому числі за відповідні податкові періоди:
-січень 2015 року у сумі 508 249,00 грн.;
-лютий 2015 року у сумі 1 631 116,00 грн.;
-березень 2015 року у сумі 1 935 951,00 грн. (Т.1 а.с. 72, арк. акту перевірки 10).
Відповідно до п. 9 ст. 216 ПК України передбачає, що датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар.
Засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі визначені положеннями Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР, де в ст. 15 зазначено, що контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи доходів і зборів шляхом проведення фактичних та документальних перевірок відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Згідно п. 10 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 р. № 1442, розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку. Разом з нафтопродуктами споживачеві в обов'язковому порядку видається розрахунковий документ за установленою формою на повну суму проведеної операції, який підтверджує факт купівлі товару. У розрахунковому документі зазначається інформація про форму здійснення розрахунку. Розрахунки за продані нафтопродукти із застосуванням згідно з договорами талонів чи відомостей на відпуск нафтопродуктів здійснюються виключно через установи банків. Особливості порядку продажу нафтопродуктів за готівку та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) встановлюються інструкцією, яка затверджується спільним наказом Міненерговугілля, Мінекономрозвитку, Мінінфраструктури.
Тобто, законодавством чітко визначено можливість розрахунку за придбані у роздріб нафтопродукти як у готівковій формі, так і з використанням талонів, платіжних карток та старт-карток (паливних карток), у звязку з чим доводи позивача про те, що безготівкові розрахунки юридичних осіб за придбані нафтопродукти не підпадають під визначення розрахункових операцій, оскільки при їх здійсненні відсутня дата виникнення податкового зобовязання, безпідставні.
Положеннями розд. 3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженою наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України 20.05.2008 № 281/171/578/155 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за № 805/15496 (далі - Інструкція № 281) дають визначення терміну «талон», згідно якого це спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.
Згідно із п. 10.3.1.1 Інструкції № 281 розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року № 1315.
Розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року № 1315 ( 1315-2002-п ) (п. 10.3.1.3 Інструкції № 281).
При цьому, відповідно до п. 10.3.4.2 Інструкції № 281, відпуск нафтопродуктів за платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою № 17-НП.
Згідно п. 10.3.2 вказаної Інструкції також передбачено, що відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Відпуск нафтопродуктів відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою № 16-НП (додаток 16). Кількість відпущеного нафтопродукту фіксується у відомості, яка ведеться безпосередньо на АЗС, що підтверджується підписами оператора АЗС та водія.
У змінному звіті АЗС за формою № 17-НП відображаються також відпуск нафтопродуктів за відомостями (графа 9) та за талонами (графа 10). При цьому відпуск нафтопродуктів за готівку та за платіжними картками відображаються у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою № 16-НП.
Таким чином, до графи 3 додатку 6 декларації акцизного податку мають бути внесені дані граф 8, 9, 10, 11, 12 змінного звіту АЗС за формою № 17-НП, а до графи 4 дані граф 9 (за відомостями), 10 (за талонами), 12 (за іншими документами).
Отже, суд приходить до висновку, що саме при відпуску через мережу АЗС нафтопродуктів здійснюється розрахункова операція, дата якої є датою виникнення податкових зобовязань щодо реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (нафтопродуктів) згідно з п.216.9 ст. 216 ПК України.
Згідно п.2 Правил № 1442, роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу автозаправних станцій (далі - АЗС), що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів. Продаж нафтопродуктів (крім бензину, дизельного палива, скрапленого вуглеводневого газу) у дрібній розфасовці здійснюється також через спеціалізовані магазини, що продають товари господарського вжитку (далі - спеціалізовані магазини).
Відповідно до п. 34 та п.35 вказаних Правил, заправка автомобілів та інших транспортних засобів населенню провадиться оператором АЗС через паливо-, масло- та газороздавальні колонки. Дозволяється також відпускати нафтопродукти (крім скрапленого вуглеводневого газу) в тару споживача (металеві каністри). Відпуск бензину в тару з полімерних матеріалів і в скляну тару забороняється. Заправка автотранспортних засобів провадиться за допомогою оператора АЗС або водієм самостійно під наглядом оператора.
З вищевказаних норм вбачається, що через мережу АЗС здійснюється саме роздрібний продаж нафтопродуктів, а не оптовий, оскільки відпуск пального відбувається через паливо-, масло- та газороздавальні колонки кінцевому споживачу.
У зв'язку з вказаним, суд приходить до висновку, що поняття «господарська діяльність» та «комерційна діяльність» не є тотожними. Комерційне використання ПММ передбачене для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, тоді як позивач здійснював саме таку роздрібну реалізацію пального на АЗС саме кінцевим споживачам.
Згідно листа ДФС України від 20.01.2015 року № 1519/7/99-99-19-03-03-17, акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів повинен відображатись к розрахунковому документі (фіскальному чеку) як окрема податкова група, що відповідає вимогам щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затвердженими постановою КМУ від 18.02.2002 року № 199, якими визначено формат та розрядність даних, що зберігається у фіскальній пам'яті РРО, у якому передбачено відображення не менше 6 груп з оподаткування товарів (послуг).
Враховуючи підпункт 3.5 пункту 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за № 105/5296 (наказ втратив чинність згідно з наказом Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13, діяв на момент виникнення спірних правовідносин), рядок 9 (додаток 1) повторюється відповідно до кількості податкових груп за різними ставками ПДВ. Дозволяється не друкувати рядки за податковими групами, де сума ПДВ дорівнює нулю.
Отже, акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів повинен відображатись у розрахунковому документі (фіскальному чеку) як окрема податкова група.
Ставка (розмір) акцизного податку вже закладена в ціні товару пального та відображена на АЗС як ціна пального. При цьому, диференціації цін пального на АЗС для комерційного чи некомерційного (особистого) використання немає.
Отже, через мережу АЗС здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачеві (пункт 2 Правил № 1442 та ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять»), а тому такі операції оподатковуються акцизним податком відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України у розмірі 5 % від вартості підакцизних товарів.
Таким чином, дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону № 265/95-ВР, через мережу АЗС, в тому числі і в безготівковій формі за допомогою талонів та паливних карток, смарт-карток, є датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (нафтопродуктів).
Дана правова позиція у спірних правовідносинах узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України викладеною в ухвалах від 19.07.16 р. у справі №К/800/54544/15 та від 15.09.16 р. у справі № К/800/52006/15.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні (ч. 1 ст. 86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності.
Суд зазначає, що жодних інших доказів на підтвердження неправомірності прийнятих контролюючими органами оскаржуваних податкових повідомлень рішень представник позивача до суду не надав.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податкові зобов'язання зі сплати 5 % акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова) під час здійснення розрахункових операцій, відповідають вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, є правомірними, а отже спростовує твердження позивача в цій частині.
Стосовно вимоги позивача щодо зобов'язання відповідачів відновити суми податкового кредиту та зобов'язань ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" (код 39453434) в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України" "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно - перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті перевірки № 90/08-29-22-0109/39453434 від 24.07.2015 року, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до пп.83.1.2 п.83.1 ст. 83 ПК України, для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є зокрема, податкова інформація
Згідно п. 74.1 статті 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.
Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п.74.3 ст. 74 ПКУ).
З аналізу змісту положень вказаних статей ПКУ слідує, що контролюючі органи мають право вносити до баз даних Інформаційних систем відповідну податкову інформацію, її опрацьовувати та використовувати в процесі виконання покладених на них функцій та завдань.
Суд зазначає, що під час судового розгляду справи позивачем не надано належних доказів на підтвердження того, що контролюючими органами до електронної бази даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України" "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно - перевірочної роботи АРМ "Аудит" та до інтегрованої картки внесено зміни на підставі відомостей, викладених в акті перевірки № 90/08-29-22-0109/39453434 від 24.07.2015 року, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" також в цій частині.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.
З приводу сплати позивачем - ТОВ "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" суми судового збору за звернення до адміністративного суду, суд зазначає наступне.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.11.2016 року по справі № 820/5781/16 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" задоволено та відстрочено судові витрати зі сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі № 820/5781/16.
Згідно ч.1 ст. 98 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою. Зокрема, пунктом 4 частини першої статті 163 цього Кодексу встановлено, що в резолютивній частині постанови суду має бути зазначено про розподіл судових витрат.
Крім того, згідно з пунктом 5 частини 1 статті 161 цього ж Кодексу під час прийняття постанови суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати, зокрема, й судовий збір.
Зважаючи на викладене, слід дійти висновку, що питання про розподіл судових витрат, у тому числі й судового збору, вирішується виключно судом й одночасно з прийняттям судового рішення. При цьому, в резолютивній частині рішення зазначається, хто, на чию користь та у якому розмірі сплачує судові витрати, зокрема, й судовий збір.
Слід також зазначити, що розмір судового збору в даному конкретному випадку, суд визначає за ставкою судового збору, яка була визначена на час подання позову.
Сума судового збору складає 9 645,00 грн. за вимоги майнового характеру, та 1378,00 грн. - за 1 вимогу немайнового характеру.
Враховуючи часткову сплату суми судового збору у розмірі 1 378,0 грн. (квитанкії банківської установи) (а.с.4 - 5) та відстрочення судом позивачу сплату решти суми судового збору до ухвалення судового рішення у справі, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" повинен сплатити решту суми судового збору у розмірі 9 645,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 9, 11, 69-72, 86, 94, 128, 159, 160 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" до Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Вільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Київської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗАПОРІЖНАФТОПРОДУКТ" (код ЄДРПОУ 39453434) решту суми несплаченого судового збору за подання до Харківського окружного адміністративного суду адміністративного позову до Запорізької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Вільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, Київської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії у розмірі 9 645,00 (дев'ять тисяч шістсот сорок п'ять) грн. 00 коп. шляхом перерахування на наступні реквізити: отримувач коштів: УДКСУ в Основянському районі м. Харкова, код отримувача (ЄДРПОУ): 37999628, банк отримувача: ГУДКCУ в Харківській області, код банку отримувача (МФО) - 851011, рахунок 31217206784011, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: "судовий збір".
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Полях Н.А.