Справа №705/1264/17
3/705/371/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2017 року м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Мазуренко Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли від сектору реагування патрульної поліції Уманського РВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, не працюючого, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за вчинення адміністративного правопорушення,
- передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Уманського міськрайонного суду знаходиться адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 130 КУпАП.
В протоколі серії АП1 № 218500 від 10.03.2017 року про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 зазначено, що: «…10.03.2017 року о 18 год. 40 хв. в селі Краснопілка по вул. Гагаріна керував автомобілем НОМЕР_1. В присутності двох свідків ОСОБА_2 продув прилад «Драгер» на електронному таблі якого показ. 0,63 % проміле. Від проходження медичного освідування на встановлення вмісту алкоголю в орган. в лікарні ОСОБА_2 відмовився в присутності двох свідків…».
При цьому в графі «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» зазначено: «… 10.03.2017 о шістнадцять годині я ОСОБА_2 випив пляшку пляшку пива в присутності двох свідків продув прилад драгер на електронному таблі якому показано 063 проміле. В лікарню їхати на мед освідування їхати одмовляюсь в присутності двох свідків. ОСОБА_2 10.03.17…»
Диспозиція частини 1 статті 130 КУпАП передбачає керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан сп'яніння. Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарський препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Вказані положення Кодексу повністю кореспондуються з положеннями п. 2.5.Правил дорожнього руху України, згідно з якими водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
В той же час, як зазначено у п. 6 Розділу ІX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07 листопада 2015 року, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоровя поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки спяніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відомості щодо наявності таких свідків вносяться у сам протокол про адміністративне правопорушення, а їх покази повинні бути зафіксовані у відповідних письмових поясненнях, з метою подальшого використання у відповідності до ст. 251 КУпАП, як докази в адміністративній справі.
Зазначене повністю зіставляється з положеннями п. 1 Розділу ІІ зазначеної Інструкції, у відповідності з якими, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються письмові пояснення свідків правопорушення у разі їх наявності; акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу у разі здійснення його затримання; акт огляду на стан спяніння у разі проведення огляду на стан спяніння; інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
Таким чином, зі змісту протоколу не можливо встановити обєктивну сторону адміністративного правопорушення, (в протоколі про адміністративне правопорушення працівником патрульної поліції вказано дві ознаки складу обєктивної сторони правопорушення). Тобто, у разі оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1-4 ст.130 КУпАП, до нього долучаються докази перебування особи у стані алкогольного сп'яніння або відмови від проходження такого огляду.
Відповідно до положеньст. 255 КУпАПобовязок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ. Однак дані матеріали оформленні неналежним чином, у встановленому законом порядку.
Відповідно дост. 256 КУпАП«Зміст протоколу про адміністративне правопорушення» - у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються дата і місце його складення; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, прізвища, адреси свідків, потерпілих, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, тощо. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Також при складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, розяснюються його права і обовязки передбаченіст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі.
Суддя вивчивши матеріали адміністративної справи, вважає, що є підстави для повернення їх на дооформлення оскільки, в протоколі про адміністративне правопорушення серії АП1 № 218500 не зазначено обєктивну сторону адміністративного правопорушення з врахування особливостей диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім того, в графі протоколу «Свідки чи потерпілі» не вказані особи, які були очевидцями вказаної події, при цьому в графі «Свідки огляду » зазначені:
«…1. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 прож. С. Косенівка, вул. Дерев'янка, 35; Уманського р-ну; Черк.обл; П.В.Н.А № 054367 моб.тел. НОМЕР_2;
2. ОСОБА_4, прож. ІНФОРМАЦІЯ_4; Черк. обл.; моб. тел. 057474042…».
Як вбачається з матеріалів справи, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено будь-яких пояснень свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Таким чином, порушення допущенні інспектором патрульної поліції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення позбавляють суд можливості здійснити повне, всебічне і обєктивне з'ясування обставин справи, а отже досягти завдань провадження в справі про адміністративне правопорушення, що в свою чергу є перешкодою для розгляду адміністративної справи по суті, з'ясування її обставин та прийняття рішення по ній.
Беручи до уваги викладене, суддя вбачає підстави для повернення до сектору реагування патрульної поліції Уманського РВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області на дооформлення адміністративного матеріалу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 130 КУпАП, у зв'язку з його невідповідністю вимогам чинного законодавства України.
Керуючись ст. ст. 255, 256, 283, 284- 285КУпАП,
П О С Т А Н О В И В:
Повернути до сектору реагування патрульної поліції Уманського РВП Уманського ВП ГУНП в Черкаській області адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1, що складений за ч.1ст.130КУпАП, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Мазуренко