Справа № 815/7304/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Глуханчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Малиновський відділ поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області, про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Малиновський відділ поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області, про визнання протиправним та скасування наказу від 15 листопада 2016 року №1303 о/с про звільнення зі служби в поліції лейтенанта поліції ОСОБА_1 (М-225932) слідчого Малиновського відділу поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області за п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України Про Національну поліцію (через службову невідповідність); поновлення лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаді слідчого Малиновського відділу поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області з 16 листопада 2016 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 07 листопада 2015 року її було прийнято на службу до поліції на посаду слідчого Малиновського відділу поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області з присвоєнням спеціального звання лейтенант поліції. Однак вже 16 листопада 2016 року на підставі Наказу ГУНП в Одеській області від 15 листопада 2016 року №1303 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України Про Національну поліцію (через службову невідповідність). Підставою звільнення зазначено висновок атестації від 25 лютого 2016 року.
Позивач не погоджується з наказом від 15 листопада 2016 року №1303 о/с про звільнення зі служби в поліції, вважаючи своє звільнення незаконним та протиправним, з наступних підстав. Так, позивач вважає, що його було прийнято на службу в поліцію безстроково на умовах п. 9 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Національну поліцію. Призначення та проведення стосовно позивача дострокової атестації відбулось за відсутності підстав, передбачених ч. 2 ст. 57 Закону України Про Національну поліцію, протягом першого року проходження служби, а висновок атестаційної комісії про невідповідність займаній посаді та звільнення зі служби в поліції є необґрунтованим та суперечить позитивному висновку прямого керівника.
Таким чином, вважаючи своє звільнення зі служби в поліції незаконним, позивач звернувся до адміністративного суду за захистом своїх порушених прав, шляхом скасування протиправного наказу про звільнення та поновлення його на посаді.
У судове засідання, призначене на 16 березня 2017 року з'явився представник позивача.
Представник відповідача - ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно.
В письмових запереченнях, які надійшли через канцелярію суду 01.02.2017 року відповідач позов не визнає, вважає його надуманим та безпідставним, з огляду на наступне. Особи призначені на посади поліцейських проходять службу в поліції відповідно до положень Закону України Про Національну поліцію. Відповідно до ст. 57 Закону України Про Національну поліцію розроблена Інструкція про порядок проведення атестування поліцейських, яка затверджена Наказом МВС України від 17.11.2015 року №1465. На підставі Інструкції №1465 проведено атестацію позивача та складено висновок, згідно якого позивач займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. Посилаючи на положення пункту 28 розділу IV Інструкції №1465, відповідач зазначив, що висновок атестаційної комісії про те, що поліцейський не відповідає займаній посаді та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, є безумовною підставою для звільнення такого поліцейського.
За таких обставин, відповідач вважає, що наказ від 15 листопада 2016 року №1303 о/с про звільнення ОСОБА_1 (М-225932) слідчого Малиновського відділу поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області за п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України Про Національну поліцію (через службову невідповідність) прийнятий правомірно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відтак підстави для задоволення позову відсутні.
Представник третьої особи у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, письмові пояснення щодо відношення до позову до суду не надходили.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неприбуття у судове засідання усіх осіб, які беруть участь у справі, суд ухвалив рішення розглянути справу в порядку письмового провадження 22 березня 2017 року за наявними у справі письмовими доказами та запереченнями.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, судом встановлено наступні обставини та факти.
З лютого 2013 року позивач - ОСОБА_1 безперервно проходила службу в органах внутрішніх справ України. З травня 2014 року по листопад 2015 року проходила службу на посаді слідчого слідчого відділу Малиновського районного відділу Одеського міського управління ОСОБА_2 управління МВС України в Одеській області.
02 липня 2015 року прийнято Закон України Про Національну поліцію №580-VІІІ. Згідно з п.1 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень, Закон №580-VІІІ набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування. Закон України Про Національну поліцію опублікований 06.08.2015 року та набув чинності 07.11.2015 року.
Відповідно до пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Національну поліцію, працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Національну поліцію працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань, зокрема майор міліції - майор поліції.
Позивач ОСОБА_1 виявила бажання проходити службу в поліції та на підставі поданих рапорту та заяви Наказом ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області від 07 листопада 2015 року №104 о/с з 07 листопада 2015 року прийнята на службу в поліцію та призначена на посаду слідчого Малиновського відділу поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області з присвоєнням спеціального звання лейтенант поліції.
Наказом Голови Національної поліції України від 20.11.2015 року №210 о/с з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової карєри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, керуючись ст. 57 Закону України Про Національну поліцію було призначено проведення атестації поліцейських апарату Національної поліції України та підпорядкованих структурних підрозділів.
На виконання вищенаведеного наказу, 29 січня 2016 року ОСОБА_2 управлінням Національної поліції в Одеській області видано наказ №133, яким прийнято рішення про проведення атестування поліцейських ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області та підпорядкованих йому підрозділів, починаючи з 19.02.2016 року; про утворення атестаційних комісій ГУНП №№ 1-10, засідання яких проводити в робочі дні з 29.02.2016 року за адресою м. Одеса, вул. Преображенська, 44. Вищезазначеним наказом зобов'язано керівників структурних підрозділів апарату ГУНП, підрозділів, підпорядкованих ГУНП, начальникам відокремлених структурних підрозділів ГУНП скласти списки поліцейських підпорядкованих підрозділів, скласти атестаційні листи на поліцейських, підготувати для надання до атестаційних комісій додаткові матеріали, надати документи до управління кадрового забезпечення ГУНП в Одеській області.
Дорученням т.в.о. начальника ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області від 05 лютого 2016 року №53 керівникам підрозділів ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області з 05.02.2016 року по 10.02.2016 року доручено організувати та провести реєстрацію працівників, які виявили бажання пройти атестування, шляхом заповнення web-форми у внутрішній мережі МВС.
Наказом ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області № 285 від 18.02.2016 року затверджений персональний склад атестаційних комісій, у тому числі атестаційної комісії №8 у складі: голова комісії підполковник поліції ОСОБА_3 заступник начальника управління Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України, члени комісії: майор поліції ОСОБА_4 заступник начальника слідчого управління ГУНП в Київській області, ОСОБА_5 представник ГО Всеукраїнське об'єднання правової допомоги громадянам, ОСОБА_6 представник ГО Одеський регіональний центр соціального, економічного моніторингу та правової інформації Альтернатива, ОСОБА_7 представник ГО Рада громадської безпеки, секретар комісії ОСОБА_8 інспектор батальйону 3 Управління патрульної поліції у м. Одеса Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.
Відповідачем не надано до суду доказів погодження персонального складу атестаційної комісії №8 ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області головою Національної поліції України, як то передбачено пп. 2 п.2 розділу ІІ Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, згідно з яким персональний склад атестаційних комісій органів поліції затверджується наказом керівника відповідного органу за погодженням із Національною поліцією України.
З матеріалів справи судом встановлено, що 15 лютого 2016 року стосовно позивача ОСОБА_1 складено атестаційний лист та у розділі І Зміст атестаційного листа безпосереднім керівником заступник начальника відділу поліції начальник СВ Малиновського відділу поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області майором поліції ОСОБА_9 зазначено про те, що ОСОБА_1 службу в органах внутрішніх справ проходила з лютого 2013 року, в органах поліції працює з листопада 2015 року. За період служби в органах внутрішніх справ та органах поліції зарекомендувала себе з позитивного боку, дисциплінованим, добросовісним, ретельним, професійно грамотним та досвідченим співробітником. Має добрі показники в роботі та досвід розслідування кримінальних проваджень різних категорій. Забезпечує доручену ділянку роботи. Розслідує в складі СОГ тяжкі, особливо тяжкі та резонансні злочини. Своєчасно розробляє слідчі версії. Грамотно і своєчасно застосовує тактико-криміналістичні засоби і методи в ході розслідування кримінальних проваджень. Порушень дисципліни та законності не припускає. У вирішенні службових питань проявляє принциповість, уміє будувати стосунки з громадянами та колегами по службі. Здатна своєчасно виправити допущені помилки, постійно працює над їх усуненням. Має досвід практичної роботи та уміло використовує свої знання. Володіє високим почуттям відповідальності за доручену справу. Має авторитет в колективі та серед населення. Прагне до вдосконалення службової діяльності, приймає вірні рішення в складних, екстремальних ситуаціях. Сумлінно ставиться до дорученої справи, службові інтереси ставить вище за особисті. Постійно підвищує свій професійний рівень, турбується про підвищення результатів службової діяльності. Вміє відстояти свою точку зору, наполеглива у досягненні поставлених завдань. Критику і зауваження на свою адресу сприймає правильно, прагне до усунення недоліків.
У стройовому відношенні підтягнута, фізично розвинена, добре володіє табельною зброєю, прийомами рукопашного бою, спеціальними засобами індивідуального захисту та активної оборони. Здатна переносити психофізичні навантаження та труднощі по службі. Державну та службову таємницю зберігає. У спілкуванні з громадянами ввічлива, тактовна. У побуті скромна.
У розділі ІІ атестаційного листа надано висновок прямого керівника начальник Малиновського відділу поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області майор поліції ОСОБА_10, згідно якого ОСОБА_1 займаній посаді відповідає.
У розділі ІІІ атестаційного листа вказані результати тестування позивача, а саме: тестування загальних навиків 46/60, професійне тестування 22/60 (а.с. 67).
Згідно протоколу засідання атестаційної комісії №8 ГУНП в Одеській області ОП №15.00003822.0027807 від 25 лютого 2016 року, за результатами дослідження атестаційного листа, розгляду інших матеріалів, які було зібрано на особу, яка проходить атестування, а саме: декларації про доходи, послужного списку, інформаційної довідки, висновку про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 5 Закону України Про очищення влади, інформації з відкритих джерел, проведеної співбесіди, атестаційною комісією №8 прийнято рішення: 4 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність (а.с. 72).
Висновок атестаційної комісії №8 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність відображений у розділі ІV атестаційного листа. Із вказаним висновком позивач ознайомився 01 березня 2016 року.
Не погоджуючись з висновком атестаційної комісії №8 ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області, позивач оскаржив його до Апеляційної атестаційної комісії, однак Апеляційною атестаційною комісією Південного регіону скаргу відхилено. В протоколі засідання Апеляційної атестаційної комісії Південного регіону № 1 від 05 березня 2016 року ОП №15.00004541.0027807, мотивами відхилення скарги зазначено наступне: «стресо не стійка, не орієнтується у своїй діяльності, слабо володіє законодавчою базою, відсутні професійні якості, не мотивована» (а.с. 73).
На підставі висновку атестації від 25 лютого 2016 року, наказом начальника ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області від 15 листопада 2016 року №1303 о/с звільнено зі служби в поліції за п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України Про Національну поліцію (через службову невідповідність) лейтенанта поліції ОСОБА_1 (М-225932) слідчого Малиновського відділу поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області з 16 листопада 2016 року (а.с. 77).
Вказані обставини, а саме звільнення позивача зі служби в поліції на підставі рішення (висновку) атестаційної комісії №8 ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області - 4 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, стали підставою його звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України Про Національну поліцію, Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України Про Національну поліцію, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Частиною 2 статті 56 Закону України Про Національну поліцію визначено, що службові відносини особи, яка вступає на службу в поліції, розпочинаються з дня видання наказу про призначення на посаду поліцейського.
Як встановлено судом, позивач прийнятий на службу в поліцію на умовах, визначених пунктом 9 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Національну поліцію шляхом видання наказу про призначення за його згодою без будь-яких застережень про тимчасовість призначення на посаду, отже відповідно до ст. 58 Закону він вважається призначеним безстроково та з забезпеченням відповідних гарантій поліцейського, за умови успішного виконання службових обов'язків.
Однією з таких гарантій незалежності поліцейського є проходження атестацій щодо відповідності його займаній посаді виключно з підстав, визначених законом.
Відповідно до положень статті 57 Закону України Про Національну поліцію, з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив службової карєри проводиться атестування поліцейських.
Атестування поліцейських проводиться: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року № 1465 відповідно до статті 57 Закону України Про Національну поліцію затверджено Інструкцію про порядок проведення атестування поліцейських, яка визначає порядок атестування поліцейських, яке проводиться в апараті Національної поліції України, територіальних (міжрегіональних) органах (закладах, установах) Національної поліції України (далі органи поліції) з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової карєри (далі - Інструкція №1465).
Пунктом 3 розділу І вказаної Інструкції визначені, аналогічні статті 57 Закону України Про Національну поліцію, підстави проведення атестування поліцейських.
Аналізом положень статті 57 Закону України Про Національну поліцію та Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, судом встановлено, що атестація поліцейських є індивідуальним заходом, який здійснюється з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри при призначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність конкретного поліцейського.
В той же час, п.п.9-12 Перехідних положень Закону України Про Національну поліцію не передбачено проведення атестації усіх без будь-яких виключень працівників поліції, які перейшли на службу за переводом з лав міліції, як передумову їх прийняття на службу в Національну поліцію чи зайняття ними конкретних посад.
Частиною 1 статті 57 Закону України Про Національну поліцію взагалі не передбачено проходження поліцейськими планових атестацій для підтвердження ними відповідності займаним посадам.
Дослідивши Наказ ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області №133 від 29 січня 2016 року, яким прийнято рішення про проведення атестування поліцейських ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області та підпорядкованих йому підрозділів, судом встановлено, що вказаний наказ містить лише мету проведення атестації, яка визначена в ч. 1 ст. 57 Закону України Про Національну поліцію. Разом із тим, суд вважає таке обґрунтування вищевказаного Наказу неспроможним, оскільки мета проведення атестації та підстави для її проведення не є тотожними поняттями, так як, мета - це те, що необхідно досягнути проведенням атестування поліцейського, а підстава - це причина або достатній привід для її проведення.
Крім того, суд враховує, що складений, на виконання Наказу ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області №133 від 29 січня 2016 року, за результатами атестування позивача атестаційний лист також не містить посилань на жодну з підстав проведення атестації поліцейського, визначених ч. 2 ст. 57 Закону України Про Національну поліцію.
Навпаки, в атестаційному листі зазначено, що позивач проходить службу в органах поліції з 07.11.2015 року та у займаній посаді атестується вперше.
Отже, індивідуальних підстав для призначення та проведення атестації позивача також не було.
Відповідно до частини ч. 3 ст. 57 Закону України Про Національну поліцію атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками. Частина 4 цієї ж статті передбачає, що рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами. Згідно з частиною 5 статті 57 Закону порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.
Виходячи з наведених норм законодавства та мети проведення атестації, суд дійшов висновку, що прийняття рішення про проведення атестації відносно конкретного поліцейського та, власне, проведення атестації може мати місце у виключних випадках, а саме: при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
При цьому, такі підстави для проведення атестації, як для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, є наслідком виявлення ознак невідповідності поліцейського займаній посаді, зокрема: в силу фізичного стану, хвороби, неналежної професійної підготовки, порушення порядку і правил несення служби; метою проведення атестації для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність є вирішення можливості в той чи інший спосіб залишення на службі і, як крайній захід, пропозиція щодо звільнення зі служби у зв'язку зі службовою невідповідністю виходячи з професійних, моральних і особистих якостей.
Зазначене вище узгоджується із висновком Верховного Суду України, що викладений у постанові від 11 березня 2014 року у справі № 21-13а14.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до пп.2 п.1 розд. IV Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, організаційні заходи з підготовки та проведення атестування оголошуються наказами відповідних керівників і передбачають складання списків поліцейських, які підлягають атестуванню.
Таким чином, до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, підлягають включенню лише ті поліцейські, відносно яких наявні підстави для проведення атестації, що передбачені частиною другою статті 57 Закону України Про Національну поліцію.
Відповідно до статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частиною 4 статті 70 КАС України визначено, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Натомість відповідачем, на якого покладено обов'язок доказування, не доведено, що ОСОБА_1 підлягала атестації та, відповідно, включенню до списку поліцейських, які підлягають атестації, оскільки не наведено підстав для проведення атестації позивача, що передбачені частиною другою статті 57 Закону України Про Національну поліцію, та не надано відповідних доказів, які б підтверджували, що позивач мав бути призначений на вищу посаду без проведення конкурсу, або щодо нього виявлено ознаки службової невідповідності, наприклад за станом здоров'я чи у зв'язку із не виконанням службових обов'язків.
Аналізуючи наявність підстав для прийняття атестаційною комісією № 8 ГУ НП в Одеській області рішення про невідповідність позивача займаній посаді, підлягає звільненню зі служби поліції через службову невідповідність, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 5 розділу I Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
Згідно положень пунктів 10-13 розділу IV Інструкції з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування.
За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест) та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування. За рішенням атестаційної комісії поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією.
Якщо поліцейський, який атестується, не з'явився на співбесіду з атестаційною комісією, то комісія приймає рішення без проведення співбесіди, про що робиться відповідний запис у протоколі засідання атестаційної комісії. Атестаційна комісія за підписом голови має право робити відповідно до законодавства запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності поліцейського, який атестується. Поліцейські, які проходять атестування, за їхньою згодою проходять тестування на поліграфі.
Пункт 15 розділу IV Інструкції встановлює, що атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Відповідно до пункту 16 розділу IV Інструкції атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
За правилами, встановленими пунктами 17-20 розділу IV Інструкції, атестаційна комісія проводить розгляд матеріалів за відсутності особи, щодо якої приймається рішення. Голосування проводиться за відсутності особи, щодо якої приймається рішення, і запрошених осіб.
Рішення атестаційної комісії приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні членів атестаційної комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови атестаційної комісії.
Усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення.
Наведені норми Інструкції свідчать про те, що висновок атестаційної комісії про відповідність чи не відповідність поліцейського займаній посаді приймається за результатами розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, у тому числі: результати тестування за професійним тестом та тестом на загальні здібності та навички; атестаційний лист; матеріали співбесіди; документи, що надійшли на запити атестаційної комісії, результати тестування на поліграфі та матеріали особової справи поліцейського, з яких можна встановити повноту виконання функціональних обов'язків, показники службової діяльності, наявність заохочень та дисциплінарних стягнень.
Як вже було зазначено, відповідно до змісту атестаційного листа ОСОБА_1 охарактеризована безпосереднім керівником виключно з позитивного боку, зокрема, як дисциплінований та професійно підготовлений працівник, який постійно працює над підвищенням свого професійного рівня.
Висновок прямого керівника займаній посаді відповідає.
За результатами тестування ОСОБА_1 отримала 22 бали за професійним тестом та 46 балів за тестом на загальні здібності та навички. Разом 68 балів.
Відповідачем не надано суду жодних доказів, зокрема матеріалів співбесіди із позивачем, оформлених належним чином, та не доведено, що при прийнятті рішення про невідповідність займаній посаді, враховувались обов'язкові критерії згідно з пунктом 16 розділу IV Інструкції, і що за сукупністю оцінки усіх критеріїв позивач презентував себе як некваліфікований працівник, зокрема щодо низьких показників хоча б одного із встановлених критеріїв.
Згідно з протоколом від 25 лютого 2016 року засідання Атестаційної комісії №8, членами комісії під час проведення атестації позивача було досліджено атестаційний лист, декларацію про доходи, послужний список, інформаційну довідку, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України Про очищення влади, інформацію з відкритих джерел. Особі, яка проходить атестування, були поставлені питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи щодо подальшого проходження служби в Національній поліції та інше. За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення, головою Атестаційної комісії №8 поставлено на голосування рішення: 4-займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, яке підтримали 5 членів комісії. Зазначені результати атестування занесені в розділ ІV атестаційного листа.
Дослідивши протокол засідання атестаційної комісії №8 щодо атестації позивача, судом встановлено, що в ньому відсутні обґрунтування та мотиви прийнятих рішення про невідповідність позивача займаній посаді.
Протоколом є документ, який містить запис усього, про що йшлося на засіданні. Враховуючи відсутність запису технічними засобами засідання, а також тієї обставини, що відповідно до п.17 Інструкції атестаційна комісія проводить розгляд матеріалів за відсутності особи, щодо якої приймається рішення та голосування проводиться за відсутності особи, щодо якої приймається рішення, суд вважає, що протокол повинен відображати підстави прийнятого рішення займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність із зазначенням яким саме критеріям, встановленим законодавством, не відповідає поліцейський, який проходив атестацію.
Проте в протоколі засідання Атестаційної комісії № 8 ГУНП в Одеській області від 25 лютого 2016 року № 15.00003822.0027807 не відображені встановлені законом підстави для прийняття вказаного рішення комісією, не відображений перелік питань, які були поставлені позивачу атестаційною комісією під час проведення співбесіди та на які питання позивач не надав чи уникав відповіді. Відсутність в протоколі вказаних обставин, при наявності атестаційного листа, в якому позивач характеризується виключно з позитивної сторони, у тому числі і щодо виконання службових обов'язків, свідчить про необґрунтованість та невідповідність прийнятого рішення атестаційному листу та наданим комісії матеріалам, зміст яких в протоколі не спростований.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що рішення (висновок) Атестаційної комісії № 8 ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області від 25 лютого 2016 року про невідповідність позивача займаній посаді, прийняте без урахування професійних якостей, освітнього та кваліфікаційного рівня, фізичної підготовки позивача та не підтверджується належними доказами.
Відповідно такий висновок атестаційної комісії займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність не може бути законною підставою для звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції за п.5 ч. 1 ст. 77 Закону України Про Національну поліцію через службову невідповідність.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Законом України від 14.09.2006 року № 137-V ратифіковано Європейську соціальну хартію (переглянуту). Відповідно до пункту 1 частини 1 Хартії, кожна людина повинна мати можливість заробляти собі на життя професією, яку вона вільно обирає.
Згідно п. 24 частини 1 Хартії, усі працівники мають право на захист у випадках звільнення. Так, статтею 24 частини 2 Хартії, передбачено право на захист у випадках звільнення. З метою забезпечення ефективного здійснення права працівників на захист у випадках звільнення Сторони зобов'язуються визнати: a) право всіх працівників не бути звільненими без поважних причин для такого звільнення, пов'язаних з їхньою працездатністю чи поведінкою, або поточними потребами підприємства, установи чи служби; b) право працівників, звільнених без поважної причини, на належну компенсацію або іншу відповідну допомогу. З цією метою Сторони зобов'язуються забезпечити, щоб кожний працівник, який вважає себе звільненим без поважної причини, мав право на оскарження в неупередженому органі.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України Про Національну поліцію поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через службову невідповідність.
Однак, враховуючи незаконність рішення (висновку) Атестаційної комісії № 8 ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області від 25 лютого 2016 року, прийнятого стосовно ОСОБА_1 Сергіївнипро про невідповідність займаній посаді, суд вважає, що порушене відповідачем право позивача на проходження служби в поліції підлягає відновленню шляхом скасування наказу ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області від 15 листопада 2016 року №1303 о/с с в частині звільнення позивача зі служби в поліції та поновлення його на посаді.
У відповідності з п. 3 ч. 1 ст. 256 КАС України постанови суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби підлягають негайному виконанню.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним допустити негайне виконання постанови суду в частині поновлення позивача на посаді слідчого Малиновського відділу поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог та необхідність їх задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 23, 69, 71, 72, 86, 122, 128, 158-163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Малиновський відділ поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області, про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області від 15 листопада 2016 року №1303 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 (М-225932) слідчого Малиновського відділу поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області зі служби в поліції за п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України Про національну поліцію (через службову невідповідність).
Поновити лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаді слідчого Малиновського відділу поліції в місті ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області з 16 листопада 2016 року.
Постанова в частині поновлення на посаді підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Глуханчук