Ухвала суду № 65456135, 21.03.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2017
Номер справи
808/1753/16
Номер документу
65456135
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

З ПИТАНЬ ВИПРАВЛЕННЯ ПОМИЛКИ В ОСОБА_1

21 березня 2017 рокуСправа № 808/1753/16 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Матяш О.В., за участю секретаря Передерій А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя заяву Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі ОСОБА_1 дирекції про виправлення помилки у виконавчому листі у справі за адміністративним позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі ОСОБА_1 дирекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Постановою суду від 16.08.2016 позов задоволено й стягнуто з ФОП ОСОБА_2 на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі ОСОБА_1 дирекції заборгованість за рішенням №30 від 04.02.2016 у розмірі 5031,71 гривень. Постанова набрала законної сили 07.10.2016.

31.08.2016 представник позивача звернувся до суду із заявою про видачу виконавчого листа від 26.08.2016. Оскільки станом на 22.09.2016 постанова суду від 16.08.2016 не набрала законної сили, на заяву надано відповідь листом №808/1753/16/7726/16 від 26.09.2016.

28.02.2017 представником позивача отримано виконавчий лист, згідно з його заявою від 14.02.2017.

09.03.2017 позивач звернувся до суду із заявою про виправлення помилки виконавчому листі та поновлення строку для предявлення виконавчого листа до виконання, зазначивши, що в виконавчому листі строк предявлення його до виконання обмежено трьома місяцями як для державного органу, а саме до 08.01.2017. Проте, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є некомерційною самоврядною організацією, у звязку з чим на нього розповсюджуються загальні строки для предявлення виконавчого листа до виконання 3 роки. Позивач, з урахуванням уточнення до заяви про виправлення помилки, допущеної при оформленні виконавчого листа у справі №808/1753/16 від 16.03.2017, просить виправити помилку, допущену при оформленні виконавчого листа у справі №808/1753/16, а саме: зазначити 3 роки як строк предявлення виконавчого листа до виконання.

Резолюцією судді розгляд заяви призначено на 16.03.2017, 12:40 годину.

16.03.2017 розгляд заяви відкладено на 21.03.2017, 14:00 годину. Представник позивача в судове засідання не зявився, до його початку надав клопотання про розгляд заяви в порядку письмового провадження. Заяву підтримує у повному обсязі та просить її задовольнити виходячи із викладених в ній підстав.

Відповідач в судове засідання не зявився з неповажної причини, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Згідно з ч. 3 ст. 259 КАС України, суд розглядає заяву в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неприбуття у судове засідання стягувача і боржника, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. У звязку із цим суд вважає за можливе розглянути заяву за відсутності сторін.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши зміст заяви, додані до неї докази та матеріали справи, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню, виходячи із наступного: відповідно до ч.ч. 1-2 ст.259 КАС України, виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України «Про виконавче провадження».

Суд, який видав виконавчий лист, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, або визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за виконавчим листом.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016, виконавчі документи можуть бути предявлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути предявлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Згідно з п.п. 1.1, 1.2 Статуту Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №9 від 05.06.2001 (у редакції постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 08.10.2013 № 42), Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) створений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» і є правонаступником Фонду соціального страхування України. Фонд є некомерційною самоврядною організацією. Фонд не несе відповідальності за зобов'язання держави. Держава є гарантом надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам за цим видом страхування, стабільності діяльності Фонду.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 16/98-ВР від 14.01.1998, страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління за визначеними законом видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.

Відповідно до ч.ч. 4-7 вищевказаної статті, страхові фонди є некомерційними самоврядними організаціями.

Цільові страхові фонди, якщо інше не передбачено законами України, не можуть займатися іншою діяльністю, крім тієї, для якої їх створено, та використовувати свої кошти на цілі, не пов'язані з цією діяльністю.

Кошти цільових страхових фондів не включаються до складу Державного бюджету України.

Страхові фонди діють на підставі статутів, що затверджуються у порядку, визначеному законами України за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з п. 1.1 Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 13 від 26.06.2001, відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в Автономній Республіці Крим, областях та містах Києві і Севастополі (далі - відділення Фонду) та його робочі органи створюються відповідно до пункту 5 статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням». Згідно з п. 1.3 наведеного Положення, відділення Фонду діє як регіональна структура Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і є юридичною особою, має свій бюджет, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, рахунки в установах банків органах Державної казначейської служби України, використовує символіку Фонду.

Позивач, обґрунтовуючи необхідність зазначення в виконавчому листі, виданому на його користь, загального строку предявлення до виконання, зазначає, що Фонд є некомерційною самоврядною організацією, а не державним органом.

Статус позивача підтверджується вищенаведеними положеннями чинного законодавства, проте суд не може погодитися із твердженням позивача, що на виконавчі листи, видані на його користь, розповсюджується загальний строк предявлення до виконання, виходячи із наступного: основні завдання і функції Фонду соціального страхування України та його робочих органів визначені в ст. 9 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV від 23.09.1999, серед яких, зокрема: реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування; надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду; аналіз та прогнозування надходження коштів від сплати єдиного внеску.

Права, обовязки та відповідальність Фонду соціального страхування України визначені в ст. 10 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування». Так, Фонд має право, зокрема: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування; порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері соціального страхування, вимагати надання інформації про вжиті заходи;

Фонд зобовязаний: забезпечувати фінансування та виплачувати матеріальне забезпечення, страхові виплати і надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом; здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; вживати заходів щодо раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду; контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування; стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку; вести облік і звітність щодо страхових коштів.

Системним аналізом вищенаведених положень чинного законодавства встановлено, що Фонду соціального страхування України з тимчасової втрати працездатності є некомерційною самоврядною організацією, основним завданням якої є реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування, для виконання якого держава наділила його певним обсягом прав та обовязків.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Фонду соціального страхування України з тимчасової втрати працездатності є «іншим суб'єктом», який здійснює владні управлінські функцій в правовідносинах, що виникають з приводу реалізації державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування. Саме на виконання покладених на нього законодавством завдань Фонд звернувся до суду із даним позовом як суб'єкт владних повноважень в розумінні п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України.

За таких обставин суд дійшов висновку, що, оскільки держава делегувала Фонду певні владні управлінські функції в вказаних суспільних відносинах, останній, в силу приписів п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України та ч. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження», наділений й відповідними обовязками, зокрема - предявляти виконавчі документи до примусового виконання протягом трьох місяців.

Окрім того, згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, останнє за організаційно-правовою формою є державною організацією (установою, закладом).

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви.

Керуючись ст.ст. 160, 259 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

в задоволенні заяви Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі ОСОБА_1 дирекції про виправлення помилки у виконавчому листі відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у пятиденний строк з дня отримання ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Матяш