Постанова № 65457589, 14.03.2017, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2017
Номер справи
819/11/17
Номер документу
65457589
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/11/17

14 березня 2017 р.м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

при секретарі судового засідання Павловського Ю.Б.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Вітко І.Д.

представник третьої особи Ковальов Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Відділу державної реєстрації Гусятинської районної державної адміністрації, третьої особи товариства з обмеженою відповідальністю "Адоніс" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Відділу державної реєстрації Гусятинської районної державної адміністрації, за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Адоніс" в якому просить:

- визнати протиправними дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Гусятинського районного управління юстиції Тернопільської області щодо внесення 20.06.2006 запису № 16481050001000228;

- зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Гусятинського районного управління юстиції Тернопільської області скасувати запис № 16481050001000228 від 20.06.2006 про зміну у відомостях товариства з обмеженою відповідальністю "Адоніс" (код ЄДРПОУ 05517357) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 1989 року по лютий 2002 року позивач обіймав посаду директора у ТОВ "Адоніс". Водночас ТОВ "Адоніс" створено шляхом внесення майна засновників до статутного фонду товариства. В число засновників даного товариства ввійшло 790 фізичних осіб, в тому числі із них позивач.

Однак, отримавши витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань в графі учасники (засновники) ТОВ "Адоніс" вказано інші учасники та юридична особа ТОВ "Промтехсервіс Ко". Внесення таких змін державним реєстратором здійснювалось на підставі поданих відповідних документів.

Позивач вважає, що відповідач вніс зміни до відомостей про учасників (засновників) ТОВ "Адоніс" з порушенням Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Відповідно до якого державний реєстратор зобов'язаний перевіряти комплектність документів, які подаються державному реєстратору та повноти відомостей, що зазначені в реєстраційній картці, та документи, які подаються державному реєстратору на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Представники відповідача, заперечуючи проти позову, суду пояснила, що до впровадження програмного забезпечення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, створеного відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" усі відомості знаходилися на паперових носіях. Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Зазначила, що державний реєстратор вносив зміни у відомостях до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) на підставі документів, які були надані ТОВ "Адоніс" відповідно до ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Відтак вважає, що при внесенні відповідних змін до Єдиного державного реєстру, державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Гусятинського районного управління юстиції Тернопільської області діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав позицію представника відповідача в повному обсязі. Крім того, просив суд, позовну заяву залишити без розгляду, у зв'язку з пропуском позовної давності.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи по справі, суд встановив такі обставини.

Згідно статуту ТОВ "Адоніс" та протоколу № 1 від 18.01.1994 ОСОБА_4 призначений генеральним директором ТОВ "Адоніс", що підтверджується записом у трудовій книжці № 16 від 18.01.1994 (арк. справи 12).

Відповідно до запису трудової книжки позивача № 17 від 20.02.2002, ОСОБА_4 звільнений з роботи по ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, за підписом директора ОСОБА_6

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (арк. справи 9), державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Гусятинської районної державної адміністрації 20.06.2006 вніс запис № 16481050001000228 про зміну у відомостях про юридичну особу: зміна статутного або складеного капіталу, зміна видів діяльності, зміна складу або інформації про засновників.

Не погоджуючись з діями державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Гусятинської районної державної адміністрації щодо внесення 20.06.2006 зазначеного запису № 16481050001000228, позивач звернувся із відповідним позовом до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 № 755-IV, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 755-IV) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Частиною першою ст. 1 Закону № 755-IV визначено, що реєстраційна картка - документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (абз. 3 ч. 1 в редакції, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої ст. 6 Закону № 755-IV державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців.

Згідно зі частиною першою ст. 17 Закону № 755-IV (ч. 1 в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток.

Водночас відповідно до частини першої ст. 29 Закону № 755-IV (ч. 1 в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи засновники (учасники) або уповноважений ними орган чи особа повинні подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

нотаріально посвідчену копію рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, яким затверджено зміни до установчих документів;

оригінал установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію;

два примірники змін до установчих документів юридичної особи та два примірники установчих документів у новій редакції, або два примірники установчих документів у новій редакції;

документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Як підтверджується матеріалами справи, а саме з опису документів, який отриманий директором ОСОБА_6 20.06.2006, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа ТОВ "Адоніс" надала всі необхідні документи, які зазначені у частині першій ст. 29 Закону № 755-IV.

Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що відповідним записом про реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, щодо зміни статутного або складеного капіталу, зміни видів діяльності, зміни складу та інформації засновників порушуються корпоративні права позивача, як учасника товариства, оскільки при наявності таких порушень, спір, який виник слід вирішувати в порядку господарського судочинства і ОСОБА_4 не позбавлений права заявити про це позов до Господарського суду Тернопільської області.

Водночас суд звертає увагу на те, що ТОВ "Адоніс" засноване задовго до впровадження програмного забезпечення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, створеного відповідно до Закону № 755-IV, відтак усі відомості щодо зазначеного товариства знаходилися на паперових носіях, а тому суд дійшов висновку, що при внесенні відповідних змін до Єдиного державного реєстру відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на зазначене, позовні вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові ОСОБА_4 до відділу державної реєстрації Гусятинської районної державної адміністрації Тернопільської області, третьої особи товариства з обмеженою відповідальністю "Адоніс" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо скасування запису №16481050001000228 від 20 червня 2006 року у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 20 березня 2017 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.