ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2017 року Справа № 813/669/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддяГрень Н.М.,
секретар судового засідання Гавірко О.О.,
позивачОСОБА_1,
представник відповідача не прибув,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 державної реєстрації актів цивільного стану Самбірського районного відділу Головного територіального управління юстиції у Львівській області про зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 державної реєстрації актів цивільного стану Самбірського районного відділу Головного територіального управління юстиції у Львівській області, з вимогою: зобовязати ОСОБА_2 державної реєстрації актів цивільного стану Самбірського районного відділу Головного територіального управління юстиції у Львівській області внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1№4 від 15.02.1975 р. складеного виконавчим комітетом Мильчицької сільської ради, Городоцького району Львівської області, а саме, у графі відомості про національність ОСОБА_1 змінити з українки на полька.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_2 державної реєстрації актів цивільного стану Самбірського районного відділу Головного територіального управління юстиції у Львівській області неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у внесенні змін в актовий запис шлюб. Зазначає, що приналежність до польської національності матері та батьків матері підтверджується архівною довідкою №В-7942-01-4 від 23.11.2001 року виданою Державним архівом Львівської області, в якій вказано, що сімя ОСОБА_3 в1945 році переселена із с. Верхомля Велика Ново-Сончського повіту (ОСОБА_4) на територію України, свідоцтвом про народження матері виданого відділом реєстрації актів цивільного стану у Північній воєводства Краків повіту ОСОБА_5 ОСОБА_4 05.08.1974 року відповідно до якого ОСОБА_6 (мати) народилась 13.04.1932 року в с. Верхомля Велика, Республіки Польща від батьків ОСОБА_7 та ОСОБА_8. Згідно з повними записами про народження та одруження батьків матері, ОСОБА_3 - дідусь ОСОБА_1 народився в ОСОБА_4 20.03.1891 року, ОСОБА_9 - бабуся ОСОБА_1 народилась в республіці ОСОБА_4 25.03.1894 року, де і одружились 01.06.1919 року. Відповідно до витягу з ДРАЦС №00016631304 від 11.05.2016 року, ОСОБА_10 народилась 14.06.1956 року в с. Мильчиці Городоцького району Львівської області, в графі відомості про батьків дитини інформація щодо батька відсутня, матірю вказана ОСОБА_6, національність якої полька. Відповідно до довідки сільської ради с. Верхомля Велика гм. Північна ОСОБА_4, дідусь ОСОБА_1 був заслуженим діячем Гміни ОСОБА_11, діяльність якого відображена на сторінках «Книги Ухвал Гміни ОСОБА_11».Відтак, вважає відмову відповідача протиправною та просить суд зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про шлюб, де у графі відомості про її національність змінити з українка на полька.
В судовому засідання позивач позовні вимоги підтримала повністю, просила позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи, письмових заперечень на позовну заяву до суду не надходило.
Суд, заслухав пояснення позивача, зясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а також ті, які мають значення для вирішення справи, повно, всебічно та обєктивно дослідив докази у справі, та встановив наступне.
ОСОБА_1 звернулась до ОСОБА_2 державної реєстрації актів цивільного стану Самбірського районного відділу Головного територіального управління юстиції у Львівській області із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №4 від 15.02.1975 року щодо зміни її національності з українки на полька.
За результатами розгляду вказаної заяви позивача ОСОБА_2 державної реєстрації актів цивільного стану Самбірського районного відділу Головного територіального управління юстиції у Львівській області 15.02.2017 року надано висновок, яким відмовлено у задоволенні заяви, у звязку з тим, що позивачем не надано достатньо підтверджуючих документів, які підтверджують національність - полька.
Не погоджуючись з таким висновком, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
При прийнятті рішення судом взято до уваги наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з п. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.16, 2.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану, у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Отже, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Згідно з п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 29.09.2016. №12 "Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у звязку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану", в тому числі внесення змін про національність, заяви з цього приводу підлягають розгляду в судовому порядку.
Відповідно до п.1.5. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Так, пунктом 2.6 вказаних Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України, додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п.2.7 Правил).
В той же час, згідно з п.2.11 Правил, факти, зазначені у заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Судом встановлено те, що відповідно до повних актових записів про народження та одруження батьків матері позивача, дідусь- Стефан ОСОБА_3 народився в ОСОБА_4 20.03.1891 року, бабуся ОСОБА_9 народилась 25.03.1894 року в ОСОБА_4, де одружились 01.06.1919 року.
Відповідно до скороченого свідоцтва про народження матері позивача, виданого відділом РАЦС у Північній воєводства Краків повіту ОСОБА_5 ОСОБА_4 05.08.1974 року, судом зясовано, що 13.04.1932 року в с. Верхомля Велика Республіки Польща народилась ОСОБА_6, батьком вказаний ОСОБА_7, матірю ОСОБА_9.
Із витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00016631304 виданого 11 травня 2016 року Городоцьким районним відділом РАЦС ГТУЮ у Львівській області судом зясовано, що 14.06.1956 року в с. Мальчиці Городоцького району Львівської області народилась ОСОБА_10, в графі відомості про батьків дитини інформація щодо батька відсутня, матірю вказана ОСОБА_6, національність полька.
З довідки виданої сільською радою села ОСОБА_11 гм. Північна, ОСОБА_4 17.09.205 року, зясовано, що Дідусь позивача ОСОБА_3 народжений 20.03.1891 року, батько матері позивача ОСОБА_6, був у міжвоєнний період заслуженим діячем Гміни верхом ля ОСОБА_11 діяльність якого задокументована на сторінках «Книги Ухвал Гміни ОСОБА_11» крім того, така підтверджується старшими жителями ОСОБА_11 Великої.
Відповідно до архівної довідки Державного архіву Львівської області від 23.11.2001 року, зясовано, що сімя ОСОБА_3 в 1945 році була переселена із с. Верхомля Велика Новосончського повіту (польща) на територію України
ОСОБА_8, за даними Самбірського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Львівської області, в актовому записі про шлюб №4 складеному 15.02.1975 р. виконавчим комітетом Мильчицької сільської ради, Городоцького району Львівської області, у графі «відомості про національність» позивача вказано «українка».
У відповідності до вимог ст.300 ЦК України, кожна особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також на правильний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно із ст.11 Закону України "Про національні меншини в Україні", громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Відповідно ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Згідно зі ст.3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України №703/97-ВР від 09.12.1997 року), кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Відповідно до вищевказаних правових положень, позивач має право на своє самовираження, при цьому його право належним чином підтверджено доказами, які містяться в матеріалах справи.
Відповідно до пункту 2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є Постанова адміністративного суду.
Відповідно до п.2.18 Правил, зміни до актового запису цивільного стану проводяться за місцем зберігання відповідного запису.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з частин 1, 3 статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов про зобовязання відповідача внести зміни до актового запису про шлюб №4 від 15.02.1975 р., де в графі «відомості про національність» позивача ОСОБА_1 «українка» змінити на «полька», належить задовольнити.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 551,21 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Керуючись ст. ст. 7-14, 17-20, 69-71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Зобовязати ОСОБА_2 державної реєстрації актів цивільного стану Самбірського районного відділу Головного територіального управління юстиції у Львівській області внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1№4 від 15.02.1975 р. складеного виконавчим комітетом Мильчицької сільської ради, Городоцького району Львівської області, а саме, у графі відомості про національність ОСОБА_1 змінити з українки на полька.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП2061909864) з ОСОБА_2 державної реєстрації актів цивільного стану Самбірського районного відділу Головного територіального управління юстиції у Львівській області (ЄДРПОУ33094111), за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст постанови складено та підписано 21.03.2017 року.