Справа № 346/6770/16-а
Провадження № 2-а/346/37/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2017 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області у складі
головуючого судді Димашка В.П.,
участі секретаря Гайової Г.Ф.
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Коломия справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коломийського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконною відмови у перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив зобовязати Коломийське обєднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати йому пенсію із середньомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області за №18-569 вих. 16 від 07.12.2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України (в ред. 05.11.1991 року) , з розрахунку 90% від середнього заробітку на посаді старшого слідчого прокуратури Коломийського району Івано-Франківської області з 01 грудня 2015 року та виплатити йому різницю в перерахованій пенсії за вислугою років за період з 01 грудня 2015 року по день звернення.
Свої вимоги мотивував тим, що підставою для звернення до суду із даним позовом стали незаконні дії субєкта владних повноважень - Коломийського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про відмову у перерахунку йому пенсії за вислугу років, що суттєво порушує його законні права та інтереси.
З 06.05.2010 року до цього часу він перебуває на обліку в органах Коломийського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію за вислугою років, обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% середньомісячного заробітку.
В грудні 2016 року він звернувся до відповідача із заявою здійснити перерахунок його пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», для чого додав довідку прокуратури Івано-Франківської області за № 18-569 вих-16 від 07.12.2016 про розмір його нового середньомісячного заробітку, який склав 10719,92 грн.
У поданій заяві він просив перерахувати та встановити його пенсію у розмірі 90% середньомісячного заробітку (10719,92 х 0,90 =9647,928 грн.) тому, що вона була призначена і виплачувалась йому ще до внесення відповідних змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Проте Коломийське обєднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом за вих. № 251/С - 15 від 22.12.2016 повідомило його про те, що з 01 червня 2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються та підстав для перерахунку пенсії немає.
У своїй письмовій відповіді на його заяву відповідач зазначив про те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Вважає, що зазначена відмова у перерахуванні пенсії є незаконною, оскільки суперечить чинному законодавству. Згідно ст. 16 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76 від 28.12.2014, Кабінет Міністрів України зобов'язано у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону. В той же час, у випадку розроблення такого механізму, перерахунок пенсії буде здійснюватись особам, які реалізовують своє право на призначення пенсії після 01.06.2015р..
Крім того, відповідач в своєму листі невірно послався на п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 № 213, зазначивши що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються", оскільки останнє речення цього абзацу "раніше призначені пенсії не перераховуються " в Законі відсутнє.
Таким чином, вищезазначена стаття Закону стосується лише призначення пенсій, а не здійснення її перерахунку.
Крім того відповідач, безпідставно та не зазначивши вимоги закону, вказує на відсутність у довідці даних про сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Вважає, що відповідач, приймаючи рішення, про відмову перерахунку йому пенсії діяв протиправно, оскільки, суттєво звузив зміст та обсяг його пенсійних прав, що прямо заборонено ст. 22 Конституції України.
Йому відомо, що відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» № 76 від 28.12.2014 року, який набув чинності з 01.01.2015 року внесені зміни до статті 50-1 (в ред. 05.11.1991) Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, для якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували або реалізовують своє право на пенсію починаючи із 1 січня 2015 року, адже відповідно до вимог ст. 58 Конституції України «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи».
При перерахунку його пенсії необхідно врахувати те, що законодавчі зміни до ст. 50-1 (в ред. 05.11.1991) Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, у якій, зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
При вирішенні цього питання необхідно також врахувати правову позицію Конституційного Суду України, викладену, зокрема, у його рішеннях від 06.07.1999 року № 8рп-99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11.10.2005 № 8рп/2005 у справі №1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання, (8 червня 2016 року № 4-рп/2016 у справі № 1-8/2016.
У цих рішеннях викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Суди різних інстанцій правомірно дійшли висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку, яка діяла на момент призначення пенсії.
Згідно з ч.18 ст. 50-1 Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Керуючись названими вище нормами Конституції України та ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» відповідач зобовязаний був із 01 грудня 2015 року перерахувати його пенсію, встановивши її у розмірі 90% середньомісячного заробітку (10719,92 х 0,90 = 9647,928 гри.).
Таким чином вважає, що відмовляючи йому у проведенні перерахунку пенсії, відповідач, суттєво звузив зміст і обсяг його пенсійних прав.
В судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав, в доповнення до його адміністративного позову просив визнати дії Коломийського Пенсійного фонду неправомірними щодо відмови у перерахунку пенсії, не приймати рішення і не перераховувати йому пенсію за період з 01.12.2015 р. по 27.06.2016р. та в цій частині залишити без розгляду.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення заперечила, подавши письмове заперечення, в якому вказала оскільки позивач просить провести перерахунок пенсії з 01.12.2015, а позов подано 27.12.2016, управління правомірно вважає, що позов подано після закінчення строку звернення до суду і просить залишити його без розгляду. В управлінні відсутні правові підстави для проведення перерахунку і відповідно позивачу було відмовлено в проведенні такого перерахунку. На час призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років діяв Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (зі змінами), ст. 50-1 якого було передбачено про визначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсії працівникам прокуратури.Але на час збільшення заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, а також на момент звернення позивача до управління про проведення перерахунку йому пенсії діяв новий Закон України «Про прокуратуру» від14.10.2014 р. за №1697 (із змінами), який набрав чинності 15.07.2015 р. Отже ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. за №1697 із змінами, якою було визначено право на пенсію за вислугу років, втратила чинність. Виходячи з наведеного, з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за №1697 не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач невірно тлумачить норми законодавчих актів, адже при набутті чинності певним законом, його норми припиняють дію положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права. Отже, виходячи з вище наведеного при виникненні правовідносин, вданому випадку це перерахунок пенсії позивачу, необхідно застосовувати норми Закону, який був чинний на день звернення з відповідною заявою до управління про проведення такого перерахунку пенсії. Оскільки з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України, зокрема «Про прокуратуру», тому на момент підвищення розміру заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, тобто станом на 01.12.2015, у позивача не виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити з наступних підстав.
Встановлено, що згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області від 07.12.2016 р. №18-569 вих.16, ОСОБА_1 працював в прокуратурі Івано-Франківської області і отримує пенсію з посади старшого слідчого прокуратури Коломийського району. Заробітна плата станом на 01.12.2015 року складається: основний оклад 1724 грн., кл. чин 125 грн., вислуга років (40%) 739 грн. 60 коп. Надбавки та доплати, які передбачені чинним законодавством - всього 10719 грн. 92 коп.. Посадовий оклад змінений згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013. Заробітна плата виплачена з урахуванням нових посадових окладів з 01.12.2015 року.
Згідно повідомлення Коломийського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 22.12.2016 р. №251/С-15, ОСОБА_3 повідомлено про те, що з 15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. №1697 (із змінами №578 від 02.07.2015), де ст. 50-1 втратила чинність, окрім пунктів 3,4,6,11, в яких не зазначено про проведення перерахунків пенсії. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час не прийнято постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунків пенсій відповідно до Закону України «Про прокуратуру», в звязку з чим відсутні підстави щодо перерахунку його пенсії.
Спірними питаннями у даній справі є правомірність відмови відповідача щодо перерахунку позивачу пенсій у звязку із підвищенням окладів працівників прокуратури та наявність у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до положень ст. 50-1 Закону №1789.
Однак з 15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697, ст. 86 якого врегульовано порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури, зокрема у ч.20 цієї статті визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Тобто із набранням чинності цим Законом, положення ч.18 ст. 50-1 Закону №1789 щодо перерахунку пенсії втратили чинність.
На час виникнення спірних правовідносин, а саме звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Наведені положення Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. №1697 не були визнані не конституційними у встановленому порядку та є діючими.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи держаної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що на теперішній час питання перерахунку пенсії працівникам прокуратури у звязку із збільшенням розміру заробітної плати не врегульовано на законодавчому рівні, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд дійшов висновку про необхідність відмовити в задоволенні позову.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 11, 17-19, 41, 99, 158-163, 186КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання неправомірними дії Коломийського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії, та зобовязанні Коломийського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати йому, ОСОБА_1 пенсію із середньомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Івано-Франківської області за №18/569 вих.16 від 07.12.2016 р. відповідно до ст. 50-1 Закону України (в ред. 05.11.1991), з розрахунку 90% від середнього заробітку на посаді старшого слідчого прокуратури Коломийського району Івано-Франківської області та виплатити йому різницю в перерахованій пенсії за вислугою років за період з 27 червня 2016 року по 28 грудня 2016 року відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського Апеляційного Адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до Львівського Апеляційного Адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження.
Суддя Димашок В. П.