Ухвала суду № 65456046, 22.03.2017, Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
22.03.2017
Номер справи
353/976/16-а
Номер документу
65456046
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 353/976/16-а

Провадження № 2-а/353/9/17

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2017 року м.Тлумач

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого - судді Луковкіна У.Ю.

з участю: секретаря Мороз М.І.

представника позивача ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тлумачі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства Оборони України про визнання протиправною бездіяльності щодо не включення до переліку осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Тлумацької РДА, в якому просив визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік як учаснику бойових дій відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, обчислених відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

22.03.2017 року ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області адміністративний позов, зі зміненими позовними вимогами, ОСОБА_1 до Міністерства Оборони України про визнання протиправною бездіяльності щодо не включення до переліку осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, був прийнятий до розгляду.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, причин неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат ОСОБА_2 в судовому засіданні зазначила, що відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України справа даної категорії розглядається адміністративним судом за вибором позивача. Оскільки за зміненими позовними вимогами відповідачем є Міністерство Оборони України, як державний орган, просила передати дану справу на розгляд за підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Відповідно до вимог п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам, а також адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 22 КАС Україна, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі зясувалось, що справа територіально підсудна іншому суду.

Як вбачається з матеріалів позову, позивачем заявлено вимоги до Міністерства Оборони України про визнання протиправною бездіяльності щодо не включення до переліку осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, тобто позов предявлений до субєкта владних повноважень.

Отже, позивач оскаржує дії відповідача Міністерства Оборони України, повязані з реалізацією ним, як державним органом, наділеним владними повноваженнями своєї компетенції в сфері публічно-правових відносин.

Міністерство Оборони України є органом державної влади, має встановлену законодавством компетенцію та наділений владними повноваженнями у сфері публічно-правових відносин.

Отже, дана справа за суб'єктним складом її учасників, зокрема, відповідача Міністерства Оборони України, не підсудна Тлумацькому районному суду Івано-Франківської області, як місцевому адміністративному суду.

Враховуючи вищенаведене, та те, що заявлені позивачем вимоги випливають з публічно-правових відносин, позовні вимоги ОСОБА_1 за правилами предметної підсудності не підсудні Тлумацькому районному суду Івано-Франківської області, як місцевому адміністративному суду, а тому мають розглядатись окружним адміністративним судом за вибором позивача, суд вважає, що адміністративна справа підлягає передачі на розгляд Івано-Франківському окружному адміністративному суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 17,18, 22 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства Оборони України про визнання протиправною бездіяльності щодо не включення до переліку осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, передати на розгляд по суті Івано-Франківському окружному адміністративному суду.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом пяти днів з часу отримання її копії, через Тлумацький районний суд Івано-Франківської області та набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.

Головуюча У.Ю. Луковкіна